Jump to content

Krzyzaku

Members
 • Content Count

  35
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Yeast Dobre!
 • Rok założenia
  2014
 • Miasto
  Kąty Wrocławskie
 1. Jeżeli to lekkie, letnie piwo to daj spokój ze sterylnością, nieco dzikusów nikomu nie zaszkodziło. Potrzymaj piwo nieco dłużej na fermentacji po dodaniu owoców (gdyby trafił się jakiś szczep który dożre jeszcze cukry proste), zanim wolniejsze drożdze np. Bretty zaczną ostro przeżerać resztki to piwa już nie będzie w butelkach. Chyba, że jakiś porter z truskawkami - no to większy problem, istnieje opcja przemycia owoców słabym roztworem ClO2, tylko kontakt z owocem powinien być relatywnie krótki, a owoc dobrze przepłukany, bo inaczej może być apteka.
 2. Jak zachowałeś sterylność to nie ma co się martwić. Ja dosyć często cisnę warki po 40l i robię startery z paczki sucharów. Używam jednak szybkowaru, więc ze sterylnością jestem za pan brat.
 3. Jak wiadomo, że źle startują to rób starter - przecież szkoda pracy przy piwie, żeby spieprzyć fermentacje. Nie musi być na mieszadle, po prostu rozchulaj drożdzaki.
 4. Dam pewne porównanie jak wygląda ta odpowiedź względem pozostałej dyskusji. To tak jakby chłopaki dyskutowali tutaj o tym jaka stal jest najlepsza do zrobienia miecza, czy wykończyć go kością słoniową czy jakimś zacnym kruszcem, a Ty wbijasz z kwestią "ostatnio używałem dzidę z kamiennym grotem i była świetna", albo w dyskusji o spoiwach do zadań specjalnych np. w lotnictwie zasugerował biurową taśmę do papieru jako element łączący dwa elementy Wypij trochę dobrych piwek, zobacz co Ci smakuje i dopiero wybierz co chcesz warzyć.
 5. a dlaczego wątpiłeś w to co kolega napisał? Wątpić jest rzeczą ważną. Wątpliwości umożliwiają rewizję wiedzy i metodologii. https://byo.com/stories/issue/item/3187-advanced-dry-hopping-techniques; akapit "Timing is Everything".
 6. Jasne pełne to były (i są) lagery. Poszło "w stronę Pale Ale" właśnie dlatego, że zrobiłeś ale.
 7. Uwarz porządnego Pilsa. Zadbaj o miękką wodę, dobrze rozruszany starter dolniaków i odpowiednią (~10°C) temperaturę fermentacji. Trochę słodu pilzeńskiego, z tego co widzę wspomniany napitek miał 14°Blg; dorzuć polskiego chmielu na 25-30 IBU. Kiedy ja zrobiłem takiego piwa, wszyscy pijący 40+ mówili, ze piwo jak za ich młodości
 8. Mimo większej podatności do infekcji NIE MUSI dojść Co do sterylności procesu - to przecież napisałem: Czyli nie grzeb w piwie kiedy nie trzeba, używaj zdezynfekowanych narzędzi etc. - czyli "dbaj o sterylność procesu" w tym też się zawiera
 9. Dosyć oczywiste, że mając dodatkowe źródło węglowodanów w jakiejś cieczy umożliwia się wzrost mikroorganizmów trawiących je. Oczywiście czynnikiem hamującym bedzie tu obecność chmielu i zawartość alkoholu, ale nie ma nic niemożliwego. Nie mam źródła, ale własne doświadczenie i krótki epizod pracy w laboratorium mikrobiologicznym
 10. Płatki dodawane do brzeczki pozbawionej amylazy? Uważaj na infekcje bo mając skrobie w piwie łatwiej o to. Na cichą można wrzucić jeszcze raz tyle chmielu, ale co kto lubi.
 11. Brettanomyces to w tym porównaniu byłyby jakieś małpiatki Ale cała ta moja paplanina ma na celu uświadomić, że informacja, że Twoja dziewczyna uczulona jest na "drożdze piwne" NIC CI NIE DAJE, bo nie wiesz tak naprawdę o jakie drożdze chodzi!
 12. Test oparty na ELISA? Całkiem porządnie. Teraz dwie rzeczy: 1. Po zastanowieniu, uważam, że termin "drożdze piwowarskie" w tym teście odnosi się do S.pastorianus. S.pastorianus różni się od S.cerevisiae jak goryl od człowieka, a drożdze piekarnicze, gorzelnicze i piekarskie są jak Homo sapiens sapiens rasy białej, czarnej i zółtej. Mogę Cię zapewnić, że będąc uczulonym na "sierść" białego człowieka, bedziesz uczulony na "sierść" czarnego i zółtego. Będąc uczulonym na sierść goryla nie musisz być uczulony na sierść człowieka. (To tylko analogia i to nieco naciągana, ale w sensie biologiczny
 13. O Panie, jak dasz Pan taki słój to overpitching będzie. Możesz wlać razem z piwem znad gęstwy - tym bardziej, że to nie typowy starter i raczej piwo jest niezłe w smaku
 14. Warto zobaczyć czy nie ma dodatków które dorzucił producent, aby polepszyć właściwości budowlane takiego gipsu. Czystość samego CaSO4 może być mniejsza - ale przy ilościach jakie dodaje się w piwowarstwie nie ma to większego znaczenia tak naprawdę. Oczywiście gipsy w sklepach piwowarskich są nieprawdopodobnie drogie w przeliczeniu na kilogram - ale 20g styka na 80l piwa i pytanie czy jest sens kombinować
 15. Wybacz, ale coś tu nie gra - drożdze piekarnicze oraz większość winnych i piwnych to ten SAM GATUNEK - Saccharomyces cerevisiae. Populacji (szczepów) jest od groma, różnią się w BARDZO NIEWIELKIM stopniu jeżeli chodzi o metabolizm. Istnieje możliwość, ze dziewczyna uczulony jest na jakiś metabolit konkretnego szczepu - ale to odnosi się TYLKO do szczepów produkujących ten metabolit, lub produkujacych go w większej ilości niż pozostałe. Podział na piekarnicze, gorzelnicze, winne czy piwowarskie jest bardzo umowny. Mogę fermentować wino na S.pastorianus (inny gatunek - drożdze dolnej ferm.)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.