Jump to content

BartoszSz

Members
 • Content Count

  24
 • Joined

 • Last visited

About BartoszSz

 • Birthday 08/09/1993

Kontakt

 • Imię
  Bartosz

Piwowarstwo

 • Miasto
  Sosnowiec
 1. Wstępnie proszę o zarezerwowanie: 6.17x17cm, wys. 27 cm, lb. zwojów 24, cena 70 zł
 2. Dodatki dałbym na 5-7 dni cichej, wszystkie o jakich wspomniałeś. Drożdże US-05 w piwnicy w 17'C będą super pracowały, nie dadzą nut rozpuszczalnikowych i nie zostawią po sobie śladu w piwie.
 3. Śląsk, poszukuję gęstwy Wyeast 2112 California Lager.
 4. Wracając do pierwotnego założenia, czy przez godzinkę na lenia w 63'C da odpowiedni balans między wytrawnością, a lekką słodyczą, a potem do tego 10 minut mashout w 76'C? 2 paczki S04 na burzliwą, ale w jakiej temperaturze, 17'C będzie OK? Do ilu trzymać na burzliwej, do 4-5 Blg?
 5. Może jak zlewałeś gorącą beczkę do fermentora, bądź podczas wysładzania pojemnik oddał zapach, gdyż coś z nim weszło w reakcje/jest słabej jakości?
 6. Jeśli skorzystam z tego zasypu co w pierwszym poście przy wydajności 65% otrzymam równe 14'Blg. Teraz pytanie czy zmieści się to 25 litrów w moim fermentorze, link i zdjęcie powyżej.
 7. Czy w związku z tym, że fermentor ma większą pojemność zmieści się owe 25l? Czy możecie mi polecić jakiś internetowy kalkulator, który mi przeliczy blg? Te nieprzetłumaczone kalkulatory z amerykańskimi jednostkami miary są straszne.
 8. Czy tylko mnie się wydaje czy to za bardzo polskie to nie jest? Połowa po angielsku, jednostki nieeuropejskie. Da się to jakoś przełączyć na całkowicie polskie?
 9. Ten fermentor jednak w sklepie stoi jako 33 litrowy, a ostatnia "widoczna" podziałka to 31, która się niemalże chowa pod wystającym uchwytem do łapania wiadra. TOTO-klik W jakiej temperaturze fermentować i przez jaki czas? Zlewa się na cichą?
 10. Obie rehydratyzowane? Czy 30litrowy fermentor będzie wystarczająco duży?
 11. A jakaś inna propozycja? Nie mam pojęcia jakich drożdży użyć, a te płynne są niesamowicie drogie...
 12. Witam, chciałbym uzyskać 25 litrów Foreign Extra Stoutu, własna kompozycja na bazie danych znalezionych w internecie o BLG rzędu 17', bo pewnie i tak uzyskam ostatecznie około 14: Słody: 5kg słodu pilzneńskiego ( Może być taki, tani? ) 1kg słodu monachijskiego ( monachijski typ I weyermann) 500g słodu karmelowego ciemnego Caraaroma 250g jęczmienia palonego 500g słodu pszenicznego czekoladowego 250g Carafa typ III (pozbawiona łuski) 500g płatek owsianych (nie mam pojęcia jak skleikować/jakie wybrać, aby były bezpośrednio do użycia) Chmiele: East Kent Goldings 50g Styrian Goldings 30g Drożdże: Mauribrew Ale 514, lub Gozdawa BFSAY Zacieranie: Na lenia w 20 litrach, w temperaturze 68'C przez 60 minut, po czym 10 minutowy wygrzew w 76'C. Wysładzanie: Do uzyskania 30 litrów, bądź mniejszej ilości o Blg równym 13'. Gotowanie: Przez 85 minut, East Kent Goldings 50g na 60 minut Styrian Goldings 30g na 15 minut W otwartym garnku poczekam aż temperatura opadnie do 80'C, przeleję do wysterylizowanego fermentora zamknę pokrywą bez otworu i na noc zostawię na balkonie. Rano wniosę do mieszkania i zadam drożdże( nie wiem które?) rehydratyzowane przez godzinę do brzeczki o temperaturze w przedziale 16-19'C. Proszę o uwagi, skomponowałem to na podstawie komentarzy na forum i receptur na BYO. Pozdrawiam.
 13. U siebie zadałem zrehydratyzowane drożdże w temperaturze 27'C i zostawiłem na balkonie do schłodzenia. Po 3 godzinach miałem 17'C i taka temperaturę utrzymywałem czały czas. Ruszyło po 18 godzinach. (również US-05)
 14. Niestety z każdego z chmieli mam jedynie po 50g.
 15. Charakter, którego chmielu chciałeś wyeksponować? Bo jak dla mnie to za duży misz-masz. Equinox świetnie nadaje się na SH. Daje bardzo specyficzny posmak zielonego pieprzu z jabłkiem. IMO szkoda go do takiego chmielenia. Mosaic na goryczkę również szkoda. Zaopatrz się w jakiś jeden konkretny chmiel którego będziesz używał na goryczkę, może być Chinook. Wywal z przepisu chmielenie w 30 minucie i daj co zostanie na cichą. Nie lepiej zacierać na wytrwanie 64C -> 60 min 72C - 15 min? Może wyjść zbyt słodka IPA przy takim schemacie zacierania. No chyba, że takie preferujesz. Nie miałem okazji napić się piwa chmielonego Equinox'em, ale słyszałem, że jest rewelacyjny dlatego się zdecydowałem na jego zakup. Chciałbym wyeksponować smak multiwiamine/tropikalne owoce, cytrusy również, ale nie jest to top priority co bym nie zrobił to i tak się pojawią i to jest ok. Zależy mi natomiast, aby pojawił się aromat leśny/żywiczny, nie był dominujący, ale wyczuwalny bez doszukiwania się. Chciałem zatrzeć, aby było delikatnie słodkie, ale może ze względu na 0.3kg Caramunicha II w zasypie zmienię ten czas do 50 minut w temperaturze 64'C oraz 20 minut w 72'C. Chmielenie: 60 minut - Chinook 30g 15 minut - Cascade 15g + Equinox 20g whirpool - Mosaic 30g + Citra 15g Na zimno - Citra 35g, Equinox 30g, Mosaic 20g na tydzień Lepiej? W jakim kalkulatorze policze IBU?
×
×
 • Create New...