Skocz do zawartości

Browarnik Sebol

Members
  • Postów

    361
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    Browarnik Sebol przyznał(a) reputację dla Pierre Celis w Zrozumieć nazwę piwa – część I (A-D)   
    Nazwy piw rzemieślniczych potrafią zaskoczyć nawet zaawansowanych znawców piwa. Czasem opis stylu piwa jest po prostu trudny do zrozumienia. Brzmi niczym szyfr dla wtajemniczonych.
    A przecież kupując piwo chcemy zrozumieć, co ma do przekazania piwowar. Wiedzieć, na co można liczyć w piwie, którego butelkę ogląda w sklepie. Dlatego postanowiliśmy złamać ten kod i odkryć tajemną wiedzę. Niniejszy słowniczek pomaga wyjaśnić, co kryje się piwie. Poniżej część pierwsza słowniczka, od litery A do D.
     
    abbey – (tradycja) czyli klasztorne, określa się w ten sposób piwa które wywodzą się z tradycji belgijskich mnichów-piwowarów, Trapistów
    amber – (barwa) bursztynowe, czyli jaśniejsze niż brązowe (brown), ciemniejsze niż jasne (pale)
    american – (surowiec) piwo z wyraźnym dodatkiem nowofalowego chmielu, zazwyczaj importowanego ze Stanów Zjednoczonych, posiada intensywny cytrusowy, owocowy i żywiczny aromat, może też posiadać wyraźną goryczkę chmielową
    barrel aged, BA, wood aged – (proces) leżakowane, czyli przetrzymywane w beczce w celu uzyskania od niej aromatu. Często są to beczki w którym już wcześniej leżakował inny alkohol, najczęściej destylat lub wino. Przeważnie wówczas oznacza się rodzaj beczki typem alkoholu np. cognac, burbon, whisky. Bywają też oznaczane konkretną marką lub rodzajem alkoholu np. Jack Daniels, Rioja, wówczas nazwa wydłuża się do np. rioja barrel aged imperial stout.
    BA – patrz: barrel aged
    black – (barwa) czarne, choć w przypadku piwa może to być również ciemnobrązowe
    breakfast – (tradycja) piwo śniadaniowe, spożywane o poranku. Są to najczęściej piwa lekkie pasujące do posiłku. W dawnej Europie piwo było stałym składnikiem porządnego śniadania. W niektórych regionach tradycja jest kontynuowana. W Bawarii rano spożywa się piwa pszeniczne, które pasują do białej kiełbasy i precla, w Anglii klasyczne są to lekkie ale lub stouty. Browary rzemieślnicze z USA kontynuując tradycje piwa śniadaniowego tworzą piwa najczęściej na bazie stoutu, czasem także z „śniadaniowymi” dodatkami takimi jak kawa, bekon, czy słodszymi jak syrop klonowy, donuty, muffiny czy czekolada.
    brett – (proces) skrót od Brettanomyces . Drożdże spontanicznej fermentacji. Nazwa Brettanomyces w mikrobiologii nie jest już stosowana, obecnie te drożdże określa się jako Dekkera. Jednak w przemyśle spożywczym nazwa Brettanomyces nadal jest powszechna. Bretty nadają alkoholom specyficzny aromat i smak, który najczęściej jest określany jako stajenny, zwierzęcy, skórzany, tytoniowy, fenolowy, przypiekany, przyprawowy, serowy.  Brettanomyces bywają niechętnie widziane w winach i piwach o czystym profilu, gdzie bywają wadą. Jednak są piwa, w których dzikie drożdże używane są z premedytacją. Tradycyjnie stosuje się je do niektórych piw belgijskich, jak lambic czy flanders. Piwowarzy rzemieślniczy chętnie eksperymentują z dodatkiem drożdży, wówczas dodając na etykiecie słowo brett. Użycie sformułowania „brett conditioned” oznacza, że prowadzone były dwie fermentacje, pierwsza czystymi kulturami drożdży szlachetnych, a dopiero druga brettami. W przypadku piwa „100% brett” od początku fermentowano drodżami brettanomyces.
    brown – (barwa) brązowe, piwo ciemniejsze niż bursztynowe/ amber, ale jaśniejsze niż czarne/ black
    christmas, Xmas – (tradycja) piwo sezonowe, świąteczne, związane z świętami Bożego Narodzenia. Tradycyjne pojawiają się grudniu. Często są to piwa mocne i słodkie, choć nie zawsze. Zazwyczaj zawierają rozgrzewające dodatki kojarzone ze świętami, do których zaliczać się mogą np. miód, skórki pomarańczy, piernikowe przyprawy korzenne, goździki, kardamon, imbir, anyż, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, wanilia, suszone śliwki, syrop klonowy. Nazwa ta może oznaczać oddzielny styl: Christmas Ale, lub wariację na temat jakiegoś stylu np. Chrmistmas Stout. Tradycyjne piwa świąteczne zagranicą: Bières de Noël, Julebryg, Juleøl.
    cloudy – patrz: hazy
    cryo, powder – (surowiec) ekstrakt z chmielu preparowany specjalistyczną metodą: separacji kriogenicznej w azocie. Metoda ta pozwala na uzyskanie wysokiej jakości skoncentrowanych substancji aromatycznych. Ma postać zielonego proszku, przez co zwany też jest sproszkowaną lupuliną (powder lupulin). Stosowany jest do uzyskiwania wysokiego aromatu chmielowego w piwach. Cryo Hops®  jest znakiem zastrzeżonym amerykańskiej firmy YCH HOPS.
    coffee – (dodatek) kawowe, z dodatkiem kawy lub czasem o bardzo kawowym charakterze wynikającym ze słodów. W nazwie może znaleźć się także doprecyzowanie dotyczące sposobu parzenia, pochodzenia lub rodzaju kawy np. espresso imperial stout, vietnamese coffee stout, Jamaica blue coffee IPA.
    double – (moc) podwójne, oznacza zdecydowanie mocniejszą wersję piwa, choć nie koniecznie dwukrotnie mocniejszą. często termin równoważny z Imperial, np. double IPA
    DDH – patrz: double dry hopped
    double dry-hopped, DDH – (proces) podwójnie chmielone na zimno, oznacza piwo bardzo mocno wychmielone na aromat techniką chmielenia na zimno. Przez co piwo uzyskuje świeży, bardzo wysoki, intensywny aromat chmielu nowofalowego, owocowy, tropikalny, cytrusowy. Double dry-hopped nie jest terminem precyzyjnym. Może oznaczać zarówno większą ilość chmielu użytą na zimno, może też oznaczać wydłużony czas chmielenia, dwukrotnie przeprowadzony proces w różnych temperaturach lub, po prostu, bardzo intensywnie pachnące chmielem piwo. Dla browarów opracowuje się specjalne urządzenia do chmielenia, umożliwiające wydobycie wyższych aromatów, niekiedy stosuje się także sproszkowany chmiel (patrz: cryo). Termin Double dry-hopped często stosowany jest przy ekstremalnie chmielonych na aromat piwach, takich jak np. NEIPA. Niekiedy stosuje się nawet termin Triple Dry-hopped, czyli potrójnie chmielone.
    dunkel – (barwa) niem. ciemny, stosuje się w piwach wywodzących się z niemieckich tradycji. Jeśli słowo używane jest pojedynczo, oznacza tradycyjny niemiecki styl brązowego piwa dolnej fermentacji o mocnym słodowym charakterze. Jeśli słowo dunkel poprzedza styl, np. dunkel weizen oznacza ciemną wersję piwa, w tym przypadku pszenicznego. Dunkel oznacza barwę od ciemno bursztynowego do ciemno brązowego, ale nie czarnego.
    The post Zrozumieć nazwę piwa – część I (A-D) appeared first on Kraftmagia.
    Przeczytaj cały wpis
  2. Super!
    Browarnik Sebol przyznał(a) reputację dla ChmielowyAli w lol :)   
    Tak, to obrazkowa wariacja w temacie pasty z wykop.peel. Swoją drogą ciekawe jaki byłby scenariusz na film "mój stary jest fanatykiem piwowarstwa domowego..."
     
    Oto pasta o krafcie:
     
    "Wkurwiają mnie już tacy piwosze-neofici, co to kurwa całe życie walili harnasie za 1,99 i inne tatry, a teraz nagle koneserzy piw kraftowych.
    Pół biedy, jak ustawiasz się na piwo w plenerze. Teraz każdy monopolowy musi mieć w lodówkach jakieś ciachany palone, kormorany niskosłodzone i inne żywe bezglutenowe, nabierze sobie taki 6 różnych do siatki i zadowolony nie truje dupy. Ale nie daj boże kup sobie piwo jakiegoś większego browaru. Nie mówię to o obiektywnie hujowych harnasiach, żubrach czy innych tyskich, ale normalnych piwkach typu perła czy Łomża, co to przyjemnie obalić latem bez kontemplacji bukietu smakowego. Zaraz się zaczyna:
    - hurrr durrr co ty pijesz, koncernowe siki, jebie tekturo, za tyle samo mogłeś mieć ekokraftowy CIEMNY PRZENICZNY LAGER PILS PALONY JASNY PEŁNY z BROWARU KOCZKODAN, mmm, pacz jakie to dobre, wyliżem jeszcze butelke po wypicu!!!!!!!
    Nieważne, że 5 lat temu sami spuszczali się nad „perło export”, bo okazało się, że istnieje poniżej 4 zł coś nie jebie żółcią jak harnaś i nie chce się rzygać wypiciu 7.
    Prawdziwa jazda zaczyna się przy próbie ustawienia w jakiejś knajpie. Lokale z wyborem mniejszym niż 15 gatunków piw kratowych albo belgijskich czy niemieckich odpadają. Rzut oka na kartę wystarczy, i już trzoda:
    - o, nie ma południowosakosńskiego stouta 16894 IPA uberchmielone 69 IBU z browaru Himmler, wychodzimy, co mie tu jakimś guwnem pizner urkłel chco otruć! 
    Koniec końców po sprawdzeniu wszystkich lokali z jedzeniem lądujesz w jakimś speluno pubie z gównomuzyką i wyborem 10 0000 piw o zjebanych nazwach typu „atomowy morświn”, „natarcie pszenicy” albo o nazwach na zasadzie „w chuj długa nazwa procesu technologicznego+nazwa wioski, z której jest browar”
    -pacz, to je zajebisty lokal, to je wybór, mmm, ukraińskie piwo pszeniczne środkowej fermentacji wysokohmielone palone otwartej ekstaktacji w niedomknietej kadzi browaru Jabolon, w schłodzonym kuflu, tak jak mówił Kopyr na blogu, boże, jakie to dobre, mmm…
    I żłopie tą zupę o konsystencji gunwa, co to do niczego nie podobna. To tyle żali na dziś, gorzej jak spotka się dwóch takich januszy koneserów piwa i pierdolo całe spotkanie, ale to już temat na inną opowieć, jak chcecie, to napisze…"
  3. Super!
    Browarnik Sebol przyznał(a) reputację dla beniamin76 w Suche drożdże jak to zrobić zbicie temp.   
    Zrobiłem przed chwilą 2 warkę , zastosowałem drożdże Fermentis US-05  
    naoglądałem się i naczytałem ale albo źle zrozumiem albo pewne rzeczy technologicznie się wykluczają 
    Uwodnienie Drożdży :   Rozsypać drożdże na powierzchni sterylnej wody lub brzeczki o temperaturze 27°C ± 3°C
    Celem uzyskania dobrego piwa drożdże zaszczepiać w min temp. fermentacji tu 12 st. C   potem   podnosić temperature
    Uwadniać 15-30 min  
    Warka ma byćmax 5st. chłodniejsza niż  uwodnione drożdże 
    no i tu mam pytanie jak to zrobić  zbić temp  27 do 12 w 30min wydaje mi się nielogiczne  
     
    zrobiłem tak : 27 st. C uwodnienie potem zbicie temp do 22-23  warka temp. podobna  zaszczepienie i na balkon temp. powietrza 14 st. po schłodzeniu do 17 chowam do nieogrzewanego pomieszczenia gdzie mam 17 st
    pytania :
    1) czy jest sposób by mieć silne drożdże z sucharów ?  
    2) jak to robicie by nie wkurzać drożdży chodzi o temperatury od uwodnienia do zejścia na minimalną temp. fermentacji startowej 
     
    pozdrawiam  
     
     
     
     
     
     
  4. Super!
    Browarnik Sebol przyznał(a) reputację dla PewienTyp w Projekt domowej warzelni   
    Witam,
     
    Z racji posiadania trochę sprzętu chciałbym trochę przyśpieszyć i polepszyć swój proces produkcji piwa. Storzyłem prosty projekt ale nie wiem do końca czy ma jakiś sens. Chodzi o to aby aby proces zacierania i filtracji robić w jednym garnku który zostanie wyposażony w fałszywe dno i oplot (to co przedostanie się przez fałszywe w czasie mieszania zostanie zatrzymane przez oplot). Filtrat trafi od razu do garnka warzelnego. Aby zmiejszyć osady i chmieliny znowu chce użyć oplotu i hop spidera. Co sądzicie? Jakieś uwagi? Czy styczność oplotu z dnem nie wpłynie jakoś negatywnie?
     
    Legenda
    1 - Fałszywe dno
    2 - Filtrator z oplotu/Bazooka
    3 - Hop spider
    rysunek.pdf
  5. Super!
    Browarnik Sebol przyznał(a) reputację dla damian_zg w Zielonogórski browar domowy "Szóste Piętro"   
    #015 - Bitter (receptura własna) - fioletowy kapsel
     
    Data warzenia - 19.11.2017
    Data rozlewu - 09.12.2017
    Parametry piwa: 12.0brix (11.5 blg), alk. ok 4.8%
     
    Zasyp:
    * słód pale ale Weyermann - 3.5kg
    * słód pszeniczny Weyermann - 0.3kg
    * słód Caramunich II Weyermann - 0.2kg
    * słód Caramunich I Weyermann - 0.1kg
    * słód Carafa Special I Weyermann - 0.03kg
    Zacieranie:
    * słody wsypane do wody o temperaturze 55°C
    * 40min - 64-62°C
    * 10min - 62-72°C
    * 20min - 72-70°C
    * mash-out - 78°C - 10min
    * woda 15l z kranu
    * gips piwowarski - 4gr
    Wysładzanie:
    * wysładzanie do objętości 24.0l
    * woda do wysładzania - 14.0l
    Gotowanie:
    * 60min
    Chmielenie
    * 50min - Target 8% - 30gr
    * 30min - Fuggles 5.1% - 20gr
    * 15min - Fuggles 5.1% - 10gr
    * 15min - mech irlandzki - 5gr
    Chłodzenie:
    * woda zimna z kranu + chłodnica miedziana - 30min do temp. 22.5st.
    * zużycie wody 155l
    Pomiary:
    * brzeczka po wysładzaniu - 24.8l, 11.0brix (10.6blg)
    * brzeczka po gotowaniu - 21.0l, (straty po gotowaniu 1.3l,  chmieleniu i osadów białkowych 2.5l)
    * ekstrakt po fermentacji - refraktometr 5.9brix (po korekcie 2.0blg)
    Fermentacja:
    * drożdże US-04 - gęstwa 2 pokolenie, tygodniowa, 120ml
    * objętość brzeczki w fermentorze - 21.0l
    * drożdże zadane do brzeczki o temperaturze 22.5°C
    * fermentor wstawiony do pudła styropianowego z dwoma zamrożonymi butelkami 1.5l i 1.0 litrowym wkładem - temperatura spadła do 17.5°C po 7h (mierzone w środku fermentora)
    * fermentacja burzliwa - 10 dni w temp. 17.0-18°C (mierzone w środku fermentora)
    * 29.11.2017 - przelano na cichą (5.9 brix, po korekcie 2.0blg)
    * brzeczka napowietrzona przez zlewanie z wysokości oraz bujanie zamkniętym fermentorem przez 5min
    Rozlew:
    * surowiec do refermentacji - cukier 105gr (syrop) - 2.5gr na butelkę
    * rozlew do butelek - 41x0.5l
    Uwagi i problemy:
    * czas pracy - 5h 30min (bez sprzątania)
  6. Super!
    Browarnik Sebol przyznał(a) reputację dla Mihavv w Browar Delta Gradient   
    Dzień dobry wszystkim piwowarom
    Jakiś czas temu niesamowicie wsiąkłem w świat piwa i przede wszystkim kraftów, naturalną kolejnością było rozpoczęcie warzenia własnego piwa. Warzę w rodzinnym domu na mazurach z racji odpowiednich warunków (gazowa kuchnia, piwnica z ~17 stopniami, garaż z ~5 stopniami), a sam mieszkam i studiuje w Poznaniu. Przy zamawianiu odpowiedniego sprzętu, od razu zamówiłem zestaw z twojegobrowaru na Sweet Stouta i dorzuciłem do niego płatki owsiane i tak powstała pierwsza warka.

    #1 Oatmeal Stout - 16,5 blg (miało być 10L 14Blg, ale wygotowało mi się zbyt dużo i już nie chciałem rozcieńczać)

    Surowce:
    Pale Ale 1,85 kg
    Karmelowy ciemny 0.2 kg
    Czekoladowy 0.35kg
    Palony jęczmień 0.1kg
    Płatki owsiane błyskawiczne 0.25kg
    Laktoza 0.25kg
     
    Zacieranie:
    60 minut 67C
    10 minut 67C (dodane słody ciemne)
    10 minut 78C (mashout)

    Filtracja przez filtrator z oplotu bezproblemowa.
     
    Chmielenie:
    12g Northdown
    10g Marynka
     
    Wyszło mi 9 litrów brzeczki o ekstrakcie 16,5. Postanowiłem nie rozcieńczać. Chłodzenie w wannie z wodą z lodem zajęło 2 godziny.

    Drożdże:
    Danstar Nottingham 7g, uwodnione
     
    Fermentacja:
    21 dni w temperaturze 17-18C

    Uwagi:
    Zrobiłem FFT, które zeszło tylko do 8 BLG, nie mam pojęcia czemu tak nisko. Po tygodniu zmierzyłem BLG w fermentorze i było 8,5 blg. Po 3 tygodniach fermentacji - 7,5 blg. Bardzo niskie odfermentowanie, prawdopodobnie zbyt słabo napowietrzałem fermentor.  Po 3 kolejnych dniach, jak nie spadało poniżej 7,5 zrobiłem cold crash w garażu i rozlałem do butelek z dodatkiem cukru w roztworze wodnym, celując w nagazowanie 1.9

    A tak prezentuje się w butelce:
     

     
     
    Dzień po rozlewie, korzystając z okazji uwarzyłem drugą warkę

    #2 Polish Pale Ale - 12BLG
    Warka 16L
     
    Surowce:
    Strzegom Pale Ale 3 kg
    Karmelowy Jasny 0.2 kg
    Strzegom Pszeniczny 0.5 kg
    Płatki owsiane 0.2kg
     
    Zacieranie:
    60 minut 68 C
    negatywna próba jodowa
    10 minut 78 stopni mashout

    Wysładzanie i filtracja bez problemu.


    Chmielenie:
    60 minut Marynka 15g
    30 minut CascadePL 30g
    3 dni na zimno CascadePL 80g

    Po gotowaniu otrzymałem 16 litrów brzeczki 12BLG, więc idealnie jak założyłem.
     
    Drożdże:
    US-05, uwodnione
     
    Fermentacja:
    Po 12 godzinach jeszcze nie ruszyła.

    Uwagi:
    Jako, że w dniu warzenia miałem niespodziewanych gości, dosyć wolno poszło mi wysładzanie i brzeczka się wychłodziła. Ponowne jej zagrzanie zajmowało baardzo dużo czasu i zniecierpliwiony przeprowadzałem gotowanie i chmielenie chyba w zbyt niskiej temperaturze, to znaczy wrzało, ale bulgotało średnio, do nisko - intensywnie przez 60 minut przy uchylonym wieku. Przez co zdaje mi się, że czułem wyraźny DMS podczas chłodzenia brzeczki. No i druga sprawa, że chłodziłem w wannie z lodem, co trwało ok. 3 godziny.
    Planuję wrócić do mniejszych warek ok 12L, bo chyba kuchenka nie uciągnie intensywnego gotowania tak dużej ilości brzeczki.

    Ciężkie początki...ale nie poddaję się

     
  7. Super!
    Browarnik Sebol otrzymał(a) reputację od kantor w Imperial IPA - pierwsze samodzielne zacieranie - prosba o radę   
    Z teoretycznych wyliczeń wychodzi że ok . 10,33 vol , oczywiście mogę się mylić co do przyczyn nienagazowania, może być też powodem że,  pomimo usilnych starań,  sporo chmielin dostało się w butelki.
  8. Super!
    Browarnik Sebol otrzymał(a) reputację od ja2 w Przenośny system odwróconej osmozy (RO)   
    Na trwałość nie, co najwyżej po dłuższym nieużywaniu, przepuść najpierw jakąś ilość wody do odpływu, zanim ją użyjesz.J Tylko jeśli masz wersję ze zbiornikiem magazynowym , to ze zbiornika spuścić wodę.
  9. Super!
    Browarnik Sebol otrzymał(a) reputację od Igorrodz w Podłączenie chłodnicy do kranu   
    Poszukajcie też tutaj, sporo maja nietypowych przyłączy. https://www.bevo.pl/pl-pl/brochures
  10. Super!
    Browarnik Sebol otrzymał(a) reputację od Bartek Śliwiński w Browar Szyszyna   
    36,5 kg zasyp i 19L 12 BLG ?!?!?!?!? to wydajność rzędu jakieś 6,5488289882 % !!!! 
  11. Super!
    Browarnik Sebol otrzymał(a) reputację od Igorrodz w Pierwsza warka - sprzęt, receptura (?)   
    Z całym szacunkiem, bo sam warzę zaledwie rok, ale na początek proponuje poświęci czas na postudiowanie tego forum. Wszystkich błędów się nie da uniknąć, i to nie tylko na początku,ale na pewno pozwoli Ci to uniknąć błędów najbardziej podstawowych i , nazwijmy to umownie , banalnych. Zapewniam że na tym forum (i ogólnie w internecie), jest odpowiedź na 99% Twoich pytań.
  12. Super!
    Browarnik Sebol otrzymał(a) reputację od Petee w Refraktometr za trochę mniej niż 100pln   
    Skusiłem się i nie żałuję !!! kupiony 26.07 dziś 08.08 już u mnie na szafie !!! jedyny minus- wczoraj warzyłem ...   
  13. Super!
    Browarnik Sebol otrzymał(a) reputację od gustafso w S.E.G.A. browar domowy   
    Czy w tych datach fermentacji nie wkradł się jakiś błąd ?!?!?! półtora miesiąca fermentacji burzliwej?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.