Jump to content

Muchomorek

Members
 • Content Count

  26
 • Joined

 • Last visited

 1. Niestety nie jestem w stanie swoim telefonem zrobić lepszego zdjęcia. Osad w dużej części unosi się na powierzchni w butelce, jest tylko w części butelek. Jeszcze jedno pytanie laika: Czy możliwe jest "wyjście" infekcji w butelkach dopiero po prawie 3 miesiącach od zabutelkowania- to znaczy że wszystko było ok, a potem infekcja się rozwinęła?
 2. Chodzi o ten pierścień powyżej linii piwa (ponad pianą).
 3. Cześć, Pod koniec października popełniłem portera ( początkowe 22blg, zszedł do 7), drożdże Wyeast 1728 Scottish Ale. Mam teraz dwa pytania: Z racji, że piwo powinno się ułożyć zostawiłem je w spokoju na trzy miesiące. Na początku grudnia spróbowałem jedną butelkę- piwo jeszcze nie ułożone, ale piana i gaz były. Wczoraj otworzyłem dwie butelki i ... piany przy nalewaniu oraz gazu nie ma. 1)Nieszczelne kapsle czy coś mogło się w środku podziać? Na kilku butelkach w szyjce widoczny jest taki osad jak na załączonym zdjęciu. 2)W butelkach na dnie także bardzo mało osadu drożdżowego, wręcz pół-przezroczysta warstwa. Drożdże na cichej bardzo mocno zbiły się na dnie fermentora więc piwo było klarowne przy nalewaniu do butelek. Co to może być ten nalot i czy macie pomysł o co może chodzić z gazem? Infekcja? Roztwór cukru dokładnie zmieszałem z całym piwem więc ten aspekt pomijam. Piwo miało pianę, która po leżakowaniu zanikła. Czy dodatek płatków owsianych może mieć na to wpływ? Dzięki!
 4. Pytanie jest inne bo straszycie i straszycie. Czy mogę odczuwać negatywny wpływ na smak piwa z powodu cienkiej warstwy tego pyłku z chmielu? Zakładam nie nalewać piwa z osadem, myślicie, że będzie ok czy nie? Warstwa jest naprawdę cienka, ale jest.
 5. Kolego, a czy to jest Twoja pierwsza warka? 32, a co to ma do rzeczy? Piwo zawsze zlewałem przez pończochę, drobinki które tym razem dostały się do butelek są tak małe, że przechodziły przez oczka. Pierwszy raz mam taki przypadek dlatego pytam w piaskownicy. W piwie nie ma granulatu chmielu, jest zawiesina na dnie butelki, na zimno poleciało blisko 200 gram granulatu i pewnie stąd taki pyłek.
 6. Z racji, ze nie mogę edytować- może otworzyc butelki i piwo przelać przez gaze, a następnie znowu zabutelkowac?
 7. Cześć! Rozlewałem wczoraj do butelek imperialna IPĘ chmieloną na zimno prawie 200 gramami granulatu. Piwo z cichej przelewałem przez pończochę, natomiast dzisiaj zauważyłem na dnie butelek cienką (1-2 mm) warstwę bardzo drobnych chmielin- dosłownie pyłu, mgiełki. Czy mam sie czegos obawiać? Czy przy takich ilościach mogę mieć problem z gushingiem? A może drożdże po refermentacji skleją w jakimś stopniu ten pył?;)Uważałem żeby nie zaciągnąć chmielu z dna, ale najwyraźniej ten byl zawieszony w piwie. Dzięki za pomoc!
 8. Brewness pokazuje 60,obu więc jeszcze mniej. Użyje tej brzeczki, goryczka wg. Brewtargeta wyniesie 85. Myślicie, ze to dobry pomysl? Chodzi mi tylko o to czy nachmielenie 25 gramami chmielu 4 litrów brzeczki nie wniesie niepożądanych posmaków. Nie mam doświadczenia przy tak mocnym chmieleniu.
 9. Jak uważasz- ile to może być w takim razie? Zagotowałem brzeczkę tak jak mówiłem, odparowała dość mocno, z 4-2.25 litra. Doleję czesc, pytanie tylko ile? W końcu to imperialna IPA. Według Ciebie ile tam może być IBU? Brzeczka nie była bardzo gorzka.
 10. Ok Panowie, dzięki za pomoc! Pojawia się jeszcze jedno pytanie: Wybrałem taki schemat chmielenia: Na 50 minut: (pomyłka, dalej opiszę) Mosaic 12% 10g Columbus 12.5% 32g Newport 10,7% 10g Na 30 minut: Newport 5g Columbus 10g Na 10 minut: Newport 10g Na 0: Centennial 15g Na whirpool 25g centenniala i cascade, 20 g mosaica Niestety, z racji że się pomyliłem i na goryczkę chmieliłem tylko 50 minut oraz wyszła mi dobra wydajność i uzyskałem po gotowaniu 21l brzeczki 19blg piwo wyszło trochę niedochmielone: Brewtarget pokazuje 68 IBU. Powiedzmy, ze trochę zmieniła mi się też koncepcja piwa. Po wysładzaniu zostało mi kilka litrów brzeczki 16blg, która miała iść do starterów. Czy mogę zagotować tą brzeczkę, dochmielić ją tak, żeby brewtarget dla całego piwa pokazywał wartość ibu, którą chciałbym uzyskać (85-90), a potem wystudzić i wlać do fermentora? Tak jakby dochmielić piwo przy pomocy małej, 2 litrowej części mocno nachmielonej brzeczki. Planowałem sypnąć do 2,5 litra brzeczki 13g columbusa i 13g mosaica- kalkulator pokazał dla całej warki 85 IBU.
 11. Cześć! Popełnię dzisiaj double ipę 18 blg o takim zasypie: 4kg Pils 3kg Pale Ale 0.4 Carapils 0,4 cukier podczas fermentacji. Zacierane 70 minut w 66-67 Mam po 100 gram chmielu: Mosaic Centennial Cascade New Port Columbus Co mi proponujecie? Chcę uzyskać ok 75 Ibu, myślałem o Culumbusie na 60'. Chcę uzyskać coś z bardzo mocnym aromatem nowofalowym, jakie chmielenie mi doradzicie? Planuję wrzucić coś na whirpool, na 30' i 15'. Będę wdzięczny za rady, dzięki!
 12. Co myślicie o chmieleniu na zimno piw torfowych? Popełniłem jakiś czas temu whisky stouta 15blg, 40% słodu heavy CM i wyeasty 1728. Zastanawiam siw nad wrzuceniem 30-40g fugglesa na kilka dni na zimną. Macie jakies doswiadczenia?
 13. Wiem, że wniesie to pewnie posmaki autolizy. Masz może jakiś sposób na dochmielenie piwa? Ekstrakty raczej odpadają, chyba że to dobre rozwiązanie. Jak uważasz?
 14. Cześć, Szybkie pytanie- niedochmieliłem stouta, przy przelewaniu z fermentacji burzliwej na cichą odlałem dwa litry zielonego piwa, i teraz mam dwa wyjścia: 1. Czy zagotowanie tej części odfermentowanego piwa, nachmielenie go i dodanie do reszty wniesie niepożądane posmaki (Jednak jest tam zawieszone trochę drożdży po fermentacji, które podczas gotowania zginą)? 2. Może lepiej zrobić herbatkę chmielową na wodzie i dodać do pozostałego w fermentorze piwa? Ciężko znaleźć mi odpowiedź na to pytanie nawet na anglojęzycznych forach. Dzięki!
×
×
 • Create New...