Skocz do zawartości

aston

Members
 • Zawartość

  24
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Kontakt

 • Imię
  Aston

Piwowarstwo

 • Miasto
  Tak

Ostatnie wizyty

151 wyświetleń profilu
 1. aston

  Chmielnik sezon 2018

  Ja również po zbiorach. Drugi sezon hodowli i ponad 3 kg suchej szyszki Centeniala i Sybilli. Bite 2 dni suszenia
 2. aston

  21-22.04.2018 - V Łódzki Konkurs Piw Domowych

  Czy dopuszczalna będzie wysyłka piw kilku piwowarów jedną paczką?
 3. aston

  Starter drożdzowy a kalkulatory

  U mnie wychodzi 3,5l starter z jednej fiolki. Możesz zrobić stopniowy starter po 1,5 litra choć trochę to kombinacji. Zauważ że na 20 litrów brzeczki 14 blg wystarczy 2 litrowy pokusiłbym się nad zmniejszeniem wybicia w Twoim przypadku, jeżeli nie masz możliwości zrobienia dużego startera. Możesz też zrobić Ordinary Bittera na rozruch wtedy starter też o wiele mniejszy wychodzi. Duże startery to nie problem, robiłem już większe. Bardziej zastanawia mnie rozbieżność pomiędzy dwoma kalkulatorami - jest dość spora jak dla takiego, zdawałoby się prostego przypadku. Widzę, że chyba lepiej dmuchać na zimne i pokusić się o większy starter. Undeath - jaka byłaby korzyść ze stopniowego startera 2x1,5 litra?
 4. aston

  Starter drożdzowy a kalkulatory

  Faktycznie. Ale w "najgorszym scenariuszu" (Use smaller starter) wynik to 2 fiolki na 1l starteru. Wynik i tak znacznie lepszy niż wskazania BeerSmith. A z doświadczenia - jaką objętość starteru polecilibyście dla mojego przypadku?
 5. Cześć Przymierzam się do ESB 14BLG, warka 25l. Zastanawiam się jak duży starter drożdży FM10 przygotować. Kalkulator z mrmalty.com doradza 1.4l, BeerSmith z kolei 1.5l ale... z dwóch fiolek drożdży! Któremu lepiej zaufać? Aha - będę używał mieszadła magnetycznego
 6. aston

  Śrutownik Biowin

  OK. W międzyczasie znalałem inny filmik tego samego modelu: https://www.youtube.com/watch?v=07uHh5HQAjw. Tutaj tarcza też nie jest spasowana idealnie, choć jest o niebo lepiej niż w moim egzemplarzu.
 7. aston

  Śrutownik Biowin

  Podepnę się do tematu. Kupiłem właśnie nowy śrutownik Biowin. Jednak wydaje mi się, że obracająca się tarcza jest nieco krzywo zamocowana do wału. Niżej moje filmy: https://youtu.be/0IW8AVjRfPI https://youtu.be/XqgEWMTKKt0 Jak myślicie, ułoży się po kilku śrutowaniach czy lepiej od razu reklamować produkt?
 8. aston

  Wspólne zamówienie sadzonek chmielu

  Moja paczka również dotarła. Wielki pozytyw, Tymek! Odnośnie zagubionego Cascade'a - to nie, nie dostałem go.
 9. Cześć Tydzień temu zbierałem gęstwę z Belgijskiego Pale Ale 13 BLG. Piwo po burzliwej zeszło do 3 BLG. Dziś zaglądam do lodówki i pokazał mi się widok taki jak na zdjęciu - gęstwa zaczęła bardzo zdrową fermentację Planowałem użyć tą gęstwę w następny weekend do warzenia Quadrupla. Jak myślicie, czy do czegoś się jeszcze nada czy lepiej kupować świeże drożdże? W ogóle, dlaczego fermentacja ruszyła? Ktoś się spotkał z podobną sytuacją? Drożdże: pierwsze pokolenie FM26.
 10. aston

  Wspólne zamówienie sadzonek chmielu

  Tymek19, dwa pytania: - na jakie konto przelać kasę? - jak obliczyłeś kwotę dostawy z Anglii?
 11. aston

  17.09.16. II Konkurs Piw Domowych o Puchar Probusa

  Potwierdzam, również otrzymałem słody. Jeszcze tylko metryczki i będzie komplet
 12. Dołączam się do gratulacji, zarówno dla uczestników jak i organizatorów. Co prawda nie wygrałem, ale doszedłem do finału American Wheat. Już się nie mogę doczekać swojej pierwszej metryczki finałowej
 13. No to starter powędruje do lodówki. Dzięki za wsparcie!
 14. Wygląda na to, że już jest ok - rano na powierzchni zaczeły się pojawiać drożdże, po odkryciu folii jest nawet drożdżowy aromat. Teraz pojawia się obfita piana na wierzchu startera. Ma się ku dobremu! Acha - słoikiem bołtam tak często jak tylko mogę Brak mieszadła faktycznie doskwiera, ale mówi się trudno. Będzie przynajmiej o co prosić na gwiazdkę Myślę, że ten starter potrzymam do jutra popołudnia. Drożdże do tego czasu powinny się namnożyć, prawda? To na koniec jeszcze pytanie o sposób zadania drożdży. Będą pracowały w brzeczce tripla 18 BLG, warka 10l. Czy lepiej zadać starter od razu w całości czy wstawić go do lodówki, oddzielić rzadkie od gęstwy i zadać samą gęstwę?
 15. Cześć Przystąpiłem dziś do przygotowania pierwszego w karierze starteru drożdżowego, z Wyestów 3522 Belgian Ardennes. Jednakże mam wątpliwości czy wszytko poszło tak jak powinno. Posiłkowałem się instrukcją z http://blog.homebrewing.pl/starter-drozdzowy-prosta-instrukcja-ze-zdjeciami/. Rano przygotowałem 2 litry brzeczki z 0,25 kg ekstraktu płynnego, wyszło ok. 10 BLG. Potem rozbiłem kapsułkę wewnątrz opakowania drożdży i zostawiłem je do "spuchnięcia". Po 6 godzinach paczka troszeczkę nabrzmiała, ale daleko jej było do stanu z instrukcji. Jednak mimo tego postanowiłem (może zbyt pochopnie...) zadać te drożdze do przygotowanej i ochłodzonej brzeczki. Po pół dnia przebywania drożdży w brzeczce stan jest taki, że starter wygląda dokładnie tak samo jak przed zadaniem drożdży - jednolita konsystencja starteru, zero aktywności drożdży (tak jak na zdjęciach). Zrobiłem pomiar ekstraktu tego startera - wyszło 10 BLG... Czy gdzieś popełniłem błąd? Czy warto jeszcze czekać, aby drożdzę ruszyły? Martwią mnie daty na opakowaniu drożdży - pierwsza z nich, "mfg" to 18 Apr 2016; druga, "MHD" to 18.10.2016. Co oznaczają skróty "mfg" i "MHD"? Czy te drożdże są może przeterminowane?
×