Jump to content

19Mateusz87

Members
 • Posts

  1146
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by 19Mateusz87

 1. Panowie dopisałem się do listy. Mam dwa szybkie pytania, grzałki są full KO?, jest opcja zamówienia fałszywego dna?
 2. Stworzenie regulaminu + formularza zgłoszeniowego to kwestia jednej godziny przy piwie/kawie. Wystarczy edytować stare druki i gotowe. Kilka miesięcy czasu i jest problem z wyrobieniem się? Regulamin powinien być ogłoszony wraz z kategoriami, innej opcji nie widzę. To miał być mój jedyny konkurs w tym roku i zastanawiam się czy sobie go nie odpuścić. Nie mam twarzoksiążki, nie mam regulaminu. W zasadzie największa impreza tego typu w Polsce a organizacja leży.
 3. Mam coś takiego, używałem kilka razy. Nie jest to najgorsze rozwiązanie, ale przydałby się stelaż na siatkę. Ostatecznie zdecydowałem się na hop spidera z nierdzewnej siatki.
 4. Ten chmiel jest tak zachwalany, że sam spróbuję uwarzyć jakiegoś single hopa
 5. Łukasz dużo warzy ale w konkursach też ma wyniki. Doświadczenie robi swoje
 6. Adaś, wszystkiego najpiwniejszego.
 7. Maryush wszystkiego najpiwniejszego :beer:
 8. Gdzie warzysz, w domu czy mieszkaniu? Nawet jedna warka w miesiącu wystarczy, chyba, że masz mega potrzeby
 9. Witaj na forum, powodzenia :beer:
 10. Zgadza się, że każde urządzenie mierzy w inny sposób, czy to jest refraktometr czy spławik, dlatego należy wyliczyć współczynnik korekcji dla tego pierwszego (polecam program PPPP). Nie wiem gdzie to wyczytałem, może na BYO, ale każdemu wyjdzie inny współczynnik, zazwyczaj od 0,9 do 1,1.
 11. Wrzuć fotę gotowego sprzętu. Zwróć uwagę na znaczenie i pisownię słów warzyć / ważyć bo niektórzy zaśmiecą Ci cały temat uwagami
 12. Jeżeli, tak jak piszesz masz problem z kwaśnością w piwach bursztynowych i ciemnych to ewidentnie masz za niskie HCO3 Czytałem, że podnoszenie węglanów, węglanem wapnia w wodzie RO jest bardzo ryzykowne, ze względu na jego słabą rozpuszczalność - nigdy nie wiesz, czy ci się rozpuści 50 czy 80%. Wapń lepiej uzupełnić CaCl2 Tą modyfikację w piwach ciemnych najlepiej jest robić węglanem sodu (sodą oczyszczoną) Nie mogę teraz tego znaleźć ale na angielskim forum pisali, że wodę pod stouty tylko tym modyfikują nawet duże browary. Sodem się nie przejmuj i tak 50 mg nie przekroczysz, a HCO3 spokojnie poszybuje do 250-300. Chlorku sodu używaj tylko do piw jasnych, do ciemnych tylko węglan sodu. Czyli generalnie profile, z których korzystam są OK, ale do piw ciemnych zamiast chlorku wapnia używać węglanu sodu i powinno być dobrze. Jakie dawki węglanu sodu zastosować? Dla piw jasnych typu lager profil zostaje bez zmian?
 13. Chemikiem nie jestem i chemii nie ogarniam mimo że w szkole byłem dobry z chemii, ale trochę czasu już minęło Z zalinkowanym przez Ciebie programem bawiłem się dość trochę, ale zawsze wychodziły mi jakieś błędy.
 14. Po 20 minutach od wrzucenia słodów mierzę i mam pH około 5,5. Czasami nawet mierzę jaka wartość jest w gotowym piwie. Mimo to piwa są oceniane jako kwaśne na poziomie 2 do 3. W związku z tym, że najbardziej lubię style brytyjskie, stosuję profile opracowane przez Makarona (temat Woda, 4 str.) Ilosc na 10 litrow wody. Burton Pale Ale Gips piwowarski 5,07g Siarczan magnezu 1.91g chlorek sodu 0,68g Woda uniwersalna. Gips piwowarski 2,3g Chlorek wapnia 1.19g Siarczan magnezu 0.9g chlorek sodu 0,43g Wytrawne Pale Ale Gips piwowarski 4,77g Chlorek wapnia 2.45g Siarczan magnezu 1.41g chlorek sodu 0,69g Slodkie Pale Ale Gips piwowarski 2,5g Chlorek wapnia 2.19g Siarczan magnezu 1.41g chlorek sodu 0,69g Bitter Gips piwowarski 4,11g Chlorek wapnia 1.55g Siarczan magnezu 0.9g chlorek sodu 0,94g Mild Gips piwowarski 1,95g Chlorek wapnia 3.15g Siarczan magnezu 0.9g chlorek sodu 1,19g kreda 0.14g Porter angielski Gips piwowarski 1g Chlorek wapnia 3.02g Siarczan magnezu 0.9g chlorek sodu 2,47g kreda 0.55g Stout Gips piwowarski 0,74g Chlorek wapnia 4.69g Siarczan magnezu 0.9g chlorek sodu 1,83g kreda 0.55g Lager Gips piwowarski 0,57g Chlorek wapnia 0,91g Siarczan magnezu 0.09g
 15. Z tym zakwaszaniem to są jaja. Jakieś 15 warek temu delikatnie zakwaszałem kranówkę, aby uzyskać pH na poziomie 5,5. Moje paski tyle pokazywały, ale dzisiaj dochodzę do wniosku, że musiały być wadliwe, ponieważ w gotowym piwie odczuwałem wyraźną kwasowość. Dzisiaj w większości piw używam 100% wody RO z doborem odpowiednich soli, ogólnie 40 do 50 litrów wody. Używam tej samej wody do zacierania i wysładzania, nie zakwaszam zacieru ponieważ po 20 minutach zacierania mam pH na jakim mi zależy. Wysłałem kilka piw na różne konkursy i zawsze w metryczce była informacja, że piwo jest kwaśne. Ja nie wyczuwałem nic takiego, ale jeśli sędzia tak ocenił, to pewnie ma rację. Jak to teraz rozwiązać? Aha, piwa wysyłane po miesiącu, max 2 po butelkowaniu. Nie mam możliwości składowania butelek w chłodni, dlatego były w temp. pokojowej. Powyższa uwaga sędziów dotyczy raczej piw bursztynowych do ciemnych. Podejrzewałem słód karmelowy, ale nie było go zbyt wiele 200 do 300 g / 25 litrów piwa.
 16. Nie znam się. Warzenia piwa uczyłem się dobrych kilka lat temu. Wtedy tak się robiło, być może teraz są inne trendy. Ważne, żeby wyszło dobre piwo.
 17. Odpowiedź może być tylko jedna. Optymalny czas fermentacji burzliwej to mniej więcej tyle ile drożdże potrzebują na zakończenie fermentacji tj. czas, w którym przerabiają cukry fermentowalne na alkohol. Jeśli pomiar gęstości nie zmienia się od kilku dni, oznacza to, że fermentacja jest zakończona. Można przelewać na cichą lub butelkować. Możesz przedłużyć burzliwą o kilka dni/kilkanaście dni, zrobisz coś w rodzaju cichej fermentacji, gdzie drożdże częściowo opadną na dno, lub prawie w całości w zależności od szczepu. Jeśli do kufla nie nalejesz piwa wraz z osadem drożdżowym, nie musisz się przejmować posmaku drożdży w piwie. Zwróć uwagę na temp. fermentacji, jest to chyba najważniejsza umiejętność do opanowania w piwowarstwie domowym.Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Przyswajaj wiedzę, a jak nie znajdziesz odpowiedzi w wiki lub wyszukiwarce, pytaj. Powodzenia.
 18. Moja babcia zawsze mawiała, że wiśnie i śliwki do kompotów zawsze z pestkami, ponieważ dodają charakterystyczny smak. Do wina stosowałem owoce drylowane z 10% udziałem owoców z pestkami. Nie należy się obawiać niebezpieczeństwa, gdyż tylko uszkodzone pestki dają tzw. kwas pruski. W piwie nie mam pojęcia jak zastosować te owoce. Chyba pora na eksperymenty, osobiście spróbowałbym opcji drylowanej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.