Jump to content

Przemall

Members
 • Content Count

  82
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

529 profile views
 1. Nie głupi pomysł w sumie PS: Choć z drugiej strony jestem browarem domowym a nie restauracyjnym, nie muszę oszczędzać pare zł na chmielu i dawać marynkę, to hobby a nie biznes, myślę że jak dam łącznie 60g tych chmieli na goryczkę to nie zbiednieję i nic złego się nie stanie z piwem.
 2. Ogólnie tak robię, max 2-3 chmiele, ale to piwo robię w ramach eksperymentu, więc koniecznie chcę te 5-6 chmieli, zobaczyć efekt. Wg beersmith jeśli bym dał w 60' po 10g każdego, 20' po 10g każdego i 0' po 10 każdego to wyjdzie około 50 ibu a potem na zimno 6 x 70g = 420g. Wydaje mi się że całkiem sporo jak na 50l, więc powinien być mocny aromat, mylę się?
 3. czemu tak? jaki zasyp byś proponował? może 9kg pils i 2kg munich 2 ? lub te same ilości ale munich 1
 4. Witam, planuję uwarzyć mocno chmieloną APĘ, głównie na aromat, więc będzie chmielenie na zimno. Ekstrakt 12 plato warka 50l IBU 40-50 zasyp 6kg pilsner 5kg munich (chyba 2, aby zbalansować goryczkę) 0.5kg carapils Chcę użyć 6 chmieli (Amarilo, Centennial, Chinook, Citra, Mosaic, Simcoe) Macie jakiś pomysł jak je sypać? na 60' równa ilość każdego z nich? potem przy 20' i 0' to samo? jak i na zimno? Do tej pory miałem styczność z Simcoe i Citrą, więc nie jestem pewien czy któryś tu nie będzie zbyt mocny lub zbyt słaby i
 5. Przemyślę to, ale najbardziej ekonomicznie wydaje mi się zamówić WSZYSTKO z jednego punktu. (transport)
 6. Witam, poszukuję sklepu z surowcami do browaru. Problem polega na tym, że od każdego browaru dostaję odpowiedzi w stylu. "Nie sprzedajemy takich ilości, tylko sprzedaż detaliczna" "Mamy tylko podstawowe słody" "Nie mamy słodu, mamy tylko chmiel" Czy jest jakiś godny polecenia sklep-hurtownia, w którym można zamówić bez problemu około tony słodów na raz? Oczywiście z pełną ofertą słodów a nie tylko z jęczmiennym.
 7. No widzę, że bez ironii w tym kółku wzajemnej adoracji się nie obejdzie. Warzyłem w domu do tej pory i wszystko było w porządku, teraz po prostu będę warzył warki po 5 hekto, stąd moje pytania. Jednak wolę dopytać niż robić na pałe i utopić pieniądze. Na pewno będzie się to różniło jeśli chodzi o wydajność itp. Wg. Beersmith wydajność w domu wychodziła mi na poziomie 70-75%. Jaką wydajność mogę założyć na profesjonalnym sprzęcie?
 8. Witam, ile będzie potrzebne drożdży do uwarzenia 500l piwa? Czy jest różnica pomiędzy dolnymi a górnymi? Górne poleciałbym klasycznie US-05, ale co wykorzystać do lagera? Suche czy nie? Drożdże będą odzyskiwane do następnych warek.
 9. Wie ktoś do ilu mniej więcej powinien zejść porter z 30blg na gęstwie z fermentisów w34/70? czekać cierpliwie na cichej czy dorzucić paczkę sucharów.
 10. Witam, ten porter 30blg przestał fermentować jakoś tydzień temu, najpierw ruszył ostro aż wywalił dekiel a potem szybko skończył. Z 30 BLG zeszło do 17, minęło około 2 tyg. Problem jest taki, że od tygodnia nic się nie dzieje. Przelałem go na cichą bo całe wiadro i na dole i na górze było oblepione drożdżami i zaczynało śmierdzieć. Po przelaniu na cichą piwo pachnie dość ciekawie, raz już czułem taki zapach i jeśli mnie pamięć nie myli był to podwójny koźlak z trzech koron.
 11. Dzięki redlum. Dobra rada faktycznie. Ale na przyszłość po prostu użyje większego wiadra. Teraz było niestety zajęte i piwo było zaledwie kilka cm pod deklem.
 12. Wiem dlaczego tak się stało, nie jestem tak cienki z fizyki. Bardziej chodzi mi o to, czy tak poprawnie przebiega fermentacja dolna, czy powinna być tak bardzo burzliwa, na górniakach mi się tak nie zdarzyło, a dolne podobno wolniej mają fermentować. Raz tak miałem z winem, ale wtedy to już była fontanna na metr w górę.
 13. W sobote wieczorem postawiłem piwo w 11 stopniach. Ten porter. Gęstwę całą z dna lagera dałem. W niedziele jak zobaczyłem wiadro to dekiel wystrzelił i się powyginał. Z litr jak nie lepiej piwa się wylało poza fermentor. Ogarnąłem to. Zebrałem z góry ostrożnie drozdze, piane czy co to było. Wymyłem dekiel i zalozylem. Coś bardzo gwaltownie przeszła fermentacja. Może za dużo gęstwy dałem i jak się dostały drożdże do 30 blg to jadły jak szalone.
 14. Wysładzanie to klucz do sukcesu. Niestety warunki i sprzęt nie pozwoliły mi za dużo wysładzać. Jeszcze leciało kilka blg, które bym odparowal potem. Jeśli się nie mylę to poszło 18kg słodu. Ale nie mam jak w tej chwili sprawdzić
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.