Skocz do zawartości

pmzs

Members
  • Postów

    81
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Aktywność reputacji

  1. Super!
    pmzs otrzymał(a) reputację od Gemin w Fermentor stożkowy Ss brewtech   
    Cześć, więc mam i używam od marca ale dopiero teraz zdecydowałem się napisać po nabraniu jakiegoś doświadczenia. Jeżeli chodzi o sam sprzęt jest naprawdę super mam wersję 14gal myję za pomocą kuli CIP, (ług->kwas->dezynfekcja->płukanie) środek domywa idealnie nawet z zamontowaną wężownicą, natomiast wszystkie zawory itd trzeba zdemontować dla dokładnego umycia bo między talerzykami złącz tri-clam tam gdzie jest uszczelka zawsze znajduje się pełno drożdży. Zalewam go gorąca brzeczką w celu uniknięcia kontaminacji zamykam i chłodzę już w nim, wrzątek jak do tej pory nie robi wrażenia na zaworach ani "pokrowcu", jak schłodzę podpinam tlen do kamienia i natleniam, przed końcem zdejmuję zawór bezpieczeństwa i z ciągle podpiętym tlenem dodaje drożdże, a wypływający tlen zapobiega dostaniu się czegoś z powietrza do środka. Mieszczę w nim 47l brzeczki (w przypadku lagerów ale-a w nim nie robiłem ale wtedy pewnie maksymalnie zapełnieniłbym go do poziomu 45l) co finalnie daje 42-44l gotowego piwa zależy jak często i agresywnie odbieram drożdże. Zauważyłem zdecydowaną poprawę jakości piwa względem wiader, rozlewam nagazowane unikam w ten sposób refermentacji więc i w butelkach czysto na dnie. Do schładzania używam przerobionego Cornelius Evo50. Nawet latem gdy w garażu jest ponad 20°C nie mam problemu ze schłodzeniem do 1,5°C niestety w takich warunkach występuje bardzo mocna kondensacja pary na weżach wody lodowej jak i na samym zbiorniku, jego izolacji, po czasie jest cała mokra co negatywnie wpływa na izolację powodując straty zimna. Koszt miesięcznego chłodzenia latem to ok 40 zł, a zimą jesienią delikatnie przekracza 30 (mierzone watomierzem przy ustawieniu 70gr/kWh). Na pewno jest przy tym tanku więcej pracy niż przy wiadrach i innych tego typu, cena też nie zachęca ale jeżeli ktoś ma wolne mniej lub bardziej 6k to będzie zadowolony z zakupu nie dość, że fajny gadżet to jeszcze pozwala uzyskać smaczne piwa. Sam zakup tanku to nie jedyne wydatki, jeżeli chce się CIPować potrzebna jest mocna pompa, węże, do rozlewu nagazowanego piwa beergun albo przeciwciśnieniowa, schładzarka, sterowniki, butla CO2 opcjonalnie butla tlenowa, reduktory, króćce itd, więc zbiera się ładna suma. Ale nie żałuję, jestem zadowolony, jeżeli ktoś miałby jakieś pytania chciał zdjęcia szczegółowe itd to służę pomocą ? 







    VID-20191002-WA0004.mp4 MOV_0927.mp4 MOV_0934.mp4
  2. Haha
    pmzs przyznał(a) reputację dla Krzyżak w Beergun z aliexpress   
    Żona dziś jest, jutro niekoniecznie, a sprzęt zostaje
  3. Super!
    pmzs przyznał(a) reputację dla buli w Iunga   
    W pełni zgadzam się z BuDeX. Ten chmiel na pewno nie przypomina klasycznych polskich chmieli bo ma właśnie aromat w stronę egzotycznych owoców (jakie to dokładnie owoce to każdy poczuje pewnie co innego - dla mnie w piwie najbliżej ananasa. granulat z kolei pachnie mi brzoskwinią). Jest też inny od amerykańców bo dużo łagodniejszy. W tym względzie przypomina właśnie chmiele kontynentalne. Nie jest tak nachalny w aromacie i smaku ja amerykańce. Dla jednych to zaleta dla innych wada:)
  4. Super!
    pmzs otrzymał(a) reputację od Zig w Fermentor stożkowy Ss brewtech   
    Małe sprostowanie w temacie klarowność, który tak mnie nurtował otóż wczoraj butelkowalem pilsa, który przeleżał w tanku 2,5 miesiąca i jestem turbo zadowolony z klarownosci, jest dokładnie tak jak oczekiwałem poniżej zdjęcia. Wygląda na mętne ale w rzeczywistości jest super czyste. Tylko ten czas ⏳... ? 


  5. Super!
    pmzs otrzymał(a) reputację od Zig w Fermentor stożkowy Ss brewtech   
    Dokładnie tak jak napisał Beer Makers, schładzarka z rollbaru daje radę, ja za swojego corneliusa evo 50 dałem 300zł, działa już dwa lata ciągle i bez żadnych awarii, resztę opisałem Ci na pv? co do przeróbek to wystarczy wywalić czujnik (termostat) banku lodowego, ja wygiąłem go pod klapę tak żeby nie miał kontaktu z cieczą i schładzarka schodzi maksymalnie do - 6,9°C oczywiście bez zamarzania cieczy?
  6. Super!
    pmzs przyznał(a) reputację dla Zig w Fermentor stożkowy Ss brewtech   
    Sprzęt dotarł, już się fermentuje pierwsza warka...
     

     
    @pmzs dasz znać jak ogarnąłeś sterowanie schładzarką? Zdaje się że też kupię LIndra, bo nic innego za podobne pieniądze nie mogę znaleźć.
     
    Sprzęt jest wysokiej klasy, nie ma się do czego przyczepić... oprócz oczywiście ceny ;).
    Na razie wszystko gra, miałem tylko problem z ustawieniem APRV - wychlapywał mi wodę. Ustawiałem max 0,4 bara, ostatecznie zostawiłem na minimalnym 0,2 (bo fermentuje się lekka IPA, a z tego co wiem to fermentacja pod ciśnieniem służy bardziej lagerom). W końcu APRV się uspokoił i teraz bąbelkuje jednostajnie, bez 'pierdów'
     
    pozdrowienia!
    Z
  7. Super!
    pmzs otrzymał(a) reputację od Zig w Fermentor stożkowy Ss brewtech   
    Tak jasne, szybciej napisałem niż pomyślałem, ale jakby nie patrzeć 1 i 1/2 to 1,5?? reszta zakupów krajowa. Zawsze nagazowuję, staram się naturalnie ale jak mało to dobijam z butli. Refermentacja to kastracja???
  8. Super!
    pmzs otrzymał(a) reputację od Zig w Fermentor stożkowy Ss brewtech   
    Z problemów/minusów to powiedziałbym o autolizie/złej kondycji drożdży w kolanku na dnie stożka. Najgorzej jest latem, zimno z objętości zbiornika tam nie dociera. Najlepiej odbierać drożdże codziennie aby unikać niepożądanych posmaków. 
    MOV_0766.mp4
  9. Super!
    pmzs otrzymał(a) reputację od Zig w Fermentor stożkowy Ss brewtech   
    Kupuj 1/2 teraz też brałbym, 45 na miękko wchodzi, 47 zależy od fermentacji albo wywali APRV albo nie, różnie bywało, kupowałem w UK The Malt Miller. FTS szkoda kasy, jak kupisz to powiem Ci co i jak, żeby ogarnąć sterowanie za 30zł z przesyłką? tam gdzie kupowałem różnica to 500zł więc jak chcesz. Po 4 dniach tank był u moich drzwi, cały i zdrowy❤️

  10. Super!
    pmzs otrzymał(a) reputację od Zig w Fermentor stożkowy Ss brewtech   
    Z USA ?? ciężki temat, dlatego wybrałem brytoli. 
    Chyba wysłali gratis, nie pamiętam. Regulowany zawór spoko możesz ustawić szybko i precyzyjnie ciśnienie na tamtym bez skali pewnie metodą prób i błędów też da radę, najwyżej nanieść podziałkę i po sprawie ale ten większy ładniej wygląda?? plus do przeróbki jest PRV fabryczne ciśnienie ma do 0,9 bar więc mało do gazowania, ja podbiłem sobie do 1,9 bar wtedy dopiero zaczyna puszczać w razie jakichś awarii APRV. Zestaw APRV jest kompletny nie musisz nic dokupować. Spirali do próbek nie mam ale gdy chcę pobrać próbkę spuszczam ciśnienie do 0,3 bar i ładnie się leje z pianą jak śmietana?, kula ? CIP spoko myję z chłodnicą zamontowaną i wszystko jest domyte na błysk (posty wyżej ? pokazałem). Z potrzebnych rzeczy to tri-clam choinka ? na wąż 1 1/2cala do dolnego zaworu (mycie, spust drożdży), tri-clam z choinką na wąż 12mm do górnego zaworu dla rozlewu, sterowniki, schladzarka, beergun, pompa itd. Na filmie lane dla celów beer-porn? normalnie da się nalać bez tak dużej piany. 

    MOV_1337.mp4
  11. Super!
    pmzs przyznał(a) reputację dla Beer Makers w Fermentor stożkowy Ss brewtech   
    Witam użytkowników SS - mam tylko jedna uwagę skoro robicie piwka w tym systemie to czujecie różnicę tym bardziej na unitankach ale jak się wchodzi w tą technologie trzeba pomyśleć o rozlewie izobaryczne myśmy to przerabiali. Dziś mamy już browar duże tanki w zasadzie podobne problemy co w ss -ach. Jeśli macie znajomych spawania kwasowki zamontujcie sobie pułapki do chmieli i kupcie nalewali izobaryczne. SS - y to wstęp do warzenia w zasadzie profesjonalnego. Dziś w fermentorze robię propagację drożdży i nie mamy wpadek.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  12. Super!
    pmzs otrzymał(a) reputację od Zig w Fermentor stożkowy Ss brewtech   
    Cześć, więc mam i używam od marca ale dopiero teraz zdecydowałem się napisać po nabraniu jakiegoś doświadczenia. Jeżeli chodzi o sam sprzęt jest naprawdę super mam wersję 14gal myję za pomocą kuli CIP, (ług->kwas->dezynfekcja->płukanie) środek domywa idealnie nawet z zamontowaną wężownicą, natomiast wszystkie zawory itd trzeba zdemontować dla dokładnego umycia bo między talerzykami złącz tri-clam tam gdzie jest uszczelka zawsze znajduje się pełno drożdży. Zalewam go gorąca brzeczką w celu uniknięcia kontaminacji zamykam i chłodzę już w nim, wrzątek jak do tej pory nie robi wrażenia na zaworach ani "pokrowcu", jak schłodzę podpinam tlen do kamienia i natleniam, przed końcem zdejmuję zawór bezpieczeństwa i z ciągle podpiętym tlenem dodaje drożdże, a wypływający tlen zapobiega dostaniu się czegoś z powietrza do środka. Mieszczę w nim 47l brzeczki (w przypadku lagerów ale-a w nim nie robiłem ale wtedy pewnie maksymalnie zapełnieniłbym go do poziomu 45l) co finalnie daje 42-44l gotowego piwa zależy jak często i agresywnie odbieram drożdże. Zauważyłem zdecydowaną poprawę jakości piwa względem wiader, rozlewam nagazowane unikam w ten sposób refermentacji więc i w butelkach czysto na dnie. Do schładzania używam przerobionego Cornelius Evo50. Nawet latem gdy w garażu jest ponad 20°C nie mam problemu ze schłodzeniem do 1,5°C niestety w takich warunkach występuje bardzo mocna kondensacja pary na weżach wody lodowej jak i na samym zbiorniku, jego izolacji, po czasie jest cała mokra co negatywnie wpływa na izolację powodując straty zimna. Koszt miesięcznego chłodzenia latem to ok 40 zł, a zimą jesienią delikatnie przekracza 30 (mierzone watomierzem przy ustawieniu 70gr/kWh). Na pewno jest przy tym tanku więcej pracy niż przy wiadrach i innych tego typu, cena też nie zachęca ale jeżeli ktoś ma wolne mniej lub bardziej 6k to będzie zadowolony z zakupu nie dość, że fajny gadżet to jeszcze pozwala uzyskać smaczne piwa. Sam zakup tanku to nie jedyne wydatki, jeżeli chce się CIPować potrzebna jest mocna pompa, węże, do rozlewu nagazowanego piwa beergun albo przeciwciśnieniowa, schładzarka, sterowniki, butla CO2 opcjonalnie butla tlenowa, reduktory, króćce itd, więc zbiera się ładna suma. Ale nie żałuję, jestem zadowolony, jeżeli ktoś miałby jakieś pytania chciał zdjęcia szczegółowe itd to służę pomocą ? 







    VID-20191002-WA0004.mp4 MOV_0927.mp4 MOV_0934.mp4
  13. Super!
    pmzs otrzymał(a) reputację od leonzn w Fermentor stożkowy Ss brewtech   
    Cześć, więc mam i używam od marca ale dopiero teraz zdecydowałem się napisać po nabraniu jakiegoś doświadczenia. Jeżeli chodzi o sam sprzęt jest naprawdę super mam wersję 14gal myję za pomocą kuli CIP, (ług->kwas->dezynfekcja->płukanie) środek domywa idealnie nawet z zamontowaną wężownicą, natomiast wszystkie zawory itd trzeba zdemontować dla dokładnego umycia bo między talerzykami złącz tri-clam tam gdzie jest uszczelka zawsze znajduje się pełno drożdży. Zalewam go gorąca brzeczką w celu uniknięcia kontaminacji zamykam i chłodzę już w nim, wrzątek jak do tej pory nie robi wrażenia na zaworach ani "pokrowcu", jak schłodzę podpinam tlen do kamienia i natleniam, przed końcem zdejmuję zawór bezpieczeństwa i z ciągle podpiętym tlenem dodaje drożdże, a wypływający tlen zapobiega dostaniu się czegoś z powietrza do środka. Mieszczę w nim 47l brzeczki (w przypadku lagerów ale-a w nim nie robiłem ale wtedy pewnie maksymalnie zapełnieniłbym go do poziomu 45l) co finalnie daje 42-44l gotowego piwa zależy jak często i agresywnie odbieram drożdże. Zauważyłem zdecydowaną poprawę jakości piwa względem wiader, rozlewam nagazowane unikam w ten sposób refermentacji więc i w butelkach czysto na dnie. Do schładzania używam przerobionego Cornelius Evo50. Nawet latem gdy w garażu jest ponad 20°C nie mam problemu ze schłodzeniem do 1,5°C niestety w takich warunkach występuje bardzo mocna kondensacja pary na weżach wody lodowej jak i na samym zbiorniku, jego izolacji, po czasie jest cała mokra co negatywnie wpływa na izolację powodując straty zimna. Koszt miesięcznego chłodzenia latem to ok 40 zł, a zimą jesienią delikatnie przekracza 30 (mierzone watomierzem przy ustawieniu 70gr/kWh). Na pewno jest przy tym tanku więcej pracy niż przy wiadrach i innych tego typu, cena też nie zachęca ale jeżeli ktoś ma wolne mniej lub bardziej 6k to będzie zadowolony z zakupu nie dość, że fajny gadżet to jeszcze pozwala uzyskać smaczne piwa. Sam zakup tanku to nie jedyne wydatki, jeżeli chce się CIPować potrzebna jest mocna pompa, węże, do rozlewu nagazowanego piwa beergun albo przeciwciśnieniowa, schładzarka, sterowniki, butla CO2 opcjonalnie butla tlenowa, reduktory, króćce itd, więc zbiera się ładna suma. Ale nie żałuję, jestem zadowolony, jeżeli ktoś miałby jakieś pytania chciał zdjęcia szczegółowe itd to służę pomocą ? 







    VID-20191002-WA0004.mp4 MOV_0927.mp4 MOV_0934.mp4
  14. Super!
    pmzs otrzymał(a) reputację od anatom w Fermentor stożkowy Ss brewtech   
    Cześć, więc mam i używam od marca ale dopiero teraz zdecydowałem się napisać po nabraniu jakiegoś doświadczenia. Jeżeli chodzi o sam sprzęt jest naprawdę super mam wersję 14gal myję za pomocą kuli CIP, (ług->kwas->dezynfekcja->płukanie) środek domywa idealnie nawet z zamontowaną wężownicą, natomiast wszystkie zawory itd trzeba zdemontować dla dokładnego umycia bo między talerzykami złącz tri-clam tam gdzie jest uszczelka zawsze znajduje się pełno drożdży. Zalewam go gorąca brzeczką w celu uniknięcia kontaminacji zamykam i chłodzę już w nim, wrzątek jak do tej pory nie robi wrażenia na zaworach ani "pokrowcu", jak schłodzę podpinam tlen do kamienia i natleniam, przed końcem zdejmuję zawór bezpieczeństwa i z ciągle podpiętym tlenem dodaje drożdże, a wypływający tlen zapobiega dostaniu się czegoś z powietrza do środka. Mieszczę w nim 47l brzeczki (w przypadku lagerów ale-a w nim nie robiłem ale wtedy pewnie maksymalnie zapełnieniłbym go do poziomu 45l) co finalnie daje 42-44l gotowego piwa zależy jak często i agresywnie odbieram drożdże. Zauważyłem zdecydowaną poprawę jakości piwa względem wiader, rozlewam nagazowane unikam w ten sposób refermentacji więc i w butelkach czysto na dnie. Do schładzania używam przerobionego Cornelius Evo50. Nawet latem gdy w garażu jest ponad 20°C nie mam problemu ze schłodzeniem do 1,5°C niestety w takich warunkach występuje bardzo mocna kondensacja pary na weżach wody lodowej jak i na samym zbiorniku, jego izolacji, po czasie jest cała mokra co negatywnie wpływa na izolację powodując straty zimna. Koszt miesięcznego chłodzenia latem to ok 40 zł, a zimą jesienią delikatnie przekracza 30 (mierzone watomierzem przy ustawieniu 70gr/kWh). Na pewno jest przy tym tanku więcej pracy niż przy wiadrach i innych tego typu, cena też nie zachęca ale jeżeli ktoś ma wolne mniej lub bardziej 6k to będzie zadowolony z zakupu nie dość, że fajny gadżet to jeszcze pozwala uzyskać smaczne piwa. Sam zakup tanku to nie jedyne wydatki, jeżeli chce się CIPować potrzebna jest mocna pompa, węże, do rozlewu nagazowanego piwa beergun albo przeciwciśnieniowa, schładzarka, sterowniki, butla CO2 opcjonalnie butla tlenowa, reduktory, króćce itd, więc zbiera się ładna suma. Ale nie żałuję, jestem zadowolony, jeżeli ktoś miałby jakieś pytania chciał zdjęcia szczegółowe itd to służę pomocą ? 







    VID-20191002-WA0004.mp4 MOV_0927.mp4 MOV_0934.mp4
  15. Super!
    pmzs przyznał(a) reputację dla Pabllo_Lodz w Chłodzenie kolumny w kegeratorze   
    Też nie mam chłodzonej kolumny, mam dobrze izolowane węże w kolumnie.
    Piwo z reguły pije jedno dziennie wieczorem i nic się nie dzieje.
     


  16. Super!
    pmzs otrzymał(a) reputację od zzwierzak1 w Złącza tri clamp sklep   
    Cześć, 
     
    czy ktoś ma namiar na sklep z tego typu elementami gdzie zamawiał i może polecić? Potrzebuję zakupić clampa z redukcją na wąż,  kołnierz 50,5 króciec węża 26mm średnica zewnętrzna, a może ktoś z Was ma takie cudo do sprzedania to chętnie kupię. Z góry dziękuję za wszelką pomoc ? ? ? 
  17. Smutny
    pmzs przyznał(a) reputację dla Hanys93 w Drożdze na dnie po 10 godzinach od warzenia   
    W moim przypadku cos poszlo nie tak bo zapach zmienil sie na bardzo nieprzyjemny
    Nie bede ryzykowal, poszlo w kanal
  18. Super!
    pmzs przyznał(a) reputację dla andy196824 w Piwniczka na wino   
    nareszcie widać koniec








     
  19. Dzięki!
    pmzs otrzymał(a) reputację od Pindin w Co mogę zrobić z tych składników?   
    Jasne piwo Ci z tego nie wyjdzie, jak chcesz jasne musisz użyć słodu pilzneńskiego 2-4 EBC, pale ale 5-7 EBC lub wiedenskiego 7-12 EBC, posiadany Amber ewentualnie do korekty barwy/smaku w ilości max 20% zasypu żeby za mdłe i ciemne nie było. Zrobić z tego możesz English Pale Ale
     
     
    Edit: Zasada mnie uprzedził
  20. Dzięki!
    pmzs przyznał(a) reputację dla koholet w Słód Caramel Sweet DMGP czego można się spodziewać w gotowym piwie?   
    Słodyczy jak cukrem nie daje. Trochę pełni jak zwykły, jasny słód karmelowy: Używałem 95% pilzneński, 5% caramel sweet. Wyszło jasne, normalne piwo.
  21. Dzięki!
    pmzs przyznał(a) reputację dla dziedzicpruski w Słód Caramel Sweet DMGP czego można się spodziewać w gotowym piwie?   
    Normalny słód karmelowy, opis to bajki marketingowe.
  22. Super!
    pmzs otrzymał(a) reputację od DanielN w Komora fermentacyjna z regulacją temperatury na bazie dystrybutora wody   
    Może nie tak mega estetyczne wykonanie jak wasze, ale tak prezentuje się mój sprzęt zaadoptowany z chłodziarki do wody. Zupełnie inna koncepcja niż Wasze ale działa doskonale patrząc na Twój agregat Daniel(), musi być mocniejszy więcej zwojów miedzi masz niż ja w swoim.

  23. Dzięki!
    pmzs przyznał(a) reputację dla tauruss w Piwny depozyt - Wrocław   
    Browar pmzs - Pils? 11,4
    Butelkowane 09.2017, więc już należycie odstane.
    Drożdże W34/70
     
    Wygląd: jasno złociste, wysoka klarowność, niewysoka biała piana
    Aromat: delikatny kwiatowy aromat chmielowy, również odrobina aromatu słodowego. Raczej brak estrów i diacetylu.
    Smak: Dobrze wyczuwalny smak Saaz-a, ale nie za mocny. Orzeźwiające. dość wytrawne. Goryczka na dość niskim poziomie.
    Tekstura: Pełnia gdzieś pomiędzy niską a średnią, średni poziom nagazowania. W ustach pojawia się taki dziwne odczucie, jakby osiadającej kredy (proszku) na języku.
    Ogólne wrażenia: lekkie, orzeźwiające piwo, ale jak na pilsa chyba za mało chmielu, zarówno w goryczce, jak i smaku/aromacie. No i ta "proszkowatość" na języku (woda ?)
     

    Alison - Mandarina Bavaria + Citra Pale Ale
    Wygląd: kolor bursztynowy, wysoka biała piana, wysoka klarowność
    Aromat: Owocowe estry i z czasem wychodzące aromaty cytrusowe, ale na niskim poziomie. Delikatny aromat słodowy.
    Smak: Wyraźnie zaakcentowana goryczka, trochę cierpkości słodowej, smak chmieli amerykańskich. Wytrawne.
    Tekstura: Średnie nagazowanie i średnio lekka treściwość.
    Ogólne wrażenia: Ogólnie przyjemne piwo,  chociaż aromat nie porywał. Zgaduję, że piwo nie jest już najświeższe i spędziło już trochę czasu w butelce.

  24. Dzięki!
    pmzs przyznał(a) reputację dla tauruss w Piwny depozyt - Wrocław   
    Byłem i zabrałem:
     
    Browar Insanity Hops - Bock
    Browar Domowy Stefkowy Dzwoniec - Norweskie kwaśne z mango
    Browar pmzs - Pils? 11,4
    Browar Domowy Stefkowy Dzwoniec - Grzeczny pseudolambic z agrestem i mango
    misiek 4251 - Pumpkin Ale
    Buk Browar - New England IPA
    Browar Domowy Stefkowy Dzwoniec - Session NEIPA
    Browar Przepona & Browar Pixie i DIxie - Weizenbock
    Alison - Mandarina Bavaria + Citra Pale Ale
     
    Zostawiłem:
    Smoked Stout
    Coconut Imperial Stout
    Imperial Stout
    Imperial Coffee Stout x2
    Brown Ale x2
    Christmas Brown Ale
     
    Aktualny Stan:
    Alison - Mandarina Bavaria + Citra Pale Ale
    Browar Przepona - Grodziskie
    Browar Insanity Hops - Bock
    Alison - Stout ze świeżym imbirem
    Browar Domowy Stefkowy Dzwoniec - APA
    Browar Domowy Stefkowy Dzwoniec - Norweskie kwaśne z ananasem
    Browar Tauruss - Smoked Stout
    Browar Tauruss - Coconut Imperial Stout
    Browar Tauruss - Imperial Stout
    Browar Tauruss - Imperial Coffee Stout x2
    Browar Tauruss - Brown Ale x2
    Browar Tauruss - Christmas Brown Ale
     
    Jak ktoś dobrze policzy, to wyjdzie mu, że zabrałem jedno za dużo, a dokładniej oddałem jedno za mało, bo spotkałem w Piwnicy Markos227 i oddałem mu jednego Smoked Stouta no i już nie uwzględniłem tego w obliczeniach. Mam nadzieje, że mi wybaczycie, szczególnie, że piw w depozycie stoi sporo.
     
  25. Super!
    pmzs otrzymał(a) reputację od qbsu w Ekstrakcja układu chłodzącego z lodówki.   
    Używam wnętrzności takiej maszynki (akurat miałem za free) i chwalę sobie☺️ fermentacja bajka. Tak to wygląda sklecone na szybko, mam zamiar zrobić to bardziej zwarte, a nie taką prowizorkę, chociaż skoro działa. 30 litrów obsługuje bez problemu, nawet do - 1°C.
     
     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.