Jump to content

19Mateusz87

Members
 • Posts

  1146
 • Joined

 • Last visited

Reputation Activity

 1. Thanks
  19Mateusz87 got a reaction from Beepiotrek in butelkowanie, dezynfekcja butelek   
  Ja od samego początku butelki traktuje tylko wrzątkiem. Zawsze po wypiciu piwka 3 razy wypłukuję drożdże a następnie odstawiam ją do góry dnem na kilka dni żeby resztki wody się pozbyć. Po tym zabiegu zużytym kapslem zatykam butelkę i przenoszę do piwnicy. Przy następnym butelkowaniu myję je tylko czysta wodą i wyparzam wrzątkiem. Kreta używam tylko przy butelkach, gdzie widzę ślady pleśni. Czasami używam płynu do naczyń ale to tylko wtedy kiedy ktoś podaruje mi jakieś butelki albo kiedy używam kreta.
 2. Like
  19Mateusz87 reacted to bielok in Niezależny browar domowy "Pod Baranem"   
  Warka #116 Witbier 
   
  Kronikarskiemu obowiązkowi uszło kilka warek, ale postanowiłem numerować po kolei
   
  Zacieranie:
  4000 g - słód pilzneński
  1200 g - pszenica
  2000 g - kasza manny
  500 g - płatki owsiane
   
  Chmiel i dodatki:
  30 g - EKG
  27g - sazz
  11 g - kolendra
  50 g - skórki bez albedo z pomarańczy i cytryny
   
  Drożdże - brewferm blanche
   
   
  15 l  wody zostało podgrzane do 70°C  i zostały wsypane wsypane surowce niesłodowane celem skleikowania, przerwa trwała 20'. Po tym czasie dolano 15 l wody temperaturę ustalono na 55°C dodając słód pilzneński:
  55°C - 20'
  66-62°C - 90'
  78°C  -15' przerwy na ułożenie złoża i wysładzanie na dwie raty. Do drugiej raty użyto 20 l wody. Osiągnięto ok 40 l brzeczki. Chmielenie 60':
  0' - EKG
  45' - sazz
  55'- kolendra i skórki
   
  po 60' whirpool po 15' zlanie brzeczki do wiadra, wyszło 30 l 13 blg. Transport brzeczki do domu w pojemniku 60l i w nim fermentacja. Był problem z naturalnym schłodzeniem brzeczki, musiałem się wspomóc wanna. Woda z kranu ma 21°C wiec z wielkim trudem udało się schłodzić do 25°C. Dodana gęstwa brewferm blanche i 1,5l niegazowanej wody oaza. W tej chwili fermentacja trwa 11h, temperatura brzeczki 28°C. Zobaczymy co z tego wyniknie
 3. Like
  19Mateusz87 got a reaction from fraterpafnutz in Fermentis Safale S-04   
  Dziwne rzeczy, Witek i pomarańcze? Dziwne
 4. Like
  19Mateusz87 got a reaction from cml in Zwykła lodówka przerobiona na lodówkę do dolnej fermentacji.   
  http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=5139688. Bez problemu zmierzył mi chłodziarkę od wewnątrz, także byłem pewny że wszystko się zmieści. Moja chłodziarka to jakiś Siemens do zabudowy. Może komuś się przyda.
 5. Like
  19Mateusz87 got a reaction from Porter in Zwykła lodówka przerobiona na lodówkę do dolnej fermentacji.   
  Ja używam zamrażarki skrzyniowej + sterownik temperatury. Szybko schładzam brzeczkę, fermentuję, lageruję, lepszej opcji dla siebie nie widzę.
 6. Like
  19Mateusz87 got a reaction from jaroM6 in Budowa mojego zestawu domowego   
  Widziałem instalację Jarka na żywo i wygląda bardzo dobrze. Wymaga jednak dopracowania szczegółów i można warzyć. Jarek ma wiele dobrych rozwiązań, którym poświęcił trochę czasu. Sam postanowiłem w swoim nowym browarze zastosować kilka patentów. Załączone zdjęcia mogą niejednemu pomóc. Już niedługo będziemy z Jarkiem zacierać pierwszą warkę
 7. Like
  19Mateusz87 reacted to dziedzicpruski in Namnażanie drożdży pobranych ze skosów.   
  Ja to robię w kubkach na mocz, start  trwa około 2-3 doby w zależności od kondycji (wieku) skosu objętość  brzeczki jakieś 20-50 ml.
  Kubki dobrze się przechowują, nie wysychają, nie trzeba ich otwierać, wszystko robię przez przepalona dziurę, ostatnio namnażałem wlewając taki  mikrostarter do 1,5 L brzeczki i ruszyło bez mieszadła w jakieś 12 godzin.
  Pobrane strzykawką przeniosłem do słoika przez dziurę  w wieczku,tak sobie wymyśliłem ,że będzie beż otwierania słoika.
 8. Like
  19Mateusz87 reacted to krzysiek9999 in Namnażanie drożdży pobranych ze skosów.   
  Ja właśnie kończę namnażać pierwsze drożdże ze skosu. Pobrałem trochę ezą, dodałem do próbówki z ok. 30ml brzeczki 8 Blg. Potrzepałem i zostawiłem. Po 24 godzinach wyraźne oznaki fermentacji, zrobiłem 300ml starter, dodałem całość z próbówki - po kolejnych 24h fermentacja że ho ho i całkiem znaczna ilość drożdży. Teraz postawiłem starter 1l już na mieszadle (poprzednie były bez mieszadła) i namnażają się na potęgę. Sam jestem w szoku, że z takiej kropelki pobranej ze skosu tyle drożdży mi się namnożyło
  Jak widzisz żadne cuda. Jeśli Tobie nie ruszyły, to najbardziej prawdopodobna wersja jest taka, że Ci drożdże po prostu zdechły na skosie...
 9. Like
  19Mateusz87 reacted to Dagome in 19-20.06.2015- XIII Konkurs Piw Domowych - Lotny Żywiec/Cieszyn 2015   
  Milda może i nie, ale ja osobiście jakbym warzył na ten konkurs, to poważnie bym się zastanowił, czy bezpieczniej nie byłoby zrobić czegoś ciut intensywniejszego, niż opis w BJCP. Na szczęście takie wybory już mam za sobą - jestem na emeryturze
   
  Pytasz ogólnie, czy konkretnie jeśli chodzi o mnie?
   
  Ano jest niesprawiedliwe. Niestety nie zanosi się, póki co, aby cokolwiek miało się zmienić. A to z tego prostego powodu, że nie ma organizowanych kursów doszkalających i paneli degustacyjnych dla sędziów. Szkoda, bo bardzo by się przydały.
  Brak paneli degustacyjnych, kalibracji, brak wymiany opinii o piwie, o stylach, wcześniej czy później prowadzi do tego, że sędzia ( piwowar zresztą też ) zaczyna żyć we własnym świecie piwa które albo sam warzy, albo lubi wypić. Nie zgadzam się z tym, co kiedyś mówił Kopyr, że okresowa weryfikacja sędziów jest bez sensu, bo przecież nie tracą oni swoich zdolności sensorycznych. Węchu może nie tracą, ale z czasem zamykają się w swoim świecie, w którym wypracowują sobie własny sposób rozumienia, czym jest dobre piwo i piwo w stylu. O ile jeszcze różnice mieszczą się w obrębie stylu, problemu nie ma, ale jeżeli na konkursie sędzia lansuje niestylowe piwo, które np. jest zbyt palone, albo przechmielone dlatego, że właśnie takie warzy i takie lubi - to wtedy już jesteśmy jako sędziowie niekonsekwentni i oszukujemy piwowarów wysyłających piwo na konkurs. 
  Dodatkowo polski craft ze swoją radosną i przebogatą twórczością nie bardzo sprzyja zrozumieniu tego, czym powinien być dany styl piwa. Co powinno być jego esencją.
  A tak poza tym, coraz mniej sędziów warzy jeszcze piwo w domu i wysyła na konkursy. Pobudowali browary, pozakładali blogi. To już jest inny sposób myślenia. Już nie pamięta się jak to jest czekać na wyniki, czekać na metryczkę, czytać metryczkę i zastanawiać się czy aby na pewno chodzi o moje piwo...
  Aha, jeszcze jedna sprawa, tym razem przytyk do piwowarów wysyłających na konkursy. Często bywa i tak, że poziom piw w danej kategorii jest tak słaby, są tak naszpikowane wadami fermentacji, że sędzia staje przed dylematem, czy wybrać kiepskie piwo, ale w stylu, czy dobre piwo powiedzmy, że na pograniczu...
 10. Like
  19Mateusz87 got a reaction from Porter in Agro-Browar "ZEBRZYDOWSKIE"   
  Też niedługo odpalę palniki
 11. Like
  19Mateusz87 got a reaction from Ginger Horse in Brewzor Pro BETA - Android   
  https://sites.google.com/site/brewzorinexile/
 12. Like
  19Mateusz87 reacted to pan_czarny in 19-20.06.2015- XIII Konkurs Piw Domowych - Lotny Żywiec/Cieszyn 2015   
  Są już może jakieś przymiarki do daty? Boże Ciało, czy później?
 13. Like
  19Mateusz87 reacted to Undeath in Zacieranie z dwoma przerwami – czy i kiedy warto?   
  W ramach działalności Wrocławskiej Inicjatywy Piwowarskiej, kolega Mesive napisał artykuł na podstawie małego eksperymentu, w którym wraz z Leszczu007 brałem udział. Zapraszam do lektury, dyskusja na ten temat mile widziana .
  Artykuł znajdziecie pod tym adresem: http://piwowarzy.wro...l/beer-busters/ . Dla tych co nie lubią wchodzić na te strony wklejam go tutaj:
   
   
 14. Like
  19Mateusz87 got a reaction from Sojer in Życzenia urodzinowe   
  Tomek, Sojer najlepszego
 15. Like
  19Mateusz87 got a reaction from beu in Witbier dla zaawansowanych   
  Jeszcze przyjdzie czas na różanego witbiera, póki co uwarz najbardziej zbliżonego do stylu.
 16. Like
  19Mateusz87 reacted to Porter in Agro-Browar "ZEBRZYDOWSKIE"   
  Pracowite popołudnie w browarze:
   
  Warka #69 zabutelkowana. Klarowanie żelatyną i pończocha na wężyku zdziałały cuda. Piwo jest mega klarowne, a po transferze do tanku rozlewniczego bez jednego farfocla (a chmielu na cichą poszło całe 100g!). Smaczne, choć szału ni ma. Spodziewałem się czegoś bardziej spektakularnego po Iundze i Tradition utopionych na zimno. 21,5l zabutelkowane do 23x0,5l z dodatkiem 100g cukru.
   
  Warka #70 zabutelkowana. 23 litry trafiły do 24x0,5l i 2x0,4l z dodatkiem 110g cukru. Bardzo fajny aromat ma to piwo, choć cienkusz. To chyba ten Wakatu. Niby podobny do Mittelfrüh, ale jednak taki trochę "nowofalowy".
   
  Warka #71 przelana na krótką cichą. Bardzo ładnie wyklarowana. Choć pachnie niesamowicie belgijsko (ech, trapiści) nie umiałem się oprzeć i dorzuciłem 50g australijskiego Vic Secret. Mam ciarki.
   
  Pomyłem fermentory, zlałem drożdże, zdezynfekowałem butelki. Czas na piwo
 17. Like
  19Mateusz87 got a reaction from PiotrekU in moja 3 warka - amber ale.   
  A dlaczego nie ? 10 dni fermentacji to w zasadzie standard. Wszystko zależy od temperatury i kondycji drożdży. Natura żyje swoim życiem i najlepiej poczekaj cierpliwie do końca burzliwej.
 18. Like
  19Mateusz87 reacted to Szwed in 12-04-2014 Pokaz warzenia piwa w Rybniku   
  Śląski Oddział PSPD Zaprasza 12. kwietnia. 2014 Godz. 17.00 na pokaz warzenia piwa w Rybniku Pub AMANIS Ul. Kardynała Kominka 15 E W czasie pokazu będzie można posłuchać oraz zadawać pytania na temat warzenia piwa w domu. Będzie też możliwość darmowej degustacji piw od piwowarów domowych.
  Pub mieści się na Nowinach, przy Centrum Handlowym Misztela.
  Zapraszamy do udziału w pokazie oraz do biesiady
 19. Like
  19Mateusz87 got a reaction from bielok in Niezależny browar domowy "Pod Baranem"   
  Grzesiu wydaje mi się, że użyłeś drożdży US-05 a nie US-04. Chyba, że to S-04.
 20. Like
  19Mateusz87 got a reaction from harcerski in Chmielenie zacieru   
  Wczoraj chmieliłem brzeczkę przednią 70 g Perle 5%, wg. kalkulatora daje to 45 IBU, Dzisiaj 50 g - 35 IBU, jutro 40 g - 25 IBU. Chmielenie trwało około 2 godzin, w tym 30' gotowania. Masz rację. Trzeba samemu to sprawdzić i dostosować proporcje do swoich potrzeb. Warto pobawić się kalkulatorami i obserwować jak zmienia się wartość goryczki w zależności od wagi danego chmielu oraz czasu chmielenia. Goryczka podczas chmielenia 90' a 120' niewiele się zmieni, większy wpływ na to ma objętość brzeczki - mniejsza to większa goryczka i odwrotnie. Chmieliłem tak ponad 20 warek i bardzo sobie to chwalę.
 21. Like
  19Mateusz87 got a reaction from harcerski in Chmielenie zacieru   
  Chmielenie zacieru daje znikomą goryczkę nawet przy użyciu powiedzmy 80 g chmielu. Wydajniejsze jest chmielenie podczas filtracji czy chmielenie brzeczki przedniej. Plusy i minusy w Wiki.
 22. Like
  19Mateusz87 got a reaction from santa in Przestań już tak kombinować; piwowarstwo jest proste!   
  Ogólnie mówiąc / pisząc:
  1. Sterylizacja wszystkiego co ma kontakt z zimną brzeczka, fermentowaną brzeczką, czy też zielonym piwem przed butelkowaniem. Stosuję wrzątek od samego początku i nigdy nie miałem problemu z kwachami. Każdy sam znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Może być chemia, wyszukiwarka znajdzie tego od groma.
   
  2. Nie grzebać w fermentorze w czasie fermentacji brzeczki.
  Pierwsze warki fermentowały mi w fermentorze z kranikiem. Kusiło mnie, żeby coś z niego ulewać, albo patrzeć przez pokrywę jak drożdżaki pracują. W efekcie kilka warek zaatakowały tlenowce. Po zauważeniu oznak fermentacji nie zaglądaj do środka. Gęstość możesz zmierzyć dla Ale po 7 dniach, dla Lager po 14. Wcześniej raczej nie ma co kusić losu. Fermentor ustaw w miejscu z odpowiednią temp. Sam z czasem dojdziesz do tego jakie drożdże dadzą Ci dobre efekty przy danej temp. Jedni się stosują do zaleceń producenta, ja zalecam przejrzenie zapisków piwowarów, tam na pewno znajdziesz info w jakiej temp. fermentowała brzeczka.
   
  3. Zdrowa gęstwa, odpowiednia ilość drożdży.
  Dając małą ilość drożdży liczymy się z tym, że fermentacja rozpocznie się z opóźnieniem + kilka innych problemów. Niekiedy wydaje się, że drożdży jest sporo, ale w efekcie okazuje się, że są np. martwe. Ważne aby nauczyć się rozpoznawania żywych i martwych drożdżaków, przemywania gęstwy, korzystania z kalkulatorów do obliczania ilości gęstwy. Wszystko jest na forum. Jak wyszukacie sobie jakiś fajny temat, który może się przydać w Waszym browarze, zapisujcie go na kompie, żeby łatwo do niego wrócić.
   
  4. Chmielenie na zimno.
  Jedni uważają, że warto dłużej, inni że kilka dni wystarczy. Chmiel jak chcesz, jak Ci wygodnie, to jest Twoje piwo, Twój pomysł i Twoja receptura. Można sypać chmiel luźno, można w obciążonych woreczkach, pończochach itp.
   
  5. Burzliwa a po niej cicha, a może tylko burzliwa ?
  Jak kto chce. Robiłem jedno i drugie, ale po czasie kiedy zacząłem więcej warzyć, zacząłem upraszczać cały proces. W tym momencie stosuję tylko przedłużoną burzliwą. Może i jest więcej osadu w butelce, ale nie zwracam na to uwagi. Smak piwa OK
   
  KAŻDY NIECH WYROBI SOBIE SWÓJ RYTM I METODĘ PRACY. CZYTAĆ, CZYTAĆ I JESZCZE RAZ CZYTAĆ. BEZ OBAW, NIE WALNIE WAS PRĄD Z MYSZKI KIEDY KLIKNIECIE NA POLE WYSZUKIWARKI POWODZENIA.
 23. Like
  19Mateusz87 got a reaction from jakub2006 in Co mogę zrobić z tych składników?   
  Bez carafy wyjdzie Ci super AIPA. Co do drożdży to wybrałbym US-05.
 24. Like
  19Mateusz87 got a reaction from bart3q in Przestań już tak kombinować; piwowarstwo jest proste!   
  Chciałem w tej sprawie zabrać głos, ale nie czuję się na siłach żeby kogokolwiek naprostować solidną zje*ką. Nie było mnie na forum prawie rok. Gdy powróciłem czułem się jak obcy. Bardzo wiele się zmieniło i uważam, że forum zmierza w dziwnym niepożądanym kierunku. Nagle mnóstwo osób stało się ekspertami i to praktycznie z zerowym doświadczeniem. Super, że jest nas więcej, ale nie czuję tej atmosfery co kilka lat temu. Pewnie nie jeden piwowar mnie skrytykuje, ale jestem pewny, że wielu doskonale mnie rozumie i czuje to samo co ja. Browar to nie apteka, najważniejsza jest satysfakcja z piwowarstwa domowego i smak naszego piwa, nie alkohol, nie to czy bulka albo nie bulka etc etc.
 25. Like
  19Mateusz87 got a reaction from BuDeX in Przestań już tak kombinować; piwowarstwo jest proste!   
  Chciałem w tej sprawie zabrać głos, ale nie czuję się na siłach żeby kogokolwiek naprostować solidną zje*ką. Nie było mnie na forum prawie rok. Gdy powróciłem czułem się jak obcy. Bardzo wiele się zmieniło i uważam, że forum zmierza w dziwnym niepożądanym kierunku. Nagle mnóstwo osób stało się ekspertami i to praktycznie z zerowym doświadczeniem. Super, że jest nas więcej, ale nie czuję tej atmosfery co kilka lat temu. Pewnie nie jeden piwowar mnie skrytykuje, ale jestem pewny, że wielu doskonale mnie rozumie i czuje to samo co ja. Browar to nie apteka, najważniejsza jest satysfakcja z piwowarstwa domowego i smak naszego piwa, nie alkohol, nie to czy bulka albo nie bulka etc etc.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.