Skocz do zawartości

aston

Members
 • Liczba zawartości

  25
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Kontakt

 • Imię
  Aston

Piwowarstwo

 • Miasto
  Tak

Ostatnie wizyty

222 wyświetleń profilu
 1. Witajcie Wpadłem na pomysł, aby spróbować uwarzyć piwo z dodatkiem chininy. Interesuje mnie przede wszystkim w jakim stopniu gorycz chininy może zastąpić lub uzupełnić goryczkę z chmielu. Robię w związku z tym mały research. Temat wydaje mi się słabo rozpracowany, nawet na angielskich forach. Sama chinina (jako suszona kora drzewa chinowca) jest dostępna na Allegro, na kilku aukcjach. Nie ma więc problemu z dostępnością. Dalej, okazuje się, że dodatek chininy do napojów w UE jest regulowany i może stanowić maks. 100 mg / 1 litr (https://en.wikipedia.org/wiki/Quinine#Beverages). Dawałoby to więc 2 gramy na warkę 20 litrów. To już są jakieś dane na rozpoczęcie eksperymentu. Na tym etapie pojawiają się już naturalne pytania: - kiedy dodać chininę? Rozsądek podpowiada, że pod koniec gotowania, gdyż chinina jest gorzka sama w sobie, nie trzeba wydobywać goryczki przez długie gotowanie. Alternatywnym wyborem byłoby dodanie na zimno. - jak chinina będzie "współpracować" z chmielem? Czy można zrezygnować z chmielenia na goryczkę? Rozsądne podejście podpowiada, aby w pierwszej kolejności uwarzyć piwo bez chmielenia, tylko z dodatkiem chininy, aby zbadać jaką gorzyczkę wnosi chinina. Co jednak z chmieleniem na aromat? Czy przebije się przez nuty wnoszone przez chininę? - czy chinina nie będzie miała negatywnego wpływu na jakikolwiek etap produkcji piwa? Jak zachowają się drożdże w obecności tego dodatku? Jeśli okazałoby się, że drożdże nie lubią się z chininą będzie trzeba postawić na dodatek chininy na zimno. - jak zwiększenie dawki chininy ponad 2g na warkę wpłynie na smak/aromat/proces produkcji? Oczywiście, na gros z tych pytań będzie można odpowiedzieć po uwarzeniu pierwszej warki z chininą. Z pewnością w tym sezonie podejmę taką próbę, będę w miarę możliwości dzielił się spostrzeżeniami. Poza tym co powyżej jestem ciekaw, czy ktoś z Was ma już doświadczenia związane z chininą? Może ktoś z Was potrafiłby odpowiedzieć na któreś z powyższych pytań? Czekam na odzew i komentarze.
 2. aston

  Chmielnik sezon 2018

  Ja również po zbiorach. Drugi sezon hodowli i ponad 3 kg suchej szyszki Centeniala i Sybilli. Bite 2 dni suszenia
 3. Czy dopuszczalna będzie wysyłka piw kilku piwowarów jedną paczką?
 4. U mnie wychodzi 3,5l starter z jednej fiolki. Możesz zrobić stopniowy starter po 1,5 litra choć trochę to kombinacji. Zauważ że na 20 litrów brzeczki 14 blg wystarczy 2 litrowy pokusiłbym się nad zmniejszeniem wybicia w Twoim przypadku, jeżeli nie masz możliwości zrobienia dużego startera. Możesz też zrobić Ordinary Bittera na rozruch wtedy starter też o wiele mniejszy wychodzi. Duże startery to nie problem, robiłem już większe. Bardziej zastanawia mnie rozbieżność pomiędzy dwoma kalkulatorami - jest dość spora jak dla takiego, zdawałoby się prostego przypadku. Widzę, że chyba lepiej dmuchać na zimne i pokusić się o większy starter. Undeath - jaka byłaby korzyść ze stopniowego startera 2x1,5 litra?
 5. Faktycznie. Ale w "najgorszym scenariuszu" (Use smaller starter) wynik to 2 fiolki na 1l starteru. Wynik i tak znacznie lepszy niż wskazania BeerSmith. A z doświadczenia - jaką objętość starteru polecilibyście dla mojego przypadku?
 6. Cześć Przymierzam się do ESB 14BLG, warka 25l. Zastanawiam się jak duży starter drożdży FM10 przygotować. Kalkulator z mrmalty.com doradza 1.4l, BeerSmith z kolei 1.5l ale... z dwóch fiolek drożdży! Któremu lepiej zaufać? Aha - będę używał mieszadła magnetycznego
 7. aston

  Śrutownik Biowin

  OK. W międzyczasie znalałem inny filmik tego samego modelu: https://www.youtube.com/watch?v=07uHh5HQAjw. Tutaj tarcza też nie jest spasowana idealnie, choć jest o niebo lepiej niż w moim egzemplarzu.
 8. aston

  Śrutownik Biowin

  Podepnę się do tematu. Kupiłem właśnie nowy śrutownik Biowin. Jednak wydaje mi się, że obracająca się tarcza jest nieco krzywo zamocowana do wału. Niżej moje filmy: https://youtu.be/0IW8AVjRfPI https://youtu.be/XqgEWMTKKt0 Jak myślicie, ułoży się po kilku śrutowaniach czy lepiej od razu reklamować produkt?
 9. Moja paczka również dotarła. Wielki pozytyw, Tymek! Odnośnie zagubionego Cascade'a - to nie, nie dostałem go.
 10. Cześć Tydzień temu zbierałem gęstwę z Belgijskiego Pale Ale 13 BLG. Piwo po burzliwej zeszło do 3 BLG. Dziś zaglądam do lodówki i pokazał mi się widok taki jak na zdjęciu - gęstwa zaczęła bardzo zdrową fermentację Planowałem użyć tą gęstwę w następny weekend do warzenia Quadrupla. Jak myślicie, czy do czegoś się jeszcze nada czy lepiej kupować świeże drożdże? W ogóle, dlaczego fermentacja ruszyła? Ktoś się spotkał z podobną sytuacją? Drożdże: pierwsze pokolenie FM26.
 11. Tymek19, dwa pytania: - na jakie konto przelać kasę? - jak obliczyłeś kwotę dostawy z Anglii?
 12. Potwierdzam, również otrzymałem słody. Jeszcze tylko metryczki i będzie komplet
 13. Dołączam się do gratulacji, zarówno dla uczestników jak i organizatorów. Co prawda nie wygrałem, ale doszedłem do finału American Wheat. Już się nie mogę doczekać swojej pierwszej metryczki finałowej
 14. No to starter powędruje do lodówki. Dzięki za wsparcie!
 15. Wygląda na to, że już jest ok - rano na powierzchni zaczeły się pojawiać drożdże, po odkryciu folii jest nawet drożdżowy aromat. Teraz pojawia się obfita piana na wierzchu startera. Ma się ku dobremu! Acha - słoikiem bołtam tak często jak tylko mogę Brak mieszadła faktycznie doskwiera, ale mówi się trudno. Będzie przynajmiej o co prosić na gwiazdkę Myślę, że ten starter potrzymam do jutra popołudnia. Drożdże do tego czasu powinny się namnożyć, prawda? To na koniec jeszcze pytanie o sposób zadania drożdży. Będą pracowały w brzeczce tripla 18 BLG, warka 10l. Czy lepiej zadać starter od razu w całości czy wstawić go do lodówki, oddzielić rzadkie od gęstwy i zadać samą gęstwę?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...