Jump to content

NOstromo

Members
 • Content Count

  24
 • Joined

 • Last visited

About NOstromo

 • Birthday 01/12/1989

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2015
 • Liczba warek
  6
 • Miasto
  Krzykosy (WLKP)

Kontakt

 • Imię
  Damian
 1. A może tak nieco spokojniej? Ja wiem, że o warzeniu wiem w tej chwili tyle, co nic, ale nie znaczy to, że podobnie jest z samym piwem. Warzenie to kompletnie inna bajka niż picie piwa. Po jakim poście doszedłeś do wniosku, że piwa dzielę na ipy sripy i resztę? No chyba, że rodzi się nowa piwna hipsterka i teraz warzyć czy pić AIPA to już wstyd i wracamy do marcowego, może nie jestem na bieżąco . Myślałem, że to oczywiste, że mam na myśli średnią goryczkę JAK NA AIPA. Wg. http://www.wiki.piwo.org/American_IPA: Goryczka: 40 – 70 IBU. 60 IBU uznałem za wartość "średnią". Ani prze
 2. Ano zapewne macie rację, będę miał to na uwadze przy kolejnych warkach. Ostatecznie wyszło 16,5l o ekstrakcie 14,5 blg, więc znów strata 3,5l. Jeśli używa się dużo chmielu to powinienem dolać więcej wody przed gotowaniem (żeby było 24 zamiast 22l)? Na końcu jeszcze wycisnąłem resztę chmielin przez pieluchę tetrową, ale zyskałem na tym niespełna litr.
 3. 1. Spuściłem tyle, ile się dało, żeby nie odsłonić złoża, czyli jakieś 2,5 l. 2. Wlałem kilka litrów na talerzyk, poczekałem 20 minut, spuściłem tych kilka litrów. 3. Czynność powtarzałem aż do uzyskania 22l (wtedy też leciało już tylko 2 blg,a wtedy ponoć się już nie wysładza). Brzeczka przednia miała 18/18,5 blg (ale o tym już chyba napisałem wcześniej).
 4. Cholerka, czułem, że coś zrobiłem nie tak . No nic, ostatecznie stracę około 11blg, nie tak źle, jak ostatnio . Z warki na warkę czegoś nowego się uczę, dzięki ogromne za wskazanie błędu Thorin!
 5. Nalewałem wodę na talerzyk, wierzchnia warstwa złoża trochę się wzburzała, ale sądziłem, że nie powinno się naruszać złoża filtracyjnego. Myliłem się? Pomiędzy 77 a 79 stopni, do 80 chyba nie doszło.
 6. Na pewno wyjdzie go trochę mniej, bo zebrałem ~22,5l o ekstrakcie 11,5 blg , więc jeśli odparują 2 litry to będę miał 20l 13 blg. Brzeczka przednia miała 18/18,5 blg. Coś zrobiłem nie tak? Wysładzałem stopniowo, dolewając po 5-6 litrów i czekając za każdym razem ok. 25 minut na ułożenie złoża. Jakieś pomysły co mogłem zrobić nie tak? Bo niby z czasem powinienno iść coraz lepiej, ale nie do końca wiem co zrobiłem nie tak jak trzeba. Mieszacie często złoże dla ponownego ułożenia może?
 7. Na zimno chcę dać Equinox, Citrę i Mosaic, w odwrotnej kolejności . Będzie ok?
 8. No to jak w końcu Panowie? 62? 66? I jak to nachmielić ostatecznie? Może tak jak w załączniku + reszta chmieli na zimno? Czy zwiększyć ilość któregoś?
 9. Jasne, już podaję Surowce: - słód pale ale weyermann 4,5 kg - słód caraamber 0,3 kg - drożdże safale S-04 11,5g Według wskazówek dołączonych do zestawu surowców zacieranie z 16 l wody, przez godzinę w 66-67 stopni, potem podgrzać do 72 stopni i trzymać do negatywnej próby jodowej. Podgrzać do 76 stopni i filtrować. Zebrać 22 l brzeczki z wysładzania, gotować 65 minut.
 10. Taką wiedzę posiadałem, ale nie chciałem ryzykować z samodzielnym wyborem temperatury, dlatego wolałem Was o to zapytać i właśnie takiej porady jak Twoja oczekiwałem, dzięki . Jeśli natomiast o chmielenie chodzi, to wiem, że na aromat muszę dać chmiel amerykański, aby uzyskać piwo chmielone nowofalowo, pozostałe chmiele podałem, abyście pomogli mi w dostosowaniu chmielenia tak, żeby wykorzystać je na goryczkę (jeśli się nie mylę, tylko przy hardkorowo goryczkowych piwach stosowanie chmielu z małą ilością alfa-kwasów na goryczkę w dużej ilości może dać uczucie ściągania). Myślałem o tym, o
 11. Cześć! Jutro będę warzył swoje drugie piwo. Mam zestaw z browamatora na angielskie IPA (na 20l 14 blg), chciałbym zrobić z tego AIPA. Do dyspozycji mam: - 85 g Mosaic - 85 g Citra - 75 g English Golding - 30g Lubelski - 30 g Equinox - 100 g Challenger - 30 g Fuggles Czyli generalnie amerykańsko - angielska IPA (chyba, że amerykńskich wystarczy na całość). Chciałbym, żeby goryczka była średnia, ok. 60 IBU (chyba, że uważacie, że lepiej wyższą uzyskać) i jak najbogatszy aromat (w miarę możliwości moich zasobów ). Proszę też o poradę jak zacierać słód, żeby piwo było dość wytrawne (
 12. OK, tak zrobię, dzięki . A ile litrów i o jakim ekstrakcie Ci wyszło? Gdybym miał możliwość to tak bym zrobił .
 13. Nie no, ja jeszcze chcę je na cichą przelać, ale nie mam pojęcia ile blg może jeszcze tam spaść, nie chcę potem zabutelkować niedofermentowanego piwa po prostu. Bo nie wiem teraz czy 4,5 blg to niedofermentowana brzeczka, czy też cukry nietrawione przez drożdże, z zacierania (choć wydaje mi się, że zacierałem w dobrej temperaturze, o ile termometr nie oszukuje ). Ja wiem, gorączkuję się trochę, ale to moje pierwsze piwo, pierwsze obserwacje i staram się jak najwięcej dowiedzieć. Wiem, że jak dojdzie do zakażenia piwa to będzie moja wina, trudno . Ale już same obserwacje chcę ko
 14. Ok tak zrobię. Jeśli po kolejnych 5 dniach blg nie ruszy to ma tak zostać? Nie porobią się granaty potem?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.