Jump to content

baczek1991

Members
 • Posts

  76
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by baczek1991

 1. Spoko patent, w moim przypadku wygrało lenistwo i numeruję warki markerem na kapslu.
 2. Fiolkę z drożdżami należy otwierać ostrożnie i stopniowo (jak wstrząśniętą butelkę cocacoli, upuścić trochę gazu, poczekać i znowu upuszczać). Niektóre fiolki są nagazowane i przy szybkim otwarciu potrafi trochę wylecieć.
 3. baczek1991

  baczek1991

 4. Czy Weizen z owocami łapie się w kategorię owocowe pszeniczne? Z opisu wynika, że nie.
 5. Dodam jeszcze, że regulacja wysokości w kapslownicy stołowej nie jest niczym uciążliwym. Wystarczy posegregować butelki lub wybierać podobne z skrzynki i regulacja wysokości występuje max 3-4 razy na warkę. (kwestia doświadczenia). Posiadam taką i jestem bardzo zadowolony Grifo. Kapslownice typu Greta to szajs, dziwię się, że jest to jeszcze w sprzedaży.
 6. Co w tym zasypie miało by się nie zatrzeć przez 60 minut w 65oC?
 7. To i ja dorzucę swoją chłodnicę, montowana na podstawie opisu ASadama. Dla mało cierpliwych osób nie polecam samodzielnego wykonywania chłodnicy, strasznie ciężko zrobić to dobrze. Ja użyłem trochę za cienkiej blachy i trochę się nogi uginają.
 8. W moim przypadku FM12 tworzą bardzo grubą pianę. W trakcie przygotowywania starteru wychodziły z kolby. Po 20h fermentacji w 14oC też zaczęły wychodzić z fermentora - ok 10 cm piany. Więcej uwag na razie brak.
 9. Do wygotowania koloru i lepszej dezynfekcji polecam, po gotowaniu zostawić pończochę we wrzątku i dosypać Oxi.
 10. Red IPA 25L American Wheat 25L Pils czeski 22 L APA 25 L Gose 20 L Saison 26 L Świąteczne 45 L Black American Pale Ale - 25L Oatmeal Stout 26 L razem: 8289l
 11. Z jakości usług jestem zadowolony, mam jedynie uwagę do niekompletnych paczek. 3 razy zamawiałem i za każdym razem czegoś brakowało w paczce, oczywiście po kontakcie telefonicznym czy mailowym brakujący towar był wysyłany od razu. Bez gratisów.
 12. 70% roztwór alkoholu izopropylowego nadaje się do dezynfekcji? 99% alkohol izopropylowy tanio wychodzi na allegro.
 13. Nie będę zakładał nowego tematu. Planuję warzyć świąteczne, mam gęstwy US-05 oraz FM21, którą polecacie? Obawiam się, że na US wyjdzie mimo przypraw nijakie. Fermentację i tak planuję zaczać od 16oC i pod koniec podnieść do 22oC, także FM21 nie powinny wyprodukować bardzo dużo swoich aromatów. W przypadku FM21 lepiej chyba zatrzeć trochę bardziej na słodko? Saision na nich zszedł do 0,5 Blg.
 14. Witam, mam problem z Gose z wiśniami. Opiszę dokładnie temat. Gose zakwaszane 40 godzin w kadzi warzelnej, potem gotowane godzinę, także lakto na tym etapie powinno być ubite. Po 2 tygodniach burzliwej brak oznak infekcji, zeszło z 10 do 1,5 Blg, Zlane na cichą z dodatkiem 1 kg wiśni, przygotowanych miesiąc wcześniej i spasteryzowanych w słoikach, niestety bez dodatku cukru. Po tygodniu w związku z brakiem bulkania zerknąłem do fermentora w celu oceny czy już butelkować i zauważyłem początki infekcji. Zdjęcia przedstawiają stan obecny po 2 tygodniach od dodania wiśni. Aromat w porządku, pachnie podobnie jak przed fermentacją i wiśniami. W smaku bardzo delikatna kwaśność. Fermentowane gęstwą US-05. Co w tym wypadku radzicie? Obawiam się to butelkować, ale wylać też szkoda. Można prosić o ocenę na podstawie zdjęć co to może być? Nie wiem jak odróżnić bakterie od pleśni. Pozdrawiam
 15. Mam dokładnie taki sam problem, od kilku warek po otwarciu piana zaczyna powoli wychodzić. Też dezynfekcja nadwęglanem. Niedofermentowanie, przegazowanie, drobiny chmielu itd. wykluczam. Oznak infekcji nie zauważyłem.
 16. Super rozwiązanie z oznaczeniem długości zwoju. Ciężo bez tego uzyskać równe zwoje. W przypadku montażu hopstoppera warto zostawić kilka cm blachy od spodu i zwoje nie powinny wtedy kolidować z hopstopperem.
 17. Pisałem o tym kilka postów wyżej, drożdże naprodukowały tyle alkoholu, że padły i już niżej nie zejdzie. Na nagazowanie bym nie liczył. Żeby zejść do 5 Blg musiały by wytrzymać 13% alkoholu.
 18. Jeżeli zwykła kwasówka niekarbowana to ciężko będzie zejść poniżej 40 minut. Warto mieszać częściej i po eksperymentować z mniejszym przepływem jak ci szkoda wody. Albo kupić 10 m rury nierdzewnej karbowanej na forum za ok 100 zł i przy mieszaniu schodzisz poniżej 20 minut.
 19. Nie wiem, które masz tłumaczenie, ale w obecnym jest to nazwane: "AROMATYCZNY (WHIRLPOOL)". Nie jestem pewny czy dobrze jest to przez program interpretowane ponieważ dodaje on IBU w tym ustawieniu. Zakładam, że gdy wrzucamy chmiel w 70oC to już nie zachodzi izomeryzacja alfa kwasów więc IBU nie powinno wzrastać. Takie 50g Citry na whirpoolu na 30 minut wnosi już 10-15 IBU więc warto mieć to na uwadze przy mniej goryczkowych piwach, aby nie nachmielić za słabo przez ten sztuczny wynik. Wszystko na ten temat jest tutaj opisane: http://www.piwo.org/topic/10132-artyku%C5%82-byo-hop-stand-chmielenie-whirpoolowe/ Także to jak chcecie ustawiać chmielenie whirpoolowe w programie zależy tylko od tego w jakiej temperaturze zamierzacie wrzucać chmiel jeżeli poniżej temperatury w której zachodzi jeszcze izomeryzacja to lepiej zastosować ustawienie "gotowanie 0 minut" wtedy macie wprowadzony chmiel, ale IBU już wam nie dolicza. Jeżeli dodajecie chmiel na samym początku chłodzenia to warto użyć ustawienia "Aromatyczny whirpool" bo trochę wzroście IBU czy o tyle ile przewiduje program to już się trzeba samemu przekonać.
 20. Pytanie czy chcesz nagazować to piwo, bo US padną przy 10%. Mój Ris 27 Blg zatrzymał się na 9,5 Blg i po 3 miesiącach w 15 stopniach ma prawie zerowe nagazowanie. Także na takie mocarze lepiej inne drożdże stosować.
 21. Nie rozumiem co ludzie chcą osiągnąć robiąc FFT na drożdżach innych niż użyte w piwie. Może róbcie FFT na bretach, a potem pytanie dlaczego zeszło niżej.
 22. Przy mocy 6kW trzeba zasilać trójfazowo, bo standardowa instalacja elektryczna tego nie wytrzyma. Woda do wysładzania jak będzie grzana?
 23. Zamierzam zmontować coś podobnego do bazooki ze zdjęć powyżej tyle, że trochę grubszą i dłuższą wersję, tak aby zmniejszyć ryzyko zapchania. Jaką siatkę filtracyjną użyć? https://siatkifiltracyjne.com.pl/52-siatki-tkane-nierdzewne#/page-3 Waham się pomiędzy oczkiem 0,25mm a 0,19mm. Na allegro są w cenie 59 zł za 0,5m2. Jakie oczko mają te sprzedawane na aliexpress? Jako wzmocnienie konstrukcji jeżeli będzie taka potrzeba, planuję użyć spirali z drutu nierdzewnego.
 24. Można wiedzieć, dlaczego miał by zastosować cieńsze przewody? Im większy przekrój czym mniejsza rezystancja przewodu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.