Jump to content

buk0

Members
 • Content Count

  80
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

buk0 last won the day on January 24

buk0 had the most liked content!

About buk0

 • Birthday July 4

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2015
 • Miasto
  Dzierżoniów

Kontakt

 • Imię
  Marcin

Recent Profile Visitors

801 profile views
 1. Bardzo lubię profil "Conanów" w NEIPA niestety mam z nimi ciągle problem. Uwarzyłem pare warek na Vermontach z TYB i za każdym razem przegazowały piwo w butelkach. Teraz przy OYL-052 to samo. Gdy warzyłem na drożdżach z TYB jeszcze nie miałem takiej kontroli fermentacji jak teraz, a w międzyczasie doczytałem, że trzeba w odpowiednim momencie podbić im temperature gdy fermentacja zwalnia. Pomimo że starałem się tego pilnować używałem sterownika temp. z pasem grzewczym, zauważyłem że już minimalne piwo jest przegazowane (Session IPA 12blg, zeszły do nieco ponad 3blg). Specjalnie przeciągnąłem fermentację i pod koniec podbiłem temp do 22°C. Nie masz @ATP tego problemu? I dodam, że to nie hop creep, bo używałem wielu szczepów do mocno chmielonych IPA/NEIPA i nigdy nie miałem przegazowania, tylko przy Conanach się to zdarza.
 2. Sprawdziłem na szybko ostatnie zamówienie z Twój Browar, z początku tego miesiąca, i żaden produkt nie podrożał.
 3. @Francooz 250g. To piwo wyszło mega pechowe. Ciąży nade mną jakieś fatum, ale na 40+ warek, które uwarzyłem, było może 5-6 ciemnych piw z czego to jest 4 ciemnie zakażone... Abstrahując od tego to niestety całą łuskę przykryła tonka, która zdominowała całkowicie piwo. Tonka to mega zbrodniarz i trzeba z nią uważać.
 4. Poszukaj roggenbiera z Browaru 100 Mostów. Najlepszy roggen jakiego piłem.
 5. Pomimo, że nie udało się wygrać mojej kategorii, warto było przyjechać żeby poznać fajnych ludzi. Wszystkie konkursowe piwa kolegów, które miałem okazję próbować były na bardzo wysokim poziomie, a pastry stouty top poziom.
 6. Wielu już używałem szczepów do NEIPA, i ten jest chyba najlepszy (najbardziej mi pasuje profil piw na nich) z jakim miałem doczynienia. Jeśli ktoś chce dekantować starter - to się nie uda Są mega pyliste i praktycznie się nie zbijają w osad, jest go bardzo mało na dnie kolby. Musiałem wlać cały starter do brzeczki. Wystartowałem z dosyć wysoką temp - 19°C i praktycznie co dzień podbijałem o 1°C by zatrzymać się na 23°C. DIPA 17 blg przefermentowały w 10 dni. 5 dni chmielenia na zimno i cold crush 3 dni. Nagazowało się bardzo szybko, po tygodniu już miało sporo gazu, natomiast najlepszą formę osiągnęło według mnie po 3 tygodniach od zabutelkowania. W tym też okresie zostało poddane ocenie na Kuźni Piwowarów i udało mu się dostać do finału. Profil piwa bardzo owocowy, owoce tropikalne/ananas/mango/ troche morele. Chmieliłem mosaic/galaxy/amarillo (na biotransformację), ale myślę że sporo owocowości dały również drożdże. Chmielenie tylko na hopstand i zimno, a i tak wyszła fajna niezalegająca goryczka na finiszu. Dobrze, że nie chmieliłem na początek gotowania bo pewnie była by już szorstka i nieprzyjemna. Piwo wyszło mega soczyste (dodałem płatki owsiane i żytnie) i super pijalne. Z 17blg zeszło do 4blg. Wydaje mi się, że mogli do tego szczepu dodać drożdze z WLP644, dlatego odfermentowują niżej niż ten pierwszy blend Hazy Daze. Szczerze polecam ten szczep, jedyny problem to jak wspomniałem duża pylistość, czego oczywiście oczekujemy po drożdżach do neipa, ale z tak małą flokulacja jeszcze się nie spotkałem.
 7. IMO jest to po prostu odpowiednik London Ale III z Wyeast. Nawet zakres pracy temperatury, odfermentowania i tolerancji na alkohol jest identyczny jak dla 1318.
 8. I ja muszę dorzucić swoje trzy grosze do śrutownika zakupionego od Pana Patryka. Miałem 5kg jakiegoś starego słodu i na nim testowałem grubość śrutowania. Zdecydowałem się na szparę 1,2 mm, jednak nieco za grubo, nastepnym razem spróbuję drobniej, lub dorzucę trochę łuski ryżowej - filtracja poszła zbyt szybko. Z plusów: wydajność wzrosła o 10%, wreszcie przy wysładzaniu woda nie przelatuje przez rurkę spływową (Klarstein) tylko przemywa młóto. Po kilku minutach wysładzania z rurki od pompy leci klar.
 9. Dokładnie. Zlatý Bažant pity z rana na moich poprawinach to jedno z najsmaczniejszych piw jakie wspominam w życiu Wszystkiego dobrego 🍻
 10. Dużo informacji jest na ten temat w internecie. Pierwszy lepszy artykuł: www.milkthefunk.com/wiki/Commercial_Sour_Beer_Dregs_Inoculation Najważniejsze znaleźć piwo, które nie jest spasteryzowane, w tym artykule jest link do listy, a reszta to już zabawa co konkretnie wybierzesz. Bo jeśli nawet 10 piwowarów użyje tej samej butelki to wysoko prawdopodobne, że uzyskają 10 różnych rezultatów. Czy ruszy to już loteria, bo nie wiemy w jakich warunkach była przechowywana butelka. Teoretycznie im bliżej terminu rozlewu tym lepiej. Ja osobiście użyłem najpierw blendu Wyeast 3278 a po 2 miesiącach wlałem 2 stopniowy starter Krieka z 3F. Fermentuje tak już 4 miesiąc, a za jakiś czas mam zamiar wlać kolejne dregi. I ostatnia kwestia - owoce dodaje się na ostatnim etapie fermentacji. I polecam też temat z naszego forum: www.piwo.org/forums/topic/5205-piwa-fermentacji-spontanicznej-lambik-flandryjskie/
 11. A jakie to drożdże? 130 gram na burzliwą na 20l ? IMO trochę dużo jeśli chcesz zbierać. Dawałem 50g na warkę 20l na burzliwą i po przemuciu gęstwy było w miarę ok, przy 130g może już być ciężko. Zawsze możesz chmielić na burzliwej przy kolejnej warce, po której nie będziesz już zbierać gęstwy.
 12. Nie jest wtedy potrzebny, a wręcz przeszkadza bo zapycha filtr.
 13. To zrobiłeś te same błędy co ja za pierwszym razem, gdy filtrowałem tym hopspiderem. Whirfloc powoduje, że osady się zbijają i zaklejają filtrator. I podobnie mieszałem przy chłodzeniu, a brzeczka nie powinna cyrkulować wtedy przez filtr.
×
×
 • Create New...