Jump to content

Piwer

Members
 • Posts

  70
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Metro Słodowiec
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  21
 • Miasto
  Warszawa

Kontakt

 • Imię
  Piotr

Recent Profile Visitors

740 profile views

Piwer's Achievements

 1. Jednak coś tam już zaczęło żyć, więc drożdży "prawdziwych" nie marnuję Ciekawe co to jest, dzikie drożdże? W każdym razie pachnie niezbyt ładnie, ale kto wie, co z tego będzie po "fermentacji", z kanałem jeszcze trochę poczekam..
 2. Bakterie wrzucone bezpośrednio. Ciekawa opcja z tym starterem, muszę zgłębić temat. Brzeczkę schlodzilem do ok 35°-40°C i tak zostawiłem w pomieszczeniu ok 25°C. Po przemysleniu doszedłem do wniosku, że powinienem był okryć kocami. Dziś jadę po 48h zadać drożdże, żeby chociaż zwykle piwo powstało. Ciekawe, czy cos tam się nie popsulo już, w każdym razie wiadro przedmuchane CO2...
 3. Sytuacja awaryjna - prośba o poradę:( Zainspirowany Festiwalem Piwowarow Domowych, zabrałem się za uwarzenie pierwszego kwasa, jednak lactobacillusy nie dały oznak życia po 24h... Poniżej szczegóły: - zakwaszanie w fermentorze - warka 24l 12blg, słód po połowie pils i pszeniczny - chmiel Magnum 5g na 30', co miało dać 5 IBU - po schłodzeniu do ok 35-40 stopni Celsjusza, wrzuciłem ok. 5g bakterii Lactobacillus Plantarum ze sklepu Serowar (https://sklep.serowar.pl/pl/p/LP-Lactobacillus-plantarum-bakteryjna-kultura-starterowa-probiotyczna/475) - po 24h chciałem zadać drożdże, jednak po próbie smakowej dochodzę do wniosku, że smakuje jak normalna słodka brzeczka z minimalną goryczką, bez żadnej kwaśności. POWODY Trefne bakterie? (wątpię, polecany sklep) Za duże blg? Za dużo chmielu (może lepiej olać zupełnie chmielenie)? Lag? Będę wdzięczny za wszelkie info.
 4. Jako ciekawostkę załączam zdjęcie aktualnej etykiety wspomnianego szczepu tych uroczych organizmów jednokomórkowych. Nastąpiła kolejna zmiana w sugerowanej ilości zadawania drożdży. Co myślicie?
 5. Witam, z okazji świąt otrzymałem następujący taboret gazowy: Foker 03040, 4kW http://mastertools.pl/index.php?p1013,taboret-gazowy-pojedynczy-mod-03040-4-kw Uzywam gar 36,5l do warek ok 25l (czyli start gotowania czy zacieranie czasem nawet 30l płynu w garze). Dotychczas gar stawiałem na zwykłej kuchence gazowej, zazwyczaj używając największego palnika w jednym z rogów. Z tego co zdążyłem się zorientować, daje on moc ok 1,5kW, dodając do tego czasem mały palnik, mamy razem załóżmy ok 2kW. Zatem taboret dałby 2x tyle. 1. Otrzymany sprzęt wydaje mi się dużo większy od standardowych palników z kuchenki. Jednak pobieżna analiza tematów forum sugeruje, że 4kW będzie to wartość niewystarczająca. Co myślicie? Nawet do takich małych warek? 2. Druga kwestia - pan ze sklepu wręcz krzyczał na mnie za samą myśl, że planuję używać tego w pomieszczeniu ("Przecież ma pan inne taborety z atestem do pomieszczeń!!!"). No i znowu forum - wyczytałem, że otworzenie okna oraz postawienie na kostkach brukowych załatwi sprawę. Co myślicie? Będę bardzo wdzięczny za porady.
 6. Miałby ktoś awaryjnie gestwę do wysokich temperatur, np FM26 - w moich okolicach? Niestety moje drozdże niestety po 12h nie ruszają i jesli stan ten sie utrzyma: albo wrzucam S-04 (w 23C rezultat będzie mizerny badz tragiczny; FM w sklepie po wakacjach nie ma) albo właśnie przyjazną gęstwę. Teraz dodatkowo, po 12h natleniłem - może ruszą?
 7. Witam, szukam gęstwy z drożdży lubiących wysokie temperatury - Warszawa.
 8. Masz rację, przecież w wyższej temperaturze zacieranie przebiega szybciej A nie wolniej - poprawiłem czas zacierania na 1h.
 9. Belg Lover - oczywiste, że dokladnie pozwalam każdemu piwu dofermentowac; nie stoi to w jakiejkolwiek sprzeczności z brakiem sympatii wobec przegazowania, nie uważasz? Buber - odpowiesz na pytanie więcej niż trzema kropkami? :-) PS. Jeśli uważasz, że w mojej wypowiedzi znajduje się jakiś rażący błąd merytoryczny, lub coś podobnego, możesz śmiało pisać. Zakładam, że forum służy wymianie opinii a nie kropek...
 10. Niezły pomysł. Zakładając 10blg soku, odpowiednikiem 2g cukru (ilość zgodna z moją polityką "Nie dla granatów") byłoby jedynie 20ml soku. Czy tak mała ilość da aromat? A ile Ty dawales? Efekt był silny, zadowalający? A może nie obawiać się tak granatów (jeszcze nie miałem) i dać 30-40ml?
 11. Ciekawy pomysł, jednak aromat bananowy z drożdży weizenowych jest delikatny i subtelny, powiedziałbym, że "bananowość" dla znawców piwowarskich niuansów. Ja szukam czegoś bardziej jednoznacznie bananowego ;-)
 12. Witam, Chciałbym zrobić piwo bananowe o zapachu podobnym jak "Bananowe love" z browaru Jabłonowo. (Pomijam kwestię, że dosyć złożona receptura w tym piwie jest bez sensu, skoro i tak aromat bananów przykrywa totalnie wszystko. Faktem jest jednak, że ten aromat mi się podoba i chciałbym takie zrobić Z tego co się orientowałem, w przypadku bananów nie ma mowy o uzyskaniu takiego aromatu ze świeżych owoców (tak zrobiłem na przykład ze skórką pomarańczy - starłem skórkę z 4kg pomarańczy, efekt super). A więc wyjściem jest wykorzystanie aromatu gotowego. I tutaj pytania do Was: 1. Czy ktoś zna dobry aromat bananowy? 2. W jakiej to jest formie? Syrop, proszek, olejek itp? 3. Jak to dodać i na jakim etapie w procesie warzenia? 4. W jakiej ilości, aby aromat był dominujący, ale jednak żeby "nie spaskudzić"? Myślałem o takiej bazie, aby usykać jak najjaśniejszy kolor, niską gorycz oraz względnie dużą słodycz: SŁód RAZEM 6KG (celuję w 12-14blg) 3/4 słód pilzneński 1/4 słód pszeniczny zacieranie w 67-69 stopniach Celsjusza 1,5h (np. wrzucę słód do 72C i zostawię na 1h)? EDIT: Drożdże planuję do tego Kveiki FM 53 - z pomarańczą doskonale się komponują. Co myślicie, jakie macie doświadczenia w temacie aromatów?
 13. Z tego co czytałem - co potwierdzają moje odczucia organoleptyczne - jego slodkosc wynosi 3/4 słodkości cukru. Jeśli cydr jest mocno kwaśny, proponuję dawkę 8-10g/0,5l cydru, żeby uzyskać balans.
 14. Jak dodajecie ksylitol (pytam w kontekście cydru)? Syrop + gotowanie 5 minut dla sterylizacji będzie ok - analogicznie do syropu cukrowego dla refermentacji?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.