Jump to content

bkrawczy

Members
 • Content Count

  49
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Jan
 • Liczba warek
  18
 • Miasto
  Warszawa (Bemowo)

Kontakt

 • Imię
  Bartek
 • Skype
  bkrawczynski

Recent Profile Visitors

306 profile views
 1. Dzisiaj kontrolnie otworzyłem butelkę. RIS nagazował się na takim poziomie jakim chciałem ale zakłądam że to jeszcze mocniej się nagazuje. Myślisz że jak odkapsluje i zakapsluje ponownie każdą butelkę to to coś pomoże?
 2. A co myślisz o tym aby to delikatnie zlać do fermentora, poczekać aż drożdże zjedzą glukozę i zabutelkować ponownie z prawidłową ilością glukozy? Wiem że brzmi to jak partyzantka ale chociaż w teorii mogłoby zadziałać.
 3. Mam problem. Butelkowałem dzisiaj RIS'a z 20 blg zeszło mi do 6 blg i tak już zostało ponad tydzień. Podczas dodawania glukozy nie wiem o czym myślałem i zamiast dać 75g/20l to dałem 150g/20l. Co robić? a) Zostawić i sprawdzać czy nie wybuchnie i ew. upuszczać gaz z butelek? b) Odkapslować i wlać wszystko z powrotem do fermentora i poczekać?
 4. Z czasem goryczka będzie słabsza. Jak otworzysz piwo i będzie za bardzo goryczkowe to daj mu ze 2 miesiące poleżeć i zobaczysz jaka będzie różnica. Jakiś czas temu robiłem aipę 110ibu i w późniejszym czasie podobną na poziomie 70ibu. Niedawno otworzyłem obie z tym że ta bardziej goryczkowa była starsza o ponad miesiąc. Goryczka obu była bardzo podobna.
 5. Ciekawe spostrzeżenia odnośnie posmaków. Też skłaniam się ku suszonej bo łatwiej to też będzie odkazić i przygotować. Myślałem aby zrobić miętowy syrop glukozowy i dodać to już tuż przed butelkowaniem. Co do proporcji to zrobię chyba sobie testy na świeżym soku ale przynajmniej mam już jakiś punkt odniesienia. Dzięki.
 6. Chcę dodać miętę na cichą do cydru jabłkowego kartonikowego lecz nie mam pojęcia w jakiej proporcji. Nigdy tego nie robiłem a chciałbym aby mięta była wyczuwalna ale nie dominująca nad jabłkami. Myślałem o moczeniu posiekanej świeżej mięty cukrowej w małej ilości wódki i potem dodanie jej na cichą. Ktoś może mnie wspomóc doświadczeniem?
 7. Miałem okazję próbować owego piwka wczoraj. Bardzo fajne lekkie piwo na ciepłe wieczory. Bardzo klarowne mimo ciemniejszego koloru. Chyba popełnię coś podobnego niebawem. pozdro
 8. Z tą przerwą to chyba racja. W sumie to jest bez sensu. I tak na indukcji dość długo będzie mi się podgrzewało do 72. Dlaczego caraarome out? Jeżeli chodzi o palone to nie chciałbym aby to piwo wyszło kwaśne. Poprzednio złapało mi kolor idealnie i paloność i czekoladowość była na dobrym poziomie.
 9. Warszawa, bemowo, tylko odbiór osobisty. Butelek mam ok 40 ale pewnie więc. Musiałbym dokładnie zliczyć. Oczywiście czyste brązowe klasyczne "bańki" w idealnym stanie. Duża część jest nowych nieużywanych. Chciałbym 50 gr / szt. ew. w rozliczeniu chętnie przygarnę domowe piwko. Kontakt PW.
 10. To jest moje drugie podejście do tego piwa. Niestety w pierwszym tak wszystko zatarłem że piwo odfermentowało mi z 13 do 6 blg. Chciałbym aby było dosyć oleiste, wytrawne z lekko wyczuwalnymi nutami wędzonymi. Poprzednio chmieliłem Marynką i Goldings UK. Chciałbym teraz spróbować z Northdown. Poniżej receptura po zmianach na ok 30l 13-14 BLG. 4,5 kg słód Pale Ale Weyermann 1,5 kg słód Monachijskii Weyermann 0,3 kg słód Chocolate BestMalz 0,3 kg słód Caraaroma Weyermann 0,35 kg słód Smoked BestMalz 0,5 kg jęczmień palony 0,4 kg płatki jęczmienne 1,2 kg płatki owsiane 63 °C / 40 min 6
 11. Nie kombinuj. Sam jak zaczynałem to też robiłem takie błędy. Myślałem że im więcej wrzucę do gara to będzie lepiej. Dopiero z czasem zrozumiałem że więcej nie zawsze idzie w parze z lepiej. Po za tym wg. mnie stout nie powinien być mocno goryczkowy tak samo nie powinien być mocno gazowany. Stout ma być trochę jak wino. Delektujesz się każdym łykiem. Goryczka ma nie zasłaniać smaków i aromatów słodowości, paloności i czekolady. Bardziej pełni tutaj rolę aby zrównoważyć słodycz.
 12. A to nie jest przypadkiem kwestia garnka? Bo ze zdjęcia mogę stwierdzić że nie jest on przystosowany do indukcji. Sam ważę na indukcji i nie mam z tym żadnych problemów no ale w garze z nierdzewki przystosowanym do tego rodzaju płyty. Emalia na indukcji to raczej kiepski pomysł.
 13. To poruszę jeszcze jeden temat w tym wątku. Dzisiaj usłyszałem od znanego blogera że długa fermentacja cicha może powodować problemy z nagazowaniem. Czy ktoś może to rozwinąć? Chodzi o kondycję drożdży?
 14. No właśnie tak myślałem aby poczekać pełne 2 tygodnie i dopiero ocenić ale chciałbym mieć już jakiś plan awaryjny. Czyli po 2 tyg. jakby dalej był problem to można bez problemu dodać glukozę i zabutelkować ponownie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.