Jump to content

Jancewicz

Members
 • Content Count

  1236
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Jancewicz last won the day on July 25 2019

Jancewicz had the most liked content!

3 Followers

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Jan Cewicz Dziszak
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  średnio jedna na miesiąc
 • Miasto
  Wrocław / Dobrzykowice

Kontakt

 • Imię
  .
 • Strona www
  https://www.piwo.org/forums/topic/22630-browar-jan-cewicz-dziszak-z-ekstrakt%C3%B3w/

Recent Profile Visitors

1774 profile views
 1. Jeśli koniecznie brewkit to coś tam można znaleźć w sieci: https://twojbrowar.pl/pl/brewkit/608-brewkit-brewferm-belgian-wit.html https://piwowin.pl/pl/p/WITBIER-12-Blg-22-l-z-ekstraktow/2851
 2. Żebyś też nie przegiął w drugą stronę. Za dużo to też w sumie nie dobrze (chociaż lepiej za dużo niż za mało)
 3. No to roztwór się nie sprawdzi. A nie wlatuje Ci "syf" do butelek przy tej metodzie?
 4. Na gorący. Masz 0,5l wrzątku vs. 20l chłodnej brzeczki. Nie ma obawy.
 5. Potrzymaj tydzień / dwa w sypialni a potem zanieś na strych.
 6. Ja po użyciu "świeżego" Wilamette (25g, 2018) miałem mokrą szmatę...
 7. Poczekaj 14 dni od czasu zadania drożdży i wtedy zweryfikuj. Jeśli w smaku nie będzie nic podejrzanego to butelkuj. Temperaturę masz wysoką więc po tym czasie będzie już prawdopodobnie przefermentowane i posprzątane. W przyszłości staraj się zadbać o kontrolę temperatury i fermentuj niżej.
 8. Nie spotkałem się z tak długim lagiem. Może po prostu nie zauważyłeś, że zaczęło fermentować? Jesteś pewien, że wcześniej nie było piany?
 9. to może być od starego / źle przechowywanego chmielu....
 10. Jasny ekstrakt słodowy najczęściej robi się ze słodu pilzeńskiego, a ekstrakt pale ale ze słodu... pale ale. Poczytaj sobie o różnicach.
 11. Pytałem też o samo chłodzenie. Skoro robisz to chłodnicą, to ok, bo schłodziłeś w miarę szybko. Jeśli byś chłodził w wannie z wodą przez całą noc to już pozostawione chmieliny mogły by mieć wpływ na smak (w tym goryczkę).
 12. W takich temperaturach możesz z powodzeniem używać Kveików. To jest natomiast dobra temperatura do rozpoczęcia fermentacji większością drożdży górnej fermentacji. Dobrze jednak jest mieć możliwość kontroli i stopniowego podnoszenia temperatury w trakcie fermentacji. Tak, zwykle spokojna fermentacja (w dolnych granicach dla konkretnych drożdży) daje lepsze rezultaty (są oczywiście wyjątki) Kiedyś fermentowałem na us-05 w temp. 12C. Długo fermentowało i przy okazji otrzymałem posmaki charakterystyczne dla piw pszenicznych. Wydaje mi się, że żadna skrajność nie jest dobra. Poza tym wskazane jest lekko podnosić temp. podczas fermentacji. Ja zwykle zaczynam nisko (w dolnych widełkach) a kończę na temp. pokojowej. To dobry pomysł Zdaje się, że tak chociaż nie jestem specjalistą od piw dolnej fermentacji ale z tego co wyczytałem to ok 8-10C jest ok. Zwróć uwagę, że mając temperaturę pomieszczenia 13C w fermentorze będziesz miał o kilka stopni C więcej. I jeszcze jedna ważna sprawa. Kluczowe jest utrzymywanie / kontrolowanie poziomu temperatury na odpowiednim poziomie. Drożdże nie lubią wahań a przede wszystkim spadku temperatury. Zauważ, że nawet mając stałą temp. w pomieszczeniu, podczas fermentacji burzliwej temperatura w fermentorze wzrośnie zaś po jej zakończeniu zacznie spadać. To nie jest korzystne i w takim momencie powinniśmy móc utrzymać temperaturę fermentującej brzeczki (lub nawet lekko ją podnieść). Temat lodówki i kontroli temperatury więc Cię nie ominie. Możesz zacząć od lodówki styropianowej ale zdaję sobie sprawę, że bieganie codziennie do piwnicy z zamrożonymi butelkami może być kłopotliwe.
 13. Jak filtrowałeś i kiedy po gotowaniu? Przed chłodzeniem?. Jak długo / czym chłodziłeś?
×
×
 • Create New...