Jump to content

vaxel

Members
 • Content Count

  13
 • Joined

 • Last visited

About vaxel

 • Birthday 02/10/1984

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Vaxel
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  7
 • Miasto
  Mielec

Kontakt

 • Imię
  Konrad
 1. Mhm, tak przypuszczałem. Słuszna uwaga z tą gęstwą, bo z tego względu chyba zleję, żeby tamte drożdże pociągnęły jeszcze stouta.
 2. Czołem, Szukam i szukam, ale jednoznacznej odpowiedzi nie mogę znaleźć. A mianowicie, czy chmielenie na zimno koniecznie powinno odbywać się po zlaniu piwa znad drożdży do drugiego fermentora ? Mam piwo, które stoi już trzeci tydzień, już odfermentowało i chcę wrzucić jeszcze na 3-4 dni chmiel na zimno. Czym skutkowało by zrobienie tego w tym samym fermentorze i zlanie dopiero przed butelkowaniem za 3-4 dni ? Chmiel nie odda aromatu przy takiej ilości drożdży ?
 3. Cześć, Mam ochotę w końcu otworzyć sezon i zostało mi trochę surowców, z których chciałbym złożyć coś a'la Polish Pale Ale. Mam do dyspozycji: 1kg Pale Ale Płatki żytnie 2x ekstrakt słodowy jasny WES Lubelski 75g Citra ok 15g Mosaic ok 15g Dwie saszetki US-05 Pomysł jest na partial mash Zacieranie w siateczce 1kg Pale Ale+ płatki żytnie 67C - 40min, 77C - 10min Potem siateczka out i do tego 3,4 kg ekstraktu Chmielenie: 15g Mosaic 60' 15g Citra 60' 25g Lubelski 30' 25g Lubelski 0' Dodanie wody do uzyskania ekstraktu 12blg Drożdże US-05 Chmielenie na zimno 5 dni 25g Lub
 4. Chmieliłem Citrą. 30g na 10l. Do tego poszła mięta i szczerze powiedziawszy zdominowała chmiel, aczkolwiek jest on wyczuwalny.
 5. Zostało 15g Citry i tylko to poszło na zimno na ponad 20l warkę.
 6. Mam 20l odfermentowanego American Wheata na US-05, piwo stało 10 dni na burzliwej, potem zlane na cichą z delikatnym chmieleniem tym co zostało, przy 1,5blg. Stoi już 6 dni i czas najwyższy rozlewać, tylko że cierpię na totalny brak czasu. Teraz pytanie, czy stawiać wszystko na głowie i na gwałt rozlewać, czy nic się nie stanie jak postoi do soboty ?
 7. Może nie do 20 stopni, ale była nieco chłodniejsza. --- Postanowiłem zostawić to tak jak jest. Będzie Quadrupel. Pytanie ile to fermentować ? Tydzień burzliwej, a potem miesiąc cichej ? Czy lepiej wydłużyć burzliwą ?
 8. Uwarzyłem sobie wczoraj z zestawu BA Tripla. W założeniu miał wyjść ok. 18blg. W związku z tym, że po wysładzaniu było 12blg i uznałem, że to coś za mało, postanowiłem dłużej gotować brzeczkę, żeby odparować wodę. Na koniec poszedł jeszcze cukier kandyzowany. Trochę mi za dużo odparowało, bo zamiast 10l 18blg mam 7l 25blg. Zadałem drożdże i na razie fermentuje Quadrupel. Pytanie, czy można to rozcieńczyć ? Myślę o dolaniu wody do 10l, co powinno dać ok. 18blg, czyli idealnie. Jeśli tak, to kiedy to zrobić ? Domyślam się, że najlepiej było to zrobić przed zadaniem drożdży, ale wyszło jak wyszło
 9. Niby dlaczego nie? Tak założyłem, gdyż wyszedłem z założenia, że przy prawidłowym nagazowaniu, po trzech dniach przy przelewie dużo CO2 poszło do atmosfery i już nie wytworzy się aż tyle, żeby butelka była jak kamień. Aczkolwiek to tylko moje przypuszczenie. Mylę się ?
 10. Drożdże to S-04. Nie wytrzymałem i otworzyłem butelkę po niecałych trzech dniach. Trochę nagazowane, piana tworzy się bardzo delikatna pomimo agresywnego nalewania, a piwo lepsze niż się spodziewałem na tym etapie Zrobiłem też eksperyment i przelałem jedną butelkę do PETa 0,5l. Mam zamiar obserwować czy się zrobi twarda. Bo zakładam, że teraz już nie powinna.
 11. Ok, czytałem sporo na ten temat. Czytałem też, żeby zbyt często do piwa nie zaglądać, bo to zwiększa ryzyko zakażenia. Więc wyszedłem z założenia, że jeśli odfermentowało do tych 2 blg, to niżej już raczej nie zejdzie (tak też jest bodajże w instrukcji dołączonej do warzenia, że piwo schodzi do ok. 3 blg). I tu są moje wątpliwości, czy tu może jeszcze odfermentować, bo ilość glukozy jestem przekonany, że jest ok.
 12. Cześć, Podepnę się pod temat. Uwarzyłem swoje pierwsze piwo z ekstraktów z zestawu "Prawdziwe ALE" z BA. Niby wszystko wygląda na ok, ale naczytawszy się o granatach chciałbym, żeby ktoś mnie uspokoił Brzeczka miała ok. 12 blg, po tygodniu burzliwej było 3 blg i zlałem piwo na cichą. Po kolejnym tygodniu zeszło do 2 blg. Dodałem do 17l piwa 90g glukozy rozpuszczonej w 1l wody, dokładnie zamieszałem i zabutelkowałem. Po czym zacząłem mieć wątpliwości czy nie za wcześnie i czy coś jeszcze nie odfermentuje. Czy możecie rozwiać moje wątpliwości, bądź ewentualnie ostrzec, jeśli jest ryzyko ?
 13. Czołem, W związku z rozpoczęciem przygody z piwowarstwem domowym, postanowiłem przyłączyć się po lekturze forum w interesujących mnie tematach. Za mną pierwsze warzenie z ekstraktów, wątpliwości i pytań coraz więcej Mam nadzieję na aktywny udział.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.