Jump to content

buszmen

Members
 • Content Count

  16
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  9

Recent Profile Visitors

273 profile views
 1. Przepis: https://brewness.com/pl/recipe/czarne-ale-cola/view Warka w załączniku
 2. To była ta wareczka: https://brewness.com/pl/batch/2072/view Szczerze mówiąc, to nie do końca pamiętam szczegóły. Było pijalne, aczkolwiek piła je głównie moja mama, mi nie podchodzą słodkie piwa. Nie było infekcji, było czuć colę, aczkolwiek bez przesady.
 3. Czyli można spodziewać się jej negatywnego wyniku pomimo pominięcia długiej przerwy w 62st i zastąpieniu jej długą przerwą w 72? Bazując na doświadczeniu kolegi opisującego swoje przygody z kobiecymi piwami, zastąpię go ciemnym, karmelowym słodem. Piwo zyska odpowiednią barwę a poza tym karmelowy posmak. A odpowiadając na Twoją wątpliwość - chciałem go dodać do filtracji. Czas podgrzewania oraz ryzyko przegrzania są w moim przypadku małe, sterownik i grzałki 3.5kw sprawują się przyzwoicie
 4. Właśnie znalazłem wątek: http://www.piwo.org/topic/4990-jak-zrobic-kobiece-piwo-moje-doswiadczenia/ Autor sugerował: 62 - 5 min 72 - 70 min Tylko czy tak długa przerwa w 72 ma sens?
 5. W takim razie rozumiem, że chodzi o skrócenie przerwy maltozowej a przedłużenie dekstrynującej, zgadza się? Czy schemat 62 - 30 min 72 - 30 min 78 - 5 min będzie w takim wypadku odpowiedni?
 6. Zmodyfikowałem delikatnie przepis, uwzględniłem wagę cukru w syropie (76g / 100ml). Co to znaczy? :>
 7. Bardzo mi to rozjaśniło sprawę. A co myślicie o dodaniu do planu zacierania przerwy dekstrynującej, żeby pojawiło się więcej niefermentowalnych cukrów? Przy takim zasypie będzie to miało sens?
 8. A jak wygląda kwestia dawkowania ksylitolu?
 9. Dzięki wielkie za sugestie! Na podstawie posta powyżej, stworzyłem przepis na Brewness: http://brewness.com/pl/recipe/czarne-ale-cola/view Przyjąłem następujące założenia: waga syropu: 1,33kg / litr; potraktowałem go jako ekstrakt; 2,5 butelki 3,8l wody na kg ziarna (muszę mieć min. 17l wody aby przykryć grzałki w kadzi, max 26l w fermentatorze) mam minimalne starty z gotowania (1%), kadź jest szczelna Proszę o sugestie, co można tam jeszcze ulepszyć. 2 - 3 tabletki na butelkę, zgadza się? W jakie wysycenie celować (ile dodatkowo glukozy do butelki)? Burzliwa około t
 10. Cześć, ostatnio okazało się, że mojej mamie posmakowało Fortuna Czarne. Warząc z ekstraktów nie myślałem nawet o stworzeniu czegoś w jego stylu, ale teraz mając już kadź (pierwsze dwie warki uwarzone, kolejne dwie w weekend) postanowiłem, że jedno z następnych piw będzie w stylu zbliżonym do Fortuny Czarnej. Zdecydowanym utrudnieniem jest fakt, że nie mam warunków do fermentacji lagera, więc muszę ograniczyć wybór bazowego stylu do piw górnej fermentacji. Mam do Was następujące dwa pytania: na jakim stylu / przepisie bazowym powinienem się oprzeć? co zrobić, aby uzyskać smak coli? Szuka
 11. Gdyby ktoś tutaj trafił szukając ostatecznej wersji przepisu - warka została uwarzona według następującej receptury: http://brewness.com/pl/recipe/ris-z-ekstraktow/view Próbowałem pierwszej butelki po 2 miesiącach leżakowania (wcześniej po 3 tygodnie burzliwej i cichej) i kwasu nie ma, aczkolwiek wymaga jeszcze zdecydowanie dłuższego leżakowania.
 12. Ciężko mi powiedzieć, są to ekstrakty produkowane przez czeską słodownie Bruntal. Zgadza się, rzadko robi się piwo, które wymaga tyle czasu. Co do kawy, postanowiłem że dodam ją dopiero na etapie butelkowania, do kilku butelek (na próbę). Analizując różne przepisy, dochodzę do wniosku, że sens będzie miało użycie słodu czekoladowego Strzegom lub tego który podlinkowałem wcześniej (Weyermann).
 13. Od tego należało zacząć (chyba, że jakaś stara jest) Nie jest stara, jeszcze jej nie ma Najpierw uwarzę stouta, z tygodniowym opóźnieniem zacznie się warzenie jego wersji imperialnej na bazie zebranej gęstwy (jak dla mnie jest to całkiem nowy temat, dopiero przeczytałem o tej procedurze).
 14. To może lepszym rozwiązaniem będzie użycie gęstwy S-04 po dry stoucie uwarzonym wcześniej?
 15. Moim największym problemem ze sprzętem, jest wydajność blatu elektrycznego. Gotuje ok. 10l wody, rozpuszczam w niej ekstrakty i po zagotowaniu przechodzę do chmielenia. Resztę wody uzupełniam w fermentatorze, mocno schłodzoną wodą źródlaną / kranówką przefiltrowaną z użyciem filtrów firmy Brita. Również jestem po uwarzeniu 5 warek (pszenica, stout, klasyczne ale, belgijski tripel, dark ipa) Co do chmielu - przeanalizowałem przepisy na kilka imperial stoutów i biorąc pod uwagę, że będę miał w zestawie 50g aromatycznego East Kent Goldings, myślę zrobić tak (obliczenia na podstawie uśrednio
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.