Jump to content

SebeQ

Members
 • Posts

  83
 • Joined

 • Last visited

Reputation Activity

 1. Like
  SebeQ got a reaction from daniol88 in Wymiennik płytowy jaki kupić ?   
  Trochę się zdziwiłem, moja zimna woda ma aktualnie 17stopni Nic to przepuści się zimną wodę prze wanienkę z wodą z lodem a potem do chłodnicy, powinno zadziałać Dwa stopnie chłodzenia Jak myślicie, czy w takiej sytuacji rzeczywiście lepiej kupić wymiennik (mi się wydaje że tak) czy lepiej sprawdzi się w takim wypadku chłodnica zanurzeniowa?
 2. Like
  SebeQ reacted to Bosy Piwowar in Podróże z historią TVP 2 - program o dawnym warzeniu piwa   
  Dla tych co tutaj jeszcze zajrzą.Jako nowy na forum: Cześć wszystkim. Bardzo mnie temat zainteresował, Detenice warto odwiedzić, ale trochę nasi sąsiedzi potraktowali nas jakbyśmy się nie znali na temacie. Pokazali nam warzenie piwa przez podgrzewanie, nie mylić z infuzją/ wlewanie gorącej wody do zacieru, tak dawny piwowar uzyskiwał potrzebną temperaturę nawet bez termometru ilość słodu do ilości wrzącej wody/, a podgrzewanie to raczej nowy pomysł wykorzystywany przez małe i duże browary i popularne wśród piwowarów domowych. Dawniej nie było nawet określenia kadź zacierno-warzelna, zacierano w drewnianych naczyniach a gotowano w miedzianych panwiach. Sprzęt z Detenic to raczej pokazówka/ obok widać zbiorniki miedziane w których obecnie warzą, to nawet Radek wspomniał w programie/ wskazuje na to zielony osad bardzo trujący na pokrywie. Na tym sprzęcie prawdopodobnie robiono zacieranie dekokcyjne z czego właśnie Czesi zasłynęli. Wyposażenie myślę, że jest rekonstrukcją- rurki z nierdzewki no i kadź filtrująca-/ dawniej wszystko co nie miało kontaktu z ogniem było drewniane najczęściej dębowe/, które wykorzystywane jest na pokazy, a piwo żeby się nie zmarnowało pewnie fermentują razem w beczkach dębowych i rozlewają w restauracji. Fermentownia robi duże wrażenie, tam naprawdę jest piwo i to dużo / u mnie stoi jedna taka beczka/. Dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć średniowieczne warzelnie a nawet początek XIX w., polecam książkę "piwo we Wrocławiu", tam znajdują się opisy i miedzioryty dawnych browarów, a poradniki dla piwowarów z początku XIX w. opisujące wyposażenie i metody warzenia potwierdzają, że przynajmniej do połowy XIX w. warzyło się przeważnie infuzyjnie, a o podgrzewaniu całego zacieru ani słowa. To mówiłem ja Bosy Piwowar Piwowarstwem zajmuje się prawie 9 lat. odtwarzam dawne metody warzenia, w tym roku moja wersja Rosanke- piwo chłopów warmińskich zajęła pierwsze miejsce w konkursie piw domowych, wraz z przyjaciółmi prowadzimy Stowarzyszenie Warmińskich Chłopów Bosych.
 3. Like
  SebeQ reacted to Mojo in X'Mas Ale   
  W tym roku tez skusiłem się na X'masa. Jest już ponad miesiąc od butelkowania i w tej chwili go degustuje drugi raz.
   
  Może pomoże to co poniżej.
   
  Receptura moja po przekopaniu forum. 
   
  12l -> 18Blg (zeszło do 5Blg - nie liczę tu laktozy bo była dodana podczas rozlewu)
  Zasyp był z pale ale, monachijski II, caraamber, carabelge, czekoladowy jasny, owsiane błyskawiczne, pszenica (zacieranie infuzyjne, czekolada na mash out)
  Chmiel: marynka, lubelski (wg kalkulatora 32,5IBU)
  Drożdże (tu błąd) S-33 -> przy następnym na pewno te co Ty. 
   
  Dodatki bo to one mają zrobić robotę.
   
  Laktoza 200g - dla słodkości -> działa
  Miód gryczany 350g-> miał być na podniesienie blg i aromat, ale z aromatu nici, jak pisało xxx użytkowników przede mną.
  Kardamon - 5szt
  Anyż (nie gwiazdki) - 4szt
  Goździki - 8szt
  Cynamon - płaska łyżeczka b.płaska
  Imbir - j.w
  Przyprawy dały efekt piernika, po 2tyg od butelkowania, b.wyczuwalny piernik, dziś, słabiej (głównie goździki). Jest słodkie, alkoholowe. Kolor piernika ma, pianę bogatą i miły rozgrzewający alkohol.
   
  Zobaczę w grudniu, ale wątpię że wyjdzie fajny piernik.
   
  Na chwilę obecną mogę napisać na podstawie tego doświadczenia: drożdże T-58, miód obojętnie jaki, jak nie cukier trzcinowy, melasa, kandyzowany, obojętnie szczerze. Wszystkie przyprawy mocniej potraktować moździerzem, a nie musnąć jak poczyniłem.
   
  No to zdrowie i powodzenia. 
 4. Like
  SebeQ got a reaction from KillingJoke in Pierwszy American Stout   
  Ja swjego testowalem co tydzien Mój AStout miał 16BLG i po 3 tygodniach był zdecydowanie za młody. Dopiero po 2-3 miesiącach nabrał odpowiedniego charakteru.
 5. Like
  SebeQ got a reaction from Pindin in Imperial Witbier 16,5 BLG   
  Ja wita warzyłem jako 3 swoją warkę i też napaliłem się na cytrusy normalnie widziałem już te cytryny, cytrynowe chmiele, cytrynowość i lemonkowość i... Na szczęście wyszedł mi dobry Witbier a nie piwo cytrynowe Ja u siebie dodałem o oprócz kolendry po 50g suszonego curacao i suszonych skórek pomarańczy do tego jeszcze zest z kolejnych 2 pomarańczy i 2 cytryn. Na cichą dodatkowo dodałem kilkanaście liści kafiru i jedną trawę cytrynową. Wizja niesamowitej cytrnowości zniknęła po wypiciu pierwszej próbki do pomiaru BLG. Okazało się cytrusowość ma wiele obliczy I w moim witku starła się cytrusowość cytrynowa z zestu, kafiru i trawy cytrynowej z tą z pomarańczy i curacao i nijak do siebie to nie pasowało. Cała historia ma pozytywne zakończenie gdyż piwo ułożyło się znakomicie po 3 tygodniach w butelkach (cytrynowość został przykryta przez cytrsowość pomarańczy i curacao). Dla czego o tym piszę, a no dla tego że warto sobie rozważyć jaką cytrusowość chce się uzyskać. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że dla mnie Witbier w parze idzie z pomarańczą ale już nie z cytryną   Kolendra i goryczka z curacao pasują świetnie do pomarańczy ale z kwaśną cytryną niestety imho to złe połączenie.
  Co do składników ja robiłem ze słodem pszenicznym (wybrałem opcję łatwiejszą gdyż jestem początkującym piwowarem) i piwo wyszło jak należy.

  PS. Odnośnie dodatków na cichą, ja swoje wrzuciłem do niewielkiej ilości wrzątku (tak tylko aby przykryło całość), pogotowałem kilka minut (chyba nawet nie 5min) i całość wlałem do fermentora.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.