Skocz do zawartości

konrados78

Members
  • Postów

    101
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    konrados78 otrzymał(a) reputację od Ununul w Mini pompa do zlewania brzeczki po chłodzeniu   
    Ja zlewam gorąca brzeczkę do fermentora i chłodzę chłodnicą zanurzeniową w fermentorze.
    Obniża to ryzyko zakażenia brzeczki i moim zdaniem usprawnia cały proces. 
  2. Dzięki!
    konrados78 przyznał(a) reputację dla x1d w Witbier chmielenie   
    Kup pomarańcze eko, większa szansa na mniej syfu.
    A tu sposób na mycie: http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl/chemikalia-na-skorce-cytrusow/
     
  3. Dzięki!
    konrados78 otrzymał(a) reputację od Alanl w Witbier chmielenie   
    Zrobiłem już kilkanaście Witbierów i stwierdzam, że nie mogą być one zbyt mocno niechmielone na goryczkę. 
    Należy pamiętać, że goryczkę wprowadza również gotowana przez ostatnie kilka minut skórka gorzkiej pomarańczy Curacao.
    Mój ostatni Witbier wyglądał następująco:
    24 litry, 11 BLG
     
    Zasyp:
    Słód pilzneński - 2,5 Kg
    Płatki pszeniczne błyskawiczne - 2 kg
    Słód pszeniczny - 1 kg
    Płatki owsiane - 0,2 kg
    Słód zakwaszający - 0,15 kg
     
    Zacieranie w 25 litrach
    Zacieranie jednotemperturowe - 66 st. C - 60 minut
    Mashout - 78 st. C
    Wysładzanie 18 litrów wody
    Gotowanie:
    Lubelski - 15 gr. - 60 minut
    Dodatki na 5 minut:
    Skórka świeżej pomarańczy 55 gr
    Skórka 1 limonki
    Curacao - 15 gr
    Kolendra - 8 gr
    Fermentacja:
    Drożdże FM 20 zadane prosto z fiolki. Miałem bardzo świeże, dzięki sklepowi Nomart Rumia - Pozdrawiam
    Brzeczka schłodzona do 18 st. Start w temperaturze otoczenia 16 st. C
    Po 5 dniach stopniowo podnosiłem temperaturę aby na koniec dojść do pokojowej 20-21 st. C
    Rozlew po 22 dniach.
     
    Jeśli chodzi o drożdże: Najlepsze efekty uzyskiwałem na FM-20. 
    Polecam również Gozdawa Classical Witbier.
  4. Super!
    konrados78 otrzymał(a) reputację od Robert87 w Alepiwo - promocje i nowości.   
    Polecam za:
    1. Kontakt z klientem 
    2. Szybka wysyłka
    3. Dostosowanie się do klienta
     
    Pan Piotr specjalnie ściągnął drożdże z Fermentum Mobile i ponieważ termin zbliżał się do końca, zamiast jednej wysłał mi dwie fiolki. Paczka następnego dnia po zamówieniu była u mnie. Spakowana idealnie. 
    Ten sklep chyba nie ma słabych stron. 
  5. Super!
    konrados78 przyznał(a) reputację dla wogosz w 18.11.2017 IX Poznański Konkurs Piw Domowych   
    Witam piwowarów domowych
    Piszę w sprawie organizacji IX Poznańskiego Konkursu Piw Domowych, który w tym roku stanął pod znakiem zapytania. Otóż po dość długich próbach ustalenia z WOT PSPD jakie kategorie piw wystawimy do konkursu, w połowie sierpnia otrzymałem wiadomość, że PSPD ani nie weźmie udziału w organizacji konkursu, ani nawet nie będzie go wspierał. Chcąc dowiedzieć się przyczyn tej decyzji, powiedziano mi, że władze PSPD bardzo negatywnie odnoszą do tego konkursu, a głównymi przyczynami odmowy są: brak opłaty wpisowej ze strony uczestników, brak faktur sponsorskich i zbyt mała liczba sędziów PSPD.
    Dla niezorientowanych: uczestnik konkursu wpłaca wpisowe na konto PSPD z którego to pokrywa się wydatki, ale chyba nikt nie wie jakie jest saldo tych operacji (oczywiście poza PSPD). W moim konkursie sponsorzy sami fundują lub kupują nagrody; w konkursach PSPD nagrody kupuje PSPD i fakturą obciąża sponsora. To właśnie jest faktura sponsorska (taki nowy termin w księgowości). Oczywiście mam nadzieję że PSPD tylko refakturuje do sponsora wartość nagrody, bo do głowy mi nie przychodzi że mógłby zarabiać i na wpisowym od piwowarów domowych i jeszcze na sponsorach obniżając przez to wartość nagród. Jeżeli coś źle zrozumiałem odnośnie finansowania i wymogu PSPD dotyczącego wpisowego, proszę o sprostowanie przez lepiej zorientowanych.
    Ostatni zarzut dotyczący sędziów jest dość słaby, gdyż w konkursie sędziowała wymagana przez PSPD liczba certyfikowanych sędziów. Pytanie czy nie mogłoby być ich więcej. Jasne, że tak, ale krótko przed konkursem kilku sędziów PSPD odmówiło sędziowania w konkursie piw domowych, bo postanowili sędziować w konkursie piw rzemieślniczych, który to konkurs organizator nieoczekiwanie przesunął również na sobotę, czyli dzień naszego konkursu. Jakoś PSPD nic nie zrobiło aby dyscyplinować certyfikowanych przez siebie sędziów, przypominam Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów DOMOWYCH, a nie przecież rzemieślniczych. Jak sobie dobrze przypominam, podstawą decyzji o rozpoczęciu szkolenia i certyfikowania przez PSPD sędziów, było przygotowanie fachowego grona arbitrów na potrzeby konkursów piw domowych. Niestety życie weryfikuje na pozór ważne, wydawałoby się zasady. Cóż sędziowanie w konkursie piw rzemieślniczych jest pewnie bardziej nobilitujące.
    Na koniec chciałbym przypomnieć, że to PSPD zgłosiło się do mnie aby uczestniczyć w organizacji konkursu, a nie ja zabiegałem o powyższe u nich. Zgodziłem się i ocenę tego błędu pozostawiam bez komentarza.
    Tu jednak muszę z dumą przyznać, że piwowarzy i miłośnicy dobrego piwa to jednak prawie jak rodzina – jeżeli trzeba coś dobrego zrobić dla piwowarstwa to bez wahania zgłaszają swój akces do bezinteresownej pomocy. Dziękuję wszystkim kolegom zarówno z Poznańskiej Loży Piwnej, Wielkopolskiego Oddziału Terenowego PSPD, jak i nie zrzeszonym za to, że wsparli mnie w decyzji aby kontynuować konkurs bez oglądania się na PSPD. To dzięki ich postawie podjąłem decyzję, aby zorganizować IX edycję poznańskiego konkursu, choć zdaję sobie sprawę że czasu jest mało i że PSPD nie akredytuje go pewnie do swego pucharu .  Takie jednak są skutki komercjalizacji (w tym przypadku pasji wielu młodych ludzi) na którą, może z racji wieku, nie mogę się zgodzić i konkurs nadal pozostanie bezpłatny.
     
     
    ---
     
     
    Wspólnie z kolegami z Poznańskiej Loży Piwnej, piwowarami oraz miłośnikami piwa z Poznania, chciałbym po raz kolejny zaprosić piwowarów domowych do wzięcia udziału w IX Konkursie Piw Domowych w Poznaniu który odbędzie się w dniu 18 listopada 2017r. Tak jak w poprzednich latach konkurs odbędzie się w ramach Poznańskich Targów Piwnych na które zapraszamy w dniach 16-18 listopada. Sędziów, którzy chcieliby wziąć udział w konkursie w Poznaniu, proszę o kontakt na PW. Tradycyjnie nie pobieramy opłaty za zgłoszenie piwa do konkursu, więc nie gwarantujemy refundacji sędziom kosztów dojazdu i pobytu w Poznaniu.

    Regulamin konkursu:
    1. W IX Poznańskim Konkursie Piw Domowych udział mogą brać jedynie osoby pełnoletnie.

    2. W Konkursie ustalono trzy kategorie – Weissbier 10A , Porter Bałtycki 9C oraz Lambic 23D (wg BJCP 2015).
     
    3. Aby wziąć udział w Konkursie należy poprawnie wypełnić Formularz Zgłoszenia i załączyć go do zgłaszanego piwa. Do każdej kategorii należy wypełnić osobny Formularz.

    4. Termin dostarczenia piwa Organizatorom upływa z dniem 6 listopada 2017. Jest to termin dostarczenia piwa pod jeden z podanych adresów

    5. Do konkursu należy dostarczyć piwo w butelkach o pojemności 0,5 litra lub 0,33 litra w ilości 4 sztuk. Butelki nie mogą mieć trwale naklejonych etykiet, ani trwałych śladów np. powstałych w wyniku pakowania. Dopuszcza się etykiety zamocowane na butelce np. gumką - recepturką lub oznaczenie na kapslu.

    6. Uczestnicy konkursu mogą wystawić po jednym piwie z każdej kategorii.

    7. W przypadku zgłoszenia więcej niż 15 piw w kategorii Weissbier i Lambic oraz 10 piw w kategorii Porter Bałtycki, Organizator zastrzega sobie prawo do wstępnej eliminacji, której celem będzie wyłonienie nie więcej niż 15 piw. Do przeprowadzenia eliminacji, powołana zostanie odrębna komisja sędziowska, która będzie oceniać piwa w ustalonym terminie poprzedzającym Konkurs.

    8. Piwa Konkursowe oceniać będzie Komisja, której skład ogłoszony zostanie przed rozpoczęciem konkursu. Decyzja Komisji i końcowa ocena jest ostateczna i niepodważalna.

    9. W wypadku dwóch (lub więcej) miejsc ex aequo - decydujący głos należy do Przewodniczącego Komisji.

    10. Piwa w Konkursie oceniane będą przez Jury anonimowo.

    11. Udział w Konkursie jest bezpłatny.

    12. Piwo na Konkurs należy nadesłać/dostarczyć pod adres:
    S.M.O.K.
    os. Przyjaźni 125 B
    61-686 Poznań
    Budynek Administracji PSM Winogrady
    z dopiskiem "KONKURS".
    kom.: 501 311 627
     
    lub
     
    Sklep Browaru Szałpiw                                        
    ul. Szczepankowo 129
    61-313 Poznań
    również z dopiskiem „KONKURS”
    kom. 602 450 211
     
    13. Uczestnik konkursu w wypełnionym Formularzu oświadcza, że wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych oraz na ujawnienie i publikację receptury.

    14. W Formularzu Zgłoszenia należy bezwzględnie podać: datę warzenia warki, rodzaj użytego surowca: ziarno/ekstrakt, stężenie brzeczki nastawnej, oraz zachęcamy do podania receptury (surowce, sposób zacierania, dawkowanie i odmiany chmielu).

    15. Każdy piwowar, którego piwo weźmie udział w rundzie finałowej Konkursu, otrzyma metryczkę z oceną swojego piwa i ewentualnymi uwagami jurorów konkursu. Organizator dołoży wszelkich starań, aby uczestnicy otrzymali również metryczki z preselekcji
     
    16. Z grona zwycięzców każdej kategorii konkursowej, zostanie wyłoniony Grand Champion IX Konkursu Piw Domowych w Poznaniu.

    17. Organizator dołoży wszelkich starań aby Konkurs Piw Domowych przeprowadzony został zgodnie z wytycznymi Komisji ds. Szkolenia i Certyfikacji Sędziów Konkursów Piwa PSPD zawartymi w „Przewodniku dla organizatorów konkursów piw domowych” oraz w „Zasadach dobrej praktyki dla konkursów piwa”. Warunkiem będzie obecność odpowiedniej liczby certyfikowanych przez PSPD sędziów.

    18. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do częściowej lub całkowitej zmiany powyższego regulaminu bez uprzedniego powiadomienia.
  6. Super!
    konrados78 otrzymał(a) reputację od marek- w Witbier   
    Ostatnio robiłem Witbiera i zmieniłem sposób dodawania przypraw. Do tej pory dawałem na ostatnich kilka minut gotowania i trzymałem ok. 20 minut aż brzeczka wystygła. Teraz w garnku z niewielka ilością wody zagotowałem skórkę świeżej pomarańczy, kolendrę, trochę trawy cytrynowej i suszoną skórkę curacao. Pogotowałem ok 5-7 minut i zostawiłem pod przykryciem na ok 20 minut, po czym wlałem tylko płyn do fermentora. Za ok tydzień będę butelkował, dam znać jakie uzyskałem elekty.  
  7. Super!
    konrados78 przyznał(a) reputację dla wogosz w Zacieranie dekokcyjne.   
    Kilka uwag na temat dekokcji odnośnie problemów przewijających się w ostatnich postach:
    1. Hedin, to nie jakaś określona temperatura powoduje, że uwalniają się enzymy. Enzymy to dość proste białka które są rozpuszczalne w wodzie. Proces śrutowania powoduje, że łatwo mogą przechodzić do roztworu. Trzeba dać im tylko trochę czasu dobrze mieszając i będzie OK. Jeżeli robimy dekokcję trójwarową, pierwszy dekokt odbieramy zwykle w temp. ok. 52st. Nie można tylko robić tak, aby zaraz po wrzuceniu śruty do wody odbierać dekokt, bo nie damy szansy enzymom na przejście do roztworu.
    2. Vettis, kierowanie odfermentowaniem piwa stosując dekokcję jest prawie niemożliwe, szczególnie jak stosujemy trójwarówkę. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: po co robimy dekokcję. Jeżeli stosujemy słody tzw. "twarde" o słabym rozluźnieniu cytologicznym, to robimy to, aby mieć odfermentowanie na w ogóle przyzwoitym poziomie. Przy takich słodach mamy zwykle bardzo przyjemną słodowość w piwie i trochę ciemniejszy kolor, bardziej w kierunki harbaty niż słomki. Jeżeli używamy (np. po to aby być w zgodzie z tradycją) wysokorozluźnionego słodu (obecnie powszechny w obrocie) to o kierowaniu odfermentowaniem przy dekokcji możemy zapomnieć. Ten słód jest tak bogaty w enzymy, że praktycznie zawsze zadziałają do końca.
    3. Pavulonek; czy trzeba gotować aż 10 min i po co. Każdy dekokt, obojętnie w jakiej temperaturze odebrany, przed gotowaniem powinien zostać "upłynniony", czyli scukrowany w temp. 72st.(sprawdzone próbą jodową). W gęstym zacierze widać to wyraźnie, jak alfa-amylaza powoduje rozrzedzanie zacieru wraz upływem czasu utrzymywania temp. 72st. Taki upłynniony zacier raczej nie przypala się podczas gotowania. Gotujemy jednak po to, aby kawałki tego słabo rozluźnionego słodu (jak był słabo rozluźniony to gorzej się ześrutował) po prostu się rozgotowały, a nie jak pisze Mimazy skleikowały, bo kleikowanie skrobi jęczmiennej zachodzi w temp. 58-63st. Dodatkowo wpływa to też na barwę przez powstawanie związków Maillarda. Potem dekokt zawraca się do reszty w następujących celach:
    a) rozłożenie skrobi uwolnionej podczas gotowania przez enzymy obecne w części rzadkiej,
    b) podniesienie temp. zacieru do kolejnego poziomu,
    c) dość precyzyjna regulacja tej temp. za pomocą ilości dekoktu w czasach kiedy nie było termometrów. Dzięki gotowaniu, dekokt miał stale tę samą temp. więc doświadczalnie można było ustalić (jak robiono stale te samo piwo ze stałą ilością słodu i wody) ile należy odebrać dekoktu, żeby po powtórnym połączeniu temp. zacieru podniosła się do oczekiwanego poziomu.
    4. Slotish, zauważyłem że w umyśle wielu piwowarów redukcja DMS-u krąży jak powieściowy Belfegor po Luwrze. Obecnie produkowane słody mają zawartość ok. 2 mg/kg prekursora DMS, gdzie absolutnie bezpieczną granicę określa się na 5 mg/kg dla browarów, mających zamknięte ciśnieniowe gotowanie piwa, zwykle nieprzekraczające 40-50 min. Przy naszym, zwykle dwukrotnie dłuższym gotowaniu w otwartym garze (wystarczy szczelina), ten problem nie występuje - przynajmniej ja go u siebie nie zauważyłem.
  8. Super!
    konrados78 przyznał(a) reputację dla AresREAL w Drożdże do RIS-a   
    Mam na koncie dwa RISy na FM52, oba na gęstwie, oba zacierane w 68-67 stopniach i dla obu uzyskałem około 70% odfermentowanie - dla 23 blg do około 7 blg, dla 27 blg do około 8 blg. Przy rozlewie do każdego dodałem 40 ml świeżej gęstwy - piwa nagazowały się po mniej więcej 5 tygodniach. Profil faktycznie mają czysty i podbijają akcenty słodowe. 
     
    I tak jak pisał karczmarz ważne jest, żeby przy takim ekstrakcie pilnować temepratury zwłaszcza na początku fermentacji.
     
    W planie mam RISa na WLP090 gdzieś za półtora miesiąca. Jak nie zapomne to podzielę się wrażeniami czy ten szczep ma sens ^^
     
    Na deser możesz poczytać na ten temat tutaj - http://tobrewabeer.com/index.php/2016/02/04/building-behemoth-reddit-ris-survey/
     
    Znajdziesz tam sporo informacji na ten temat. Np. taką ankietę: 
     

     
  9. Super!
    konrados78 przyznał(a) reputację dla kamilg20 w Milk stout z Kuźni Piwowarów 2016   
    Witajcie. Opracowałem, a właściwie przelałem na klawiaturę komputera recepturę Michała Białozóra na milk stouta. Być może gdzieś ona jest na forum, ale po krótkich poszukiwaniach nie znalazłem i wstawiam tutaj. Moja kopia już napoczęta przez drożdże
     
    Warka 22l 15 blg (z laktozą):
     
    Skład (kg):
    2,3 pale ale
    0,15 czekoladowy jasny
    0,15 carafa II
    0,15 carafa III
    0,25 karmelowy 150
    0,2 karmelowy 300
    0,22 special w
    0,45 monachijski jasny
    0,65 płatki owsiane prażone 30 min. 150°C dwa dni przed warzeniem
    (opcjonalnie węglan wapnia do zacieru)
     
    Zacieranie jednotemperaturowe 67°C
    Chmiel Marynka (lub inny goryczkowy) ~ 30 IBU
    0,5 laktoza – 15 min. przed końcem gotowania
    Drożdże S-04
     
    0,4 kokos prażony (wiórki - polecam z Lidla, są niesiarkowane) – 30 min. na patelni na małym ogniu, tłuszcz odsączany przez dobę na ręcznikach papierowych (lasagne - mocno i ciasno zwinięte) – warto dokonać jednej zmiany ręczników, dodać na zimno (bezpośrednio przed dodaniem podgrzać w celu sterylizacji) 7 dni + 3 dni cold crash przynajmniej 10°C
    6 szt. espresso (ok. 200 ml) – na zimno
    4 laski wanilii – na zimno 7 dni (podgrzane lekko na patelni)
     
    Serdeczne pozdrowienia i podziękowania dla Michała
  10. Super!
    konrados78 otrzymał(a) reputację od Igorrodz w Mój pierwszy Witbier   
    Witam, 
     
    ze zrobionych przeze mnie 26 warek aż 6 to witbiery. Napisze kilka spostrzeżeń na ten temat:
     

    1. Drożdże FM 20 "Białe walonki" są lepsze od S-33 (nawet z drugiego pokolenia). To, ze suche są gorsze nie znaczy, że nie można zrobić na nich dobrego witbiera
     
    2. Pszenica niesłodowana, ześrutowana, skleikowana jest o wiele lepsza od płatków pszenicznych. Dodaje jej mniej więcej 40-50 % zasypu. 
     
    3. Dodatek niesłodowanego owsa (10%) zepsuł mi piane i nie zauważyłem tzw. aksamitności i gładkości piwa.
     
    4. Temperatura zacierania: najlepsze efekty osiągnąłem zacierając na lenia w temperaturze 68-69 st. C.  Tak wysoka temperatura wyszła mi przypadkiem, gdy dodałem skleikowną pszenice do wody w temp. 50 st. C. Kleik miał ponad 80 st. było go ponad 10 litrów i tak wyszło. Piwo było słodsze ale bardzo smaczne. Od dawna nie robię przerwy białkowej.
     
    5. Do witbiera potrzebny jest większy gar zacierny gdy osobno kleikuje się pszenice. Ja używam ok 2,5 Kg pszenicy - kleikuje w 12 litrach wody. Należy to uwzględnić.
     
    6. Filtracja: ja nie miałem problemu mimo dużego udziału niesłodowanej pszenicy. Filtruje przez oplot. Ważna jest temperatura zacieru i należy poczekać ok 15 minut, żeby się młóto ułożyło.
     
    7. Przyprawy: ja używam: chmiel na goryczkę (niewiele), curacao, skórka świeżej pomarańczy i cytryny (bez białego albedo) i kolendra. Dodaje je na ostatnie kilka minut gotowania i chłodze w brzeczce. Zauważyłem, że aromat świeżej skórki pomarańczowej ulatnia se bardzo szybko. Curacao daje więcej goryczki niż aromatu. Ostatnio miałem dodać trawy cytrynowej ale nie zrobiłem tego - może następnym razem. 
     
    8. Fermentacja: o drożdżach już pisałem. Ja swoje piwa fermentuje w temperaturze pokojowej (ok 19-20. C). Efekty są ok, ale zamierzam zbudować skrzynie ze styropianu i mam nadzieje na znaczącą poprawę. Nie przelewam piwa na cicha fermentacje. 
     
     
    Według mnie idealnym Witbierem jest piwo z browaru Kormoran. Mam nadzieje ze kiedyś zbliżę się jakościowo do niego . 
     
    Mam nadzieje, ze pomogłem
     
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.