-
Content Count
506 -
Joined
-
Last visited
Piwowarstwo
-
Nazwa browaru
Na kreche
-
Rok założenia
2009
-
Liczba warek
93
-
Miasto
Krosnowice, Dolny Śląsk
Recent Profile Visitors
The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.
-
Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim
Bączek replied to Undeath's topic in Zapiski piwowarów domowych
Troisy nawięcej stajni dają mi na pocz. fermentacji, potem się to wygładza w stronę "normalnego" piwa. Masz teraz sezon na winogrona - może pyknij do balona pogniecione grona z tym BAPA + ew. jakieś winiarskie? -
Bączek reacted to a post in a topic: [Giełda] Zabawki na zlomie
-
Bączek reacted to a post in a topic: Browar Czerwony Potok-Początki
-
Miałem jedną próbę zrobienia piwa z założenia "czerwonego" w barwie: do lagera wiedeńskiego dodałem jęczmień palony (4500g wiedeński, 85g palony). Dodałem go na koniec zacierania przed wygrzewem. Barwa była bardziej niż w innych moich piwach zbliżona do "czerwonego", posmak był mocno "ciasteczkowy" (wiedeński), wyczuwalna była lekka kwaśność (pewnie od palonego). Gdybym miał dzisiaj uwarzyć piwo "czerwone" to użyłbym jaśniejszych słodów niż wiedeński i dodał jęczmień palony (te 85g) drobniej ześrutowany ale na etapie filtracji, nawet dopiero przy pierwszym wysładzaniu.
-
Cześć - mógłbyś w paru słowach wymienić zalety/przewagę tego egzemplarza? Dzięki.
-
U mnie też nie działa w dalszym ciągu. Może nie te ksionżki czytamy co trzeba?
-
W "10" zmieniłbym nieco schemat zacierania, żeby ostatecznie nie wyszło "wodniste", np. 62stC - 10min, podgrzanie do 67stC, odbiór dekoktu a po jego powrocie wydłużone 72stC do 20-30min. BTW w tym schemacie uzyskanie 72stC po powrocie dekoktu jest łatwiejsze. W "12" monachijski II zamieniłbym na carahell albo ostatecznie na monachijski I, jesli koniecznie miałoby być coś oprócz pilzneńskiego i carapilsa. Piszę o czeskim pilznerze. Monachijski dużo lepszą robotę zrobiłby w "10".
-
13 maja 2017 - "Pod Przełęczą" Rzeczka, Góry Sowie, spotkanie wiosenne
Bączek replied to rubezahl's topic in dolnośląskie
Wpisuję się 1. Rubezahl (10l) 2. krzysiek9999 + Basik189 (10l) 3. Camilos + Tofka (10l) 4. Bączek + 1 os. (10L) -
Warka 40L - jak wysładzać i jak zrobić starter?
Bączek replied to malpitrzon's topic in Piaskownica piwowarska
Zrób na początek np. APA 12blg, przetrenujesz gar/filtrację 40L. Starter do 12blg dasz radę zrobić na sprzęcie, który masz, a gęstwa będzie w sam raz na następną warkę 17blg (nie wspominając, że to lepsza droga dla drożdży). I tym sposobem masz 80L nowofalowców bez problemów -
Jeżeli fermentacja przebiegła poprawnie i nie wyczuwasz teraz w cydrze żadnych podejrzanych aromatów/posmaków to dodatek np.2-3g suchych i refermentacja w temp. 12-15stC nie sprawi niespodzianek. Spróbuj ew. część zabutelkować bez dodatku suchych - takie doświadczenie przyda się na następny sezon cydrowy
-
Możesz celować w 3vol, jeśli lubisz duże wysycenie. Skorzystaj z dostępnych kalkulatorów do wyliczenia ilości cukru lub innych surowców. Trudno oszacować, jak pozostałe w cydrze drożdże ruszą z refermentacją. Warto byłoby dla pewności dać jakieś neutralne drożdże, nawet piwowarskie, jeżeli dasz cukier a nie świeży sok. Ja korzystam z nalewarki przeciwciśnieniowej i butli CO2, mam wtedy całkowicie klarowny cydr we flaszkach ale z mniejszym wysyceniem.
-
http://www.piwo.org/topic/22573-chmiel-i-dodatki-na-zimno-do-belgijskiego-witbiera/ Jeśli to pierwszy wit to proponuję zrobić klasykę, bez dodatków na cichą. Zresztą te wszystkie przyprawy mają nadać temu piwu "nutę", posmak, subtelny aromat, ale niekoniecznie zdominować.
-
Potwierdzam: pisałem o ilościach świeżo startych skórek, suchych (poza curacao) nie używałem.
-
Zacierałbym: 50stC - 20-30min, korekta pH, 62-63stC - 90min, próba jodowa, wygrzew. Jak dla mnie wystarczające aromaty miałem przy użyciu m. 80 a 150g startych skórek. Sporo aromatu i tak "po drodze" ucieknie. Używałem Brewferm Blanche ale najlepszy efekt miałem na Wyeast Belgian Witbier. Moim zdaniem te ostatnie nadałyby się na White IPA.
-
W przypadku skleikowanej pszenicy dobrze jest zrobić przerwę białkową w okolicach 50stC razem ze słodami. W tej temp. dobrze pracują jeszcze enzymy zakwaszające a po tej przerwie możesz skorygować pH zacieru kwasem mlekowym, chociaż ja osobiście preferuję fosforowy. Żeby zadać odpowiednią ilość kwasu trzeba znać pH - pomiar paskami albo pH-metrem. Ilość świeżych skórek cytrusów możesz sporo zwiększyć - te 8g to dość symboliczna ilość.