Jump to content

Jancewicz

Members
 • Content Count

  1191
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by Jancewicz

 1. Będzie dobre. Zrobiłeś poprawnie. Lejąc 23 litry było by zbyt lekkie i rozwodnione.
 2. Wrzuć więc 120g cukru do refermentacji na te 23l. Upewnij się tylko, że piwo jest dofermentowane.
 3. Jakie są Twoje preferencje? Lubisz bardziej czy mniej nagazowane piwa?
 4. Rzeczywiście, Marynka na goryczkę a Sybilla na aromat. U mnie się to sprawdza również w bezstylowych gorniakach do picia na codzień. Bardziej niż Marynka + Lubelski.
 5. To zależy od drożdży, niektóre w tej temperaturze śpią więc się raczej nie nagazuje ewentualnie potrwa to mega długo.
 6. Piana wygląda ok ale na zdjęciu te białe skupiska są rzeczywiście niepokojące
 7. warka #46 PALE ALE Sybilla (PS) Ekstrakt Pale Ale Bruntal 2x1,7kg Carapils 0,3kg Chmiel: Marynka 28g (2017 / 8,5%ak) Sybilla 60g (2018 / 4,5%ak) Drożdże: FM Stare Nadreńskie (gęstwa) Chmielenie: Marynka 28g - 30' Sybilla 60g - 10' IBU: 35 Warka 21l refermentacja: cukier 100g 2019-12-07 Warzenie. Zacieranie w 67-72C przez 50 minut. Gotowanie 30 minut. Uzupełniono 10l zimnej wody źródlanej. Chłodzenie na zewnątrz (6C). Po kilku godzinach temperatura brzeczki 16C. Zadano ok. 100ml gęstwy, napowietrzono łychą. Wstawiono do lodówki. Sterownik na 16C. 2019-12-08 Z rana na powierzchni pojawił się już cienki biały kożuszek. Wieczorem natomiast już solidna, kilkucentymetrowa czapa białej piany. 2019-12-09 Sterownik na 17C.
 8. Piwo będzie mniej ekstraktywne i będzie zawierało mnie alko. Mogłeś po prostu dać mniej wody na koniec (uzupełnić do 20l zamiast 23l). Pilnuj teraz temp. fermentacji.
 9. A czymś "obciążasz" szyszkę przy gotowaniu?
 10. Szyszek nigdy nie używałem. Pewnie filtracja jest dokładniejsza.
 11. Były kiedyś podobne wątki. Poniżej linki.
 12. Im świeższa tym lepsza. Miesiąc to chyba max. Użycia dwumiesięcznej bym nie zaryzykował.
 13. Nie mam do końca przekonania. Podczas przelewania natleniasz brzeczkę, wzburzasz też osady. Ja nigdy na cichą nie zlewam. Przed rozlewem robię cold crash. Nie mam problemów z klarownością. Myślę, że większym problemem od klarowności piwa jest jego utlenienie więc staram się tą przypadłość ograniczać. Nie twierdzę, że któraś metoda jest lepsza od drugiej ale skoro jesteś początkujący to radziłbym Ci darować sobie zlewanie na cichą. Zrób wszystko w jednym fermentorze.
 14. Jasne, w normalnych okolicznościach pewnie bym tak zrobił. Ale w tym przypadku zakupy były zrobione "na wyjeździe", z dala od miejsca zamieszkania, poza tym zaczął się w tamtym momencie "długi weenend" więc sklepy przez najbliższe dwa dni były nieczynne. Okoliczności dodatkowo były takie, że było rozpalone ognisko, piekliśmy ziemniaki, itp, itd. Nie chciało mi się, olałem temat. Co innego jakbym kupił całą skrzynkę...
 15. Dla jednego tak dla drugiego nie. Ja wolę zbalansowane, trochę tego, trochę tamtego. Aczkolwiek wolę przebananowione niż przegoździkowane.
 16. Tak ale nie do końca. Akurat na wb-06 można uzyskać banana ale: warto zrobić underpitching (połowa paczki na 20l, 12blg) i warto zadać w niskiej temperaturze (12C) stopniowo ją podnosząc ale nie za gwałtownie. Większa część fermentacji powinna przebiec w temp. ok. 17-18C. Pod koniec 20-21C. Zbyt wysoka temperatura to duże ryzyko gumy balonowej i landrynek. Ale rzeczywiście, drożdże płynne dużo lepiej się sprawdzają.
 17. I jakbyś porównał te 2 części? Ile dałeś do pierwszej chmielu a ile do drugiej olejku?
 18. Wylej płyn / piwo, zabełtaj i zadaj do nowej brzeczki odpowiednią ilość. Ile dni ma ta gęstwa, które to pokolenie i z jak mocnego piwa?
 19. Bojan Pszeniczne. Data przydatności 1/2020. Źródło Biedronka. Kupiłem dwa. Oba wylałem, infekcja (apteka, kwaśny plastik).
 20. Mając do wyboru (np. w sklepie) pucha czy butelka zawsze biorę butelkę...
 21. Racja, tylko ta orkiestra nie z każdymi drożdżami gra :). W najgorszym przypadku będzie trawa, łodyga i przestroga na przyszłość.
 22. Kurcze, albo coś źle liczę albo taka cena niemalże podwaja koszt warki...
 23. U mnie dały głównie aromat dojrzałych mandarynek. Zioła raczej na granicy percepcji. Być może taki rocznik...
×
×
 • Create New...