Jump to content

nehoshi

Members
 • Content Count

  109
 • Joined

 • Last visited

 1. Najlepiej by było dorzucić drugą saszetkę drożdży jeszcze tego samego dnia, ale w tym wypadku myślę, że zrobiłbym tak samo.. poprawisz się przy następnej warce Często takie "nerwowe ruchy" dodatkowo pogarszają sytuację. Gdybym tylko miał to nawet i dwie bym dorzucił Może coś z tego jeszcze będzie na jednej saszetce... posmaki niech się pojawią, trudno - byle dofermentowało..
 2. Ok, czyli w takim razie zostawiam w piwnicy, nic nie ruszam i zobaczymy co się będzie działo... Dzięki za pomoc.
 3. Witajcie, Mam pytanie/problem. Uwarzyłem pierwszego pilsa w życiu i nie ogarnąłem tematu z drożdżami - zakupiłem Saflager S-23 jedną saszetkę a nie dwie, jak zaleca producent. Drożdże zadane dzisiaj około 20:00 w temperaturze 20st. C. i zniesione do piwnicy, gdzie temp. otoczenia wynosi około 8st. C. Drozdże po rehydratacji w 23st. C. Pils wyszedł 20 litrów / 13Blg. Pytanie zasadnicze - zostawić jak jest w piwnicy i być dobrej myśli, bo jest szansa, że będzie dobrze czy na szybko jutro zamawiać drugą saszetkę S-23 i dodać we wtorek? Z góry dzięki za pomoc!
 4. Hej, Drozdze ruszyly. Delikatna biala pianka na powierzchni, wiec nie zasuwaja jakos zbytnio. Czy zostawic fermentor do wieczora w 23 stopniach C czy przeniesc do 19?
 5. Myślisz, że lag >48h jest normalny? Jeśli tak, to mnie uspokoiłeś W jakiej temperaturze fermentowałeś?
 6. Ok, do rana potrzymam fermentor w 22 stopniach, jak ruszą, przeniosę w chłodne, jak nie ruszą, dodaje M07. Dzięki za sugestie!
 7. Mam jakąś paczkę S-04 ważną do 10.2012 i trzymaną w lodówce, ale chyba szkoda ryzykować.... Mogę jeszcze dosypać Mangrove Jack's British Ale M07 kupione ostatnio, ale nie wiem jak to wymieszanie drożdży wpłynie na piwko.... ech..
 8. Drożdże wysypane na powierzchnię - zgodnie z zaleceniami producenta. Brzeczka była dobrze napowietrzona. Ok, przenoszę do 22°C, jak ruszą przeniosę z powrotem do 19°C. Zawsze sypałem jedną saszetkę, nawet jak piwka miały 18BLG i ruszały szybko. Czytałem, że te drożdże wolno startują, ale 48h to już lekka przesada...
 9. Hej, Widzę, że idealnie "wstrzeliłem" się w temat. W sobotę około 15:00 zadałem saszetkę Mangrove Jack's US West Coast M44 do fermentora (AIPA 18o BLG, 22l) i do dzisaj nic się nie dzieje. Na powierzchni nie ma ani odrobiny piany, nic. Fermentor stoi w 19o C. Nie mam drugiej saszetki, żeby dosypać... Czy jeszcze czekać, czy radzicie co innego?
 10. Obiecałem, że się odezwę co i jak z tym piwkiem, więc się odzywam Musiałem źle zmierzyć Blg na początku (albo mierzyłem przed dodaniem laktozy...), w każdym razie piwko poprawnie nagazowane, żadnych granatów, także laktoza musi solidnie podbijać Blg. Pozdrawiam!
 11. Słoiczek stoi w lodówce i czeka na następną warkę A i ja mam tak po raz pierwszy i po raz pierwszy zadałem gęstwą, może to jakaś prawidłowość?
 12. Dzięki za wsparcie duchowe Zebrałem wszystko do słoika, tylko się podzielić na warstwy nie chce... Jak nie urok to... (jak to mówią)
 13. Hej! Planowałem po żytnim zebrać gęstwę z 3068, ale wygląda to to jak jakieś farfocle... czy tak powinno być? Z reguły była to ładna "maź" :rolleyes:
 14. Płyn zlany z nad gęstwy w starterze zapach miał mało przyjemny, ale w smaku nie był zły, więc drożdże poszły do brzeczki. Z 1.5 litrowego startera drożdże 3068 dodane do portera pszenicznego 22°Blg zaczęły pracę po 12 godzinach i po ~40 godzinach piana jest prawie do wieczka fermentora... Powoli zaczynam rozumieć o co chodzi z tą cierpliwością w piwowarstwie - jednak nie ma co się martwić na zapas
 15. Ja robiłem z ekstraktu jasnego w proszku, może to ma znaczenie... Jutro warzę piwko, a póki co starter leży w lodówce i drożdżaki opadają na dno... ale jak drożdże będą śmierdziały po zlaniu płynu znad nich, to chyba jednak wykorzystam gęstwę po żytnim, które kończy właśnie burzliwą... ech
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.