Jump to content

method99

Members
 • Content Count

  36
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar na Jazzowo
 • Rok założenia
  2015
 • Liczba warek
  4
 • Miasto
  rodzima kraina knajp i winorośli

Kontakt

 • Imię
  Darek

Recent Profile Visitors

230 profile views
 1. a nie zacina Ci się ? ja musiałem swoją naoliwić i na końcu jak już prostuje się rączki na boki, to jest cos takiego, że wstrzeliwuje się - gdy nie ma tego wstrzelenia, to kapsle nie są dobrze dociśnięte. tzn używam innej kapslownicy, ale wygląd i mechanizm widzę jest podobny..
 2. Do stouta w środę 04.11.2015 dodaliśmy ok 55-60 g ziaren palonej brazylijskiej kawy, na 18 litrów- blg nie chciało zejść niżej niż 5. Smak przed dodaniem kawy bardzo dobry - aromat też ok, ale to jeszcze nie to. W smaku bardzo czekoladowy finisz - po dodaniu kawy na 3 dni ostatnie dni, bardzo kawowy smak i aromat - ale mam nadzieje, że trochę się wyrówna jak postoii, bo jednak kawa dodana na zimno. Zabutelkowane - pierwsza próbwa w piątek. American Cascade - przelany na cichą dzisiaj 10.11.2015 - odfermentowanie do ok 2,5. Czyli wporzadku, ale trzymałem go ponad 2 tygodnie na burzliwej. Teraz tydzień cichej z 30 g cascade na zimno i butelkowanie. Na teraz w smaku smaczne - goryczka nie tak mocna, nie zalega. Trochę Malo chmielu w aromacie i smaku - ale po dochmieleniu powinno byc ok. Bardzo słodkie będzie przez bardzo wysokie temp podczas zacierania.. Dubel AIPA się kończy - ogólnie jestem zadowolony z tego piwa. Jak jest dzien to wchodzi elegancko, wydaje się być udane. Chociaż jestem już zmęczony citrą - wszędzie citra.. przynajmniej w domu trzeba zmienić kierunek. Irlandzki Ale - bez komentarza :-) doszło utlenienie i wali mokrym kartonem. Łącząc to z wodnistością i jęczmieniem prażonym, który wszystko przykrył można sobie wyobrazic co to jest..
 3. a w czym wg Ciebie się kofeina rozpuszcza? Wg mnie w wodzie, ale ja się nie znam, ja tylko lubię dobre piwo hm.. no ale w zimnej wodzie też ? kurde to by trochę komplikowało sprawę..
 4. Czy gdy dodamy kawy do piwa podczas femrentacji, np do stauta - to, czy do piwa przedostanie się kofeina ? myślę, że nie, ale wole się upewnić..
 5. method99

  Lodówka

  Cześć. Jakiś czas temu powiększyliśmy nasz "domowy browar" w lodówkę - taką mała, że akurat wchodzi wiadro. Moje pytanie - jak jej używać podczas fermentacji cichej ? w jakich temperaturach? piwa górnej fermentacji AIPA, Stouty
 6. 4.American Cascade Pale Ale 13 BLG, zestaw na 25 litrów - 26.10.2015 Słody: - Słód Pale Ale 2,5 kg - Słód Wiedeński 1,25 kg - Słód Monachijski 1,25 kg - Słód Crystal 150 - 0,38 kg Chmiele: - Cascade 158 g Drożdże: - US 05 Zacieranie: 15 Litrów wody, 70 stopni - po wrzuceniu słodów miało być 68 przez 70 minut, było 66 - niestety... zaczęliśmy podgrzewać i bardzo niekontrolowanie temperatura skoczyła do ponad 75 (kto wie czy nie ponad 78 na jakiś czas). Trzeba było nie ruszać, albo podgrzać tylko chwilę. Długo nie mogliśmy zbić temperatury, większość zacierania była robiona w okolicach 75 i 70 +. Z tego wszystkiego zapomnieliśmy o próbie jodowej. Cóż.. wygrzew w około 78 i wysładzanie około 17,5 litra wody. BLG brzeczki przedniej - 21. Chyba trochę dużo... ciekawe czemu tak wyszło. Chmielenie 70 minut: Cascade 50 g, ok 60 minut Cascade ponad 12 g, 30 minut Cascade ponad 12 g, 15 minut Cascade 30 g, 10 minut Cascade mniej niz 12 g, 5 minut - w oryginalnym przepisie miało być jeszcze na ost minute 12 g, ale widocznie musiałem więcej sypnąć w tych porcjach 12 gramowych wcześniej i nie wystarczyło. BLG po chmieleniu: 16,5. Za radą kolegi w innym temacie kiedyś, dolałem litr wrzącej wody, BLG spadło do 15,5 - dolaliśmy więc jeszcze litr więc idąc tym tropem, że litr wody = ok 1 BLG, to spadło do 14,5. Stwierdziliśmy, że może tak zostać. Jest trochę ponad 21 litrów brzeczki. Fermentacja Burzliwa: wg przepisu ma trwać 7-10 dni w temp około 18-21. U mnie będzie to 17,5-20 stopni. Myślę, że 10 dni to minimum z doświadczenia poprzednich warek. Fermentacja Cicha: jak zwykle w temp. fermentacji burzliwej i tu zobaczymy.. jak zrobimy 7 dni, to od razu wrzucam 30 g Cascade na Zimno. Dalej zastanawiam się jak wykorzystać lodówkę, ale to napiszę w osobnym temacie. Butelkować zamierzamy inaczej niż w oryginalnym przepisie od "Twojego browaru": około 4 gramy na butelkę, żeby nie było mdłe aż tak od Cascade. Więc musi dobrze odfermentować wcześniej ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Staut został przelany na cichą w Czwartek 22.10.15 i z dwa tygodnie pobędzie na cichej, bo zlewaliśmy przy stanie około 5 BLG. Nie bardzo chciało spaść niżej. Piliśmy DUBLE AIPE na weekend - mocna jak diabli( w działaniu, bo alkoholu już tak nie czuć w smaku), ale aromat i smak super. Bardzo się poprawił. Dość mocno słodkie jest (to akurat tak sobie). Tylko trochę się "strułem" nim nie ma co przeginać z tak mocnymi piwami o tak mocnym aromacie. Irlandzki Ale - wodnisty, jęczmień, melanoidynowy.. jakiś jak by kwach lekki w aromacie. niezbyt udany.
 7. Książęce reklamują teraz z dodatkiem grzybów i dziczyzny - jak kto lubi, ale dla mnie piwa typu wędzonka, grzyby,wędliny itd. nie przejdzie całkiem nie pasują mi te smaki w piwie, ale fanom wędzonki w piwie pewnie by przypasiło.
 8. W piątek tj. 16.10.2015 miałem zlewać Stouta 16 blg na cichą - jednak 10 dni burzliwej to mało, bo cukier odfermentował do ok 5-6 BLG. Więc będzie stał ok 2,5 tygodnia na burzliwej, czyli do środy 21.10.15. Powyżej 15 BLG jedna paczka US - 05 to trochę mało. Ale w smaku - Stout jest bardzo dobry już teraz. W smaku wyrazna gorzka czekolada + jęczmień prażony + goryczka, która przechodzi w taką trochę zalegającą goryczkę kawy-kakao. Jak nic się nie zepsuje to będzie dobrze, bo na cichą idzie koło 100 g ziarnej brazylijskiej kawy. Która to powinna dodać mlecznych aromatów no i kawy Próbowałem też Red Ale - po butelce i... bardzo gorzkie. Nie szło pić, masakryczna gorycz, taka agresywna w smaku, która przechodzi w tą zalegającą goryczkę od jęczmienia prażonego.. nie dało się pić. Ale w sobotę wieczorem i niedziele rano - smakowało już o wiele lepiej. Goryczka zelżała (albo przywykliśmy). Czuć mocno jęczmień prażony i w smaku i zapachu + drożdże i takie trochę melanoidynowę nuty połączone z mocną goryczką - coś jak Lubuskie IPA, typowo po angielsku, tylko trochę bardziej wodniste. Musi leżeć jeszcze. Dzisiaj tj 19.10.15 zlewaliśmy AIPE (a właściwe chyba duble AIPE). Mocny aromat citry + multiwitamina od casdace. W sobotę pierwsza degustacja :-) ps. taka ciekawostka - znalazłem dzisiaj butelkę, którą myślałem, że zgubiłem - piwo w oryginale było dedykowane "Birdowi", czyli Charliemu Parkerowi, mistrzowi jazzu który nie wytrzymał tempa, które sobie narzucił... z tego co pamiętam takie dość oryginalne w smaku.. ps 2. Rozbudowaliśmy swój "browar domowy" i mamy do dyspozycji lodówkę - jest sens używania jej podczas fermentacji cichej przy piwach górnej fermentacji typu American Pale Ale ? jak tak to pewnie na ost. 3 dni, ale w jakiej temperaturze ?
 9. chyba, że beczki po 100 litrów wg mnie PRIMATOR 12 - chyba najbardziej neutralne piwo.
 10. nie wiem czy dobrze zrozumiałem - resztę do chłodzenia, czyli na zero tak ? czyli - z gara, do wiadra, które ma wąż z oplotu i to razem z chmielinami się studzi ? dopiero po wystudzeniu jest filtrowane przez wąż z oplotu, do fermentatora ?
 11. ja mam pytanie - nie wiem jeszcze czy problem nie chce zakładać tematu, bo chyba nie ma sensu, a więc: jak butelkowałem pilsa (nieudanego), to w szyjce między kapslem a piwem pojawiał się taki mokry szron jak by się coś skraplało - teraz w butelkach gazuje się red ale i tego skraplania się na szyjce nie ma - to dobrze czy zle ? to o czymś świadczy ? np. o nienagazowaniu ?, lub na odwrót ? a może te skraplanie wynikało z jakiejś infekcji ? proszę o pomoc
 12. Na logikę: temp. burzliwej będzie 25C - jak zrobisz chmielenie 7 dni to niestety jest duża szansa trawy. Jak burzliwa w 12C to jak zrobisz chmielenie 7 dni to jest szansa, że tej trawy nie będzie. Nijak się ma ta teoria do rzeczywistości. Wg mnie jest odwrotnie i nie ma zależności czasu chmielenia na zimno od temperatury fermentacji burzliwej. Generalnie jak temperatura chmielenia na zimno jest wyższa np. 20C to skraca się czas, a jak niższa np. 14C to można wydłużyć oczywiście w granicach rozsądku. tzn - chodziło o piwa górnej fermentacji. Więc górna temperatura to raczej będzie 19-20 stopni - przynajmniej z tego co wiem tak powinno być.. ;p
 13. a na goryczke nie chmielisz ? na goryczkę to od początku chmielenia. Ja czytałem ludzi, którzy na własnym doświadczeniu doszli do wniosku, że jak chmielisz na zimno w temperaturze, fermentacji burzliwej, to ok tydzień, a jak w niższych to ok 5 dni - bo przy dłuższym trzymaniu mogą wkraść się posmaki trawiaste
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.