Jump to content

rafple

Members
 • Posts

  139
 • Joined

 • Last visited

About rafple

 • Birthday 02/05/1976

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Fermentospective.com
 • Rok założenia
  2015
 • Liczba warek
  150+
 • Miasto
  Longford/Ireland

Kontakt

 • Imię
  Rafał
 • Strona www
  https://fermentospective.com

Recent Profile Visitors

1416 profile views

rafple's Achievements

 1. Wiec pozwól im fermentować w idealnej do życia i rozmnażania temperaturze takiej jakiej używasz do robienia startera i poczekaj na efekt… bez znaczenia czy to będzie Ale czy lager.
 2. Daje. Jednym z powodów dla których w domowych warunkach musimy pilnować niższej temperatury fermentacji niż mogą sobie pozwolić browary, jest to, że większe zbiorniki naturalnie powodują ciężarem cieczy ciśnienie na drożdże i je "dyscyplinują" przed pójściem na całość i naprodukowaniem niechcianych aromatów i wyższych alkoholi. Z powodu braku ciśnienia w domowych warunkach obniża się temperaturę. Jeśli jest możliwość podbicia ciśnienia i to raz, że profil czystszy, dwa że można pozwolić sobie na wyższą temperaturę fermentacji, bo ciśnienie normalnie w browarach wymuszane ciężarem tutaj wywołujesz sztucznie. Informacje o tym były u Scott'a Janish'a na blogu, gdzie tłumaczył dlaczego w warunkach domowych powinniśmy fermentować w niższych temperaturach niż robią to browary.
 3. Od ponad 5 lat używam najtańszej wersji ETI Thermapen'a kupionego w dużej promocji i jestem bardzo zadowolony. Bateria w ciągu tylu lat była raz wymieniana. Pomiar z dokładnością 0.5C, odczyt w 3s. Obecnie na Amazon jest wiele termometrów znacznie tańszych z podobnymi parametrami.
 4. Dużo gdybania, a nie wiadomo nawet jakie piwo autor wątku chce nastawić :). Spokojnie zrobisz belgi. Lagery na kweikach moim zdaniem dają "średni" efekt ale w raz wyszło mi na tyle czyste, że pewnie parę osób bym oszukał (ale sprawdziłem raptem kilka szczepów). Bez problemu możesz zrobić fajne kwaśne piwa które zagrają i na kweikach i na belgijskich drożdżach (po wcześniejszym zakwaszeniu w kotle oczywiście). IPA i APA też wychodzi znośna na kweikach jednak mam wrażenie, że wysoka temperatura fermentacji zabiera dość dużo z aromatu chmielowego. Jakieś fajne Ale czy to z dodatkiem sosny, świerku, rabarbaru, herbaty itd tez zrobisz z kweikami. No i drożdże Verdant swietnie sobie radzą w wyższych temperaturach na których zrobisz APA, IPA i NEIPA.
 5. Urok drożdży. Mangrove do cydru tak dają do wiwatu, ze musiałem garaż przewietrzyć. Z czasem schodzi, a jak ci szkoda czasu to metodą winiarzy możesz wrzucić na cichą kawałek miedzi (drut, rurka, albo cokolwiek łatwego do umycia i dezynfekcji). Zdaje się gdzieś widziałem informację, że zachodzi reakcja z CO2 która to niweluje, więc im większe wysycenie dwutlenkiem węgla tym szybciej zniknie zapach siary.
 6. Są dwa rodzaje tabletek campden. Na rynku europejskim bardziej popularne są z pirosiarczynem sodu, w USA na forach są one opisywane jako campden starego typu, natomiast w tej chwili w sprzedaży mają te z pirosiarczynem potasu. Odpowiedź w obu przypadkach jest tak. Zarówno jedne i drugie usuwają chlor z wody oraz jedne i drugie można użyć w winach czy miodach pitnych jako przeciwutleniacz i stabilizator... zresztą w piwach też i zdaje się, że kilka małych browarów australijskich zupełnie się z tym nie kryje.
 7. rafple

  grainfather

  Zmiana mocy grzania o ile pamietam 500W albo 2000W we wcześniejszym modelu (opisane było jako mash/normal). Teraz reguluje to kontroler, więc możliwe, ze jest to wymuszenie mniejszej mocy, bo przełącznik opisany jest teraz jako on/off... ale możliwe też, że jest to po prostu atrapa po zmianie sterownika.
 8. Obawiam się, że jakie zdjęcie byś nie zrobił to ta instrukcja i tak będzie nieczytelna 😂. Opcja beczkowania to zapewne przelew do kega z refermentacją, ciebie bardziej pewnie interesuje butelkowanie więc tą partię opuść... zreszta chyba należałoby całość opuścić i obejrzeć dowolny film instruktażowy jak robić piwo z brewkita. "chydrometr" ????
 9. Tyle samo z tego wynika co i z wcześniejszego artykułu. Tyle ze tutaj nawet nie używają terminu "piwa premium", a "piwne specjalności" i to bez informacji, czy kryterium tej "specjalności" jest cena.
 10. Pewnie chodzi Ci o to, że jako premium określają się koncerny przy swoich droższych piwach, tyle że w artykule napisali jak oni rozumieją piwa premium: „Na pewno warto wspomnieć o trendzie premiumizacji. Widzimy, że dynamicznie rozwijają się segmenty top i ultra premium, przy jednoczesnym spadku piw economy, czyli tych najtańszych. Mamy ponad dwucyfrowy spadek tego segmentu, co oznacza, że konsumenci kupują i konsumują coraz mniej taniego piwa, przy jednoczesnej premiumizacji, czyli wzroście segmentów najdroższych - mówi Marcin Cyganiak, dyrektor komercyjny NielsenIQ w Polsce. W ubiegłym roku o ponad 20 proc. wzrosła sprzedaż piw top i ultra premium, jednak w porównaniu z masowymi lagerami stanowią one mały wycinek rynku. Pozostałe segmenty cenowe (ekonomiczny i mainstream) zakończyły rok z ujemnymi wynikami.” No to chyba jednak mowa o wszystkich piwach powyżej ceny koncernowego lagera, a wspomniane top i ultra premium to już najdroższe jak leżakowane w beczkach itp. Mogę się mylić, bo ciężko zgadywać co autor ma na myśli, jednak najdroższy segment to chyba jednak piwa kratowe.
 11. Bez przesady, żale dotyczą koncernowych lagerów. Wyraźnie napisali, że sprzedaż rynku premium (unikają chyba nazwy piwa rzemieślnicze) wzrosła. Czyli pije się lepsze a mniej, a to chyba dobrze.
 12. Poza czarnymi blatami nigdzie więcej nie zauważyłem problemów. Zreszta uszkodzenie też trochę zajmuje, w tej chwili jeśli gdzieś mi chlapnie roztwór staram się od razu użyć jakiegoś uniwersalnego spraya do płatów spryskać i wytrzeć wtedy nie ma śladu. Jak zostawiłem na dłużej, to niestety nawet roztwór uszkodził. Pytanie czy tak się dzieje z każdym blatem czy tylko z tymi kiepskiej jakości.
 13. ...aaaa w takim wypadku, nie ma co się cudów doszukiwać. Staran lub coś podobnego jak jak masz mało czasu, piekarnik jak cierpisz na jego nadmiar.
 14. A aldehyd może się pojawić z utlenienia? „Acetaldehyde can also be produced by the oxidation of alcohol. We all know that oxygen is the enemy of a finished beer, and sometimes it will cause a sour taste.” https://beermaverick.com/why-does-my-beer-taste-sour/
 15. Nie napisał, że piwo jest kwaśne, a jedynie, że ma tego typu odczucia smakowe, więc różnica jest minimalna i ciężko zauważalna. Piwo samo w sobie jest napojem kwaskowym, obniżająca się goryczka i inne dziwne posmaki pojawiające się przy utlenieniu powodują, że nie tyle piwo staje się kwaśniejsze co jego smak daje odczucie przesuwania się w tą stronę. Przy wymienionej przez ciebie infekcji nie pisałby, że "smak (...) się przesuwa w tę stronę" tylko ze zrobił się kwasior jak diabli. Pozdrawiam Rafał
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.