Jump to content

rob7320

Members
 • Content Count

  179
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

rob7320 last won the day on May 28 2019

rob7320 had the most liked content!

Kontakt

 • Imię
  Robert

Piwowarstwo

 • Miasto
  niedaleko Tarnowa

Recent Profile Visitors

742 profile views
 1. Dziś w programie pani Magdy Gesler jak gość posolił za dużo rosół to kazała wrzucić 4 kartofle aby ściągło sól . Może idź w tym kierunku .
 2. Instrukcje brewkitów podają trochę błedne informację co do temperatury fermentacji . Z reguły są to za wysokie temperatury , bardziej odpowiednia byłaby 17-18 st C . Bardzo dużym błędem jest także czas fermentacji w instrukcjach brewkitu . Określają np aby po 7 dniach butelkować lub gdy ustanie bulkanie w rurce . Nie są to zadne wyznaczniki końca fermentacji. Napewno najlepsze informacje uzyskasz jak poczytasz wiki na naszym forum . Często sprzedawcy są z przypadku i nie mają podstawowej wiedzy o procesie warzenia więc ich nie słuchaj . Nie czują ducha kraftu . Fermentacja jest najważniejszym procesem i warto przeprowadzić ją poprawnie , aby uzyskać dobry efekt .
 3. Starter powinien być jak najbardziej zbliżony termicznie do brzeczki , można dolewać małymi porcjami brzeczkę aby wyrównać temperaturę . Tak właśnie zrób . Ja zostawiam brzeczkę do wystudzenia w garażu całą noc , a obok w słoiku starter . Rano temperatury są takie same ( u mnie 8st C) i wtedy zadaję drożdże .
 4. Większość piw jakie będziesz robił nie będzie wymagała przelewania na cichą więc na razie niepotrzebna Ci ta "umiejętność" po co ryzykować .
 5. Po co komu w ogóle to potrzebne . Fermentacja ma się zacząć i prawidłowo zakończyć , a co jest pośrodku (ja wypijam w tym okresie 1-1,5 skrzynki piwa ) po co się spinać . A jak burzliwa przeciagnie się o 2 dni to co wtedy?
 6. Zależy w jak dużym garnku grzejesz. Jak masz małą średnicę to płomień obmywa garnek i nie grzeje efektywnie . Ja warzę w garze 30l i jak puszczę gaz na fulla to okazuje się że gar jest z mały i trzeba troszkę skręcić . Trzeba także dobrze wyregulować powietrze w palniku , abby grzać najbardziej efektywnie.
 7. Zacierasz ze słodu to muszą być kiełki , taki urok tej roboty.
 8. Nie zrażaj się , jak się nawarzyło to teraz trzeba wypić ( jak to w życiu ) . Większość kolegów pewno pisze z perspektywy kilku uwarzonych piw . Wiekszość też przechodziło etap za wysokiej temperatury fermentacji . Oczywiście piwo może nie będzie rewelacyjne , ale pierwsze zawsze smakuje ,a po kilku warkach dojdziesz do wprawy .
 9. Z pilsa w zamysle na etapie zacierania przepoczwarzy się w ale z cechami jakie wyżej Zasada opisał z tą różnicą że aby uzyskać California Lager to trzeba by użyć dedykowanych drożdży .
 10. Ewidentna infekcja , szkoda zawodu z przelewaniem do butelek , bo będziesz miał tylko spektakularne granaty . Ja kiedyś miałem taką sytuację jak Ty przelałem sobie jedną butelkę ( z ciekawości co będzie ) do PET 5l i po paru tygodniach odkręciłem . Nigdy nie widziałem podobnego gejzeru . Jeżeli chcesz wykorzystać ponownie fermentator do następnej warki to potraktuj go naprawdę mocną chemią . A na początek to ogarnij proces fermentacji . Temperatura 24-26 to naprawdę nie jest dobra temperatura dla tych drożdży . Przelewanie na cichą poczytaj kiedy warto stosować . Często na tym etapie zapraszamy gości do fermentatora i robią nam pajęczynkę jak u Ciebie .
 11. Raczej nie sugeruj się instrukcją z brewkita , a poczytaj forum jak zrobić piwo z brewkita . W instrukcji na pewno masz przesadzone temperatury fermentacji , nie dodawaj glukozy tylko raczej extrakt niechmielony .
 12. Ten regulator jest do podgrzewania do zadanej temperatury . W sterowaniu lodówką chyba się nie sprawdzi , bo tam trzeba będzie schładzać.
 13. Musisz zacząć od stworzenia warunków do dolnej fermentacji ( lodówka ze sterownikiem , komora styropianowa ) , kup drożdże do dolnej fermentacji ( US-05 to nie jest do końca dobry pomysł ) , warz po kolei z wykorzystaniem gęstwy .
 14. Mam nadzieję ,że robisz to w innym fermentatorze niż w tym co stał pils w lodówce miesiąc .
×
×
 • Create New...