Skocz do zawartości

punix

Members
 • Zawartość

  148
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Teatralny
 • Rok założenia
  2014
 • Liczba warek
  60
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Paweł

Ostatnie wizyty

498 wyświetleń profilu
 1. Zasugerowałem się tymi 4 dniami w pierwszym poście. W takim razie w tą niedzielę to będą już 3 tygodnie, zmierz ekstrakt, jak nie spada, to spokojnie butelkuj. Choć w razie czego 5 tygodni też krzywdy nie zrobi.
 2. Jeśli chodzi o długość fermentacji, to bez znaczenia, czy to jest brewkit, ekstrakty czy z zacierania - kwestia drożdży i ekstraktu. Do sylwestra byłoby to 4 tygodnie - długo, ale nie spowoduje jakichś skutków ubocznych.
 3. Bayanusy mogą też odfermentować inaczej niż zadane US-05. Przyszła niedziela to raczej minimum dla tych drożdży w normalnych temperaturach, osobiście - jeśli wolne masz akurat niedziele - zostawiłbym to piwo jeszcze na 2 tygodnie i nawet bez pomiarów butelkował. Ogólnie niespadające przez kilka dni blg informuje, że drożdże zjadły już te cukry, które mogły, natomiast nie jest to wyznacznik zakończonej fermentacji - drożdże muszą jeszcze posprzątać po sobie, chociażby zredukować aldehyd.
 4. Czym mierzysz blg? Piwo zostaw na kolejny tydzień i dopiero rób pomiary.
 5. punix

  Pacific pale ale chmielenie po 2 tygodniach

  Sprawdź blg za kilka dni, jeśli nie spada, to możesz chmielić.
 6. punix

  Czy juz rozlewac? Zeszlo tylko do 5 Blg

  18blg na cichą po 7 dniach? Duuużo za wcześnie... Z tym już nic nie zrobisz, na następny raz zostaw zdecydowanie dłużej (albo w ogóle nie przelewaj na "cichą" o ile nie zbierasz drożdży). Zostawiłbym to jeszcze przynajmniej na tydzień i dopiero wtedy zmierzył - zabrałeś większość drożdży, więc ta resztka może dojadać sobie wolno. Pytanie też o temperatury na początku fermentacji i obecnie (lepiej startować z dolnych widełek i powoli podnosić w górę). Cukru dodajesz wg kalkulatora wedle stylu/upodobań własnych. Co do surowca do refermentacji - nawet jeśli nie masz zwykłego białego cukru, to w najbliższym spożywczym na pewno się znajdzie w cenie przystępnej.
 7. punix

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  US-05 czy S-04? Po czym wnioskujesz, że zakończyła się fermentacja? Sterylizacja w warunkach domowych jest niemal niemożliwa. Oxi jest środkiem, który stosujesz na czysty fermentor. Po zakażeniu to tylko NaOH, albo wyrzucenie fermentora (albo inne droższe środki myjące). Chmiel może unosić się na powierzchni. Ogólnie, temperatura zdecydowanie zbyt wysoka, niezależnie od tego, którego ze szczepów użyłeś (choć to raczej nie jest powodem zakażenia - jeśli takie jest, bo na zdjęciu wygląda, jakby dalej normalnie fermentowało...).
 8. W czym miałoby pomóc sparzenie? Przetrwalników tak czy siak nie ubije.
 9. Jak długo fermentowałeś i w jakich temperaturach? Granaty nie powstają że zbyt dużej ilości drożdży w butelce, tylko przy butelkowaniu niedofermentowanego piwa. Do szklanki nalewasz bez osadu?
 10. punix

  8 XII 2018 VIII Mikołajkowy Konkurs Piw Domowych

  [do usunięcia]
 11. punix

  Ciemna gęstwa w fiolce

  Nie sądzę, byś tak "na oko" dał radę ocenić czy padły, czy nie Tak czy siak musisz zrobić z nich starter, także wrzuć, pokręć je trochę i zobaczysz efekt. Do kiedy data ważności?
 12. punix

  BREWNESS.com - startup dla piwowarów domowych

  Dziwnym trafem te naukowe wyliczenia sprawdzają się u 99% piwowarów, więc może trzeba poszukać na własnym podwórku
 13. punix

  party keg 5L

  No to już nie jest nierdzewna
 14. 2015 to już mocno stary, lepiej zmienić sklep lub chmiele.
 15. W kwestii ilości wody. W młócie zostanie ci mniej więcej 1l/1kg, także jeśli zacierasz w 14 litrach: 23-(14-5)=14l wody do wysładzania. 14 czy 15 litrów do zacierania - specjalnej różnicy nie będzie. Przy większej ilości będzie minimalnie wolniej spadać temperatura podczas zacierania i mneij wody będziesz grzał do wysładzania. Goryczka za wysoka jak na AW. te 15g na 45 minut jest trochę bez sensu - jeśli chcesz większą goryczkę, przesuń na 60 minut. Osobiście tą część zamiast na 45 minut dałbym na 5. Temperatura elegancka.
×