Skocz do zawartości

Przemall

Members
 • Zawartość

  74
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Przemall

  dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  Wie ktoś do ilu mniej więcej powinien zejść porter z 30blg na gęstwie z fermentisów w34/70? czekać cierpliwie na cichej czy dorzucić paczkę sucharów.
 2. Przemall

  dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  Witam, ten porter 30blg przestał fermentować jakoś tydzień temu, najpierw ruszył ostro aż wywalił dekiel a potem szybko skończył. Z 30 BLG zeszło do 17, minęło około 2 tyg. Problem jest taki, że od tygodnia nic się nie dzieje. Przelałem go na cichą bo całe wiadro i na dole i na górze było oblepione drożdżami i zaczynało śmierdzieć. Po przelaniu na cichą piwo pachnie dość ciekawie, raz już czułem taki zapach i jeśli mnie pamięć nie myli był to podwójny koźlak z trzech koron.
 3. Przemall

  dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  Dzięki redlum. Dobra rada faktycznie. Ale na przyszłość po prostu użyje większego wiadra. Teraz było niestety zajęte i piwo było zaledwie kilka cm pod deklem.
 4. Przemall

  dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  Wiem dlaczego tak się stało, nie jestem tak cienki z fizyki. Bardziej chodzi mi o to, czy tak poprawnie przebiega fermentacja dolna, czy powinna być tak bardzo burzliwa, na górniakach mi się tak nie zdarzyło, a dolne podobno wolniej mają fermentować. Raz tak miałem z winem, ale wtedy to już była fontanna na metr w górę.
 5. Przemall

  dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  W sobote wieczorem postawiłem piwo w 11 stopniach. Ten porter. Gęstwę całą z dna lagera dałem. W niedziele jak zobaczyłem wiadro to dekiel wystrzelił i się powyginał. Z litr jak nie lepiej piwa się wylało poza fermentor. Ogarnąłem to. Zebrałem z góry ostrożnie drozdze, piane czy co to było. Wymyłem dekiel i zalozylem. Coś bardzo gwaltownie przeszła fermentacja. Może za dużo gęstwy dałem i jak się dostały drożdże do 30 blg to jadły jak szalone.
 6. Przemall

  dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  Wysładzanie to klucz do sukcesu. Niestety warunki i sprzęt nie pozwoliły mi za dużo wysładzać. Jeszcze leciało kilka blg, które bym odparowal potem. Jeśli się nie mylę to poszło 18kg słodu. Ale nie mam jak w tej chwili sprawdzić
 7. Przemall

  dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  lager nawet już tak nie śmierdzi. Uwarzyłem dziś porter, wyszło 30BLG, 24litry, praktycznie 1kg słodu poszedł na 1 litr piwa. Porter sobie stoi w pomieszczeniu w którym jest 10 stopni. Zadałem do niego całą gęstwę jaka była na dnie fermentora z lagera. PS: Fermentory pewnej "czerwonej" firmy to szajs, nieszczelne.
 8. Przemall

  dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  Wracając do tematu zeszło z 12blg do 5. Śmierdzi okropnie. Potrzymam do piątku żeby gęstwe zebrać do porteru.
 9. Przemall

  dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  Spokojnie porter będzie w lepszym miejscu
 10. Przemall

  dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  Powtórzę pytanie. Czy gęstwa z tego lagera nada się do porteru bałtyckiego, czy została już popsuta przez tą temperaturę.
 11. Przemall

  dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  Nie, nie robiłem. Będę musiał tak zrobić. Czy gęstwa z tego lagera nada się do porteru bałtyckiego? Mam zamiar robić go od razu po burzliwej lagera. Porter może wyniósłbym do piwnicy u sąsiada czy coś.
 12. Przemall

  dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  Pocieszył mnie ten artykuł. Co do postu wyżej. Tak temperatura idealna do ALE, ale ja zdążyłem ich uwarzyć dość dużo i w końcu chciałem coś na dolnych zrobić.
 13. Przemall

  dolna fermentacja stanęła po 1 dniu

  Rzeczywiście ten dekiel ma lekkie pęknięcie. Tędy mogło uciekać powietrze. Początkowe blg było 12. Jutro zmierzę. Co poradzę na temp. Zimniejszego miejsca w domu nie ma.
 14. Witam, zawsze warzyłem piwa górnej fermentacji i nie mam problemu z tym procesem. Zabrałem się za lagera, żeby z niego pozyskać gęstwę do porteru. Wszystko zrobiłem prawidłowo, zadałem drożdże Fermentis W-34/70, temperatura była odpowiednia. Wiadro postawiłem w pomieszczeniu o temp 16 stopni, niższej nie znalazłem i temperatura się nie waha, jest stała. Na drugi dzień była piana na górze tak na 2cm, na dole osad. Na dole było coraz mniej osadu bo wszystko zaczęło latać, drożdże raczej pracowały, bo wszystko buzowało, osad latał jak szalony we wszystkich kierunkach. Dziś minęło dwa dni i wszystko stoi. Nic się nie rusza, piana opadła. Dodam, że rurka nigdy nie bulgotała, w środku wszystko latało a rurka milczała. To normalne na dolnych?
×