Jump to content

johnny13pl

Members
 • Content Count

  71
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  johnny

Piwowarstwo

 • Miasto
  Warszawa

Recent Profile Visitors

636 profile views
 1. Właśnie taką ostatnio nabyłem, ale "pompon" który jest na końcu okazał się tak duży, że z ledwością mieści się do szyjki i to dopiero po wcześniejszym oskubaniu, chyba producent tej szczotki nie przewidział, że ktoś będzie jej używał do mycia butelek szczotka podobna do tej górnej na zdjęciu.
 2. A masz jakiegoś sprawdzonego dostawcę szczotek? Przetestowałem już kilka rodzajów i żadna nie była idealna, właśnie się przymierzałem do takiej z pędzelkiem a tu pisze, że się kiepsko sprawdza.
 3. No cóż doświadczenia w dolniakach zbyt dużego nie mam, więc mogę się podeprzeć tylko obliczeniami z http://www.mrmalty.com/calc/calc.html Wychodzi, że potrzebne są 3 saszetki. Jeśli to by był mój porter bałtycki i w to w dodatku imperialny to bym dodał kolejną saszetkę.
 4. Dzięki jeszcze raz obydwie rady doceniam i już niejednokrotnie się przekonałem, że czas i cierpliwość w piwowarstwie jest bardzo ważne. Nie chodzi o to żeby sobie robić kąśliwe uwagi tylko rzeczowo podyskutować Warzenie RISa za mną, zebrałem nowe ciekawe doświadczenia, bo nie spodziewałem się, że mocno schłodzona brzeczka będzie aż tak lepka, że zapcha mi hopstoper Zdecydowałem, że użyje gęstwy, wyliczyłem ile jest potrzebne do RISa a resztę zwróciłem do FESa, nie wiem czy tak się robi, ale może łatwiej im będzie posprzątać jak będzie ich więcej.
 5. Masz jakieś osobiste doświadczenia z niedofermentowanym piwem po przedwczesnym zlaniu na cichą czy to przeczucie? Ile może jeszcze zjechać BLG na cichej? Tak na marginesie właśnie kończę gotowanie RISa spodziewam się 26BLG, ma 2 paczki US 05 , no ale wiadomo gestwa ma moc
 6. Nigdy nie zlewałem na cichą, dopóki BLG mierzone co 2 dni nie zatrzymało się na tej samej wartości. Jutro warzę pierwszego RIS i chciałbym odzyskać gęstwę. Piwo fermentuje 12 dni (BLG początkowe 15), w 10 dniu było 5,5BLG dzisiaj w 12 dniu jest 4BLG, zwykle IPY na tych drożdżach US05 schodziły mi do 3 BLG po 13 dniach dalej nie schodziły, ale tym razem to FES. Zasyp i zacieranie zgodnie z tą recepturą: Czy mogę zlać na cichą "bez obawień" piwo jeszcze do fermentuj, nigdy nie mierzyłem BLG po cichej, zawsze zlewałem jak fermentacja stanęła?
 7. Przygotuj brzeczkę. Karmelizacja dla drożdży nie ma znaczenia, może mieć znaczenie dla Twojego piwa, więc przed zadanie drożdży zlej płyn starter i zostaw tylko odrobinę potrzebną do ruszenie drożdży z dna i przelania.
 8. Jasna sprawa, tylko ta metoda nie sprawdza się przy gotowych zestawach, które zamawiałem do testowania nowego sprzętu. Jak śrutujecie słód?
 9. Od rozdrobnienia to na pewno, ale są jeszcze rzeczy które muszę dopracować w procesie. A w którym którym sklepie Waszym zdaniem najlepiej srutują słód? Albo jakiej grubości powinien być słód żeby wydajność była Waszym zdaniem zadowalająca, a jednocześnie nie stawała filtracja?
 10. Taka ilość po filtracji? Ehh, pozostaje mi ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć
 11. Dzięki Wszystkim za dobre rady, części z nich znałem i stosuje, a pozostałe będę testował.
 12. No o to to... To jest jakiś błąd, ta lista sama się wygenerowała, po wrzuceniu z Beer Smith. W PDF jest to co wyliczyłem w programie. Według wyliczeń miało być: po filtracji miało być 29l i 13,6BLG, (wydajność wychodzi sensowna 64%) po gotowaniu miało zostałc 26l i 15,7BLG U mnie wyszło: po filtracji 27l i 12BLG, (wydajność 52%) po gotowaniu zostało 22l, 15BLG (ale nie miałem jeszcze hopstopera, i miałem spore straty z chmielenia) Jeśli ktoś ma coś konstruktywnego do napisanie to chętnie przeczytam, zakładam że program się nie po
 13. @Gawron załączam recepturę z Beer Smith, akurat jest to AIPA która wygrała Grand Championa , bo nie przyłożyłem się do notatek w kilku pozostałych przepisach i nie mam zapisane ile faktycznie naleciało tego filtratu. Tutaj planowałem według programu miało być 29l i 13,6BLG, a ja uzyskałem 27l i 12BLG, wysładzałem do 5BLG ilościa wody zgodną z przepisem. Słuszna uwaga, nigdy o tym nie pomyślałem, będę wysładzał na raty. Z reguły 3,5:1 (woda:słód) ale przy mniejszych zasypach jest i 4:1 z racji tego, żeby woda zakryła mi grzałki. Pewnie lepiej było byłoby zostawić w
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.