Jump to content

ludz

Members
 • Content Count

  13
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

361 profile views
 1. Możesz rozwinąć? Bo mam wrażenie, że straszysz kogoś infekcją w zupełnie standardowej sytuacji.
 2. Nie zgodzę się, że utlenienie i tak się pojawi - jasne, tlen z butelki prędzej czy później coś utleni... ale możliwe, że chodzi o jego ilość - być może chodzi właśnie o intensywność aromatów utlenienia... A jakie są ew. niekorzystne efekty utlenienia?
 3. a ja dorzuciłem grzałkę (Eliko zresztą) jako przyspieszacz grzania i do grzania wody do wysładzania. Działa jak złoto, jedna z lepszych inwestycji w piwowarstwo. Mocowanie to nie problem - tam jest taki ząbek, do tego zawsze coś z drutu miedzianego możesz pomotać. Co do mocy, bierz 2kW. Zagrzanie 20l wody od 35 do 85 stopni trwa ok. 45-60', więc grzałka na pewno nie jest za mocna.
 4. Jakby ktoś potrzebował innego narzędzia, to powinno łatwiej się dać to wywiercić wiertłem stożkowym - IMHO warto takie cudo mieć na okoliczność różnych otworów. Na potrzeby piwowarzenia może być najtańsze, bo materiał zawsze miękki, nikt z tego strzelać nie będzie, a koszt znikomy i wybór średnic spory
 5. Dzięki za odpowiedź! A nie było problemów ze startem albo tempem fermentacji?
 6. Czy ktoś próbował warzyć na tych drożdżach w zwykłej temperaturze, rzędu 20C? Rozważam wykorzystanie swoich już teraz, ale coś majowe temperatury zawodzą...
 7. Jak masz to zawsze można poeksperymentować, jak nie masz to Gozdawa ma drożdże cydrowe. Normalnie tej firmy bym nie polecał... ale robiłem na nich cydr z soku parę postów wyżej (Royal Apple, bo najtańszy tłoczony w Selgrosie) ) - wyszedł wytrawny, zszedł do 0Blg, na cichą dorzuciłem 20g Cascade i Mosaica, bo akurat miałem - wyszło bardzo smacznie. A, refermentowałem sokiem - na 18l do rozlewu dolałem litr soku.
 8. Ja tylko się podzielę linkiem, bo skorzystałem sporo na lekturze tematu. Znalazłem u Chińczyka taki worek: goo.gl/Ro6cAz Za 5$ (a może być mniej, zamawiając parę sztuk) to chyba najtańsza opcja, nieporównywalnie tańsza niż prezentowane tu alternatywy - a jeśli moje obliczenia są OK, to format 75x50cm powinien starczyć na mój gar 50l. Jak przyjdzie, to podzielę się obserwacjami.
 9. Hej, czy ten depozyt jeszcze działa? Chętnie bym się dołożył z jakimiś wytworami
 10. Cześć, to mój pierwszy post tutaj, bo póki co jedynie czytałem forum. Tutaj jednak mogę coś wnieść moją skromną praktyką. Tydzień temu filtrowałem na dwie kadzie prawie 50l zacieru, w jednej sraczwężyk z zestawu Twojbrowar.pl (max kilkadziesiąt cm, fi 15) i w drugim mój autorski - bodaj 150 albo 200cm, fi 10. Różnicy w czasie nie było - znaczy się, cała filtracja z wysładzaniem (do 2-3 Blg) zamknęła mi się w ok. 30-40min. W sumie najbardziej ograniczającym czynnikiem było ogarnięcie dolewania wody do 2 kadzi naraz. Zacier był gęsty, bo na 35 litrów wody poszło 16,3 kg zasypu. Stand
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.