Jump to content

Michał Wełna

Members
 • Content Count

  12
 • Joined

 • Last visited

 1. Hej Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Pozwolę sobie odkopać wątek żeby nie zostawiać sprawy niezamkniętej. Piwo od 3 miesięcy zabutelkowane. Wyszło całkiem fajne. Na początku rzeczywiście obawiałem się granatów, ale co ciekawe przez pierwsze dwa miesiące było praktycznie w ogóle nienagazowane (dałem 4,7g glukozy na litr). Niedawno otworzyłem kolejną butelkę (pierwszą od dłuższego czasu) i powiem, że pojawiła się bardzo ładna piana. Nie jest przegazowane, nie jest też jednak tak pozbawione CO2 jak miało to miejsce na początku. Moim zdaniem udało się je uratować. W każdym razie smakuje i
 2. Zlałem, bo przez trzy dni nie malało już BLG, a nie chciałem żeby drożdże po opadnięciu zaczęły oddawać do piwa jakieś nieprzyjemne posmaki.
 3. Tak, po 10 dniach zlałem na cichą, bo od 3 dni poziom BLG nie spadał, a drożdże już opadły na dno. bartek_z -> tak chyba zrobię, niech sobie teraz poleży ze 3 tygodnie na cichej, jeśli BLG dalej będzie na poziomie 9, to po prostu rozleję do butelek. Dzięki za porady
 4. No podejrzewam, że po prostu niżej nie zejdzie, ale nigdzie nie mogłem znaleźć potwierdzenia moich podejrzeń
 5. Cześć Jak w temacie, nastawiłem ostatnio na fermentację Barley Wine z początkowym poziomem BLG = 26. Piwo ładnie sobie fermentowało przez jakiś tydzień, ale po tym czasie zauważyłem, że drożdże opadły. Pomiar wykazał 9 BLG. Zostawiłem piwo jeszcze na trzy dni i wykonałem kolejny pomiar, wciąż 9 BLG. Niebardzo akurat miałem czas przyglądać się problemowi (praca, praca, praca), więc na wszelki wypadek zlałem piwo na cichą żeby drożdże nie naprodukowały mu jakichś niefajnych posmaków. Poleżało jakieś 5 dni, poziom BLG wciąż wynosi 9. Teraz mam zagwozdkę - czy zostawić jak jest i po 3 ty
 6. Dzięki za porady, co mogę to wymienię, a resztę porządnie zdezynfekuję i mam nadzieję, że pomoże.
 7. Też byłbym zdziwiony gdyby się okazało, że to drożdże, szczególnie, że słyszałem, że US-05 są raczej dobre. No ale sam już nie wiem o co może biegać, zaczynam rozważać każdą ewentualność.
 8. Zazwyczaj drożdże w tych "aptecznych" startowały po 2 dobach. Temperatura fermentacji to około 20 stopni +/- 1 stopień. Sprzętu używam cały czas tego samego, ale tak jak pisałem, na tym samym sprzęcie robiłem jeszcze inne warki i te wszystkie były OK. Oczywiście za każdym razem wyparzałem sprzęt.
 9. Cześć Mam dziwny problem już z którąś warką z kolei. W piwie pojawia się "medyczny" posmak kojarzący się z dentystą lub apteką. Czasami wyczuwalny jest zaraz po burzliwej, czasami pojawia się dopiero parę miesięcy po zabutelkowaniu. Gdy zdarzyło się to po raz pierwszy stawiałem na infekcję dzikimi drożdżami (smak był wyczuwalny zaraz po burzliwej). Druga taka sytuacja pojawiła się bardzo podobnie, zaraz po burzliwej. Tym razem jednak smak był mniej intensywny, ale wyczuwalny. Trzecia sytuacja dopiero w butelkach, parę miesięcy po rozlaniu. Drugim moim podejrzeniem była zbyt nachlor
 10. Być może, pierwszy raz robiłem tripla, więc zdziwiłem się aż takim odfermentowaniem. Z drugiej strony nie raz piłem tripla i zawsze wydawał mi się mniej wytrawny, ale być może zbyt się zasugerowałem wskazaniem balingomierza i rzeczywiście wszystko jest OK. Co do momentu dosypywania cukru, to spotkałem się gdzieś z taką teorią, że lepiej dać drożdżom przefermentować cukier z brzeczki, a dopiero potem dodawać cukier biały. W przyszłym roku dodam do gotowania i zobaczę czy rzeczywiście jest jakaś różnica. Dzięki za pomoc!
 11. Cześć Warzyłem ostatnio tripla na drożdżach Mangrove Jacks M27. W piątym dniu fermentacji dodałem mu cukier żeby zrobić piwo nieco mocniejsze. Nie wiem czy to właśnie przez ten cukier, ale w efekcie piwo odfermentowało do 1 BLG. Jak dla mnie jest teraz zbyt wytrawne. Czy myślicie, że mogę na cichą dodać mu nieco ksylitolu żeby uzyskać te 3 BLG, czy lepiej nie ryzykować?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.