Jump to content

RyS

Members
  • Posts

    2
  • Joined

  • Last visited

RyS's Achievements

  1. No właśnie taki mam zamiar... ale zainteresowała mnie ta skala... Na oko wydaje się że jest to ilość alkoholu wagowo a nie objętościowo (tak jak się to zazwyczaj podaje). Ale nie mam pojęcia komu potrzebna wartość ilości alkoholu w winie wagowo (nawet nie bardzo wiadomo jak to przeliczyć bo to co w winie poza cukrem to przecież nie ma ciężaru wody)?! Nawet zrobiłem sobie arkusz do tych obliczeń... oczywiście wyliczenia w oparciu o wskazania alkoholu nie mają sensu (lub należy zastosować jakiś inny algorytm) ale obliczenia w oparciu o Brix i Blg już bardziej sensowne wyniki dają. Kalkulator_wino.xls
  2. Sprawa dotyczy co prawda bardziej wina niż piwa ale w sumie nie powinno to mieć aż takiego znaczenia gdyż ogólnie chodzi o skalę na refraktometrze który i do wyrobu piwa używać można. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć różnicę w skalach alkoholowych na refraktometrach (obu wyskalowanych do pomiaru potencjalnego alkoholu w soku winogronowym ale to akurat nie powinno mieć wielkiego chyba znaczenia przy tłumaczeniu samej przyczyny takiej różnicy)? Różnice są dosyć spore: wg jednego np. z soku o zawartości cukru 10 Brix wyjdzie ok 4.8 % alc a wg drugiego z takiego samego soku wyjdzie ok 6.8 alc. I najciekawsze jest to że skale te nie są równo przesunięte względem siebie tylko przybierają zupełnie inne wartości. Skąd takie różnice w tych skalach? Czym te refraktometry się różnią (linki do przykładowych urządzeń są zupełnie przypadkowe - po prostu na obrazkach widać dokładnie te skale)? http://lumen.en.alibaba.com/product/497939446-212912079/Hot_Sale_Po... http://www.gainexpress.com/products/rhwn-25atcbr-0-25-atc-new-alcoh... A skąd takie pytanie? Ano stąd, że zakupiłem refraktometr (taki jak ten z linku lumen.en) i na instrukcji jest na obrazku jedna skala a w samym urządzeniu druga - więc nie mam pojęcia jak to zinterpretować?!
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.