Jump to content

verth

Members
 • Content Count

  44
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  5

Recent Profile Visitors

845 profile views
 1. Hej. Dzisiaj butelkowałem hefeweizena na drożdżach WB-06, który po 3 tyg fermentacji zszedł do 2 blg. Przy butelkowaniu mam taką taktykę, że nalewam piwo do butelek, a następnie zakrywam to kapslem wyciągniętym z roztworu z oxi. Dopiero gdy naleję piwa do wszystkich butelek, biorę kapslownicę i te położone na gwintach kapsle zaciskam. Jakież było moje zaskoczenie, gdy te kapsle przed zaciśnięciem zaczęły tańczyć na gwintach butelek. Mieliście kiedykolwiek taką sytuację? To wyglądało jak fermentacja burzliwa w butelce (w kilkanaście minut po dodaniu środka do refermentacji). Czy Wb
 2. Hej! Jutro butelkuję hefeweizena. Mam sporo butelek po Tyskim Książęcym i zamierzałem je wykorzystać, ale jak na nie patrzę teraz to zdają mi się być takie jakieś cienkie i kruche. Ma ktoś doświadczenia z nimi? Planuję nasycenie w okolicach 3 - 3,3 czyli taka dolna granica dla niemieckiej pszenicy, nie mniej jednak jest to spore gazowanie. Wytrzymają?
 3. Hej. Mój hefeweizen właśnie kończy swój żywot na burzliwej i chcę go przelać za kilka dni na cichą (by odzyskać drożdże na których uwarzę weizenbocka). Czy mogę potrzymać tego hefeweizena tydzień na cichej w temp. ok 25 'C? Drożdże WB-06. Chodzi mi o wyeksponowanie bananów oraz a może przede wszystkim o to, że mam tylko jedno pudło styropianowe. Czy będzie ok? Czego ewentualnie mogę się spodziewać?
 4. Czyli jak porobią mi się dziwne aromaty i posmaki skórki z pomarańczy i goryczka okaze się większa to mogę z czystym sumieniem powiedzieć kolegom, że piją witbiera?
 5. 1. Smoked Red Ale 8,25 l 2. RiS 9 l 3. Czeski Pils 9 l 4. Imperial Brown IPA 9 l 5. Hefeweizen 8,5 l Razem: 43,75 l (czyli w 5 warek tyle ile Wy w 1 ;))
 6. Ja przy swojej pierwszej warce wlałem uwodnine US-05 do brzeczki o temp. 27°C, dopiero po dodaniu drożdży obniżyłem temp. do 17°C, co zajęło jakieś 12 h. Skutek był taki, że po godzinie już pobulkiwało, a po 24 h piwo prawie wyłaziło z wiadra. Stawiam więc, że miałeś klapnięte drożdże. Wiem, że już dawno po akcji, ale napisz co wykombinowałeś lub czy jednak ruszyły.
 7. Hej. Planuję w celach eksperymentalnych sam zesłodować jęczmień i uwarzyć na nim piwo na drożdżach piekarskich, bez chmielu, za to z igłami sosnowymi. Czy może mi ktoś poradzić gdzie w okolicach Żor (na Śląsku) można nabyć z 5 kg ziarna jęczmienia (niesłodowanego)? Ew. gdzie kupić przez internet?
 8. A po zasypie można coś powiedzieć? W sensie czy stylowe czy nie?
 9. Hej. Uwarzyłem wczoraj swoje pierwszego pszeniczniaka. 9l Zasyp: -słód pszeniczny 2 kg -słód torrified wheat - prażona pszenica 200 g -Słód zakwaszający 100 g -Chmiel Lubelski 15 g na 60 min -Drożdże WB-06 Wyszło 12,5 BLG, IBU 15 Pytanie, czy będzie to hefeweizen? Czytałem o tym stylu, że ma od 50% do 70% pszenicy reszta to słód pilzneński. Moje piwo ma 95% pszenicy w zasypie i 0 pilzneńskiego. Można to piwo podciągnąć pod hefeweizena czy raczej to bezstylowiec? A może jakiś inny styl, którego nie znam? Dziwne, że poza gr
 10. Czemu zakładasz, że nie jestem ogarnięty w sensoryce?
 11. Przelałem na cichą po 10 dniach, ale zostawiłem rurkę. Piwo odfermentowało do 9 blg. W smaku jest rewelacyjne. Żadnych negatywnych posmaków. Fermentacja w niskiej temp., więc i raczej brak wyższych alkoholi. To tak informacyjnie dla cwaniaków przekonanych, że piwny noob nie powinien się brać za RIS-a wcześniej niż przed 80 warką. Dziękuję wszystkim tym, którzy udzielili mi merytorycznych porad, a tym walczącym z każdym nowicjuszem polecam wyciągnięcie kija z wiadomej części ciała.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.