Jump to content

gregq

Members
 • Content Count

  29
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

334 profile views
 1. Sorry za podwójny post, ale sytuacja się troszeczkę zmieniła. Jak wspomniałem wyżej, nastawiłem White IPA 14 blg na tych drożdzach, no i po 6 dniach fermentacja się zatrzymała, areometr wskazał mi 5,5blg, od 2 dni nic się nie dzieję, zero piany, CO2 wydziela się w minimalnej ilości, blg stoi. Czy ktoś miał na tych drożdżach odfermentowanie rzędu 60%? Niezły syf. Chyba dorzucę do fermentora US05, zlać znad na osadu i wtedy dodać, czy bezpośrednio do wiadra?
 2. Też miałem w wicie problem z przegazowaniem. Na szczęście obyło się bez granatów, bo wsadziłem wszystkie butle do lodówki. Fermentowałem 2 tyg bez burzliwej z 12blg zeszło do 4 bez oznak fermentacji, piany etc. A jednak pojawił się problem. Najgorsze, że właśnie nastawiłem white ipę 14blg na tych drożdżach. Zastanawiam się ile ją przetrzymać, by było w miarę bezpiecznie. Ew. myślałem o po zlaniu na cichą po 7-14 dniach żeby dodać pakę US05 i przetrzymać jeszcze tydzień i wtedy w butle. Co myślicie?
 3. Rozumiem, że na 20l? Możesz opisać jakie to było piwo i jak wyszło?
 4. Ostatecznie zdecydowałem się na piekarnik, opiekłem śliwki przez ~10min w temp. ok. 120 stopni i wrzuciłem do fermentora. Poszło 300g na 12l barley wine. Było to jakieś 2 tyg. temu. Dzisiaj miałem okazję zobaczyć co się dzieję z piwem. Żadnych oznak infekcji nie zaobserwowałem, w smaku wędzonka jest wyczuwalna, ale jakoś nie powala. Sama śliwka wyczuwalna, ale nie dominuje smaku. Pewnie wędzonka będzie zależna od stopnia uwędzenia samych śliwek, ale zastanawiam się czy nie dorzucić jeszcze trochę, mam jeszcze do dyspozycji 200g. Butelkowanie muszę przesunąć, bo dodane płatki dębowe nie są jesz
 5. zapomniałem napisać, że piwa jest zaledwie 12l, więc 0,5kg może wyjść całkiem sporo
 6. Jakieś 2 tygodnie temu uwarzyłem wędzonego barley wine. Pomimo zasypu w którym było ponad 40% słodu wędzonego gruszą z Viking Malt, to wędzonka jest wyczuwalna dosłownie minimalnie. Chciałbym ją trochę podkręcić, więc po przeczytaniu kilku postów wybór padł na dodatek śliwki wędzonej. Problem polega na tym, że w tym momencie wchodzi w grę tylko dodatek na cichą, więc rodzi się zagrożenie infekcją, etc. Myślałem albo o ich podgrzaniu w piekarniku albo o wymrożeniu dla bezpieczeństwa. Druga sprawa to ilość, dysponuje 0,5kg wędzonych śliwek, ale to chyba trochę za dużo, jakieś pomysły? Z góry dzi
 7. A przelewaliście na cichą? Ja planowałem przedłużyć burzliwą do 2 tyg. i na ostatnie kilka dni przenieść do piwnicy, w której jest z 16 stopni.
 8. Miał ktoś kłopoty z siarką z tymi drożdzami? W drugim dniu burzliwej zaczęło dawać z rury zgniłym jajem.
 9. znalazłem w domu jeszcze jeden, prostokątny o wymiarach ok. 20x10x5, tyle, że ma rozłożone bieguny podobnie jak ten okrągły, tj. płaszczyzna pola prostopadła do wysokości. Ten okrągły ma z 30x5. Czy taka dysproporcja jest dopuszczalna? Jeszcze myślałem o zamontowaniu tylko tego prostokątnego na tym najkrótszym boku, wtedy rozkład biegunów chyba jest ok, czy nie?
 10. Sorry za odkopywanie, ale właśnie będę składał swoje pierwsze mieszadło. Mam w domu pojedynczy magnes neodymowy okrągły o śr. ok 3cm, na moje oko mocny. Wystarczy ten jeden, czy dokupić drugi? Nie mam za bardzo rozeznania.
 11. Kiedy będą metryczki z eliminacji? Możecie podać cały ranking?
 12. Brzeczka była napowietrzona, rehydratacja w około 20 stopniach, zadawałem do brzeczki, która miala z 15-16 (niżej już nie chciało mi się chłodzić) Miałem ogarniać nowe drożdże, no ale dzisiaj rano (po ok. 100h od zadania) okazało się, że fermentacja ruszyła. Mam nadzieje, że taki opóźniony start nie wpłynie na walory smakowe. Ja następnym razem po te drożdże nie sięgnę.
 13. U mnie niestety nadal cisza, 72h w 11 stopniach i żadnych oznak fermentacji, blg takie samo jak na początku. Próbować jeszcze zwiększyć temp. np do 13 stopni, czy jutro zadać inne drożdze?
 14. Dodałem jedną pakę na małą warkę - 12l pilsa 13blg, drozdze pół godziny wcześniej uwodniłem. Póki co jest po 48h i nadal cisza.
 15. Mija mi już 24h w 10-11 stopniach i nadal cisza. Jest szansa, że ruszą w tej temp, czy lepiej zwiększać do 12-13? Piwo to bohemian pilsner.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.