Jump to content

Jancewicz

Members
  • Content Count

    1093
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    3

Everything posted by Jancewicz

  1. A nie ma za co. Na zdrowie. Cieszę się, że poza mną ktoś z tego może skorzystać w jakimś stopniu. Te receptury też nie są w 100% wymyślone przeze mnie. W większości bazą były receptury innych piwowarów.
  2. Na tym etapie nie przejmuj się zbytnio intensywnym zapachem fermentacji. Tak bywa i nie oznacza to, że coś jest nie tak. Powodzenia.
  3. Drożdże i ekstrakty te same? U mnie nie śmierdziało. Z drugiej strony słyszałem, że niektórzy podczas fermentacji czują zapach zgniłych jajek ale później to znika.
  4. Powinno wystarczyć jeśli to był jakiś standardowy brewkit a nie np. porter bałtycki...
  5. Z tym słodem ostrożnie, nawet małe jego ilości potrafią zdominować profil...
  6. warka #42 Jasna "12" (J) Ekstrakt Jasny Bruntal 2x1,7kg Monachijski 0,3kg Carapils 0,3kg Biscuit 0,3kg Chmiel: Marynka 20g (2017 / 8,5%ak) Marynka 30g (2018 / 6,5%ak) Drożdże: US-05 (gęstwa) Chmielenie: Marynka 20g - 60' Marynka 30g - 10' IBU: ~25 Warka 25l refermentacja: cukier 100g 2019-08-01 Zacieranie w temp. 70C - 64C przez 60 min. Potem 60 minutowe gotowanie z chmieleniem. Chłodzenie w wannie. Wieczorem temp. 21C ale mimo wszystko zadałem drożdże i do lodówki. Sterownik na 18C. 2019-08-17 Sterownik na 20C.
  7. Jak robiłem brewkity to używałem drożdży z zestawu i piwa wychodziły ok. W powyższym przypadku, gdziem mamy kilkumiesięczne przeterminowanie, drożdże są najsłabszym ogniwem. Chyba bym nie zaryzykował.
  8. To zapewne ekstrakt chmielony więc problem zwietrzałego chmielu odpada. Sam ekstrakt też podejrzewam w dobrej jeszcze formie. Istnieje jednak ryzyko, że drożdże mogą być już niemrawe, nie wiadomo w jakich warunkach brewkit był przechowywany.
  9. Zrób kolejny krok i "pobaw" się w ekstrakty niechmielone z własnym chmieleniem. Z czasem możesz również zastosować minizacieranie. Zabawa przednia no i taniej niż typowe brewkity. A efekty dużo lepsze.
  10. W linku poniżej masz więcej informacji o pianie w piwie. Natlenianie na tym etapie nie ma wpływu na pianę. https://www.wiki.piwo.org/Czynniki_wpływające_na_jakość_piany
  11. A jak chmieliłeś na zimno? W jakimś woreczku czy luzem?
  12. A filtrowałeś / oddzielałeś piwo od drożdży przed butelkowaniem? Czy też robiłeś rozlew bezpośrednio z wiadra, w którym zachodziła fermentacja?
  13. Warka #28 wyszła mi szczególnie świąteczna... https://www.piwo.org/forums/topic/22630-browar-jan-cewicz-dziszak-z-ekstraktów/?do=findComment&comment=481556
  14. Zlewanie do innego fermentora bym sobie darował. Możesz maksymalnie schłodzić jakieś 2 dni przed butelkowaniem, powinno się trochę wyklarować (później tylko przed butelkowaniem uważaj aby za mocno nie wzburzyć osadów z dna)
  15. Miejmy nadzieję, że po prostu tych dwóch butelek należycie nie doczyściłeś...
  16. https://twojbrowar.pl/pl/brewkit/604-brewkit-brewferm-christmas-piwo-domowe.html Coś takiego znalazłem aczkolwiek nie robiłem tego brewkitu
  17. Tego się obawiałem. W przyszłości użyj innego ekstraktu słodowego. Wystrzegaj się marki Gozdawa jeśli chodzi o brewkity i ekstrakty słodowe.
  18. Napisz jeszcze ile dałeś glukozy oraz ile ekstraktu do drugiej warki (+ co to za ekstrakt, producent, itp, itd...)
  19. Drożdże powinny w sumie osiąść na dnie a piwo się wyklarować. Podejrzewam więc "coś niefajnego". Tylko w tej jednej butelce coś takiego zauważyłeś?
  20. Estry, w tej temperaturze, przykryły to co wniósł ekstrakt słodowy. Nawet jeśli zastosujesz najlepsze składniki piwo wyjdzie źle jeśli nie zastosujesz się do pewnych podstawowych zasad. Poczytaj przede wszystkim o fermentacji i czystości w domowym browarze. Udanych warek!
  21. W tak wysokiej temperaturze bardzo możliwe, że większość cukrów już została przerobiona. Co do s-04, w tak wysokich temperaturach potrafią dać paskudny efekt. Kup lepiej us-05.
  22. Zepsuć nie zepsuje ale może wyjść zbyt palony / zbyt karmelowy. Pytanie co to za ekstrakt i jaki ma skład. Jak już zamówiłeś to go wykorzystaj. Tragedii nie powinno być.
  23. Coopers był już zapewne nachmielony więc niepotrzebnie dodatkowo gotowałeś chmiel. Stąd ta goryczka... Dodaj ekstrakt jasny. Irish Stout Coopersa to dobry brewkit. Ma już w sobie odpowiednią ilość słodów ciemnych/palonych. Jest też już nachmielony więc chmielu nie dodawaj Gozdawę zdecydowanie odradzam. Coopers, Muntons są ok, kiedyś robiłem. Ten buldog też podobno nie jest zły, aczkolwiek nie robiłem go nigdy. Brewkity to są gotowce więc za wiele tam nie dodajesz. Ekstrakt słodowy jasny i koniec. Możesz ewentualnie je tuningować ale musisz to robić świadomie wiedząc co takiemu brewkitowi brakuje. Wtedy dopiero tuningujesz (np. wznacniesz goryczkę gotując chmiel, chmielisz na zimno na aromat, robisz steeping, minizacieranie itp, itd. Przede wszystkim zachowaj czystość procesu!!! Poczytaj materiały na forum na ten temat. Kolejna kluczowa sprawa - fermentacja, przede wszystkim jej temperatura. Poczytaj. Na forum są wszystkie potrzebne informacje.
  24. Mam na myśli włożenie do wanny szczelnie zamkniętego fermentora z ciepłą brzeczką i zalanie tego zimną wodą... Będzie dużo szybciej niż chłodzenie "powietrzem"
×
×
  • Create New...