Jump to content

gradzus

Members
 • Content Count

  32
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Michał

Piwowarstwo

 • Miasto
  Brwinów

Recent Profile Visitors

589 profile views
 1. Czasu nigdy nie mierzyłem. Jeśli chodzi o puszkę mam dokładnie taką: https://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/instalacje-elektryczne/puszki-elektryczne/puszka-instalacyjna-6410-20-orno,p35693,l1067.html Jest z trochę bardziej miękkiego plastiku dzięki czemu lepiej przylega do wiadra.
 2. Nie ma znaczenia, z której strony wsuniesz konektory, bo w gniazdku mamy prąd zmienny. Jeśli chodzi o uziemnienie - proponuje je jednak podłączyć. Ja wykorzystałem do tego śrubę mocującą grzałkę. Warto też zapakować to wszystko w puszkę. Tak to wygląda u mnie:
 3. życzę powodzenia zwłaszcza po przemyśleniu ile i jakie parametry maja wpływ na tempo podgrzewanie wody w zmiennych warunkach Aha, nie zapomnij, że piwowarstwo to raczej warzenie piwa, a nie ciągła budowa sprzętów do warzenia Są tu takie orły co już lata budują (realizują swoje marzenia). No ale co kto lubi ja lubię dobre piwo W pełni się z Tobą zgadzam, że wiele parametrów na to wpływa, ale dysponując jakąś historią pracy sterownika można to opanować Oczywiście sprzęt to tylko środek do osiągnięcia celu - czyli kufla dobrego piwa
 4. o takiej funkcjonalności to se zapomnij raczej Nie jest problemem, aby jakiś sterownik mógł włączyć np. podgrzewanie wody o zadanej godzinie, ale zagrzanie wody na zadaną godzinę to już zupełnie inna bajka Tak więc chyba się za bardzo rozmarzyłeś Fajny pomysł, a marzenia trzeba realizować Dopisuje do listy TODO sterownika, który aktualnie buduję
 5. Płytki dotarły Stabilizator to asm1117, spokojnie daje rade. Napięciem 3v3 zasilany jest tylko esp, przekaźnik podpięty jest pod 5V.
 6. Obudowę mam ze sklepu AVT. 230V na 5V zmienia mały zasilacz. Potem jest stabilizator, który podaje 3V3 do ESP. Wszystko ładnie ułożone na jednej plytce:)
 7. Chętni się znajdą tylko jaka cena? Jak nie jesteś w stanie konkretnej podać to może jakieś widełki w zależności od np. grupowego zamówienia jakie by się uzbierało/ Wycena dodana w pierwszym wpisie
 8. Oczywiście - sprzęt jest w pełni konfigurowalny. Podstawowa wersja to sama płytka z jednym czujnikiem temperatury. Wbudowany zasilacz, obudowa, drugi czujnik temperatury, czujnik bąbelków i zewnętrzna antena to opcja.
 9. Jeśli będą chętni na zakup możemy wycenić kontroler:) Ale że po co to Panie? Taka błyskotka ot? A tak poza tym to pełen szacun! @Sadowski25 ma racje - licznik bąbelków na służyć do oceny stanu fermentacji. Sprzęt początkowo był robiony na własne potrzeby, ale wydaje nam się, że znajdą się chętni do jego nabycia. Kodu nie udostępniamy - było to kilka miesięcy projektowania hardware'u oraz pisania kodu zarówno na samo urządzenie jak i na cześć serwerową. FermControl jest częścią większego pomysłu dostarczenia kompleksowego rozwiązania dla piwowarów domowych. Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować wszystkie plany:)
 10. FermControl służy do kontroli procesu fermentacji. Dzięki temu, że dostęp do urządzenia możliwy jest przez przeglądarkę internetową można je kontrolować zarówno przez komputer jak i telefon. Wygląd stron został zoptymalizowany tak, żeby wyglądały dobrze nawet na niezbyt dużych ekranach smartfonów. Sercem sterownika jest moduł ESP8266. Odbiera on dane z dwóch czujników temperatury i czujnika bąbelków, steruje przekaźnikiem, serwuje stronę www oraz umożliwia wysyłanie danych na serwer. Strona główna prezentuje aktualny status fermentacji – temperaturę brzeczki, temperaturę zewnętrzną oraz stan przekaźnika. Dodatkowo wyświetlane są zadane parametry pracy – pożądana temperatura fermentacji oraz dopuszczalna histereza. Przycisk Chart przekierowuje na stronę z wykresami, gdzie można zobaczyć jak przebiegał proces fermentacji. Przycisk Fermentation Settings pozwala na przejście do strony konfiguracji. W sekcji Device Settings ustawiana jest optymalna temperatura brzeczki oraz maksymalna histereza. Sekcja API Settings odpowiada za ustawienia związane z serwerem, na który co 10 min wysyłany jest stan czujników – postawiliśmy tu na nasze autorskie rozwiązanie żeby ograniczyć konfigurację do minimum. Sekcja Sensor Settings umożliwia wybór podłączonych czujników. Strona WiFi Settings służy do konfiguracji połączenia bezprzewodowego. Jeśli połączenie nie jest skonfigurowane urządzenie jest domyślnie dostępne pod adresem 192.168.4.1 Oprócz standardowych parametrów (nazwa sieci, z którą kontroler ma się połączyć oraz hasło) została zaimplementowana obsługa statycznego IP – dzięki temu nie ma konieczności korzystania z dodatkowych wyświetlaczy, bo kontroler zawsze będzie dostępny pod określonym wcześniej adresem. Kontroler został umieszczony w kompaktowej obudowie (poniżej prototypowa wersja z dwoma czujnikami temperatury): I jeszcze czujnik bąbelków założony na rurce fermentacyjnej: Pełna wersja widoczna na poprzednich zdjęciach kosztuje 220zł. Urządzenie jest jednak modułowe - poniżej wycena poszczególnych części: 1. Skonfigurowana płytka (założony użytkownik na naszym serwerze) z jednym czujnikiem temperatury 110 zł 2. Zasilacz 20 zł 3. Dodatkowy czujnik temperatury 15 zł 4. Licznik bąbelków 20 zł 5. Obudowa + montaż 25 zł + 15 zł 6. Antena zewnętrzna + pigtail do połączenia z esp 15 zł
 11. Spróbowaliśmy dwóch rozwiązań chłodzenia opartego o ogniwa Peltiera. Niestety wyniki nie były satysfakcjonujące – spadek temperatury o 0.7 stopnia na godzinę. Pozostał jednak całkiem fajny kontroler fermentacji, opisany w tym wątku: http://www.piwo.org/topic/21427-fermcontrol-%E2%80%93-kontroler-temperatury-fermentacji-z-licznikiem-b%C4%85belk%C3%B3w-sterowany-przez-wifi/
 12. Nie jest to żadna tajemnica, wręcz przeciwnie - może odpowiedz pozwoli uniknąć komuś ponoszenia dodatkowych kosztów. Wydaje nam się, że problemem jest odbiór ciepła z brzeczki. My próbowaliśmy zrealizować to za pomocą miedzianego płaskownika. Niestety chłodzenie 20l płynu na poziomie 0.1 stopnia na godzinę nie jest satysfakcjonujące... Z drugiej strony - czy ktoś jest w stanie zrobić taki test dla lodówki? Załóżmy, że lodówka jest wyłączona (w środku temperatura otoczenia). Wkładamy fermentator z 20l wody i sprawdzamy temp co godzinę. Gdyby ktoś zrobił taki test byłby jakiś punkt odniesienia.
 13. Inne obowiązki sprawiły, że od ostatniego wpisu minęło trochę czasu. Niestety pierwsza konstrukcja z ogniwem Peltiera nie dała zadowalających wyników... Podejmiemy jeszcze jedną próbę, z inną konstrukcją. Przy okazji prac powstał sterownik wifi temperatury:
 14. Urządzenie jest jeszcze w fazie projektowo-konstrukcyjnej, dlatego sami nie znamy jeszcze jego ostatecznego wyglądu. Więcej szczegółów przedstawimy przy prezentacji w pełni sprawnego prototypu.
 15. Urządzenie będzie tańsze w zakupie od ceny najtańszej lodówki + sterownika. To, że w eksploatacji będzie droższe nie ulega wątpliwości, ale są sytuacje, w których wyższe koszty eksploatacji rekompensują kompaktowe wymiary i wygoda użytkowania. Po drugie zapewne nie będzie pracowało 24h na dobę przez 365 dni więc nie przesadzajmy z tymi kosztami... Z dalszymi komentarzami wstrzymujemy się do pierwszych testów. Jest zbyt wiele zmiennych, żeby na tym etapie projektu ocenić sprawność urządzenia.
×
×
 • Create New...