Jump to content

buk0

Members
 • Posts

  145
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by buk0

 1. Przechodzę na mrożenie drożdży. Głupie pytanie mam - jak dezynfekować w szybkowarze? Wrzucacie luzem probówki/falcony i gotujecie, czy wlewacie wodę i gotujecie?
 2. Ja z reguły po NaOH stosuje Starsan. Można też zneutralizować kwaskiem cytrynowym, nie zostawi zapachów jak ocet Ja z reguły po NaOH stosuje Starsan. Można też zneutralizować kwaskiem cytrynowym, nie zostawi zapachów jak ocet
 3. Wszystko jest w internecie. Wpisz sobie na yt "Browar Gdynia Cornelius"
 4. To fitting do growlerów albo małych kegów, dużo tego na alliexpress: https://a.aliexpress.com/_mruNbXC
 5. Na dodatek takie drożdże są w teorii najzdrowsze i najlepsze do dalszej fermentacji. Nie robi się tak tylko w przypadku niektórych szczepów kveików i przypuszczam, że blendów drożdży.
 6. Ale to jest do dezynfekcji powierzchni, najczęściej stosowane w gabinetach stomatologicznych, poza tym ma jakiś dodatek zapachowy zapewne.
 7. Hazy Daze II jak napisałem, blend drożdży z The Yeast Bay. Tylko właśnie, że to blend kilku szczepów, przez tyle pasaży trudno zachować balans proporcji pomiędzy poszczególnymi szczepami, ale za największy sukces uważam, że przez tyle warek nie zakaziły się tak znacząco, aby popsuć piwo. Kuźnia akurat to nie był stricte konkurs piwowarski, na najbardziej stylowe piwo, bo bez metryczek. Wybierano najlepsze piwo w danym stylu, ale dodatkowym czynnikiem była możliwość powtórzenia go w browarze Jan Olbracht.
 8. Mój rekord to +/- 15. Hazy Daze II. W międzyczasie odbierałem część i w przerwach na warzenie, zbierałem próbki do mojego banku drożdży. Z tego robiłem dwu stopniowy starter. Pasaż 6-7 mniej więcej trafił nawet na finał Kuźni Piwowarów w kategorii New England IPA, a około 10 pasażu udało się trafić 3 miejsce w MPPD w 2020 też w NEIPA. Jakieś 2,5 roku tak jechałem, ale przy pasażu nr 15 piwo zrobiło się bardzo płaskie.
 9. Koelsha warzyłeś z tego co pamiętam? Jakie wady konkretnie? A z zaszetką i ilością zadanych drożdży sam sobie odpowiedziałeś na pytanie Piszesz, że nie czujesz się na siłach, ale Kolońskie to też nie jest wcale łatwy styl. U mnie 1/5 trafiło do finału. Quadrupel siadł. O ile z autolizą w DIPA kategorycznie bym się nie zgodził (albo znowu ta jedyna mityczna pechowa butelka), to reszta piw się zgadza.
 10. Bez przesady, akurat w MPPD wyniki eliminacji i metryczki są bardzo szybko. Koło 12 mają być wyniki el.
 11. Wczoraj i dziś. Jutro i w niedziele finały. Zadziwiająca cisza w mediach społecznościowych
 12. Ale cisza, nikt nawet nie zapytał kiedy wyniki... 🤔 P.S. To kiedy wyniki? 👀
 13. Ja w weekend nastawiłem pierwszy cydr i też dają jajem. Puściłem w 18, teraz po kilku dniach mają 24°C. Jakieś do cydru z Mangrove Jack's. Jajo bardzo lotne jak pisze kolega wyżej, uleci z czasem.
 14. @Suchejroo Pachną już bardzo przyjemnie, nic z trawy nie wyczuwam. Sama żywica. Dolny Śląsk, te rosną w dosyć zaciemnionym miejscu przez większość dnia, a są o wiele większe niż takie, które widziałem u znajomych w słońcu. A może to nie ma znaczenia.
 15. A jakiej wielkości masz pędy? Ja znalazłem takie: Dosyć szybko rosną, tydzień temu były niemal połowę mniejsze.
 16. Mrożone podobno niestety nie dają takiego dobrego efektu. Najlepsze świeże.
 17. Sam mam taki pomysł. Sosnowe i żywiczne aromaty idealnie pasują do tego stylu, więc pędy też jak znalazł. Poszukaj na kanale Kopyra rozmowy z piwowarem, który warzy od dawna piwa na pędach świerkowych. Na cichą nie mam zamiaru dawać, do kotła na gorąco jakieś 100g na 20'-15' + 100/150 na hop stand. Na cichą ewentualnie niewielka ilość Simcoe/Chinook jakieś 50g.
 18. Moim zdaniem starter zdecydowanie za mały. Dla brettów starter powinno się liczyć jak dla lagerów. Czyli na oko, co najmniej o połowę za mały dla tej objętości i blg. Bywało, że bretowe startery trzymałem 3-4 dni na mieszadle a reszta do 7 dni bez kręcenia. Zdecydowanie za mało komórek i za niska temp fermentacji.
 19. Świetna ksiażka. Super, że wyjdzie po polsku, bo jednak dużo naukowego języka jest w niej. Powodzenia w tłumaczeniu.
 20. Tam jest IMO "niestylowe" a nie "metylowe". Moim zdaniem za szybko i zbyt wysoko podniesiona fermentacja
 21. Robiłem na nich rok temu neipe i juicy sour. Było to latem i dogrzewałem je dodatkowo pasem ze sterownikiem. W notatkach mam zapisane że zadawałem w 30°C i podniosłem stopniowo do 35°C i tak do końca fermentacji. W tej temperaturze dają bardzo przyjemne estry. Trochę ananas, ogólnie mega tropikowe klimaty. Idealnie pasuje właśnie do neipy. Spotkałem się z informacjami, że w niższych temperaturach 20-24°C dają w miarę neutralny profil. U mnie praktycznie nie flokulowały. Ale były to suchary od innego piwowara, nie komercyjny izolat.
 22. 1. Mam plastikową łygę, którą zakładam na wiertarkę. 2. Pobieram z kranika poprzez ten zestaw który podał leonnz. Piwo ściągane jest znad osadu.
 23. W Marxamie masz przecież 35L. Zamów to 43,86 zł | Kompletny zestaw BLOWTIE (membranowy zawór SPUNDING) https://a.aliexpress.com/_mOTW7Wh i wersję 0-15 PSI
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.