Jump to content

Maciejeq

Members
 • Content Count

  226
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Domowy Dobrze Buja
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  65
 • Miasto
  Wyszków

Kontakt

 • Imię
  Maciek

Recent Profile Visitors

1538 profile views
 1. Ja z kolei czytałem o dodatku 1/3 wiedeńskiego do zwykłego pale ale celem symulacji MO. Raz użyłem takiej kombinacji i była spoko (zdecydowanie większa słodowość niż sam pale) ale nie mam bezpośredniego porównania do Maris Otter.
 2. W składzie na etykiecie jest US-05, więc to nie te
 3. Z racji że Piotr bierze zestaw - rezerwacja jest dla niego. Na dniach powinien nastąpić odbiór
 4. Na sprzedaż chłodnica zanurzeniowa. Kupiłem ją na początku mojej przygody z warzeniem w BA. Generalnie bez jakichś większych uszczerbków, stan bardzo dobry Cena - 90zł. Preferuję odbiór osobisty w Warszawie / Piasecznie.
 5. Cześć, Na sprzedaż idzie butla z gazem 11kg z taboretem 4kW. Sprzętu używam od ponad dwudziestu kilku warek, butla jak to butla - szczelna, z łatwością wymienialna, zostało w niej gazu na jakieś 3-4 warki (zacieranie + gotowanie). Taboret nosi ślady użytkowania - sam palnik jest już opalony z farby, nóżki i reszta też trochę brudne - ten sprzęt akurat trudno utrzymać w czystości, niemniej - konstrukcyjnie sztywny, z łatwością trzymał mój wypełniony po brzegi garnek 50l. Cena za zestaw - 150zł. Ze względu na butlę wolałbym tego nie wysyłać, więc odbiór osobisty w Warszawie mile widziany Raz na jakiś czas bywam też w Piasecznie.
 6. Na sprzedaż idzie mój najdłużej towarzyszący mi w warzeniu kompan, czyli garnek 40l emaliowany. Garnek służył mi dzielnie na początku jako zacierny i warzelny, potem przejął funkcję tego pierwszego gdy do zestawu dołączyło mieszadło. Garnek nie posiada żadnych przypaleń, emalia w stanie bardzo dobrym. Prócz mieszadła posiadam do niego standardową pokrywę, więc może śmiało służyć jako warzelna. Zasilacz zrobiony ze starego zasilacza od komputera, połączony z silnikiem złączem cannon - cannon, działa bez problemu. Największy zasyp jaki uciągnąłem na tym mieszadle to 13kg słodu Według mnie fajna okazja dla kogoś kto kompletuje pierwszy sprzęt do warzenia. 180zł + ewentualna przesyłka, chociaż preferuję odbiór osobisty w Warszawie. Aktualną fotkę wrzucę jutro / pojutrze.
 7. Na sprzedaż wędruje keg o pojemności 50 funtów, czyli około 22,6l. Keg przyjechał do kraju w latach 90tych, prawdopodobnie z Belgii/Niemiec. Przywiózł go ktoś z rodziny żony, dostał prawdopodobnie w prezencie / w rozliczeniu. Keg jest w stanie dobrym tak jak widać na zdjęciach - ma swoje lata ale nigdzie nie bierze go żadna rdza itd. 150zł + ewentualna przesyłka. Preferowany odbiór w Warszawie.
 8. Przerobiłem chyba już około 14-15 worków słodu z ME. Początkowo korzystałem z Pilsa którego zamieniłem na Lagera (wolę jaśniejszą barwę a wydaje mi się że jest trochę fajniejszy w smaku do bardzo jasnych piw). Ale fajnie spisuje się w angielskich piwach gdzie słodowość musi być wyraźna i barwa może być trochę ciemniejsza. Pszeniczny - nie sprawiał mi problemów w obróbce, piw pszenicznych wiele nie warzę ale te co mam już za sobą miały fajny smak i aromat od słodu. Aktualnie domówiłem worek wiedeńskiego - ostatnio mi podpasował i mam zamiar używać go jako „wsparcie” słodowości w piwach. Co do zawartości worków - czasem zdarzy się jakiś sznurek albo kawałek jakiegoś drewna, ale nie na tyle często by się gniewać na ME Nigdy nie trafiłem na kiełkujące ziarno. Mam ostatnio trochę problem z klarownością brzeczki podczas gotowania. Przełom jest tak drobny że właściwie cała brzeczka stanowi jeden wielki - drobny przełom, mech irlandzki niekoniecznie chce pomóc w tej sprawie. Finałowo piwa wychodzą klarowne, chociaż miałem kilka sytuacji gdzie bez żelatyny nie dało rady. Wydajność nigdy nie zawiodła, czasem są wachania między partiami ale nie wydaje mi się by były szczególnie istotne. 0,5-1°Blg to różnica która może równie dobrze wynikać z niedoskonałości mojego procesu. Generalnie jestem zadowolony i będę używać dalej
 9. To widocznie mamy inną tolerancję, ja na jewarzce wytrzymałem 15 minut. Tego się nie da czytać.
 10. Nie napisałeś na ile litrów i jaki przewidywany ekstrakt jest ta receptura. Wrzucając to do BS2 wylicza mi 10,8°Blg dla 19l piwa. Jeśli ma to być Scottish to wywal słód whisky - szkockie piwa warzy się bez jego udziału. Biscuit też zbędny, zwłaszcza w takiej ilości, ostatecznie zostawiłbym na Twoim miejscu 0,1/0,2kg bo nie masz żadnego karmelowego słodu. Carafy sypnąłbym max 0,05kg - w tak lekkim piwie może być odczuwalna, tym bardziej że nie masz typowego karmelowego który mogłby ją skontrować. Usunąłbym też dawkę goldingsa z 10' - piwo ma być raczej słodowe. Chyba że zostawisz to wszystko jak jest (poza słodem whisky) i pogodzisz się z tym że masz Brown Ale zamiast Scottisha, albo zwiększysz litraż obniżając tym samym przewidywany ekstrakt i będziesz mieć coś a'la Milda. I błagam... S-04. Czasem jak czytam US-04 albo S-05 to nie wiem czy autor się rypsnął w literze, czy w numerku, a to dwa zupełnie inne szczepy. No offence, ale 1 literka lub cyfra a różnica diametralna Jeśli piszesz o gęstwie S-04 to do Scottisha będzie gorszym wyborem niż US-05, bo profil Scottisha powinien możliwie czysty, a US-05 zdecydowanie bliżej do czystości niż S-04. Chyba że zmienisz koncepcję na Brown Ale, wtedy już będzie bardziej pasowało.
 11. Czyste ale i bardziej podatne na uszkodzenia - NaOH znacznie osłabia szkło, oxi + wrzątek powinny też załatwić sprawę a są dużo bezpieczniejsze.
×
×
 • Create New...