Jump to content

borsuk94

Members
 • Content Count

  23
 • Joined

 • Last visited

 1. To może z innej beczki, gdzie trzymasz fermentor podczas burzliwej i cichej A jak się miewają Twoje drożdże, bo to od nich też wiele zależy. Ja ostatnio przy napowietrzaniu piwa metodą z wiadra do wiadra przez przypadek lałem sobie brzeczkę po palcach i nic sie nie skwasiło. Dezynfekcja i sanitacja to jedno, a kondycja drożdży, które muszą opanować środowisko bardzo zachęcające dla bakterii, to drugie.
 2. Danstary to też suche drożdże więc rehydratacja jak najbardziej wskazana Polecam : http://blog.homebrewing.pl/?p=325
 3. Hej, jak dodawać cukier na podbicie ekstraktu i w jakich ilościach?
 4. Najwyższa pora zabierać się za warzenie piwka na święta. Zakładam że bardzo wielu z Was je robiło/ zamierza robić. Jak wiadomo pod nazwą "piwo świąteczne" może kryć się wiele stylów i ich interpretacji. Niech wypowiedzą się wszyscy, którzy podejmowali się warzenia takich piw i jakie trudności, zaskoczenia i inne atrakcje ich spotkały ; jakie dodatki dają wymierne efekty, jakie nie dają nic, a jakie potrafią zdominować piwo i zaburzyć balans. Zapraszam do dyskusji
 5. Na wytrawnie - zimniej Na słodko - cieplej To tak w żołnierskim skrócie. Bo będąc precyzyjnym - nie ma wyraźnej granicy, zawsze(w standardowych przedziałach zacierania) alfa i beta amylaza będą aktywne jednocześnie.
 6. Tabelka, którą swojego czasu pokazał mi @ThoriN
 7. Nie kończ przedwcześnie burzliwej to po pierwsze. Po drugie przebieg fermentacji sprawdzamy przede wszystkim spławikiem a nie na własne oczy i uszy.
 8. @pingwin71 A co do sprawy uwadniania drożdży suchych http://blog.homebrewing.pl/?p=325
 9. Ba, nawet wtedy nie byłoby zgodne ze stylem (a może raczej ze sztuką ?) . Prawdziwe grodziskie było klarowane karukiem.
 10. Ciekawy i przyznam skomplikowany tekst. W każdym razie, jeśli dobrze zrozumiałem to zacieranie w 62 st (powiedzmy numer 11 w tabeli) da mi niższe odfermentowanie niż zacieranie w 65-66 stopniach (numer 9) a co za tym idzie niższą wytrawność piwa, jednocześnie również będzie mniej wydajne
 11. Jak zacierać AIPA na wytrawnie ? Godzina w 62 stopniach i potem grzać ?
 12. Cześć, nie chciałem robić nowego tematu, zwłaszcza, że tematów "cośtam cośtam AIPA" jest od groma i ciut ciut, zapytam po prostu tu Mam parę pytań na temat kwestii, które w wielu tematach o aipa byly tylko wspominane : 1. Czy jeśli to pierwsze moje warzenie ipy, powinienem kombinować i robić FWH / "chmielenie whirpoolowe" , czy raczej klasycznie 60'/30'/10'/0' -Jeśli to pierwsze, to da się w ogóle robić hop stand przy chłodzeniu w wannie ? 2. Skłaniam się ku wersji West Coast IPA i widziałem posty, w których była mowa o dodawaniu cukru dla uzyskania większej wytrawności. Jak dodawać ten cukier, w jakiej ilości i jak wpłynie to na ekstrakt? - A może dodawanie cukru nie ma sensu i wystarczy po prostu zatrzeć na wytrawnie (jaki schemat zacierania da nam taki efekt) 3. Dodawać gips zarówno do wody przed wrzuceniem słodów jak i do wody na wysładzanie tak ? Przy okazji zasyp mam taki : 5kg Pale ale - Strzegom 0,5 kg Pszeniczny 0,1 kg carahell Tak niewielka ilość karmelu nadal pozwala mi na uwarzenie wytrawnej ipki, co nie ? EDIT : 4. Czy faktycznie chmielenie podczas chłodzenia brzeczki może zastąpić chmielenie na cichej ?
 13. Zakładam, że odparowało podczas gotowania...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.