Jump to content

Marcepanowy Margrabia

Members
 • Content Count

  21
 • Joined

 • Last visited

 1. Style bazowe wg których oceniany będzie Session Brett Ale dotyczy kanonu BJCP czy PSPD?
 2. Plusy przy parametrach RIS-a oznaczają, że dane parametry nie mają górnej granicy?
 3. W przypadku większości piw, płatki powinny oddać wszystko już po 3 miesiącach
 4. Ten szczep ma tendencję, żeby stanąć w środku fermentacji i ruszyć ponownie nawet po kilkunastu dniach. Czekaj cierpliwie. Ewentualnie potrząśnij fermentorem i dodaj trochę cukru.
 5. najlepiej jeszcze je napowietrz przez energiczne potrząsanie Jeśli chodzi Ci o ryzyko utleniania, to uprzejmie informuję, że nie występuje. Jeśli mówimy o przelewaniu w warunkach ziemskiej atmosfery to niestety występuje. Przy odpowiednio długim czasie wszystko ci się utleni. Ale jako przelewasz IPA z fermentora na rozlew, to ryzyko, że po miesiącu będziesz miał miód i mokry karton jest praktycznie zerowe.
 6. najlepiej jeszcze je napowietrz przez energiczne potrząsanie Jeśli chodzi Ci o ryzyko utleniania, to uprzejmie informuję, że nie występuje.
 7. Tylko bakterie lub kwas. Słód zakwaszający nigdy nie da ci porządanej kwaśności. Musiałbyś go użyć powyżej 50%, a już powyżej 30% występuje upośledzenie pracy drożdży. Głównym zadaniem tego słody jest zmiana pH zacieru, aby uzyskać lepszą wydajność i filtrację. A do tego wystarczy dosłownie 2-3%. Jest powód dla którego sklepy nie sprzedają go na kilogramy.
 8. A, i przed rozlewem poczekaj tak z pół godziny, żeby resztki osadu opadły na dno.
 9. Przelej piwo do garnka, umyj fermentor, wlej piwo z powrotem.
 10. Potwierdzam. Tylko pszeniczny z pilzneńskim. A o weizenowych drożdżach z FM nie mam zbyt dobrej opinii. Już lepsze rezultaty osiągałem na WB-06
 11. Szczep najbardziej idzie w kierunku końskiej derki. Charakterystyczny aromat "starych ludzi". Od strony owocowej, aromat jest stonowany i przypomina najbardziej ananasa z lekką nutą mango.
 12. Używałem tych drożdży trzy razy. Raz do IRA i dwa razy do FESa. Nie polecam ich nikomu. Odfermentowują bardzo płytko (w piwach o mocnym ekstrakcie to nawet ok, ale w większości stylów, nie za bardzo) i mają tendencję do stawania na dłuższy czas w środku pracy.
 13. Jak chcesz więcej ciała, to zamień pilzneński na pale ale. Pilzneńskiego w stylach brytyjskich używasz, kiedy chcesz, by baza słodowa była wyłącznie tłem dla chmielu.
 14. Standardowo, ale licz się, że refermentacja potrwa trochę dłużej niż przy zwykłych drożdżach.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.