Jump to content

leon_w

Members
 • Content Count

  63
 • Joined

 • Last visited

 1. Tak więc padło na emaliowany 36L. Myślę że będzie w sam raz. Dzisiaj będzie testowany i nasuwa mi się pytanie. Warzę z zestawu surowców stouta, w przepisie jest żeby zacierać w 14L wody. Czy to jest optymalna ilość wody, czy może jak dam więcej wody to lepiej. Jak to dokładnie z tym jest? I czy przeprowadzanie próby jodowej jest koniecznie? ( nie mam jodyny).
 2. KEG odpada. Mieszkam w bloku. Warek nie będę robił większych niż 20L ale nawet przy takich to ten 26L garnek może być mały. Nic chyba kupię emaliowany trzydzieści parę litrów.
 3. Witam ponownie. Właśnie przymierzam się do kupna garnka. I tak się zastanawiam, czy kupić emaliowany ok 30L, czy lepiej dołożyć trochę i kupić nierdzewny 26L? Dobry garnek to przyda się nie tylko do piwa, tylko nie wiem czy te 26L to trochę nie za mało, przy chmieleniu może kipieć, do zacierania w sam raz. Finansowo wygląda to tak: emaliowany ok 80zł, nierdzewka 250 zł. Przebitka jest, ale nawet żona namawia mnie na nierdzewke :o. Co byście doradzili?
 4. Przyszedł czas na nową warkę i niestety nasuwają się nowe pytania. Zastanawiam się jak jest najlepiej chmielić, mając dwa garnki 20 i 15L. W jednym raczej odpada, bo 20L to jest po same brzegi. Myślę w tym większym garnku chmielić ok 15L, a w drugim garnku tylko zagotować resztę przez jakieś 20 min. Po chmieleniu zlać razem. Będzie dobrze?
 5. Nie powstrzymałem się za długo i otworzyłem małą buteleczkę przeniczniaka. Chociaż nie jest jeszcze mocno nagazowane, piana podeszła pod sam rant butelki, a w smaku jest całkiem fajne. Gdzieś tam czuć lekki posmak kwaskowy, ale jako tako kwaśne nie jest. Więc może to fałszywy alarm z tą infekcją. Niestety są to moje pierwsze warki i nie mam ich z czym porównać.
 6. Wczoraj pszeniczne zostało zabutelkowane, pomimo moich obaw o zakażenie. Co będzie to będzie. A w międzyczasie, jako że została mi jedna pucha, zamotałem następną warkę z puchy. Warka nr 4 Premium - Lager Pucha 1,8kg ekstrakt słodowy nachmielony Brewmaker Premium - Lager + 1kg cukru Drożdże Safale S-04 Ekstrakt i cukier do gara, gotowanko 15 min i do fermentatora z przegotowaną wodą. Studzenie, drożdże i niech se pracuje. Ze względu na wątpliwości przy poprzedniej warce, fermentacja będzie tylko burzliwa w fermentatorze bez kranika. Rozebrałem ostatnio kranik na części
 7. Mam niestety pewne wątpliwości co do tego pszeniczniaka. W smaku jest lekko kwaśne, chociaż innych oznak zakażenia nie ma. Czy to może być poprostu taki posmak młodego piwa, który z czasem przejdzie, czy to raczej zakażenie? Tak czy inaczej jest zabutelkowane, ale wole wiedzieć, czego się spodziewać.
 8. Ja mam coś koło 15 litrów, więc na to dam 100g glukozy i powinno być ok.
 9. Witam ponownie. Właśnie biorę się za rozlewanie Hefe-Weizen (pszeniczne) 12°Blg. Wg tego http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?12072332#tag kalkulatora, do piwa weizen/weissbier (nie wiem czy właściwe wybrałem), nagazowanie powinno być od 3,6 do 4,5 czyli na to minimalne powinienem dać 220g cukru. Czy to nie za dużo? Na poprzednie warki dawałem ok 100g i było dobrze nagazowane. Prosił bym o szybką odpowiedź.
 10. Pszeniczne właśnie zostało przelane na cichą. Blg spadło ładnie do 3. W smaku (szkoda żeby próbka się zmarnowała) już nie najgorsze, choć strasznie mętne.
 11. No i niestety nasuwa mi się kolejne pytanie. Dzisiaj przelałem na cichą, blg spadło do 3. Cały czas mnie zastanawia, czy to piwko (pszeniczne), wyklaruje się, czy do końca pozostaje takie mętne?
 12. Po chmieliło się bez. Wyglądało po odfiltrowaniu nie za ciekawie, ale poza tym było ok. Tylko wyszło takie mętne. To normalne? wyklaruje się?
 13. Tak się jeszcze zastanawiam nad chłodzeniem. Będę chłodził w głębokim brodziku. Wydaje mi się, że lepiej by się chłodziło w garnku, ale nie wiem czy nie było by bardziej sterylnie, przelać gorącą brzeczkę do fermentatora i w nim chłodzić. Garnek ma lepszą przewodność cieplną i prędzej się w nim schłodzi. Sam już nie wiem, jak będzie lepiej. A i czy jeśli chmiel jest w granulkach to chmielić w siatce czy bez?
 14. Tak więc nadszedł dzień warzenia piwka z procesem zacierania. Sprzęt przygotowany. Wczoraj jeszcze walczyłem z filtratorem z oplotu, ale już wszystko gra. Niestety chłodnicy nie posiadam i przyjdzie mi studzić w brodziku od prysznica (całe szczęście głęboki). Start godzina 11:00, koniec - to się okaże. Do rzeczy: Piwko to: WEIZEN 12°Blg (pszeniczne), zestaw surowców. Słód pszeniczny 2,5kg Słód pilzneński 1kg Wodę do gara lałem ciepłą z kranu, więc nie trzeba było dużo grzać. Przygotowane 14L wody o temp ok 50°C , dosypuje słody i jazda. Po wsypaniu słodu, temp. utrzymała się na
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.