Skocz do zawartości

korko_czong

Members
  • Postów

    678
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    korko_czong otrzymał(a) reputację od moki w Warzenie piwa w małym garnku   
    Jaki patent do trzymania termometru!
  2. Super!
    korko_czong przyznał(a) reputację dla marekm w prosty kegerator   
    Cześć ! chciałbym przedstawić mojego nowego przyjaciela DIY
     
    Kompletowanie i regeneracja sprzętu po woli, po taniości - kilka miesięcy, 
    Montaż i pierwsze nalewanie - jedna sobota,
     
    W skrócie:
     
    Zewnątrz:
    - witrynka od pepsi, oklejona folią meblową;
    - kolumna kobra + dwa kraniki;
    - wymieniona uszczelka na uniwersalną, przykręcona za pomocą płaskownika pcv 2x20 i wkrętów 2.5x12;
     
    Wewnątrz:
    - ociekacz niewpuszczany;
    - 2x cornelius;
    - reduktor;
    - butla CO2 - 3.4kg;
    - podświetlenie;
    - złączki, wężyki;
     
    Myślałem o termostacie ale na najsłabszym biegu jest 11-12C wiec już niech zostanie. W planach wymiana świetlówki na różnokolorowe LED .
     
    Sprzęt ekstra - wiertło stożkowe 32mm
     
    Od weekendu jest szacunek na dzielnicy
     

     

     
     
     
     
     
     
  3. Super!
    korko_czong otrzymał(a) reputację od Lary w Warzenie piwa w małym garnku   
    Jaki patent do trzymania termometru!
  4. Super!
    korko_czong otrzymał(a) reputację od Usiu w Browar Kotłownia - Gdańsk   
    Browar doczekał się logo:

  5. Super!
    korko_czong otrzymał(a) reputację od Makaron w Najlepsze piwo z duzych koncernów..... jakie?   
    I po to rejestrujesz się na forum piwowarów domowych?
     
    Prawidłowa odpowiedź brzmi: nie wiem, nie mam pojęcia, nie znam się, nie orientuję się, piję tylko własne!
  6. Super!
    korko_czong otrzymał(a) reputację od Swiaderny w Logo "Nie pij piwa z butelki"   
    Ja zrobiłem piktogram. Patrząc po moich znajomych, to do niektórych tylko pismo obrazkowe przemawia

  7. Super!
    korko_czong otrzymał(a) reputację od Makaron w Filtr do wody?   
    Jak warzysz pilsy lub inne jasne piwa, to teoretycznie przydała by się miękka woda, ale nie jest to jakieś super istotne. Filtry dzbankowe do przygotowania wody się nie nadają. Jeżeli ci zależy możesz pomyśleć o zestawie do odwróconej osmozy (jakiś najprostszy zestaw akwarystyczny). Aczkolwiek uzdatnianie i przygotowanie wody to już wyższa szkoła jazdy i mało kto potrafi wyczuć różnicę w gotowym piwie.
    Jak herbata wychodzi dobra na wodzie z kranu to nie ma co kombinować.
  8. Super!
    korko_czong otrzymał(a) reputację od vettis w Browar Kotłownia - Gdańsk   
    Zapas słodu jest, można warzyć

  9. Super!
    korko_czong przyznał(a) reputację dla elroy w Piwo.org - podsumowanie 2012   
    Witajcie!
    Wszędzie podsumowania, więc i parę słów od administratora. Będą cyfry i wykresy, oraz wszechogarniająca nuda, więc ostrzegam spodziewających się porywającego felietonu
     
    W telegraficznym skrócie. Początek 2012 przywitał nas w nowej odsłonie piwo.org. Dzięki Waszemu finansowemu i duchowemu wsparciu udało się skutecznie zebrać niebagatelną kwotę 4 800 zł, z czego połowa została wykorzystana na zakup oprogramowania i przesiadkę na wydajniejszy serwer, lepsze łącza oraz jego prawie całoroczne opłaty. Zniknęło ognisko w logotypie i pojawiła się szyszka którą dzisiaj widzicie (podziękowania i pozdrowienia dla firmy FortisMedia za bardzo miłą współpracę). Pozostała kwota (nie całe 2000) jest żelazną rezerwą na przyszłe inwestycje i inne nieprzewidziane sytuacje. Bieżące koszta skutecznie pokrywane są dzięki reklamodawcom (o tym dalej). Za okazałe wsparcie raz jeszcze Wam dziękuję!
     
    Nie ma jednak tak dobrze. Po migracji straciliśmy 265 zdjęć zamieszczanych w postach wynikających z nie sprawdzenia przeze mnie integralności jednego z archiwum (mój błąd...), trzech użytkowników skasował skrypt migrujący (nie powrócili już na forum jako tako), dwóch niestety zrezygnowało z pisania na piwo.org przez wprowadzone zmiany (głównie przez możliwość integracji z Facebookiem). Jednak dzięki tym doświadczeniom aktualnie kopia serwisu jest realizowana na kilka sposobów, łącznie z kopią przyrostową, która w razie np. zniknięcia usługodawcy, poważnej awarii datacenter i innych nieprzewidzianych wypadków umożliwia uruchomienie strony z lokalizacji w UK w ciągu kilku godzin. Tyle finansów i technikali.
     
    Z założonych planów nie udało się wprowadzić sklepiku gadżetowo-koszulkowego, którego premierę przeniosłem na spokojnie na styczeń, oraz uruchomić faq (brak czasu na przepisanie danych). Kilka pomysłów jak lokalne kluby piwowarskie zostały zawieszone na ten moment. Wrosło zainteresowanie piwowarstwem rzemieślniczym co zaowocowało nowym działem na forum. Pojawiły się takie dodatki jak Giełda, Blogi, Katalog Browarów. Codziennie Chat gości co najmniej kilku użytkowników.
    Dorota (dori) wraz z Arkiem (makaron) jako zespół moderatorów skutecznie pomagają w utrzymaniu porządku na forum. Ciężka praca która zwykle nie jest dostrzegana (bo taka musi być), a jest nieoceniona. Nowy system komunikacji pomaga rozwiązywać cięższe sprawy w co bardziej gorących dyskusjach i problemach. Działamy szybciej i sprawniej.
     
    Na koniec roku zacząłem poszukiwania redaktora (i wygląda na to, że znalazłem, ale jeszcze o tym sam zainteresowany nie wie), Jejski wraz z Makaronem rozpoczęli pracę nad opracowaniem opisu Polskiego Ale. Kolega Jejski wskrzesił zapomniane dyskusje na Spikerii.
     
    Tutaj ważny moment aby wymienić firmy które dzięki stale wykupywanym miejscom reklamowym skutecznie wspierają piwo.org i pozwalają planować przyszłość. Chciałbym serdecznie podziękować:
     
    Alepiwo.pl, Bottlabel.com, Bolecki.pl, Browamator.pl, Hand-bro.pl, Homebrewing.pl, Slodowaniastrzegom.pl, TwojBrowar.pl, oraz nowej firmie której nazwy przed premierą nie powinienem jeszcze myślę publikować.
     
    Dziękuję Wam wszystkim!
     
    Jak wygląda serwis w wykresach na przełomie ostatnich 3 lat. (dane do dzisiaj do 18:00)
     

     

     

    Notujemy wzrost, może nie jakiś kolosalny, ale na plus To cieszy
     
    W ciągu ostatnich lat najpopularniejsze fora to:
     

     
     
    Jak to wygląda z codziennymi unikalnymi odwiedzinami według google analytcis ? Ano tak: (w lutym przypadkiem wyłączyłem statystyki, stąd brak danych)

     
     
    Najwięcej piwowarów odwiedza nas z (ciemniej=więcej. Ograniczone do granic Polski)
     

     
     
    Tyle:) Dziękuję za uwagę.
     
    Udanej szampańskiej sylwestrowej zabawy, dużo zdrowia, uśmiechu i wiele wiele udanych piw w nowym roku.
    Życzy serwis piwo.org
  10. Super!
    korko_czong otrzymał(a) reputację od szamaneq w wysładzanie większych ilości - praktyczne aspekty   
    Rzadko który plastik (czy to PE, PP, PVC itd) jest odporny długotrwale na działanie wysokich temperatur, a co dopiero w kwaśnym środowisku jakim jest brzeczka/zacier. Ja bym zainwestował jednak w miedź.
    Poza tym jak sobie wyobrażasz władanie filtratora do kadzi zaciernej po zacieraniu? Jak go zatopić i wyprowadzić rurkę z filtratem? Lewar robić? Filtrator raczej powinien być przykręcony do wewnętrznej strony kranika przez cały czas.
  11. Super!
    korko_czong przyznał(a) reputację dla Yanek w Piwniczkę buduję.   
    Kilka nowych fotek, pogoda trochę nie sprzyja, planowałem jeszcze dokończyć kostkę przed wejściem.
    No i czas najwyższy zacząć warzyć jakieś dolniaki.











  12. Super!
    korko_czong przyznał(a) reputację dla Pierre Celis w [Piwny Garaż] 11 zapachów w piwie   
    które każdy dżentelmen znać powinien

    Każdej damie z dobrego domu imponuje zacna wiedza jak również fachowa terminologia. Zdobądź szacunek w stadzie dzięki zapamiętaniu tych prostych związków i powiązanych z nimi okoliczności przyrody i żywiołów mających swoje odbicie w jakże szlachetnym trunku jakim jest piwo!

    A teraz już zupełnie poważnie. Zwrócono mi uwagę, że fajnie byłoby gdybym zrobił wpis quasi fachowy o aromatach jakie można znaleźć w piwie. Nikt nie ma ochoty czytać w przerwie na kawę artykułu biochemicznego, w dodatku pisanego z zadęciem godnym lepszej sprawy. Dlatego przyjmijmy konwencję Playboy Companion. Myślę, że w przypadku bycia pasjonatem, który lubi pić piwo, ale nie jest w żaden sposób związany z branżą nie ma sensu bawić się w jakieś mega duże i jeszcze nudniejsze opracowania.

    Także prezentuję mój Top 11 aromatów. Dlaczego 11?






    1. Diacetyl, mój ulubiony.
    Za co odpowiedzialny: słodki aromat mleka, maślanki, masła. W ekstremalnych przypadkach piwo będzie waniało jak jogurt zbożowy. Dopuszczam diacetyl tylko w przypadku czeskich piw jasnych, czy niektórych wyspiarskich Ale, a i to w rozsądnych stężeniach. W teorii jest to najwyraźniejszy wskaźnik niedojrzałości piwa. Produkowany przez drożdże, powinien zostać zredukowany jeszcze w czasie fermentacji.
    W Polsce idealny przykład to Lubuskie z Witnicy, zresztą zaczynam podejrzewać, że ten browar to tak naprawdę zakamuflowana centrala mleczarska.
    Obecność w piwie w którym nie powinien się znaleźć może oznaczać, że drożdże w browarze zapieprzają za miskę węglowodanów jak chińskie dzieci w fabryce zagranicznego koncernu i już nie miały siły nic z tym związkiem zrobić. Ewentualnie może wskazywać również na zakażenie bakteryjne (patrz Antidotum).


    2. Octan izoamylu
    Za co odpowiedzialny: aromat bananów, przede wszystkim w piwach pszenicznych. Nie ma się nad tym co rozwodzić. Produkowany przez drożdże, będzie obecny w każdym piwie, ale szczepy pszeniczne lecą z tym po bandzie. W zasadzie jeden z wyznaczników stylu.


    3. Octan etylu
    Za co odpowiedzialny: aromat rozpuszczalnika/acetonu. Produkowany przez drożdże, obecny w każdym piwie. Szczególnie w mocarzach o masywnym ekstrakcie. Jeżeli zgrywa się zresztą bukietu to luz, jeżeli wali po nosie to piwo jest niezbalansowane i nie ma co twierdzić inaczej.


    4. Chmiel
    Za co odpowiedzialny: zaskoczenie, bo za aromaty chmielowe. Odmian mamy od groma, więc aromaty mogą być korzenne, ziołowe, trawiaste, żywiczne, cytrusowe i cholera jeszcze wie jakie. Niemcy ostatnio zarejestrowali odmianę cechującą się aromatem lodowca. Pewnie do ice bocka.


    Ostatnio jest moda na używanie amerykańskich i nowozelandzkich odmian, wpieprzanie ich wagonami do kotła w chmielowym swingers party albo jako nowoczesnego singla. Tyle, że najfajniej chmielonym i jednocześnie mega pijalnym piwem jakie piłem był Tucher Nurnberger Pils. Jak będę miał ochotę na zatykającą gorycz to poliżę chininę, także dzięki.


    5. Autoliza
    Za co odpowiedzialny: aromat śmierci i zniszczenia, co w praktyce oznacza przypalone mleko lub pieczone ziemniaki. Apokalipsa będzie pachnieć pyrą z przypalonego garnka po mleku. Przetrzymamy zbyt długo piwo na drożdżach, użyta gęstwa będzie przechodzona i wyjdą wtedy takie cymesy. Nie musi występować tylko w piwach niefiltrowanych, równie dobrze może trafić się w każdym innym.
     

    6. Reszta estrów (bo octan izoamylu i etylu to także estry)
    Za co odpowiedzialne: aromaty ogólnie przyjemne, ale to w zależności od kontekstu. Mamy więc całą gamę owoców (banany, jabłka, truskawki, gruszki, brzoskwinie), kwiaty, słodycze. Dlaczego ogólnie przyjemne? Jak dostaniecie pierwszego lagera pachnącego truskawkami to, o ile nie był to zamysł autora, zachwyceni nie będziecie. Zasada jest prosta w piwach górnej fermentacji (a więc fermentowanych w wyższych temperaturach) estrów będzie więcej i powinny razem pięknie grać. Patrz wyspiarskie piwa typu Ale.
    Z kolei piwa dolnej fermentacji (a więc fermentowane w niższych temperaturach) powinny mieć czysty profil, skupiony na dwóch punktach: słodzie i chmielu. Lager czy Pils z wysokim stężeniem estrów jest żenujący i idealnie służy do czyszczenia zlewu.


    7. DMS
    Za co odpowiedzialny: piwo będzie ordynarnie walić kukurydzą z puszki i gotowanymi warzywami. Jeżeli ktoś pamięta Smoki z Fortuny ten na pewno wie co to za piękny aromat. Aktualnie wystarczy się przejść do któregoś z nowszych minibrowarów i zamówić Pilsa. W 8 przypadkach na 10 będziemy mieli i DMS i diacetyl. Miodowa kukurydza, po prostu orgazm. W Warszawie do takiego szkolenia polecam Browar de Brasil.
    DMS jest wyznacznikiem tego, że piwo nie było warzone/było warzone za krótko/nie było wystarczająco szybko schłodzone/słód był lichy.


    8. Kiblowy
    Za co odpowiedzialny: nazwa mówi sama za siebie. Dzięki rozwojowi browarów restauracyjnych oraz coraz to nowym inicjatywom kontraktowym myślę, że będziemy częściej witali ten wątpliwy aromat. Odpowiedzialne za to mogą być dwa związki: merkaptan i indol. Pierwszy oznacza, że znowu mamy komfort pracy drożdży w głębokim poważaniu. Często będzie występował z autolizą i DMS. Indol z kolei oznacza zakażenie bakteryjne. Tak czy siak należy wylać do zlewu i się nie męczyć.
    Nie mylić z siarkowodorem (zgniłe jaja), który to może być skutkiem daremnej kontroli nad drożdżami lub zakażenia bakteryjnego.


    9. Fenole
    Za co odpowiedzialne: aromaty korzenne, pieprzowe, „pikantne”. W piwach pszenicznych jak najbardziej pożądany aromat goździków. Produkowane przez drożdże pszeniczne oraz specjalne, jak np. szczep T-58. Ale także drożdże dzikie, więc jeżeli piwo wali fenolami a nie powinno no to mamy zakażenie. Idealny przykład fenoli to Dyniamit, jest tam tego jak w przeciętnym gabinecie dentystycznym, zarówno z przypraw jak i użytych drożdży.


    10. Metaliczny
    Za co odpowiedzialny: metaliczny posmak piwa, czasami nawet aromat. Idealny przykład: Brackie. I teraz możemy zrobić bardzo prosty test czy metaliczny posmak jest z powodu chmielu (bo może tak być) czy od jonów żelaza (czy to z wody czy ze zbiorników). Maczamy palec w piwie i rozcieramy na nadgarstku. Panie wiedzą o czym ja tutaj piszę. Jeżeli pachnie ziołami – metaliczność jest z chmielu. Jeżeli krwią/atramentem – od jonów żelaza. Et voila.


    11. Nasłoneczniony, elegancko zwany skunksem
    Za co odpowiedzialny: za ten jakże szczególny a specyficzny aromat piwa w zielonej butelce. Dlatego właśnie mówi się, że Heineken pachnie marihuaną, Carlsberg nikotyną itp. Zielona butelka przepuszcza więcej światła od brązowej, dzięki czemu szybciej zachodzą reakcje chemiczne w piwie. Interesującą nas tutaj reakcją jest ta związana ze związkami z chmielu. Sprowadza się to do, przyjmijmy taką konwencję na rzecz tego artykułu, magicznej przemiany złota w ołów. To znaczy chmielu w skunksa. Aczkolwiek wystarczy postawić nawet brązową butelkę na solidnym słońcu i będzie dobrze.
    Mieszkańcy Albionu radzą sobie z tym problemem lejąc w jasne butelki piwo potraktowane zmienionym chemicznie chmielem. Ot, zabejcowanym przed słońcem.


    Jeszcze taki protip: piwu szkodzą trzy rzeczy: czas, światło i temperatura. Zapamiętać i przyswoić. A potem sprawdzić w jakich warunkach sprzedawane są piwa. Np. bardzo ładnie wyeksponowane belgijskie piwa na najwyższej półce idealnie pod świetlówką. Delicje.

    Słowo na koniec
    Wyszło ponad 1000 znaków, więc wyczerpałem sensowny limit na wpis. Temat jest cokolwiek liźnięty, jeżeli będzie zainteresowanie możemy zrobić z tego cykl lub rozwinąć dyskusję w komentarzach. Albo jedno i drugie, na bogato.


    Wyświetl pełny artykuł
  13. Super!
    korko_czong przyznał(a) reputację dla amap w Podsumowanie roku - styczeń 2012   
    w zwiąku z tym, że koniec roku się zbliża a nasz reprezentacja odpadła przydałoby sie podsumować ten rok
    na początek styczeń:

    zestawienie zrobione na podstawie zapisków z wątku 'ile litrów piwa uwarzyliśmy w 2012' - oczywiście posty nie są dokładnym źródłem, wiele forumowiczów nie podaje jakie piwo uwarzyli (a szkoda) czasami ppadaja nazwy trudne do zaklasyfikowania, ale starałem sie zebrac wszystko do kupy i powstało to co wyżej
  14. Super!
    korko_czong przyznał(a) reputację dla Atebo w Browar Domowy - Atebom Chodzież   
    warka: 4 Pale Ale 12º BLG
    rozlałem do butelek 18l + 102g cukru.
    Blg2,5
  15. Super!
    korko_czong przyznał(a) reputację dla crosis w O drożdżach, stresie i DMSie   
    Googlając za czym innym trafiłem na takie oto linki:
    http://www.international-bio-consulting.com/pdf/Transgenic%20Yeast-Text.pdf
     
    http://www.international-bio-consulting.com/pdf/Brewery%20yeast%20and%20incidental%20fermentation%20products.%20Sulphur%20compounds.%20Part%201.pdf
     
    http://www.international-bio-consulting.com/pdf/Brewery%20yeast%20and%20incidental%20fermentation%20products.%20Sulphur%20compounds.%20Part%202.pdf
     
    Pani Anna Salek jak widać sporo wie o drożdżach w browarnictwie, ale też o tym, o co w samym browarnictwie chodzi.
     
    A ponieważ na forum spotyka się mnóstwo różnych opinii na temat drożdży, włączając w to mity, przesądy i inne, postanowiłem zaryzykować i zadać Pani doktor kilka mailowych pytań, z zaznaczeniem, żeby odpowiedzi były zrozumiane dla mnie, czyli prostego inżyniera.
     
    Jak będziemy mieli szczęście, to dostaniemy odpowiedzi, które raz na zawsze rozwieją wątpliwości, czy np z drożdży namnożonych z osadu drożdżowego z dna butelki będą pełnowartościowe, na ile możliwa jest tam mutacja i czy ta mutacja to faktycznie pięciogłowy demon mordujący smak piwa i pożerający potomstwo piwowarów.
  16. Super!
    korko_czong przyznał(a) reputację dla zbylon w Słodownia Malteurop - dawny Baltic Malt   
    Właśnie dostałem informację, że za jakiś miesiąc dostępny będzie na stałe w tej słodowni słód pszeniczny.
    Jeśli będzie takiej jakości jak pilzneński, to palce lizać
  17. Super!
    korko_czong przyznał(a) reputację dla cjhouse w Mnóstwo pytań zanim zabiorę się za warzenie   
    Oczywiście ma się rozumieć to sprzęt do zacierania ci podaje,bo na brewkity to inna sprawa.PISMO SWIĘTE
     
     
    ,,Proście, a otrzymacie; szukajcie, a znajdziecie; pukajcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kto puka, temu otwierają,,(Mt 7,7-12)
     

  18. Super!
    korko_czong otrzymał(a) reputację od Swiaderny w Czy drożdży może być za dużo ?   
    http://billybrew.com/yeast-washing po angielsku
  19. Super!
    korko_czong przyznał(a) reputację dla zgoda w Cukier specjalny w belgijskim dubblu   
    Poniższy tekst jest tłumaczeniem artykułu http://www.themadfer...experiment.html, wykorzystane zdjęcie zostało użyte za zgodą autora.
     
    Jest wiele składników, które wpływają na ostateczną jakość piwa. Chciałbym sprawdzić każdy po kolei, aby dowiedzieć się jaki mają wpływ. Tym razem spróbuję eksperymentalnie sprawdzić, jak na profil smakowy i kolor belgijskiego dubbla wpływają różne specjalne rodzaje cukru.
     
    Proces był prosty, uwarzyłem 6 galonów jasnej, średnio nachmielonej brzeczki, schłodziłem ją i przelałem do oddzielnych fermentorów. Wybrałem 5 interesujących mnie cukrów (miękki ciemny kandyzowany, ciemny syrop kandyzowany, bursztynowy kandyzowany twardy, własnej produkcji karmel i muscovado) oraz użyłem białego cukru jako odnośnika. Każdy z cukrów został zagotowany z wodą i dodany do fermentora. Każda próbka została następnie przefermentowana, wyleżakowana i rozlana do butelek. Wynikiem było 6 zaskakująco odmiennych piw z jednej warki.
     
    Problemem okazała się próbka kontrolna, ponieważ nie miałem warunków by fermentować ją w odpowiedniej temperaturze. Piwo wyszło nieprzyjemnie alkoholowe, ale generalnie dodatek do 20% białego cukru do tej pory nie dawał w moich piwach przykrych posmaków typu cydrowego.
     
    Karmel wyprodukowałem na podstawie przepisu z książki Brew Like a Monk. Jest to dość prosete, trzeba podgrzewać butelkę syropu kukurydzianego Karo z 9g fosforanu dwuamonowego (DAP, pożywka dla drożdży) aż do osiągnięcia pożądanego koloru i smaku. Próbka z karmelem wyszła całkiem dobra, ale zdaje się że karmel nie przefermentował (0.009 gęstości pochodziło z cukru, a próbka skończyła fermentację o te 2.31*P wcześniej), co w efekcie dało nieco zbyt słodkie piwo. Jeżeli będę powtarzał ten eksperyment, to poszukam innego sposobu na zrobienie syropu karmelowego.
     
    James z Basic Brewing Radio zaprosił mnie, by szczegółowo przedyskutować wyniki tego eksperymentu. Jeżeli chcesz tego posłuchać, to podcast jest do ściągnięcia z [media]http://media.libsyn.com/media/basicbrewing/bbr12-28-06.mp3[/media], można go znaleźć na http://www.basicbrewing.com/radio lub w iTunes.
     
    Podstawowe wyniki eksperymentu (w nawiasie początkowa i końcowa gęstość):
    cukier biały - posmaki cydrowe, gorący alkohol, nieprzyjemne (13.73*P, 2.31*P)
    miękki ciemny cukier kandyzowany - złożony, rumowy, karmelowy (14.66*P, 2.31*P)
    ciemny syrop kandyzowany - ciemny, bogaty, pełny, złożony (14.2*P, 2.31*P)
    twardy bursztynowy cukier kandyzowany - czysty, owocowy, podkreśla bazę (13.73*P, 2.06*P)
    karmel - słodki, pełny, ciemny, karmelowy (13.97*P, 4.58*P)
    muscovado - rumowy, brązowy cukier (13.73*P, 2.06*P)
     
    Sugar Experiment (Dubbel)
     
    Receptura
    ----------------
    Objętość (Gal): 6.00 (22.71L)
    Zasyp (Lbs): 12.47 (5.66kg)
    Przewidywane OG: 1.062 (15.12*P)
    Przewidywane SRM: 11.9
    Przewidywane IBU: 23.7
    Wydajność: 72 %
    Czas gotowania brzeczki: 90 minut
     
    Ziarno/Cukier
    -------------
    9.00 lbs. - 4.08kg amerykański pilzneński (użyty zamiast planowanego belgijskiego)
    1.22 lbs. - 0.55kg cukier (eksperymentalny)
    0.75 lbs. - 0.34kg cukier trzcinowy
    0.75 lbs. - 0.34kg Maris Otter
    0.50 lbs. - 0.23kg słód Aromatic
    0.25 lbs. - 0.11kg słód wiedeński
     
    Chmiel
    -----
    1.50 oz. - 42.5g Hallertau Hersbrucker @ 85 min.
    0.63 oz. - 17.9g Hallertau Hersbrucker @ 17 min.
     
    Drożdże
    -----
    White Labs WLP530 Abbey Ale
     
    Zacieranie
    -------------
    zasyp 15 min @ 135 (57.2°C)
    scukrzanie 45 min @ 145 (62.8°C)
    przejściowa 14 min @ 163 (72.8°C)
    wygrzew 15 min @ 168 (75.6°C)
     
    05.07.2006 Fermentacja w 1 galonowych słojach w temperaturze 18.9°C, za wyjątkiem próbki z cukrem, która fermentowała w temperaturze 22.2°C. Po jednym dniu fermentacji temperatura została podniesionia do 20°C i następnego dnia do 21.1°C.
     
    12.07.2006 Po tygodniu fermentacji piwo zostało schłodzone do temperatury 10°C aby przyspieszyć osiadanie drożdży.
     
    04.08.2006 Piwo zostało rozlane do butelek.
     
    Tłumaczenie na podstawie http://www.themadfer...experiment.html, oryginalny artykuł © Michael Tonsmeire z poniższą notą licencyjną:
     
    The Mad Fermentationist by Michael Tonsmeire is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 United States License.
     

     
    Post został wypromowany jako artykuł
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.