Jump to content

punix

Members
 • Content Count

  1448
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  33

punix last won the day on April 10

punix had the most liked content!

4 Followers

About punix

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Teatralny
 • Rok założenia
  2014
 • Liczba warek
  110
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Paweł

Recent Profile Visitors

2858 profile views
 1. Słód orkiszowy można bez problemu kupić, choć o ile dobrze pamiętam, do najtańszych nie należy.
 2. Pończocha właśnie na wylocie, a na wlocie druciak. Opcjonalnie druciak również można obciągnąć pończochą, ale takiej konfiguracji jeszcze nie próbowałem.
 3. Wężyk z oplotem przepuści sporo chmielu, wbrew pozorom tam powstają spore szpary. Pończocha i/lub druciak poradzą sobie zdecydowanie lepiej.
 4. Kolejne OPPPo w najbliższy czwartek od 19.30. https://www.facebook.com/events/292860515575436
 5. Np. tutaj: https://www.alepiwo.pl/?produkty/sprzet/rozlew/wezyk-do-przelewania-z-rurka-29cm.html O wersji z syfonem słyszałem opinie, że lubi się rozszczelniać, ale sam nie używałem, także nie potwierdzam, nie zaprzeczam
 6. Wężyk wystarczy, rurka nieco ułatwia zadanie. Dodatkowo na końcu rurki jest jeszcze element powodujący, że nie zaciągamy osadu z dna.
 7. Nie zaszkodzi (poza wzburzeniem osadu, później znów będzie się musiało klarować), ale nie sądzę, żeby pomogło. 2 czy 12 tygodni? Jeśli to pierwsze, to po prostu daj im więcej czasu.
 8. Realne, przy brettach chociażby. To jest pozorna gęstość, po fermentacji mamy alkohol, który przy bardzo wysokim odfermentowaniu może spowodować ujemny odczyt.
 9. A nie łatwiej byłoby po prostu wyłączyć grzałkę? Fermentacja na danym etapie z pewnością nie potrzebuje jednoczesnego grzania i chłodzenia.
 10. Rozumiem, że pytasz, ile trwa nagazowanie piwa w butelce? W temperaturze pokojowej po 2 tygodniach powinno być już nagazowane. Ten czas wydłuża się, jeśli piwa są w niskiej temperaturze, albo gdy mówimy o mocnych piwach, gdzie drożdże mogą już być w słabej kondycji. 5g ekstraktu na butelkę da dość wysokie wysycenie, w okolicy 3v/v (o ile mówimy o suchym ekstrakcie).
 11. Długie i mocne chłodzenie przed konsumpcją - a to i tak tylko zmniejszy poziom, a nie zlikwiduje gushingu. Przy pulpach wg mnie nie ma innej możliwości (albo jeszcze takiej nie znalazłem) jak solidny cold crash i pogodzenie się z kilkoma litrami strat.
 12. Miałem na myśli, ze w ten sposób można przekonać się "naocznie" o niskiej pojemności cieplnej powietrza - a przy lagerze bardziej rzuca się to w oczy, gdy mamy większą różnicę temperatur między otoczeniem a wnętrzem lodówki.
 13. ad. 1 Najlepiej byłoby zatopić czujnik w gilzie w brzeczce. Na ściance fermentora z izolacją też jest nieźle. Sterowanie po temperaturze otoczenia jest mniej precyzyjne, obarczone błędem i najprawdopodobniej spowoduje dużo częstsze włączanie kabla/chłodziarki. Pojemność cieplna powietrza jest zdecydowanie mniejsza niż brzeczki. Proponuję zrobić test i przy lagerze otworzyć lodówkę na kilka minut - otoczenie błyskawicznie złapie temperaturę pokojową, a temperatura brzeczki skoczy o dziesiątą stopnia. ad. 2 Pewnie w niewielkim stopniu przyspieszy grzanie, ale tu może wypowie się jesz
 14. US-05 do zera? To raczej trzeba by się mocno postarać.
 15. A na początek nie potrzebujesz kolby i mieszadła - wystarczy większy słoik i też można zrobić starter.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.