Jump to content

filippo2

Members
 • Content Count

  36
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  10
 • Miasto
  Kraków
 1. Mam pytanie, czy ktoś z Was chmielił na aromat piwo podczas butelkowania ? Tj herbatką chmielową ? Czy ktoś zna efekty ?
 2. Czy ktoś z was chmielił na aromat piwo podczas butelkowania ? Tj herbatką chmielową ?
 3. Chciałem się podzielić bardzo dziwnym spostrzeżeniami. W niedzielę ważyłem polska APA, zasyp miałem w stosunku 2,5 l /kg słodu plus trochę płatków jęczniennych, warzę w lodowce. Po godzinie zacierania próba jodowa była pozytywna, później po 1,5 h tak samo, więc potrzymałem jeszcze trochę do ok 2 h i nadal bez zmian. Do próby materiał brałem z powierzchni zacieru. Zacieranie na lenia 67 stopni Następnie upuściłem trochę brzeczki przez kranik (mam w lodówce) i tam próba jodowa negatywna wyszła. Po wysładzaniu BLG wskazywało 12 - czyli na tyle na ile celowałem Po chmieleniu i chłodzeniu BLG wzrosło do 15, ubyło ok 4 l brzeczki więc taka sama ilość wody dodałem, aby uzyskać 42 litry (tyle było po wysładzaniu). Wymieszałem całość, jednak BLG pozostało na poziomie 15. Balingomierz sprawdzałem, na wodzie pokazuje 0. Nie wiem co o tym wszystkim myśleć, obecnie piwo fermentuje. Jak ktoś ma jakiś pomysł to proszę o info
 4. Mam pytanie odnośnie mieszadła z zasilacza do kompa, czy regulacja obrotów jest niezbędna ? Czy może być taka jaką osiągamy za pomocą zasilacza czy jest zbyt wysoka ?
 5. A w jakiej temperaturze otoczenia najlepiej jest fermentować IPA ? Wiem, że podczas burzliwej, temperatura brzeczki się podnosi o kilka stopni. Jak robicie ?
 6. A kiedy dodaje się cukier ? Na koniec chmielenia ?
 7. Po 4 tygodniach pywko się nagazowało
 8. Bardzo dziękuję za odpowiedzi , będę zbierał swoją pierwszą gęstwę
 9. A wcześniej gęstwa po prostu stała w lodówce w słoiku ? jak długo ?
 10. A czy jeśli zbiorę zbiorę gęstwę i a później przed dniem kiedy będę miał zadawać drożdże przemyje je wodą to należy robić starter, czy taką gęstwę bezpośrednio zadawać do brzeczki ? I czy gęstwa może stać ponad miesiąc w lodówce, jeśli niby jest napisane, że drożdże po każdym tygodniu tracą 25% żywych drożdży ?
 11. Szukałem na form, ale nie znalazłem. Czy robi się starter do drożdży suchych, czy tylko dehydratyzuje ?
 12. I ile to może trwać ? Piwo 3 tygodnie leżakuje. Nie było różnicy pomiędzy piwem 2 tygodniowym a 3.
 13. Przy dawce 4g na butelkę należałoby się spodziewać mocnego nagazowania, bardzo mocnego. Może jednak refermentacja nie poszła jak należy? A czy, może mieć na to wpływ np. glukoza która była wilgotna ? Miejsce w którym ja trzymałem mogło mieć trochę wilgoci.
 14. Myślę że tak, podobnie. Ta lekka pianka typu "coca - cola" utrzymuje się w zasadzie cały czas podczas picia Podobnie musuje? Na powierzchni delikatnie strzelają bańki CO2? Hmm, chyba nie, utrzymuje się biała pianka
×
×
 • Create New...