Jump to content

buber

Members
 • Posts

  592
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by buber

 1. Krocionogi jeszcze są?
 2. w Castoramie takie samo wiadro ma za 11 zł. I nie wiem na czym miałaby polegać ich nieszczelność, bo dekiel trzeba wciskać dość mocno.
 3. A z węzykiem, kranikiem, fermentorem do rozlewu nie masz jakichś problemów? Skoro przyklejają się do butelek to może przy rozlewie podobnie i coś się potem roznosi?
 4. A widzisz. Dobry trop. Bo w piwach akurat na Lutrze zostaje mi taki pyłek na ściankach. I może on się nie wypłukuje przy takim płukaniu? Najwyraźniej
 5. Pytanie, czy ktoś miał do czynienia z czymś podobnym. Zwykle butelki po piwie (na US-05 czy Nottinghamach) płuczę trzy razy po wypiciu i jest ok. Nie mają żadnych obcych zapachów. W przypadku butelek po piwach kveikach (konkretnie Lutra) po 2-3 dniach pojawia się charakterystyczny zapach pieczarkowy (ktoś inny opisał go jako żółć). Czy to oznacza, że resztki drożdży są bardziej odporne na płukanie wodą? Po potraktowaniu oxi to znika. Testowałem też na na zwykłym soku NFC - po dwóch dniach fermentacja w takiej butelce trwa jak szalona, w butelce po innym piwie - nic się nie dzieje. Nie jest to infekcja - problem dotyczy butelek po piwach warzonych w dwóch różnych miejscach, na różnym sprzęcie, także rozlewanych innym sprzętem, fermentowanych drożdżami z różnych źródeł. Jakoś to można wytłumaczyć? Ktoś spotkał się z czymś podobnym?
 6. Czy do BIAB śrutujecie grubiej, tak jak do kociołka? Czy normalnie?
 7. Nic już nie dodawaj Masz zamiast imperialne stouta zwykłego dry stouta. Wypijesz, następnego zrobisz poprawnie
 8. Bo miód pitny tradycyjny ma 25-30 Blg, a to ma 10-12 Blg. Przefermentowało w tydzień, potem tydzień z herbatą. To jest miód sesyjny, taki do picia na kufle a nie na kamienne czarki
 9. No to jak masz miód i chcesz fermentować, to zobacz ten filmik. Robiłem, jest ok
 10. Przede wszystkim nie chmiel na zimno. Nie ma sensu. Nie będziesz wiedział, jaki jest w smaku i aromacie efekt fermentacji. Najpierw naucz się poprawnie prowadzić fermentację, a potem udziwniaj.
 11. Przyjmij średnią wartość alfakwasów dla danego gatunku chmielu i jazda. Innego wyjścia nie masz.
 12. Dlaczego miałaby się nie nadać do garnka emaliowanego? Setki piwowarów używa takich grzałek i nie słyszałem jeszcze, żeby któryś umarł. Musisz się tylko liczyć ze znacznie większym odparowaniem podczas gotowania. I woda lejącą się po ścianach, jeśli nie masz dobrego odciągu. I z tym, że jak masz mało zapasu miejsca w garnku, to Ci będzie wychlapywała brzeczkę.
 13. Mnie się aromat pieczarkowy pojawił w pustych, opłukanych butelkach po piwie robionym na Lutrze. W piwie akurat tego aromatu nie czuć.
 14. Ile trwa fermentacja? Wygląda na to, jakby było dużo osadów, a teraz się klaruje
 15. Luknij tutaj https://www.facebook.com/groups/rzeszowscy.piwowarzy.domowi
 16. A skąd takie przekonanie, że nie będzie miał kaca?
 17. Słody palone dają nie tylko kolor, ale przede wszystkim palone smaki i aromaty, więc nie ma powodów, żebyś ich nie dawał. Po prostu uznaj to za dodatkowy cukier do ekstraktu. Przy Risie i tak wpływ na kolor będzie niezauważalny
 18. Podbicie ekstraktu w Risie/Porterze Bałtyckim, to mi przychodzi do głowy. Możesz też spróbować zrobić jakieś żytnie z ekstraktu, rozrabiając wodą do zakładanego Blg. To mi przychodzi głowy
 19. Przeliczasz cukier przewidziany do refermentacji na cukier zawarty w soku (czyi średnio 10 proc.). Czyli jeśli np. potrzebujesz 5 gramów cukry to bierzesz 50 ml soku, bo w 100 ml masz 10 gramów cukru.
 20. Cukier do refermentacji nie ma kompletnie żadnego wpływu na smak ani cydru, ani piwa. Jest go po prostu za mało. Można go też zastąpić miodem
 21. Co to znaczy, że glukoza jest bardziej przewidywalna niż cukier?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.