Jump to content

mlodzianowy

Members
 • Content Count

  8
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by mlodzianowy

 1. mlodzianowy

  mlodzianowy

 2. Drożdże akurat w moim przypadku nie zrobiły jakiejś "efektownej" czapy piany. Była dość nie wielka i szybko opadła. Przy zlewaniu na cichą była jej już znikoma ilość. Celem obniżenia temperatury było nie tylko wyklarowanie się piwa (co w efekcie, jak pisałem wyżej, dało to, że zmętniło się jeszcze bardziej) ale również to żeby drożdże szybciej opadły na dno abym mógł bez obaw sypać chmiel w celu uniknięcia niepożądanych aromatów. Chmiel już sypnąłem. Temperatura w pomieszczeniu ma 13 stopni i postaram się jeszcze taką utrzymać (byle poniżej 15°C czyli dolną granicę pracy drożdży) co najmniej do poniedziałku. Wtorek, środa zabutelkuję. Tak czy inaczej serdecznie dziękuję za fachową pomoc!
 3. Zauważyłem też, że po spadku temperatury, drożdże które osadziły się na ściankach, opadły na dno. W takim razie dosypuję chmiel a po weekendzie butelkuję.
 4. 10 dni burzliwej przy 14 blg? To proszenie się o niedofermentowanie. Jakie drożdże? Jeżeli Blg nie spada to w czym masz problem? Drożdże Safale US-05.
 5. Jak nie mierzyłeś blg po cichej to zrób to. Jeśli nadal jest 4 stopnie, to koniec fermentacji i możesz dodawać chmiel na zimno. Zapomniałem dodać. Wczoraj zmierzyłem i było 4 BLG.
 6. Początkowo BLG wynosiło 14*. Burzliwa 7 dni w temperaturze 18°C i w siódmym dniu pomiar 4,5 BLG. Następnie 3 dni temp 21°C - 4* BLG. W 10 dniu zlałem na cichą i piwo było przez 9 dni między 17 a 18°C.
 7. Witam! Proszę o poradę Pozwolę sobię tylko zaznaczyć, że jest to moja pierwsza warka. Otóż 4 dni temu miałem 7 dzień fermentacji cichej (18°C) i początkowo miałem zamiar wsypać chmiel i za 3 dni butelkować. Piwo w siódmym dniu dopiero powoli zaczęło się klarować. Było widoczna granica (mam transparentny fermentor) gdzie w górnej części piwo było klarowniejsze. Do dnia wczorajszego praktycznie w klarowności piwa nic się nie zmieniło. Wczoraj postanowiłem przestawić fermentor i mocno zbić temperaturę w pomieszczeniu w celu szybszego klarowania się piwa. Wczoraj wieczorem było 13°C, natomiast dziś rano (11°C) zaobserwowałem, że piwo znów się zmętniło, pokrywa lekko się uwypukliła a woda w rurce zaczęła się przesuwać. Wygląda na to, że drożdże się pobudziły. Mogło to być spowodowane przestawieniem fermentora (starałem się robić to delikatnie:))? Co powinienem w tej sytuacji zrobić?
 8. Witam. Problem jak w tytule. 90% czasu na forum spędzam na smartfonie. Niestety, przy wątkach, które mają załóżmy 150 stron, nie da się wejść odrazu na ostatnią. Jedna z opcji to przyciśnięcie "następny" 150 razy co może być troszkę czasochłonne natomiast druga opcja to zmiana numeru w adresie strony. Czy są to jedyne możliwości? Niestety nie mogę znaleźć czy ktoś miał podobny problem.
 9. camilos, dzieki za pomoc. W Legnicy pokazuje mi 2 osoby ale niestety nie widzęe kto to dokładnie. Muszę jeszcze to obadać na laptopie.
 10. Byłoby super jakby byli chętni dać namiar albo jak są użytkownikami forum żeby się odezwali dzięki.
 11. Cześć wszystkim forumowiczom! Nazywam się Łukasz, obecnie mieszkam i pracuję w Legnicy. Od dobrych kilku miesięcy interesowania się piwowarstwem domowym i zdobywaniu wszelakiej wiedzy, dorosłem do tego aby zarejestrować i przywitać się na tutejszym forum. Jak do tej pory zawsze byłem biernym użytkownikiem forów internetowych. Wiedzę pogłębiam między innymi głównie czytając jak i oglądając filmy, i nigdy o nic nie pytając, w miejscach takich jak te. Jako, że tak się na dłuższą metę nie da, a w miarę poszerzania wiedzy człowiekowi wydaję się, że coraz to mniej wie, postanowiłem, że jak ruszę z pierwszą warką to o wszelką fachową pomoc zasięgnę tutaj, pytając Was - fachowców! Obecnie jestem na etapie spisywania i robienia kalkulacji do zakupu potrzebnego sprzętu do wystartowania. Planuję od razu ruszyć z warzeniem z zacieraniem, czego się odrobinę obawiam, ale już taki jestem, że jak coś robić to na maksa. Nie wiem kiedy dokładnie skompletuję sprzęt, ale przed pierwszą warką postaram się napisać o przygotowaniach! Pozdrawiam serdecznie! P.S. Jeżeli czyta ktoś te moje słowa wstępu i jest z Legnicy to niech napisze, chętnie poznałbym jakiegoś piwowara albo osobę interesującą się piwem, która mieszka w moim mieście!
×
×
 • Create New...