Skocz do zawartości

overstack

Members
 • Zawartość

  25
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O overstack

 • Urodziny 01.01.1981

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  OVERSTACK
 • Rok założenia
  2014
 • Liczba warek
  54
 • Miasto
  gdzieś pod Warszawą

Kontakt

 • Imię
  Bart

Ostatnie wizyty

346 wyświetleń profilu
 1. overstack

  Czy trzeba koniecznie butelkować?

  Wiadomo że lenistwo przy rozlewie daje złe rezultaty. Pisałem o pięciolitrowych szklanych gąsiorkach w kontekście testowej mini warki. Plastikowe butelki 1,5 L mogę być czasem pomocne przy testach z wysyceniem. Wystarczy kupić mosiężne zaworki samochodowe, końcówkę do pompowania na wężyk i gotowe. Przyda się też czasami przy rozlewie do butelek, gdy zostaje niewielka ilość która jest na normalną butelkę 0,5 za mała, wtedy przelewam do małej plastikowej, zakręcam zakrętką z zaworkiem i mam szybką próbkę nagazowanego piwa.
 2. overstack

  Czy trzeba koniecznie butelkować?

  Dla leniwych są do dyspozycji 5L "party" butelki po mineralce. Kiedyś rozlałem mini warkę w 2 szklane 5L gąsiorki z zamknięciem patentowym, to był najszybszy rozlew, nawet szybszy niż w kegi
 3. overstack

  Butelkowanie piwa

  Zapytam prewencyjnie - sprawdziłeś gęstość końcową przed rozlewem ? Za pierwszym razem czasami za szybko się chce tego piwa spróbować i wychodzą granaty 🙂 Nie przesadzaj z ilością glukozy.
 4. overstack

  bałtyckie opowieści

  Spokojnie poczekaj i wtedy przed rozlewem sprawdzisz sensorycznie. Możesz w przyszłości zainwestować w butlę akwarystyczną (mała 2kg), wpuszczasz pod wieko CO2 które opada na dno wypychając powietrze, co zmniejsza ryzyko rozwoju tlenowców przy długiej cichej. A w dalszej przygodzie z piwowarstwem możesz z butli sztucznie nagazować piwo w corneliusie.
 5. overstack

  bałtyckie opowieści

  Jeśli to Cię pocieszy, to miałem kiedyś przy rozlewie portera podobne plamki. W smaku i aromacie nie miałem wady. Niepokojąca wydaje się tylko ta mikro "błona". Mam jeszcze taką radę, by nie otwierać fermentora zbyt często, chyba że masz butlę z CO2 i możesz wypchnąć powietrze znad lustra brzeczki. Tlenowce nie próżnują i w piwnicy z kolegami mogą napsuć roboty.
 6. overstack

  Cicha w szczelnie zamkniętym wiadrze

  Spokojnie odczekaj jeszcze 20-25 dni, zmierz Blg jeśli wartość zbliży się do przewidywanego FG to możesz sobie przelać na cichą.
 7. overstack

  Cicha w szczelnie zamkniętym wiadrze

  jeżeli zostawisz jeszcze na kolejne 20 dni to może zostanie im jeszcze cukier resztkowy na cichą a może nie. Najgorsze jest przyjęcie błędnego założenia. Zbyt wczesne przelanie znad drożdży ciężkiego piwa, może spowodować wręcz niedofermentowanie.
 8. overstack

  Uprawa chmielu

  Kiedyś miałem podobny dylemat, niskie tyczki i uprawa w poziomie. Efekty takiej uprawy są bardzo kiepskie, chmiel cały czas szuka przewodnika do góry i trzeba cały czas korygować nakręcanie, niestety nie da się tak uprawiać jak winogrona :-). Zdecydowanie poszukaj słupków np. impregnowanych okrąglaków minimum 4 m wysokości. Do mocowania możesz użyć grubszego drutu w ocynku, albo cienkiej linki stalowej mocowanej na śruby rzymskie. Koniecznie zastosuj odciągi po bokach, bo chmiel w szczytowym momencie wegetacji potrafi ściągać słupki.
 9. overstack

  Śrutownik gniotownik młynek walcowy do słodu na łożyskach + zasyp

  To jest w zasadzie gniotownik. U mnie już 16 warek ze średnim zasypem 6 kg i wszystko działa jak należy. Łatwo się rozkręca do czyszczenia a o czyszczeniu nie można zapomnieć, bo podczas magazynowania mogą się w nim zagnieździć myszopodobni smakosze słodu ;-)
 10. overstack

  Pozyskam sadzonki\sztobry chmielu

  Przy zamówieniu wybrałem język polski. Na koniec otrzymałem komunikat w stylu - "dziękujemy za zamówienie" i nic poza tym. Mam spostrzeżenia co do funkcjonowania serwisu - brak zabezpieczenia przed automatycznymi skryptami (robotami); brak wsparcia dla protokołu SSL (przydatny przy podawaniu danych do umowy); w razie pomyłki - literówki brak możliwości korekty wprowadzonych danych. I jeszcze na deser - czy zwróciliście uwagę na art 6 ? konkretnie na pkt.3 (...obowiązek udostępniać) W przypadku gdy Odbiorca przechowuje w stanie żywym dostarczony Materiał, ma on obowiązek udostępniać go w ramach Systemu Wielostronnego za pomocą Standardowej Umowy o Transferze Materiału, wraz z dostępną o nim informacją zgodnie z art. 5b. Czyli materiał darmowy ale w systemie a'la torrent :-) I jeszcze jeden zapis w pkt. 6.4 - chcesz się podzielić sztobrem - spisz Umowę... W przypadku gdy Odbiorca przekazuje dostarczony Materiał, zgodnie z niniejszą Umową, innej osobie lub innemu podmiotowi (dalej zwanej jako Dalszy Odbiorca), Odbiorca: a) wykona to zgodnie z postanowieniami i na warunkach Standardowej Umowy o Transferze Materiału, poprzez zawarcie nowej umowy o transferze materiału oraz b) powiadomi o tym fakcie Organ Zarządzający, zgodnie z art. 5e.
 11. overstack

  Po chmieleniu na zimno - chmiel w kosz?

  Wtórne użycie chmielin owszem, ale nie do piwa - chyba że to nowa metoda chmielenia na Kuźniara Ostatnio szkoda mi było wywalać wędzoną śliwkę po warzeniu, więc wybrałem ją z chmielin szyszki i zalałem wodą 1:2 po zagotowaniu wywar przelałem do zaparzaczki z herbatą, wyszła świetna herbata, aromat chmielowo dymiony w smaku przytłumiona słodycz śliwki i zbalansowana goryczka z chmielin. Efekt rewelacyjny.
 12. overstack

  program Brewtarget - pomoc dla użytkowników

  Używam formuły wyliczeń wg Ragera, nie zaobserwowałem przeholowania z goryczką. Co do błędów ze znikającymi recepturami, to mnie raz to spotkało ale w starszej wersji pod Windows. Cóż, użytkownicy BrewTarget dzielą się na tych, którzy robią backup bazy i na tych którzy będą robić backupy
 13. overstack

  Śrutownik gniotownik młynek walcowy do słodu na łożyskach + zasyp

  Zachęcony zamieszczonymi tutaj opiniami skusiłem się na zakup Rollers Crusha. Dotychczas używałem śrutownika tarczowego, który wnerwiał mnie przy każdym użyciu. Do zamocowania śrutownika kupiłem w Brico gładką wiórową formatkę 400x800x18 za całe 8 zł, wykorzystałem połówkę 400x400, idealnie zakrywa fermentor, oczywiście na środku wykonany otwór pod wymiar spodu śrutownika. Dołączone śruby montażowe idealnej długości porządnie trzymają całość. Sam śrutownik wykonany z dużą dbałością, wszystko idealnie spasowane. Jako napęd służy mi sieciowa wkrętarka, głowica trzyma idealnie. Po ześrutowaniu kilkunastu kilogramów słodu jestem w pełni zadowolony z tej inwestycji, nic się nie pyli i nie rozrzuca w promieniu metra od śrutownika jak to bywało przy tarczowym. Nareszcie żona się nie darła za zasyfienie kuchni, wszystko idealnie ześrutowane wprost do pojemnika. Dziękuję Panie Patryku za szybką dostawę i życzę dalszego rozwoju w konstrukcjach.
 14. Od lat coś w obięcia słodu mnie pcha...

 15. overstack

  program Brewtarget - pomoc dla użytkowników

  Przypuszczam, że z tak starej wersji powinieneś zrobić aktualizację pośrednią do 2.0.0 (Windows) https://launchpad.net/brewtarget/trunk/2.0.0/+download/brewtarget_2.0.0_win32.exe Następnie dopiero do 2.3.0. Przyczyną pewnie jest to co napisali w changelogu od wersji 2.0.0 "Can no longer directly read v2.0.0 database from earlier versions, though you can still export recipes and ingredients that can be read by earlier versions."
×