Jump to content

Tobiasz

Members
 • Content Count

  24
 • Joined

 • Last visited

About Tobiasz

 • Birthday 03/09/1990

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Wyspa Młyńska Bydgoszcz
 • Rok założenia
  2011
 • Miasto
  Bydgoszcz

Kontakt

 • Imię
  Tobiasz

Recent Profile Visitors

406 profile views
 1. Dlatego zrobiłbym deskę i wiedział ile piwo zejdzie. Chodzi o butelkowanie w browarze restauracyjnym, gdzie dodawanie cukru do refermentacji raczej nie wchodzi w rachubę.
 2. Nurtuje mnie jedna kwestia związana z fermentacją w butelkach, mianowicie: czy istnieje możliwość rozlewu piwa nie doferentowanego do końca tj. zostawienie 1°Blg, a więc tych 10g/litr czukru z brzeczki do dofermentowania w butelce? Czy taki sposób nagazowania piwa mógłby mieć rację bytu?
 3. Witam,chciałbym poradzić się w jednej kwestii związanej z piwami owocowymi. Mianowicie: zrobiłem piwo Ale, które po burzliwej fermentacji było dosyć klarowne. Dodałem truskawki na cichą. Mimo że zastosowałem przy butelkowaniu przelanie jeszcze raz do nowego zbiornika, a wężyk zaopatrzyłem z jednej strony w druciaka a z drugiej w pończochę, piwo jest po refermentacji mętne. Jest to jednak mętność przemijająca w krótkim czasie (po ok 2 minutach po przelaniu do szklanki od góry piwo jest klarowne). Pomyślałem że może otworzę butelki i usunę jeszcze raz ten osad dodając niewielką ilość glukozy do
 4. Ja z kolei dodałem mrożoną truskawkę w ilości 250g/litr. Efekt ekstra, bardzo aromatycznie-truskawkowo. Jest to jednak aromat bardziej przypominający kompot z truskawek aniżeli świeżą truskawkę. Również dosładzałem, bo piwko wyszło raczej kwaśne ze względu na kwas z truskawek. Polecam mrożone owoce bo mrożenie nie zmienia smaku owoców aż tak bardzo jak pasteryzacja a sterylność jest zachowana.
 5. Napisz jak dla laika, czy drożdże to zjedzą czy nie, bo znalazłem coś takiego w sklepie a chcę dosłodzić piwo i nie wiem.
 6. Czy ktoś może wie czy MALTITOL jest niefermentowalny przez drożdże piwowarskie?
 7. Temperatura ciągle stała, około 2o stopni, nie ma szans na wahania powyzej 1-2 stopni Celsjusza. Zasyp: 4 Kg pale ale, 0,5 Kg Plzneński i 0.3 Pszenicznego. Zwykłe Pale Ale. Da się zatrzeć, aż tak, że zjadło tylko 3 balingi i na tym koniec ? Raczej uważałbym z butelkowaniem w tym momencie. Nawet jeśli zatarłbyś wyłącznie na słodko (tylko alfa amylazą) to powinno powstać przynajmniej 40% maltozy (a więc te 5,2oBlg.)
 8. Ja bym obstawiał za małe natlenienie brzeczki przed zadaniem drożdży. Skoro po wsypaniu kolejnej porcji fermentacja nie rusza, to sugeruje że drożdże nie mają tlenu do namnożenia się. Spróbowałbym jakoś napowietrzyć całość, przynajmniej potrząsając fermentorem (oczywiście najpierw trzeba wprowadzić trochę powietrza uchylając wieko). Powąchaj i posmakuj też próbkę, może to jakieś zakażenie?
 9. Arogancja w mych słowach wynika wprost z mojego charakteru, jestem chamski i arogancki, Ci co mnie znają mogą to potwierdzić Co prawda inni w sumie za mnie odpowiedzieli, ale i ja się o to pokuszę 1. Akurat ten brewkit był moim pierwszym piwem jakie zrobiłem i na pewno nie było tam dolniaków. 2. Tu chyba nie ma wątpliwości, sam przyznałeś 3. Naprawdę uważasz 12Blg za "niewielkie stężenie glukozy"? 4. Nazwa to nazwa. FM nazywa swoje drożdże np. "Białe walonki", a wcale nie dają takich aromatów w gotowym piwie. Ostatnie moje pytanie pozostaje aktualne Nie będę się kłócił że mam ni
 10. Sporo głupot jak na jeden post. 1.Raczej nie były dołączone dolniaki, a jeżeli nawet, to na pewno nie W34/70. 2. To nie był starter, tylko uwodnienie drożdży. 3. Dodanie 12g/100ml glukozy do uwadniania drożdży to baaaardzo duży błąd 4. Nikt nie powiedział, że US-05 są do piw amerykańskich - po prostu mają dość czysty profil, więc akurat do tego brewkita nadają się jak najbardziej. Na prawdę warzysz już 6 rok? Nie wiem skąd ta arogancja w twoich słowach, tym bardziej że negujesz to co napisałem, nie zadając sobie nawet trudu żeby sprawdzić, czy może jednak nie mam racji oraz nie poda
 11. Skoro robisz European Lagera to domyślam się że do zestawu były dołączone drożdże dolnej fermentacji, zapewne W34/70. Po pierwsze dolniaki są mniej spektakularne, więc nie zawsze będzie w starterze taka piana jak w drożdżach fermentacji górnej. Tym bardziej że starter wykonałeś na wodzie (drożdże nie pienią bo nie mają jedzenia). Prawdopodobnie gdybyś do wody dodał glukozę (12g/100ml) pieniłoby się. Po drugie drożdże które dokupiłeś to drożdże górnej fermentacji raczej do piw amerykańskich, więc zdecydowanie nie mieszałbym drożdży. Poczekaj jeszcze trochę, mi lagery ruszają czasem dopiero
 12. Gdzieś słyszałem że minimalna wysokość lokalu powinna być 3,3m. Istnieje możliwość dostosowania pomieszczeń o wysokości 2,5-3,3, ale wówczas trzeba zapewnić specjalną wentylację zatwierdzoną przez Sanepid. Pomieszczenia niższe niż 2,5m są dyskwalifikowane.
 13. Poszukuję firmy, która wykonałaby sito do kadzi filtracyjnej dla browaru restauracyjnego. Kadź ma średnicę 960 mm a sito jest w niej mocowane nad perforowanym dnem zakładanymi łukami metalowymi (załączam zdjęcia). Dotychczas stosowane sito jest wykonane z tworzywa sztucznego, a siatka jest umocowana na obejmie ze stali nierdzewnej o średnicy walca o grubości 5 mm. Sito posiada oczka wielkości 0,5 mm. Oczywiście zależy nam na materiale dopuszczonym do kontaktu z żywnością oraz wytrzymującego temperatury przynajmniej 100°C. Czy ktoś orientuje się w temacie takich sit i mógłby mi polecić
 14. Zastanawiam się jak filtrujecie Grodziskie z 100% zasypu słodu pszenicznego? Przecież pszenica nie ma łuski itd., zastanawiam się jak to zrobić, ponieważ miałem straszne problemy z filtracją zacieru (chociaż dodałem 1/3 pilzneńskiego), a w ostateczności nie odfiltrował się do klarownego. Wczoraj zlałem moje grodziskie na cichą, nadal jest mętne, jak użyć żelatyny do klarowania na tym etapie?
 15. Taa - do pierwszego deszczu - a potem będziesz latał po każdej mżawce dosypywać Ślimaki mają to do siebie, że najwięcej ich wyłazi właśnie po deszczu, więc możesz nie zdążyć Co racja to racja, obsypałem zgodnie z radą popiołem i faktycznie przez kilka dni był spokój, niestety po ostatnim deszczu ślimaki znów atakują. Najgorszy problem mam z odmianą Magnum. Dwa razy wychodził z ziemi i od razu zjedzony, teraz uciąłem butelkę i zrobiłem osłonę, ale nie wiem czy jeszcze wyjdzie. Sybilla i Perle natomiast wyrosły już na 2 metry.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.