Jump to content

dziarsky

Members
 • Content Count

  52
 • Joined

 • Last visited

 1. Chciałbym się dołączyć do tematu. Zapytam o coś innego. Czy można przesadzić z sucharami? Dokładniej chodzi mi to czy na ok. 11 litrową warkę 22 Blg można zadać dwie saszetki np. W-34/70? Będę wdzięczny za jakąś poradę jak podchodzić do tego zagadnienia mając wariację zarówno litrażu jak i balingu. Z góry dziękuję.
 2. W tym kalkulatorze wynik dla pomiarów warki: 13 blg -> 7 - pokazał ok. 3,5 blg, co się pokrywa ze "spławikiem". Natomiast dla innej warki: 28 blg -> 17,5 pokazuje 18,5 blg. Zarówno spławik (11 blg) czy choćby przelicznik na brewness.com (10,3 blg) podają dużo niższy wynik. Pytanie - która wartość jest właściwa?
 3. Zacierałem 7,4kg słodów w 22l wody (3l/kg) z przerwami: 55st - 10min / 65st - 30min / 72st - 20 min. Wyniki pomiarów, które podałem wykonałem dla pewności "spławikiem" (Refraktometr pokazuje mi 17,5 co po korekcie na brewness.com daje ~10blg).
 4. Podepnę się do tematu z pytaniem. Porter 28blg, 11L, na gęstwie S-04, obecnie 2 tyg fermentacji. Temperatura od 17st do 19st. Po 7 dniach zeszło do 11blg, przez kolejne 7 dni trzyma ten wynik. Opcji, które polecacie jest wiele i zastanawiam się od czego zacząć i jak interpretować wyniki dalszych obserwacji/testów. Nigdy nie miałem problemu z odfermentowaniem więc nie wnikałem w temat. Najpłycej zeszło mi ostatnio Barleywine z 26 do 6 a wszystkie dotychczasowe piwa są względnie "stabilne" po refermentacji. Przykładowo gdy podejmę się testu FFT - jakie proporcje
 5. Dopiszę się tutaj bo podobnie po zakupie Refraktometru także mam wrażenie, że coś mnie robi w balona choć trochę w innej sytuacji. Same pomiary i różnice w granicy tolerancji. Przed zadaniem drożdzy jest (jak zawsze) ok: Areometr i Refraktometr bardzo zbliżone (ok. 0,5 st różnicy przy 12 plato). Wątpliwości (jak zawsze) zaczynają się w trakcie fermentacji, aczkolwiek stosuję dwa kalkulatory: https://brewness.com/calculator/pl/gravity-correctionoraz http://www.piwo.org/files/file/48-kalkulator-wskazan-refraktometruxls/ i wyniki są podobne. Akceptowalnie. Chciałbym jednak przejść do m
 6. Testy zakończone :-). Wybrałem Żywiec Marcowe - jakoś tak wyszło. Dodałem ok. 0,5 gr pieprzu zielonego na butelkę na 5 dni. Do jednej butelki całe ziarna "C" , do drugiej lekko rozgniecione "R". Efekty: C - aromat przyjemny, lekki. Brak ostrości w nosie. W smaku typowe nuty ziaren pieprzu. Stosunkowo lekkie. R - aromat przyjemny, mocniejszy i lekko drapiący w nos. W smaku więcej pieprzu ale pojawia się ostrość na podniebieniu. Podsumowując. Jak dla mnie akceptowalne są dwie wersje*: Gdy chce czuć ostrość w gardle - lekko rozgniecione ziarna, 12-15 gr na 20L na cichą na 4-5 dn
 7. Właśnie mnie to piwo zainspirowało . Piłem wersję żywą w Kudowie, kilka dni po rozlewie. Było pyszne ze świetnym aromatem pieprzu. Jasne jasne. Mnie zależy nie tyle na pikantności, co głównie na zapachu niczym z nad ziaren w młynku. Mam torebkę zielonego pieprzu (12g) i wrzucę to na kilka dni w całości na cichą. Niech to będzie eksperyment dla potomnych. Odezwę się jak poszło . Albo jeszcze inaczej. Obliczę proporcję 12g - 20l / x - 0,5l. Kupię czystego ale/pilsa i wrzucę obliczoną ilość na trzy dni do ponownie zakapslowanej butelki . Zobaczymy.
 8. Nie doszukałem się na forum jakichś dobrze opisanych doświadczeń związanych z pieprzem w ziarnach. Ktoś napisał o ziarenku wystarczającym na 20L ale to chyba nie jest możliwe. Zależy mi w zasadzie na samym aromacie pieprzu i myślę o ziarnach właśnie. Czy wrzucenie lekko rozdrobnionych ziaren np. zielonego pieprzu na cichą wpłynie wystarczająco na aromat? Jeśli tak, to ile na 20 L? Macie jakieś doświadczenia?
 9. Dołączę się do dyskusji i zapytam czy mieliście do czynienia z takimi cudami? http://piwopiweczko.pl/Elektroniczny-termometr-do-zywnosci-z-minutnikiem,1143.html http://piwopiweczko.pl/Termometr-do-zywnosci-z-sonda-0C-250Cm-15m,274.html Pomijając warzenie mam też lekko skopany termometr w piekarniku więc może się przyda. Zastanawiam się tylko czy można samą sondę wrzucić do piekarnika podczas pieczenia i kabelkiem wyjść przez drzwi na zewnątrz? Używa się go w ten sposób czy można co jedynie robić chwilowe/punktowe pomiary, bo kabel się może spalić?
 10. "503 Service Unavailable" Od dzisiaj rana taki komunikat.
 11. Przyznaję, że u mnie też w Chrome wyskakuje ten komunikat nawet po zapisaniu zmian.
 12. Być może było poruszane, ale zaryzykuję pytanie. Czy magazyn surowców jest jakoś powiązany z tworzeniem receptury/warki?
 13. ...i już jest poprawka . Teraz jest u mnie z prawej margines. Dzięki za szybką korektę .
 14. Ctrl+R faktycznie coś zmienił ale brakuje prawego padding dla okna i tekst mało atrakcyjnie sięga jego granicy. ps. Chrome, Windows 10, Pulpit 1680x1050.
 15. Więc jestem.... Nie zawija tekstu. Myślę, że wystarczy pobuszować w CSSie .
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.