Jump to content

zielony07

Members
 • Content Count

  739
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

zielony07 last won the day on September 21 2020

zielony07 had the most liked content!

4 Followers

About zielony07

 • Birthday July 10

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2014
 • Liczba warek
  63
 • Miasto
  Warszawa

Kontakt

 • Imię
  Krzysztof

Recent Profile Visitors

4323 profile views
 1. Eee tam. Lagera nie fermentuje się tydzień. Chyba że w fabryce piwa. Ja i kilku moich znajomków stosujemy zasadę żeby fermentować miesiąc. Ostatni tydzień z lekko podwyższoną temperaturą, wiadomo. Lagery mają ten feler że są dla cierpliwych.
 2. Na 40 litrów piwa. Z obliczeń wyszło że trzeba 720 miliardów komórek.
 3. Ok, rozumiem, ale ja na razie nie chcę robić lagera tylko wyhodować gęstwę. Piwo znad gęstwy pójdzie do... no wiadomo. Do sklepu ... hm, trzeba by 10 fiolek.
 4. Dzięki @fotohobby . A w jakiej temperaturze byś fermentował ? Nie uśmiecha mi się czekać miesiąc. Jakby tak w 15 stopniach ? Pewnie szybko drożdże się uwiną .
 5. Pomysł był taki : kupię 2 x FM30 i zrobię na nich podwójną warkę czyli 2x20L, 12 Blg. Na pewno nie obejdzie się bez startera, ale mam mieszadło, dam radę. Dwie fiolki już jada, więc siadam do kalkulatorów, to w zasadzie moje pierwsze .drożdże płynne. Wychodzi że z 2-ch fiolek czyli 140 mld trzeba rozmnożyć do 720 mld. O rany ! Mam kolbę 2 l, damę 5 l ale chyba nie tędy droga. Może na szybko zrobić warkę na ekstrakcie (mam 1.5 kg suchego) , potem użyć gęstwę ? Ale trochę mi się śpieszy, jak ciepło to fermentować, ile to potrwa ? Ale jak to przeliczyć ? Pr
 6. Tam piszą : Dopuszczalny niewielki dodatek słodu pszenicznego. A u Ciebie 10 %. Jak uznałem Koelscha jak wyznacznik poziomu mojego piwowarzenia. A w Kolonii sporo go wytrąbiłem. To były czasy .. I walka trwa. Ale jak pisał klasyk "ale co ja tam wiem"
 7. Coś Ty się chłopie uparł na tą pszenicę ? Te 18 stopni też możesz sobie darować, trzymaj piwo w 14 ze dwa tygodnie minimum.Jeśli uparłeś się zrobić po swojemu to Koelscha nie zrobisz. U mnie w tym roku było tak : 2565 - pierwszy przebieg - wynik marny, drugi - baardzo świetne, obiecujące piwo, niestety pośpieszyłem się i oddałem gęstwę. Następnym razem zrobię pierwszą małą warkę na tych drożdżach, do rozdania. Już z 5 lat ćwiczę Koelscha i ciągle jest nie tak jak w Kolonii. Ale jest coraz lepiej.
 8. Dwa pytania do chemików : 1. O co chodzi z tym wersenianem ? W składzie podanym na TB wersenianu nie ma : 20-35% metakrzemian disodu 15-30% nadwęglan sodu 20-30% węglan disodu 1-5% kwas edetynowy 1-3% wodorotlenek sodu 2. Czy PBW można użyć do czyszczenia wymiennika płytowego ? (więcej niż 1 raz, hihi!)
 9. Trza postawić na zakrętce w szklance z starsanem. Potem wypłukać pod kranem. Odkręcanie mocno zmienia parametry. Ale dyskusja "otwierać, nie otwierać" dotyczy problemów dawno rozwiązanych ....
 10. Jakość była jaka była, nie ma czego żałować. Słody dobre dla dużych browarów, my nie filtrujemy. Dzięki malteurop mam 160 butelek mętnego Kolscha. Adio !
 11. Polecam kolegę lewatywa8 , jego mieszadło już mi długo miesza.😉
 12. Oddam Wyeast 2565 Kolsch, śmigane 2 razy, 11.5 Blg. 14.02 zakończona fermentacja. Okolice Białej Podlaskiej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.