Jump to content

Bartek_097

Members
 • Posts

  14
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Wyzerowana Jednostka
 • Rok założenia
  2016
 • Miasto
  Kalisz

Kontakt

 • Imię
  Bartek

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Bartek_097's Achievements

 1. https://www.olx.pl/oferta/minibrowar-piwo-domowe-CID628-IDodHbM.html
 2. Z Fermentum Mobile Kłosy Kansas (FM 50) niby dedykowane są pod Kolscha, Alta. Czytałem na forum że bywają kapryśne, dzisiaj będę robił na nich Kolscha więc za jakiś czas będę coś więcej wiedzy miał. Wziąłem je z powodu braku w sklepie Starych Nadrenskich.
 3. No właśnie starter robię w temp ok25°C i taki zadaje z mieszadła bezpośrednio do fermentatora. Ile może stać brzeczka bez oznak fermentacji? To że pszeniczniaka schłodzam do ok14°C to wyczytałem na forum a nie jest mój wymysł.
 4. Pilsa było aż 27 litrów dlatego przypuszczałem że to mogło zawinić, co do temperatury Pszeniczniaka to 14C było tem zadania a fermentacji ok18C. Kolscha chce zrobić 20L żeby było książkowo i jak w instrukcji.
 5. Po przerwie spowodowanej przepełnieniem magazynowym warzyłem w ubiegłym tygodniu Pilsa i Pszeniczniaka (przepisy z wiki). Pils 12,5blg schłodzony do ok 8°C w tej temperaturze zadane drożdże FM 31 z startera 1200ml który był na mieszadle 48h. Fermentator miał w garażu ok10-11°C drożdże ruszyly dopiero po ok 48h lub więcej i po podniesieniu temperatury do ok 14°C. Z pszeniczniakiem podobna historia schłodzone do ok 14°C drożdże FM 42 12blg, fermentacja w pomieszczeniu gdzie panuje temp 17-19°C ok48h żadnej reakcji, podniosłem temperaturę o ok 2-3°C fermentacja wystartowała dość energicznie jak to bywa przy pszenicznym. W obu przypadkach fermentatory po starcie drożdży wróciły do temperatur początkowych i fermentacja przebiega bez zakłóceń. Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy. Przy pilsie myślałem początkowo że ilość nastawu bo jest ok 27L ale pszenicy jest 21L i to samo. Mam teraz na mieszadle drożdże FM 50 i chce w piątek popełnić Kolscha, schłodzić go do ok 14°C i w tej temp zadać drożdże, Fermentować również chce w temp ok 14°C. Startery robię w temp pomieszczenia ok 25°C, 8-10blg. Drożdże bezpośrednio z mieszadła wlewamy do schłodzonej brzeczki. Gdzie robię błąd że fermentacja zaczyna się po tak późnym czasie i z koniecznością podniesienia temperatury.
 6. Potwierdzam kran do wywalenia , w ogóle nie jest praktyczny , ja kupiłem z zamiarem zacierania w nim wiec tak i tak do wymiany kran żeby chociaż podłączyć waż z oplotu do filtrowania i wężyk. Zastanawiam się czy przyda się do dekokcji czy utrzyma się w nim 100C przez jakiś tam czas bez ingerencji w czujnik lub dodatkowa grzałkę.
 7. Kaliski Kaufland na dzień wczorajszy miał do zaoferowania 8 sztuk ,cena 150PLN .
 8. Również jak przedmówca , zlewam warkę z burzliwej w dzień warzenia a nawet w czasie chmielenia żeby się zbyt bardzo nie nudzić. Po ok godzinie od zlania ,łyżką stołową zbieram drożdże z wierzchniej warstwy , dotychczas robiłem tak ze zlane z Kolscha zadawałem do Kolscha , zlane z pszenicy zadane do pszenicy czyli warzyłem albo to samo po sobie albo przeplatane. Teraz wlp 029 chce zadać do pilsa .Zobaczymy co z tego wyjdzie .
 9. Zdecydowanie polecam sklep Alepiwo ,paczka kompletna dobrze zabezpieczona i szybko wysłana/doręczona.
 10. Konstrukcja jest bardzo mocna i spawana nie skręcana ja się tym kierowalem przy zakupie, też chciałem spawac z katownika 2-2,5 ale za te kasę nie warto się dotykać, gwarancja na taboret to 36 miesiący, firma od której zakupiłem to interloop.
 11. Polecam ten włoski taboret 7.5 kw na allegro kupiłem niedawno koszt ok 98zł razem z zestawem do podłączenia,bez zapalarka i termo pary, tak jak przedmówca wspomniał najlepsza zapalniczka do zniczy i opalanie na 1,2,3 i ogień. Odpalić na bardziej rozkreconym kurku butli a gasic powoli zmniejszając ogień na palniku, nie będzie żadnych wybuchów i problemów mam garnek 40l to szczerze mówiąc ginie na palniku. Wodę do wygładzania ok 18-19L w garnku 22l do temperatury 76-78C doprowadza w ok 23-25 min bo z ciekawości zmierzylem mu czas.
 12. Witam Mam na imię Bartek mieszkam w Kalisza <Wlkp>, jestem początkującym browaramatorem , dotychczas zrobiłem 2 warki ale z gotowców firmy coopers. Chciałbym teraz coś zrobić z prawdziwego zdarzenia i żebym to ja miał wpływ na to jakie będzie moje piwko. Interesuje mnie zrobienie pszenicznika , takie piwo najbardziej dogodziło mojemu gustowi i kubkom smakowym. Nie mam określonego typu może być jasne lub ciemne. Chciałbym prosić o jakieś przepisy które będą dobre dla początkującego oraz cenne wskazówki co do warzenia. Chciałbym aby pierwszej warki warzonej samodzielnie nie zawalić aby do kolejnej była zachęta.Wszystkie surowce będę kupował przez internet, proszę o polecenie gdzie lepiej i dlaczego.Co do sprzętu to raczej wszystko będę miał , może oprócz węża z oplotu do filtrowania lecz z nim nie ma problemu żeby zakupić. Proszę o wasze sugestie i podpowiedzi. Pozdrawiam Bartek
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.