Skocz do zawartości

punix

Members
 • Zawartość

  118
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Teatralny
 • Rok założenia
  2014
 • Liczba warek
  53
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Paweł

Ostatnie wizyty

427 wyświetleń profilu
 1. punix

  New England IPA

  Nie będzie specjalnej różnicy w goryczce niezależnie, czy schłodzisz szybko, czy wolno - w 60 minut zizomeryzują się praktycznie całość alfa-kwasów. Płatki chyba nie różni się jakoś specjalnie od siebie, także może masz pszenne, ryżowe chyba się za bardzo do tego stylu nie wpasowują.
 2. punix

  New England IPA

  Zawsze można chmiel zamiast na 1 minutę wrzucić po schłodzeniu poniżej 90-80 stopni, z tego na 60 minut i tak jakoś wyczuwalnie goryczki nie przybędzie.
 3. punix

  American Witbir - ocena receptury

  Poza tym, co napisał kolegą powyżej, z czym się oczywiście zgadzam, zmniejszyłbym ilość kolendry do 10-15g i dodał całość na 5 minut. 20g curacao przy takiej ilości chmielu będzie raczej saldo wyczuwalne. Po co dodajesz fuggle na zimno, przy takiej ilości ameryki raczej nic nie wniesie, co najwyżej zwiększy Ci straty. Olałbym też przelewanie piwa, możesz spokojnie przeprowadzić cała fermentację w jednym fermentorze.
 4. punix

  RIS - weryfikacja receptury.

  Dołączam do głosów za prostotą Jesteś pewien, że śliwki i płatki będą dobrą kombinacją? Pozostałbym przy co najwyżej jednym dodatku, dostajesz wtedy jakieś pojęcie o tym, jak wpłynął na końcowy efekt, wtedy przy kolejnych warkach łatwiej będzie Ci komponować receptury.
 5. punix

  RIS - weryfikacja receptury.

  Zacieranie - większy stosunek wody do słodu ułatwi Ci podgrzewanie - zmniejszy ryzyko przypalenia. Aczkolwiek, jeśli ogranicza Cię garnek, da radę. Chmielenie na goryczkę bym nieco zmniejszył, np,. w okolice 80-100 IBU, jak proponuje kolega powyżej. Co do drożdży - jeśli zadasz świeże, od razu po zlaniu poprzedniej warki, może być trochę za dużo, wg moich ustawień kalkulator podpowiada 200ml, przelicz sam jeszcze raz, szczególnie, jeśli przetrzymasz dłużej gęstwę. Płatków dodałbym zdecydowanie mniej (albo rozważył podział warki na pół). U mnie 25g/15l dość mocno zdominowało piwo (moje były mocno palone). Jeśli zalejesz minimalną ilością alkoholu (tyle, żeby przykryło), nie powinno wpłynąć znacząco na smak piwa.
 6. To na początku mogło Ci skoczyć spokojnie nawet do 25-26 stopni i tu najpewniej masz rozwiązanie zagadki. Spróbuj pomyśleć coś nad tą temperaturą fermentacji, bo to jest etap na którym można bardzo prosto skopać warkę. Jakaś chłodniejsza piwnica, miejsce na skrzynię styropianową/lodówkę? Ewentualnie - lato się kończy, to regulacja temperatury za pomocą otwierania/zamykania okna i fermentor w pobliżu, szczególnie wydajne w zimie
 7. 20-22°C to temperatura otoczenia czy brzeczki?
 8. punix

  Gęstwa - ile zadać

  W kalkulator wpisujesz zazwyczaj: ilość brzeczki, gęstość początkową oraz wiek gęstwy. Prosty, ale wystarczający arkusz masz np. tutaj:
 9. punix

  FOREIGN SMOKED STOUT 16°BLG

  Mierzysz spławikiem czy refraktometrem? Jak długo piwo było na burzliwej, jakie temperatury fermentacji?
 10. punix

  Zwiększenie produkcji + pytanie o pianę

  Rozsadzić nie rozsadzi, do grodziskiego sypię w przeliczeniu ponad 5g cukru na butelkę i nic nie wybucha. Zastanów się tylko, czy faktycznie chcesz nagazować to piwo tak mocno (okolice weizena czy grodziskiego właśnie).
 11. punix

  Browar Teatralny

  Warka nr 53 Grodziskie 7,5°Blg 22.07.2018 17.07.2018 Ekstrakt końcowy: 2,4°Blg Zawartość alkoholu: 2,6% IBU: 24 Słody (3,3kg): - pszeniczny wędzony dębem Viking Malt 3kg - lager Malteurop 0,3kg Chmiele: - Fuggle (2016) 4,5% α 53g - Warrior (2017) 17,9% α 7g Drożdże: - Safale US-05 1 paczka Dodatki: - kwas mlekowy 6ml do wysładzania - mech irlandzki 6g Zacieranie: 10l wody podgrzane do 74°C 69-66°C 90 minut 76°C 15 minut Wysłodzone 27,5l 6,7°Blg, gotowanie przez 70 minut. Chmielenie: 60 minut: Warrior 7g 15 minut: mech irlandzki 6g 10 minut: Fuggle 53g Fermentacja: 23l 7,5°Blg. Temperatura 17°C 2 dni, 18°C 7 dni, 19°C 2 dni, cold crash 4 dni. Butelkowanie: 23l z dodatkiem 240g cukru rozpuszczonych w 1,6l wody. Uwagi:
 12. punix

  ŻytniAIPA - konsultacja receptury

  Cześć osób stosuje taką metodę (możesz poszukać pod yeast cake). Zaletą jest fakt, że unikasz jednego z możliwych punktów zakażenia gęstwy. Minus jest taki, że na 95% zadajesz zdecydowanie zbyt duża ilość drożdży. Przy okazji 31 IBU to chyba trochę mało jak na ten styl?
 13. punix

  Smak mydła w piwie.

  To zbyt wysoka temperatura dla tych drożdży - optymalni mają mieć 15-20 stopni, Ty miałeś temperaturę otoczenia 20 stopni, czyli na początku fermentacji podbiło pewnie do 23-25.
 14. punix

  Co mogę zrobić z tych składników?

  Ani jedno ani drugie nienajlepsze. Może dałbyś radę na szybko zrobić komorę styropianową? Jeśli nie masz innej możliwości i koniecznie chcesz już warzyć, to na początek fermentacji chyba ten balkon lepszy - choć tak czy siak przydałaby się przynajmniej jakaś osłona od światła. Po burzliwej, jak już drożdże nie będą podnosić temperatury, można przenieść do tych 19 stopni.
 15. punix

  Co mogę zrobić z tych składników?

  19-20 stopni otoczenia to za dużo dla US-05, około 15 na początek byłoby bardziej wskazane. Zadanie w temperaturze wyższej niż zakładana fermentacja też nie wpłynie korzystnie.
×