Jump to content

overstack

Members
 • Content Count

  31
 • Joined

 • Last visited

About overstack

 • Birthday 01/01/1981

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  OVERSTACK
 • Rok założenia
  2014
 • Liczba warek
  69
 • Miasto
  gdzieś pod Warszawą

Kontakt

 • Imię
  Bart

Recent Profile Visitors

840 profile views
 1. Balkon jest bardzo dobrym wyborem jeśli nie posiadasz lodówki fermentacyjnej. Na balkonie dodatkowo osłoń fermentor przed światłem dziennym np. czarnym workiem na śmieci. Idealna temperatura CS 0-3 st. Coldcrush do piw ciemnych raczej się nie stosuje, ale w Twoim przypadku może zminimalizować skutki nieplanowanego natlenienia.
 2. W tej sytuacji zrobiłbym coldcrash przez przynajmniej 2 dni, teraz temperatury na zewnątrz są sprzyjające, zahamujesz rozwój ewentualnego tlenowca. Drożdże się uspokoją i opadną na dno, potem ostrożna dekantacja i rozlew.
 3. Zapewne musisz rozpakować archiwum zip i wskazać w programie bezpośrednio plik xml
 4. Miałem bardzo podobny biofilm po wrzuceniu na cichą kakaowca. Mimo że ziarna zanurzone były wcześniej w destylacie przez godzinę. W moim przypadku mógł to być też tlenowiec, cicha przeprowadzona w wiadrze bez rurki z niedomkniętą szczelnie pokrywą. Mimo biofilmu piwo nie miało wady w smaku i zapachu. Proponuję rozlew do kega, szybkie gazowanie i równie szybkie skonsumowanie. Ewentualnie rozlew do butelek i przed kapslowaniem dmuchnięcie CO2 w szyjkę butelki, może spowolni rozwój bakterii przy refermentacji.
 5. Kupiłem ostatnio granulat Saaz 2.2 alfa z 2018, po gotowaniu 100g miałem wyjątkowo mało chmielin. Czy to złudzenie, czy efekt innego procesu granulacji ? Sam granulat po otwarciu torebki miał inną fakturę, bardziej gładką i twardą.
 6. Wiadomo że lenistwo przy rozlewie daje złe rezultaty. Pisałem o pięciolitrowych szklanych gąsiorkach w kontekście testowej mini warki. Plastikowe butelki 1,5 L mogę być czasem pomocne przy testach z wysyceniem. Wystarczy kupić mosiężne zaworki samochodowe, końcówkę do pompowania na wężyk i gotowe. Przyda się też czasami przy rozlewie do butelek, gdy zostaje niewielka ilość która jest na normalną butelkę 0,5 za mała, wtedy przelewam do małej plastikowej, zakręcam zakrętką z zaworkiem i mam szybką próbkę nagazowanego piwa.
 7. Dla leniwych są do dyspozycji 5L "party" butelki po mineralce. Kiedyś rozlałem mini warkę w 2 szklane 5L gąsiorki z zamknięciem patentowym, to był najszybszy rozlew, nawet szybszy niż w kegi
 8. Zapytam prewencyjnie - sprawdziłeś gęstość końcową przed rozlewem ? Za pierwszym razem czasami za szybko się chce tego piwa spróbować i wychodzą granaty 🙂 Nie przesadzaj z ilością glukozy.
 9. Spokojnie poczekaj i wtedy przed rozlewem sprawdzisz sensorycznie. Możesz w przyszłości zainwestować w butlę akwarystyczną (mała 2kg), wpuszczasz pod wieko CO2 które opada na dno wypychając powietrze, co zmniejsza ryzyko rozwoju tlenowców przy długiej cichej. A w dalszej przygodzie z piwowarstwem możesz z butli sztucznie nagazować piwo w corneliusie.
 10. Jeśli to Cię pocieszy, to miałem kiedyś przy rozlewie portera podobne plamki. W smaku i aromacie nie miałem wady. Niepokojąca wydaje się tylko ta mikro "błona". Mam jeszcze taką radę, by nie otwierać fermentora zbyt często, chyba że masz butlę z CO2 i możesz wypchnąć powietrze znad lustra brzeczki. Tlenowce nie próżnują i w piwnicy z kolegami mogą napsuć roboty.
 11. Spokojnie odczekaj jeszcze 20-25 dni, zmierz Blg jeśli wartość zbliży się do przewidywanego FG to możesz sobie przelać na cichą.
 12. jeżeli zostawisz jeszcze na kolejne 20 dni to może zostanie im jeszcze cukier resztkowy na cichą a może nie. Najgorsze jest przyjęcie błędnego założenia. Zbyt wczesne przelanie znad drożdży ciężkiego piwa, może spowodować wręcz niedofermentowanie.
 13. Kiedyś miałem podobny dylemat, niskie tyczki i uprawa w poziomie. Efekty takiej uprawy są bardzo kiepskie, chmiel cały czas szuka przewodnika do góry i trzeba cały czas korygować nakręcanie, niestety nie da się tak uprawiać jak winogrona :-). Zdecydowanie poszukaj słupków np. impregnowanych okrąglaków minimum 4 m wysokości. Do mocowania możesz użyć grubszego drutu w ocynku, albo cienkiej linki stalowej mocowanej na śruby rzymskie. Koniecznie zastosuj odciągi po bokach, bo chmiel w szczytowym momencie wegetacji potrafi ściągać słupki.
 14. To jest w zasadzie gniotownik. U mnie już 16 warek ze średnim zasypem 6 kg i wszystko działa jak należy. Łatwo się rozkręca do czyszczenia a o czyszczeniu nie można zapomnieć, bo podczas magazynowania mogą się w nim zagnieździć myszopodobni smakosze słodu ;-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.