Jump to content

peem

Members
 • Content Count

  22
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Kańczucki Browar Domowy
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  70
 • Miasto
  Kańczuga

Kontakt

 • Imię
  Paweł

Recent Profile Visitors

513 profile views
 1. Do grzania wody i gotowania brzeczki 2 x 2000W wystarczy. Przy gotowaniu trzeba tylko w odpowiednim momencie wyłączyć jedna grzałkę, bo wrze bardzo intensywnie. Można rozważyć zakup jednej grzałki odrobinę słabszej, ale przy około 30 litrach brzeczki wrzenie na jednej grzałce 2000W nie jest tak bardzo mocne. Podgrzewać zacieru nie próbowałem - ja zacieram w fermentorze i podnoszę temperaturę wrzątkiem. Ale zacier się raczej przypali. Do samego wygrzewu kuchenka elektryczna 2000W Ci wystarczy. Tylko w takim przypadku czy jest sens kupować od razu drugą grzałkę nurkową? Ja zacząłbym od kuchenki i 1 grzałki 2000 W. Drugą zawsze można dokupić ale raczej nie będzie takiej potrzeby.
 2. Ja zrezygnowałem z gazu (taboret) i przerzuciłem się na grzałki nurkowe 2 x 2000W. Koszt zakupu 100 zł - a założenie było takie że miało być tanio. Podgrzanie wody w garnku, zacieranie jedno lub dwu temperaturowe w fermentorze z filtratorem rurkowym, filtracja z powrotem do gara (jak poziom brzeczki przykryje grzałki to je uruchamiam), kończę wysładzanie brzeczka się zazwyczaj zaczyna gotować, wtedy wyłączam jedna grzałkę. Plusy: Dużo szybciej niż na taborecie, brak okopconego garnka, brak zapachu spalin, nie ma konieczności przenoszenia butli z gazem, pilnowania czy gaz się nie skończy, koszty eksploatacji zbliżone do gazu no i niewielki koszt inwestycji. Minusy: Brak możliwości podgrzewania zacieru bezpośrednio grzałką bo może przypalić zacier, ale spokojnie można podbić temperaturę wrzątkiem.
 3. Moim zdaniem gdy przed pierwsza warką z ekstraktów szukamy na silę oszczędności, a nie mamy pewności czy cala zabawa nie zakończy się po jednej warce, oszczędności należy szukać na kapslownicy. Oczywiście w sensie takim żeby jej nie kupować, bo moim zdaniem zakup młotkowej to nieporozumienie. Zamiast tego "zainwestować" w wodę butelkowaną w od 0,5 do 1 litrowych butelkach lub ewentualnie pozyskać takie butelki (czyste) od znajomych. Pierwsza warka zostanie raczej szybko wypita, więc jakiekolwiek negatywne skutki przechowywanie w plastiku nie powinny się ujawnić. Oczywiście jak się wciągniesz w warzenie, inwestycja w kapslownicę będzie konieczna. Tylko w żadnym wypadku młotkowa lub np Greta.
 4. Też zdecydowanie wole poczytać ciekawe artykuły niż oglądać durne vlogi. Myślałem, że tylko ja tak mam. Niestety takie czasy, że zdecydowana większość "twórców" idzie na łatwiznę.
 5. A mówią, że pierwsza warka zawsze smakuje wyśmienicie, choćby nie wiadomo jak była nieudana. Bo jest tą pierwszą A tak OT, czy Ty jesteś ten Marsallah z forum Kultu?
 6. #70 - NEIPA 23 l #69 - OKTAWIA SH 24 l #68 - Porzeczkowo-Imbirowe 22 l #67 - West Coast IPA 23 l #66 - Brown Ale 23 l RAZEM: 1770l
 7. To może i ja podpytam o moją wodę. Dotychczas przez prawie 70 warek nie zawracałem sobie tym głowy. Wiem jednak, że mam twarda wodę. Posiadam trochę danych o mojej wodzie: Twardość CaCO3 - 331 mg/dm3 Ph - 7,3 Siarczany - 18 Chlorki - 28 Sód - 25 Twardość węglanowa - 14 dH (własny pomiar testem kropelkowym akwarystycznym - na stronie wodociągów nie znalazłem tej wartości) Mogę zbić twardość ogólna wody zmiękczaczem ale zwiększy to poziom Sodu. Na pewno do piw jasnych do zbicia jest twardość węglanowa. Nie posiadam żadnych filtrów RO i nie mam dostępu do takiej wody. Wiem że gotowaniem można trochę to zbić. Czy oprócz tego dodawanie kwasów ma jakiś wpływ na tą twardość? Druga sprawa to czy do piw dobrze chmielonych zmieniać stosunek chlorków do siarczanów? Jeżeli tak to dodatkiem gipsu lub soli epsom? Próbowałem coś liczyć na kalkulatorze ale jakoś nie ogarniam tego tematu. Nie potrzebuję jakiegoś idealnego profilu wody a jedynie jakieś drobne modyfikacje pod Pale Ale, APA, AIPA.
 8. Wczoraj była próba dwóch zakupionych grzałek nurkowych 2kW firmy Eliko. W porównaniu do taboretu gazowego - REWELACJA!!! Jeszcze nie skończyłem wysładzać a brzeczka już wrzała. Po zagotowaniu wyłączyłem jedną grzałkę. Czysto, szybko, sprawnie, zero sadzy, zapachu spalin itp.
 9. A ile orientacyjnie trwa u Ciebie czas do zagotowania się brzeczki po wysładzaniu? Zastanawiam się też czy po zagotowaniu można jechać na jednej grzałce 2,0kW. Czy nie będzie ona za mocna. Chociaż w garze zawsze mam jakiś zapas więc nawet przy mocnym wrzeniu nie powinno rozchlapywać brzeczki.
 10. Szukam alternatywy dla taboretu gazowego który ostatnio zaczął mi strasznie kopcić. Czy próbował ktoś gotować 25-30 litrów brzeczki ( gar emaliowy 40 l) samymi grzałkami nurkowymi - na przykład dwie grzałki po 2000W? Czy zagotuję takimi dwoma grzałkami brzeczkę równi szybko co na taborecie gazowym? Czy grzałki nie będą przypalać brzeczki? Czy po doprowadzeniu do wrzenia i wyłączeniu jednej grzałki te 2000W nie będzie za dużo na podtrzymanie wrzenia? Próbował ktoś takiego rozwiązania? Chodzi mi tylko o gotowanie brzeczki i ewentualnie podgrzewanie wody. Zacieram w fermentorze i przy tym pozostanę tak więc zacier nie będzie podgrzewany grzałkami. Dla mnie korzyść była by taka że było by to na pewno czyściej, bez zapachu spalin, bez przenoszenia pomiędzy pomieszczeniami butli, taboretu co tez jest trochę uciążliwe no i chyba bezpieczniej. Na razie nie mam budżetu na inwestycję w np. warnik. A dwie polskie grzałki Eliko do 100 zł bym ogarnął.
 11. Zamierzam kupić sterownik TT-1. Chciałbym się upewnić czy dobrze zrozumiałem sposób podłączenia. Schemat: Zdjęcie sterownika: Rozcinam jeden przewód od zasilania lodówki, jedna końcówkę od strony lodówki do brązowego a druga od strony zasilania do zielonego. Pozostałe dwa przewody zostawiam w spokoju. I to wszystko? Jeżeli coś nie tak to proszę o uwagi.
 12. peem

  peem

 13. O tym nie wiedziałem, nie znam się na tej branży zupełnie. Był to silnik do wiatraka (nie znam się kompletnie na tym i nie wiem jak to fachowo się nazywa) Fabryczny termostat.
 14. Cenę ustalałem na podstawie kosztów jakie poniosłem kiedyś na jej zakup oraz kilka miesięcy temu na wymianę silnika i rzeczywiście nie jest zachęcająca. Oczywiście cena podlega negocjacji (choć jak teraz zauważyłem nie dodałem tego w opisie). Zdaję sobie sprawę, że nie znajdę chętnego na sprzęt który wymaga naprawy, więc prawdopodobnie za jakiś czas po wymontowaniu paru rzeczy pójdzie na złom bo zajmuje trochę miejsca.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.