Jump to content

mkrawc

Members
 • Content Count

  84
 • Joined

 • Last visited

About mkrawc

 • Birthday 12/19/1982

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2015
 • Liczba warek
  50+
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Michał

Recent Profile Visitors

968 profile views
 1. Zadawać, będzie dobrze. Tylko jak jeszcze chwilę poczekasz to padną z głodu. Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka
 2. Naboje rowerowe 16g z gwintem są dość drogie, dobre kilka PLN za sztukę. Jeżeli ta pompka może używać nabojów bez gwintu ekonomiczniejsze są naboje 12g do wiatrówek po 1zl. Z powodzeniem używam takich w pompce rowerowej, trzeba dorobić tylko tulejkę centrujacą z podkładką. Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka
 3. O ile można spasteryzować i zabić wszystko co tam żyje to ciężko pozbyć się efektów infekcji. Zapomnij.
 4. Jeżeli to infekcja to nic nie zrobisz. Podczas fermentacji wydzielają się różne związki i jest to całkowicie normalne, nie ma co po zapachu fermentacji wyciągać pochopnych wniosków. Zostaw to piwo w spokoju utrzymując odpowiednią temperaturę. Sprawdź po 3 tygodniach blg i wtedy oceń czy to infekcja czy nie.
 5. Z ciekawości, dlaczego roztworu piro nie można używać wielokrotnie? Wielokrotnie używałem tego samego rozrobionego roztworu piro i nie zauważyłem różnicy w zachowaniu między świeżym i starym roztworem. Powiem więcej, stary miał intensywniejszy zapach. Robiłem coś źle?
 6. Nie próbowałem, ale mówą że FM26 są podobne do Belgian Ardenes. W zeszłym roku robiłem serie piw belgijskich na FM21, a w tym roku na FM26. Obie wersje były dobre, ale te zeszłoroczne na FM21 chyba lepiej wspominam. Nie jestem dobrym sensorykiem i nie mam szczegółowych notatek jeżeli chodzi o degustacje, ale belgi na FM21 wydawały mi sie lżejsze w odbiorze, bardziej aromatyczne, owocowe. Ale to subiektywna opinia oparta na wspomnieniach. I to że mnie bardziej smakowały piwa na FM21 nie znaczy że to były bardziej stylowe belgi. Spróbuj i podziel się wrażeniami ;).
 7. Poza pasteryzacją to chyba już niewiele można zrobić, ale wtedy będzie problem z refermentacją. Jeżeli butelki były w miarę czyste przed rozlewem to ja bym po prostu liczył na łut szczęścia. Przefermentowane piwo na pewno jest mniej podatne na infekcje niż świeża brzeczka.
 8. Jeżeli zamrażalnik mrozi to nie może być tak źle. Jeżeli to lodówka jednokomorowa to pozbądź się wszystkich plastików i izolacji dookoła zamrażalnika, podłącz przez sterownik i chłodź zamrażalnikiem. Ja tak używam małej lodówki bo inaczej wiadro się nie mieściło, poza pewną ilością skrplin w zamrażalniku nie widzę wad takiego podejścia.
 9. Tu moja podziałka do garnka Tadar 36l. podzialka.dwg
 10. Im niższa temperatura zacierania w zakresie powiedzmy 62-72°C tym więcej cukrów fermentowalnych. Cukry fermentowale zjedzone przez drożdże zostawiają więcej alkoholu a mniej słodyczy, czyli wytrawne piwo. Dla American Stouta temperatura w okolicach 66°C bedzie dobra.
 11. Miałem Grete, mam Etherne i nie widzę co mógłbym usprawnić kapslownicą stołową. Obie kapslowały dokładnie, szybko i bez nadmiernej siły. Obie wymagały delikatnego dotarcia, tzn pierwsza (lub kilka) pierwszych warek szło troche opornie, czasem był problem z wyjęciem butelki z tulei, ale potem było dobrze. Dużo zależy od typu butelek, ławiej szły są te z wysokim kołnierzem. Greta wyzionęła ducha, pękł plastik, ale żadnej główki nie ucięła. Etherna jest solidniejsza i wymaga mniejszej siły, ale wymaga smarowania co jakiś czas.
 12. Przed zlewaniem porzadnie zamieszać i poczekać aż osady osiądą na dnie. Na środku garnka utworzy się stożek. Potem zdekantować znad osadu. Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka
 13. Nie będzie za dużo. Przy lagerach zdecydowanie większym ryzykiem jest zbyt mała ilość drożdży.
 14. Napewno nie z mojej strony. Polecam śledzić dostawy w TwójBrowar https://twojbrowar.pl/pl/laboratorium-piwowarskie/1422-starsan-hb-378l.html, chyba jako jedyni co jakiś czas mają duże opakowania. Widać że zainteresowanie jest duże więc może ktoś się zdecyduje na zorganizowanie kolejnej edycji.
 15. Starsan dotarł do mnie, powędrował do buteleczek i teraz czeka na odbiór lub dostawę. Osobom na liście napiszę na priv jak możemy się spotkać lub o szczegółach wysyłki.
×
×
 • Create New...