Jump to content

mk77

Members
 • Content Count

  81
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by mk77

 1. Jakiś czas temu przestałem robić piwo i cały browar leży i zbiera kurz. W związku z tym chętnie pozbędę się kilku poniższych rzeczy: - Mieszadło magnetyczne 120zł https://www.olx.pl/oferta/mieszadlo-magnetyczne-zlewka-kolba-3l-dzen-magnetyczny-CID628-IDDSIqJ.html - Hop stopper 100zł https://www.olx.pl/oferta/hop-stopper-CID628-IDDSHUU.html - Garnek 50l emaliowany - 100zł https://www.olx.pl/oferta/garnek-emaliowany-50l-z-pokrywka-CID628-IDDSHHz.html - Taboret gazowy 70zł https://www.olx.pl/oferta/taboret-gazowy-do-400kg-reduktor-waz-CID628-IDDSHzu.html - Wymiennik płytowy 250zł https://www.olx.pl/oferta/wymiennik-plytowy-chlodnica-przeciwbiezna-do-piwa-CID628-IDDSH05.html - Refraktometr 70zł https://www.olx.pl/oferta/refraktometr-CID628-IDDSI4O.html Dodatkowo posiadam jeszcze 17 kontenerów z butelkami. Różne browary. Butelki bez etykiet do przepłukania. 20zł za kontener z butelkami. Preferuję odbiór osobisty w Dobrzeniu Wielkim lub Opolu.
 2. Dziś przetestowałem nowo zakupiony wymiennik i hop stoper. Jako podsumowanie powiem tak, dlaczego dopiero teraz ??? Wymiennik to wspaniałe rozwiązanie. 29l piwka w niecałe 10min ze 100stopni do 20stopni i od razu przelane do fermentora.
 3. To jeszcze mam pytanie o czyszczenia takiego wymiennika ciepła. Rozumiem że co kilka warek przepłukać go roztworem NaOH i po tym czym najlepiej to przepłukać aby nic w środku nie rdzewiało lub nie zakwitło ? Przed każdą warką czym czyścić? Ja zawsze używam do dezynfekcji ClO2, ale to zalewanie tego wymiennika chlorem chyba nie ma sensu bo chlor powoduje korozję a i opary chloru dezynfekują a nie sam płyn. Czy coś pomieszałem ? Podsumowując 1. Czym przepłukać wymiennik po NaOH i odłożyć na półkę - takie raz na jakiś czas gruntowne czyszczenie 2. Czym dezynfekować wymiennik przez chłodzeniem 3. Czym wyczyścić po chłodzeniu aby spokojnie można było odstawić na półkę
 4. Dzięki za odpowiedzi. Wymiennik i hop stopper już jadą do mnie
 5. Już stał fermentor nad "kanałem" ale taki widok się pojawił. Przy przenoszeniu trochę nim wymieszałem. Zapach ładny piwny nic nie śmierdzi. Może przeleje na cicha i zobaczę co się będzie działo?
 6. Witam Jak w temacie, kupię hop stopper. Nówka lub używka w bardzo dobrym stanie.
 7. Czy taki wymiennik http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-30-plyt-plytowy-30kw-3-4-polski-i7338566749.html nada się do chłodzenia max 30l brzeczki do temp około 20 stopni ? Może lepiej dołożyć i kupić taki ? http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-32-plytowy-do-40kw-1-najtaniej-i6726652379.html Tylko czy warto ? Przy okazji jeszcze jedno pytanie. Jak skutecznie filtrować brzeczkę zaciąganą z garnka aby nie zapchać chmielinami itp wymiennika ?
 8. Teraz przeszło mi to w coś takiego. Na powierzchni zrobił się taki mętny kożuch. Zapach jest ok, normalny, piwny.
 9. 12 dzień fermentacji american wheat na us-05. Zapach mocno drożdżowy. Nie za długo fermentuje? 30l 12blg i 2 saszetki drożdży stoi to w temp 22-25 stopni. Jak to wygląda?
 10. Czy ktoś posiada jeszcze gęstwę z dolniaków ? Potrzebuję na porter bałtycki. Chętnie odkupię/przyjmę z okolic Opola.
 11. Witam Jakiś prawie rok temu kupiłem puszkę ekstrakt jasny wes. To co zostało mi przelałem do wysterilizowanego słoika i wsadziłem do lodówki. Tak to stoi około 10 miesięcy. Czy mogę użyć go do zrobienia startera ? czy lepiej nie ryzykować?
 12. Jest gdzieś do ściągnięcia formularz zgłoszeniowy ??
 13. Udało mi się dziś zawitać i wymieniłem 3 piwka. Zostawiłem: - Cascadian Dark Ale - Milk Stout - Witbier Wziąłem - New Zeland Hops - Familienbrauerei Schnura Trochę przegazowane, po otwarciu zaczęło uciekać powoli z butelki. Po nalaniu obfita ładna piana. Zalegająca na ściankach ale w miarę szybko zniknęła prawie w całości. Kolor jasny złoty, bardzo mętne, 0 przejrzystości. Widać drobinki pływające (chmielone na zimno ?) Goryczka jak dla mnie dobra nie za mała nie za duża, trochę zalegająca. Nie czuć alkoholu w smaku. - Doppelbock - Familienbrauerei Schnura - Bohemian Pilsner - QV Birra
 14. Ok, dzięki. Jak czas pozwoli to jutro tam zawitam.
 15. Rozumiem że depozyt nadal działa ? Jutro może uda mi się podskoczyć i wrzucę Milk Stouta, Casscadian i może Witbiera. Będę pierwszy raz z tego korzystać, rozumiem że jak w sklepie spytam się o depozyt piwny to już mnie tam odpowiednio pokierują co i jak ?
 16. To ja też pochwalę Odbieram zawsze osobiście i nawet jak złożę zamówienie z samego rana to paczkę mogę odebrać tego samego dnia Obsługa zawsze miła i pełen profesionalizm.
 17. Dziś przelałem z burzliwej na cichą AIPA na US-05, drożdże zadane to: Citra, Chinook, Cascade, Amarillo Po otwarciu fermentora taki wydok i lekki zapach owocowy ale to może kwestia chmieli tyle że trochę zalatuje jabłkami. To białe to delikatna biała pianka a te grudki to małe skupiska drożdży. Po przelaniu piwko bardzo klarowne i wygląda ładnie (klarowane mchem irlandzkim). Wszystko ok ? czy coś się zaczyna ? //----- edit poprawione zdjęcie
 18. mk77

  AIPA

  To uwzględniając powyższe odpowiedzi może coś takiego będzie lepsze Citra 10g, Chinook 40g - 60min Citra 20g, Cascade 20g, Amarillo 20g - 20min Citra 20g, Cascade 30g, Chinook 10g - 5min Na zimno Citra 50g, Amarillo 30g
 19. mk77

  AIPA

  A jaki schemat chmielenia byście polecili dla około 25-28l AIPA Chcę kupić Amarillo, Cascade i Cirtę każdego po 100g. Ma być dużo goryczki tak powyżej 50 IBU i dużo aromatu i smaku. ---- Coś takiego wymyśliłem i proszę o ewentualne korekty Citra 15g 60 min Amarillo 40g 60min Citra 20g 25min Cascade 30g 15min Amarillo 20g 10min Citra 30g 5min Cascade 30g 5min Citra 10g 0min Cascade 10g 0min Na zimno Citra 25g tydzień Amarillo 40g 4 dni
 20. Zrobiłem dzisiaj remanent i oto co znalazłem Wiedeński Strzegom 1,5kg Pilzneński Strzegom 1,4kg Monachijski typ I Strzegom 0,6kg Karmelowy jasny Steinbach 0,75kg Carared Weyermann 0,1kg Mam zamiar wrzucić wszystkie powyższe słody i zatrzeć. Nachmielić planuję tym co też znalazłem czyli Na goryczkę Magnum 30gr Na smak i aromat: Cascade 20gr Willamette 20gr Mosaic 20gr bez chmielenia na zimno i wyklarować to 5gr mchu irlandzkiego. Całością zajęła by się gęstwa z drożdży FM 31 (bawarska dolina - dolna fermentacja) Nie będzie to za słodkie i nazbyt nachmielone ??
 21. Tak był mech irlandzki Zastanawiam się jeszcze nad kondycją drożdży bo w słoiku mam tylko jedną warstwę a nie tak jak na zdjęciach widziałem na dole ciemne na górze jasne. Same trupy u mnie są???
 22. Piwo marcowe na drożdżach FM 31 (bawarska dolina). Fermentacja burzliwa 26 dni strasznie się ślimaczyła. Dziś zlałem na cichą. Piwo ładne klarowne i ładnie pachnie. Na dnie fermentora po zlaniu piwa pojawił się taki obraz: Zebrałem gęstwę i w słoiku zaraz po zebraniu wygląda to tak: Pierwszy raz robiłem na drożdżach płynnych i nie wiem czy to normalne czy coś nie tak ?? Gęstwa w słoiku ma przyjemny zapach zero kwasu i apteki.
 23. Po 2 tyg zeszło z 13,5 do 7 BLG. Po podniesieniu temp o 1 stopień i kolejnych 4 dniach było niecałe 5 BLG a pojeszcze kolejnych 4 dniach i podniesieniu o kolejny stopień temperatury było już nieco powyżej 3,5 BLG (po 3 tyg od butelkowania). Myślę że w sobotę przeleję na cichą, zbiorę gęstwę i wsadzę piwo to na tydzień do temp 3-5 stopni i po tygodniu zabutelkuję. Piwo ładnie pachnie nic nie śmierdzi na powierzchni utrzymuje się ładna pianka ale za każdym pomiarem coraz mniej obfita.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.